ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.03.2016
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 26.03.13
MAR-2016
single

Madrid la prima vedere. De unde pornim?

Cand am avut ocazia sa plec la Madrid, primul gest a fost sa caut informatii pe AFA.

Exceptionale review-uri, bine documentate, ample, serioase sau cu umor, acoperind tot ceea ce ar putea interesa un turist venit pt prima oara la Madrid.

De aceea, daca doriti informatii amanuntite, cautati cu incredere pe AFA, aveti ce citi. Atat mireille, cat si Artana, amero, Locomotiva, Mala, patrick007, Muffin2009, cristina47 au scris articole deosebite, jos palaria! Mi-a facut mare placere sa le citesc.

Intrucat am fost insa pt prima data in capitala Spaniei, m-am gandit ca ar fi utile cateva trasee - ca pentru incepatori.

Cum in piata lor centrala, Puerta del Sol, este pe jos, in asfalt, inscriptia care arata ca acolo e km 0, de unde se masoara toata distantele in Spania, m-am gandit sa incep de acolo.

Deci, traseul 1. De la Puerta del Sol o luati pe Calle Mayor, pe langa magazine de firma, un Mc Donald's, (nu radeti, e mare lucru sa stii unde ai o toaleta gratuita, pt ca in oras n-am prea vazut), pana la nr 5, (pe Calle Mayor). Aici o luati la stanga si apoi prima la dreapta si ajungeti in piata lor celebra, Plaza Mayor, cu o statuie ecvestra (a lui Felipe III), inconjurata de cladiri pe toate patru laturile. Aici e casa breslei brutarilor (Casa de la Panaderia), o casa mare, frumoasa, cu fresce pe exterior, la balconul careia ieseau regele si regina, cand erau executii in piata, sau coride.

Vizavi, casa breslei macelarilor, (Casa de la Carnageria). Mimi, portretisti, oameni care faceau baloane uriase, restaurante cu mese afara, costume de matadori sau de flamenco de vanzare, magazine de suveniruri si un punct info turisti bine reprezentat.

Era un mim haios rau, care fugarea turistele joponeze, cerand bani, il reprezenta pe omul invizibil. Ochelarii si palaria erau suspendate cu o sarma deasupra gulerului in care statea capul, bagat bine, ca nu se vedea. Multa lume, atentie la buzunare!

Se poate ajunge in Plaza Mayor si daca mai inaintezi pe Calle Mayor, dupa nr 15, imediat la stanga. Piata are vreo sase iesiri, in diverse directii, daca iesi pe sub arcul Ciudad Rodrigo, ajungi la piata lor Mercado San Miguel, splendid descrisa de Artana, pe AFA. (asemanatoare cu piata de la Boqueria, din Barcelona).

Daca iesi pe Calle de los Cuchilleros, pe sub celebrul arc, ajungi la celebrul restaurant Sobrino de Botin, cel mai vechi din lume.

Intoarce-te pe Calle Mayor si continua traseul spre Catedrala Nuestra Senora de la Almudena.

Pe stanga e mica piata Plaza de la Villa, unde e vechea primarie, cu statuia amiralului Alvaro de Bazon, frumoasa Casa de las Cisneros si turnul cu arcade in stil mudejar, Torre de los Lujanes.

Continuind pe Calle Mayor, ajungeti la Catedrala Almudena, intrarea este gratuita, poti aprinde o lumanare electrica (20 centi).

Langa catedrala e Palatul Regal, e deschis pt public, diminetile cu taxa, dupa masa de la ora 16 e gratuit de luni pana joi. Nu locuieste aici familia regala, este folosit doar pt ceremonii oficiale.

Ne intoarcem la intersectia cu Calle Mayor si coboram scarile pe langa Casa de la Comanda, prin parcare, (de aici se vede frumos viaductul cu soseaua), coborand pe straduta pana in Calle Segovia. Traversam si ne gasim intr-o piata cu mese afara, (Plaza de la Paja), cu statui inspirate ("barbatul care citeste ziarul"), care duce catre Capilla del Obisco (singura capela gotica din Madrid).

Culoarul ingust intre cladiri duce catre bisericuta San Isidro si San Andreas. San Isidro este patronul spiritual al madrilenilor, ramasitele lui sunt in bisericuta de alaturi, San Andres. In Plaza Humilladero, situata in zona, este Muzeul Originilor, cu intrare gratuita, inchis (in renovare) cand am trecut pe acolo. Tot aici este o mare fresca tip "trompe oeille", reprezentand un perete de casa cu ferestre.

In zona sunt multe bisericute, unele cu arcade in stil mudejar, stradute pitoresti pe care sa te ratacesti in voie, statui inspirate, cafenele si restaurante.

Eu, personal, dupa aceasta "mica" hoinareala, m-am intors la muzeul Prado, dar despre asta, in traseul viitor!

Cu mult drag!

Trimis de didona_stelea in 28.03.16 11:04:34
Validat / Publicat: 28.03.16 11:35:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 3842 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (didona_stelea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Emblema orasului- ursul si capsunul in Puerta del Sol

alina1104
[28.03.16 16:07:06]

Un articol foarte util pt cei care vor sa viziteze capitala Spaniei, printre care si eu. Voi reveni cu siguranta la articolul tau atunci cand se va apropia data plecarii in Madrid pentru a-mi reimprospata informatiile. Spania e tara mea preferata si chiar vreau sa vad majoritatea oraselor importante din ea.

Multumim Afa ca ne faceti calatoriile mai usoare avand parte de atat de multe informatii din partea userilor .

Calatorii placute in continuare! Ole!

didona_steleaAUTOR REVIEW
[29.03.16 09:31:13]

@alina1104 - Multumesc mult, am vrut sa ajut pe cei care stau un timp limitat in Madrid si vor sa vada cat mai mult in timp scurt. Pentru amanunte, recomand cu multa caldura articolele lui mireille, care sunt extraordinar de interesante si bine documentate!

[29.03.16 16:19:39]

Normal ca l-am trecut la Favorite si l-am si votat iar pozele sunt cateva cu adevarat minunate. Multumesc de indicatii privind userii cu materiale utile despre Madrid, o sa-i am in vedere la momentul oportun. Daca ajung la Madrid si eu voi fi cu timpul mai mult decat limitat si va trebui atunci sa decid ce fac. Felicitari un articol placut si util.

didona_steleaAUTOR REVIEW
[29.03.16 19:05:15]

@mishu - Multumesc mult! Mi-a facut placere!

alina1104, didona_stelea, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Madrid: