ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.03.2016
ÎNSCRIS: 03.02.11
JUL-2015

Vacanță pe meleagurile Sf. Nectarie

După 2 zile prin Grecia am ajuns pe insula Eghina, cu ferry, din port traversând în diagonală insula pana în Aghia Marina.

Ne-am cazat la acest mic hotel de familie, dar foarte curat și îngrijit, unde o singură persoană prin muncă multă face minuni (voi atașa ți fotografii). Persoana se numește Angelica, proprietara hotelului, vorbește cu toți turiștii într-o engleză foarte bună, am înțeles ulterior că soțul acesteia se ocupă de un bar de noapte, iar fratele deține cred că cel mai bun și mai ieftin fast food din centru micii stațiuni, iar sora o mică companie de taxi.

Am stat 10 nopți cu MD, într-o perioadă în care Grecia avea mari probleme financiare, se știe, cu posibilitatea de a extrage doar 60 euro/zi din bancomat, pentru străini nu era acea restricție.

Să revenim la hotel, condiții de cazare foarte bune, mic dejun îndestulător, servit de proprietăreasă.

Hotelul este amplasat aproape de plajă, se poate merge la plaja normală cu nisip și intrare în apa extraordinar de lină, chiar enervantă, sau la stânci cum numesc localnicii și turiștii, unde se intra în apă ca în bazin pe scări sau direct, loc unde nouă ne-a plăcut foarte mult, adică deasupra locului de plaja și bălăceală se afla un hotel cu restaurant ce amenajase acele stânci cu umbrele șezlonguri și duș cu apa caldă, iar pentru acces nu făceam decât să consum 2 beri din barul lor, Panorama se numea.

Pe insulă sunt câteva atracții, cum ar fi Mănăstirea Sf. Nectarie, ca principală atracție, Templul lui Aphaia, Mănăstirea Sf. Mina și orașul port Eghina.

Proprietara hotelului, Angelica este o femeie ce nu pare a fi grecoaică, adică nu este zgârcită la nimic, la sosire întrebându-ne dacă dorim bere, vin sau lichior, în momentul în care am vrut să le achit spunând că sunt din partea casei în semn de bun venit, vreau să mai precizez că de la Angelica am aflat tot ce aveam nevoie să știm și tot ce am putea face pe insulă, precum și pe celelalte insule din jur. Proprietatea are și un mare grătar pe care cu ajutorul tatălui (90 ani) Angelicăi l-am folosit o singură dată, deoarece fiind foarte cald și înconjurați de pini, focul deschis era interzis de către pompieri.

Pe insulă nu există decât poliția din port și un mic spital în Eghina Port, am aflat asta tot de la Angelica, când fata noastră s-a înțepat într-un arici de mare și noi am intrat puțin în panică (aricii de mare sunt numai în zonele stâncoase nu și în cele cu nisip), proprietara a sunat la spital spunând despre ce e vorba și dacă este cazul să ne deplasăm la ei, aceștia spunând că nu au ce să facă și trebuie unsă zona cu înțepături cu parafină lichidă. Tot Angelica ne-a rezolvat, tatăl său folosind parafină lichidă la dopurile pentru sticlele de vin, vin pe care îl producea singur. Bătrânul aflând despre ce este vorba ne-a explicat că urina aplicată imediat pe înțepături duce la axfixierea organismelor vii din acei țepi și organismul uman îi elimină singur în 2 zile, noi folosind ambele metode nu știu care a fost cea mai bună deoarece au dat roade. Ulterior din discuțiile purtate seara târziu la un pahar de vin cu cetină făcut de tatăl Angelicăi am aflat că acesta fusese pescar de caracatiță și bucătar, iar țepi de arici de mare a avut și sub unghii. Am spus despre acest mic incident pentru că noi ne tot protejam de aceste înțepături prin încălțări speciale dar acestea s-au întâmplat mai sus pe gambă și efectiv nu știam ce să facem, acum sper că dacă mai citește cineva și pățește la fel va ști ce să facă. Din discuțiile purtate cu Angelica a mai reieșit și faptul că bunica acesteia a fost prietenă și se cunoștea foarte bine cu Sf. Nectarie.

Fiind cu mașina pe insulă am mers pe toate plajele ei, înclusiv pe o insula vecină Agkistri, dar cele mai frumoase fiind tot în Aghia Marina, exista 2 magazine Carrefour, 1 Jumbo și 2 magazine universale Kritikos (KPHTIKO∑), de unde se poate cumpăra absolut orice. Insula este considerată insula fisticului, care este la fel de scump ca cel american din magazinele noastre sau chiar mai scump. Cred că am fost într-o perioadă foarte grea pentru greci, stațiunea fiind aproape goală am întâlnit mulți nordici, români și rusi, Angelica spunea că trebuia să fie foarte mulți greci, dar nu erau, probabil datorită problemelor financiare.

Recomand hotelul pentru familii și cupluri, este într-o zonă centrală dar liniștită din Agia Marina, există loc de parcare, WiFi și multă atenție din partea Angelicăi.

Trimis de Suffisant in 27.03.16 18:26:28
Validat / Publicat: 27.03.16 19:56:43

VIZUALIZĂRI: 3103 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Suffisant); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 Fistic
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 27.00 EUR pe cameră

webmaster98 [27.03.16 19:56:13] »

Mutat în rubrica "Delfini Hotel, AEGINA (EGHINA)" (nou-creată pe sait)

***

Suffisant [28.03.16 09:19:21] »

@webmaster98 - este vis a vis de hotel Possidon, putin mai sus decat este pozitionat acum.

mishu [29.03.16 14:48:57] »

Un review relaxant si care mi-a facut placere. Cat despre patanie sunt convinsa ca v-a facut sa stati putin ingrijorati, bine ca finalul a fost cel asteptat.

Cat despre rezolvare probabil ca cine va pati la fel va incerca ambele metode probabil ca cea mai la indemana va fi prima utilizata.

Va fi insa o experienta cu care copilul sigur se va mandri si peste ani cand va avea de ce sa isi aduca aminte.

mada_g [08.06.16 12:11:01] »

Buna,

Imi poti spune te rog daca hotelul are site sau un contact al proprietarei?

este ok pentru copii mici? cam cat se face pana la plaja cu nisip?

merci

Suffisant [08.06.16 14:36:12] »

@mada_g: Buna. [****]. Pot fi gasiti si pe facebook. Eu am facut rezervarea prin booking, dar mai bine vorbesti la tel cu ea si va fi mai ieftin cu 5 euro pe zi/camera. Am vb cu ea. la tel acum o saptamana si zicea ca au deschis si mai au niste camere noi. Plaja cu nisip nu este foarte departe, cam 10 min de mers, poti aprecia mai bine distanta pana la. plaja pe google maps cu imaginea din satelit.

webmaster26 [08.06.16 14:51:24] »

@Suffisant - Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

Suffisant [08.06.16 15:32:58] »

@webmaster26: Scz. Am uitat ????

mada_g, mishu, Suffisant
    Alte impresii din această RUBRICĂDelfini Hotel: