ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.03.2016
ÎNSCRIS: 13.11.15
MAR-2016

City break la Paris

Acest articol se adreseaza celor ce nu dispun de foarte multi bani dar au dorinta de a vedea si cunoaste cit mai multe din frumusetile lumii. Si cum tot romanul vrea ca macar o data in viata sa vada Parisul, iata-ne dupa un an de mincat paine cu marmelada sa planificam un city break la Paris.

Am fost la o agentie low cost (Blue Air) si am ales o cursa convenabila ca pret (122E/pers) si o locatie modesta dar centrala (90E/pers/3 nopti). Planificarea a fost facuta in octombrie 2015 cu plecare pe 18 martie 2016. Dupa zile si nopti de studiu pe internet si alte surse si cum timpul zboara ca gindul, vine si ziua de plecare. Pentru cine nu stie, exista doua curse ale RATB spre Aeroportul Otopeni (780 si 783) care costa 3.5 lei. De la agentie am primit cartea de imbarcare pentru dus si pentru intors si voucer pentru hotel.

Zborul a fost fara probleme si la ora locala 11:25 am aterizat pe micul aeroport Beauvois. Un autobus parca ne astepta si contra a 34E dus/ intors plecam foarte repede. Pina la Porte Maillot se face maxim o ora si jumatate. Primul lucru de interesat la sosire este la ce ora sa fii aici si e bine sa fii cu patru ore inainte de decolarea avionului.

Am hotarit sa ne deplasam numai cu metroul, asa ca un carnet de zece bilete (14.10E) /persoana este suficient pentru cele doua zile si doua jumatati.

Ne asteptam sa vedem politie si armata pe aeroport si la metrou dar nu am vazut decit trei bucati.

Am urcat in M1, am schimbat la Franklin Roosvelt cu M9 si am coborit la Republique. Am traversat piata unde se mai vad candele si mesaje de solidaritate cu victimele de la Bataclan. Hotelul nostru (HYBISCUS) se afla la doua minute linga piata. Am dat voucerul si imediat am primit cheia de la camera. O camera mica obisnuita (am vazut si mai mici) cu TV si camera de baie cu cabina foarte functionale. Ne-a atras atentia ca tavanul era format din birne de lemn cioplite parca din barda si prinse cu feronerii, lucru ce ne-a dus cu gindul ca initial cladirea a fost din lemn si ulterior a fost modernizata. Confirmarea a venit a doua zi la micul dejun amenajat la subsol intr-o hruba boltita cu peretii si tavanul din piatra. Evident ca micul dejun era mic dar satisfacator. Am fost multumiti de cazare, care pentru categoria hotelului a fost chiar mai buna decit altele cu mai multe stele.

La ora 14:30 eram gata de drum. Am luat M5, am schimbat la Stalingrad cu M2 si am coborit la Anvers. In dreapta noastra se inalta basilica Sacre Coeur si cartierul Montmartre. Strada si treptele spre biserica sunt infestate de indivizi dubiosi de toate culorile unii sunt chiar agresivi. Numai pe straduta sunt cel putin 7-8 cu alba neagra. Dupa o scurta vizita in basilica mergem alaturi in Place de Tertre unde zeci de pictori isi expun operele de toate genurile si toate dimensiunile. Este un loc unde merita sa admiri zeci de tablouri si pe unii artisti la lucru. Stradutele din jur sunt pline de cafenele, buticuri, suveniruri.

Cum acesta era un week end cu o aniversare, in coborire de pe deal oprim linga gura de metrou Abesses la zidul ”Je t”aime” unde declaratia te iubesc este scrisa in toate limbile pamintului.

Ajungem in curind in Pigalle, centrul industriei sexului unde sex shop-urile sunt unul linga altul pe o distanta considerabila iar micile sali cu filme porno abunda. Lucratoarele acestei industrii nu se vedeau, poate iesau mai pe seara sau erau descurajate de vintul taios si frigul patrunzator.

Aruncam o privire sofereasca asupra Moulin Rouge, ajungem in Place Clichy apoi trecem pe linga Gare Saint Lazare si insfirsit la Galeriile La Fayette tinta obligatorie a oricarei femei. Interiorul este intradevar de vis, trei niveluri circulare acoperite de o cupola multicolora, totul luminat fara nici un fel de economie. Dupa ce ne incintam ochiul, caci punga nu ne permite altceva, luam M9 din statia Chausee d’Antin, coborim la Republique si ne retragem la hotel.

Z2 Luam M11 si coborim la Hotel de Ville adica primaria Parisului, o cladire impozanta din sec XIX.

Traversam Sena si ajungem pe insula Ile de la Cite, inima orasului. Platoul din fata catedralei Notre Dame este plin de oameni. Aici, linga statuia lui Carol cel Mare este si punctul zero de unde se masoara distantele in toata Franta. Vizitam catedrala inceputa pe la anul 1100 iar pe la 1350 era in linii mari ca aceea pe care o vedem azi. Ramii profund impresionat de dimensiunile si echilibrul constructiei.

Trecem pe malul sting al Senei si mergem de-a lungul cheiului Montebello unde se desfasoara zeci de chioscuri cu reviste, carti, fotografii, ilustratii, schite, afise, tablouri mai vechi si mai noi care iti incinta privirea.

Intram in Cartierul Latin si in curind ajungem in piata Pantheonului trecind pe linga biserica St Etienne du Mont. In fata Pantheonului este amenajat un mic amfiteatru din birne groase unde poti sta jos sau in picioare ascultind o formatie de suflatori care-si aratau talentul.

Ajungind la momentul cind stomacul isi cere dreptul iar frigul si vintul nu te indemnau sa te asezi pe birnele respective, ne-am orientat in teren si am intrat in Facultatea de drept si ne-am asezat fara frica pe o banca din sala din interior. Era zi de examen si ne-am adus aminte de emotiile dinainte de examen privind la citiva studenti care citeau cu infrigurare inainte sa intre in sala.

Cu gusa plina si dupa ce ne-am mai incalzit un pic, ne-am hotarit sa intram la Pantheon (8.5E). Interiorul este imens, friguros dar impresionant. La parter sunt fresce imense ilustrind scene din istoria Frantei iar la subsol un labirint de culoare si nise care adapostesc sarcofage cu foste personalitati importante ale vietii culturale, politice si economice ale Frantei. Dar cel mai interesant lucru este pendulul lui Foucault montat in centrul salii si care demonstreaza miscarea de rotatie a pamintului.

In aceesi piata se afla si Primaria Ar 5 adica echivalentul primariei lui Vanghelie. Dar ce diferenta! Ocolim Biblioteca Universitara, dam de Colege de France si spatele Universitatii Sorbona. Dupa ce o absolvim si pe aceasta, ajungem nas in nas cu Therme de Cluny care adaposteste Muzeul Evului Mediu, o cladire extrem de interesanta pe care o las pe seama celor cu pana mai ascutita sa o descrie. Tot in zona am mai trecut pe linga cladirile facultatilor de medicina, chimie, biologie si oceanografie, politehnica.

Facem o volta si ajungem din nou in piata Panteonului fiind atrasi de o noua formatie, de data asta de tobosari care loveau neobositi in tobele lor.

Dam coltul dupa primaria lui Vanghelie si iata-ne in Jardin de Luxembourg cam pustiu si neatragator in aceasta primavara timpurie.

Traversam si luam M12 din Notre Dame de Champs in ideea de a ajunge la Domul Invalizilor. Coborim la Solferino si dupa biiguieli si ocolisuri ajungem la intrarea in Musee des Armes din fata domului unde se afla sarcofagul cu osemintele imparatului Napoleon Bonaparte. Din pacate, orele erau inaintate si muzeul se inchisese.

De aici, avind cap compas Turnul Eiffel care era vizibil in partea superioara, ajungem la baza trecind prin Champs des Martes. Ne asezam cu stoicism la coada pe un curent rece de-ti clantaneau dintii in gura si dupa un control minutios suim cu ascensorul pina la nivelul doi (11E) cind se ingina ziua cu noaptea. Facem un tur de 360 de grade cu priveliste splendida asupra orasului.

Cind ne-a patruns frigul pina la os coborim si traversam Sena spre Trocadero. Intre timp se lasase si bezna iar turnul isi aprinsese luminile si laserul din virf. De pe platoul de la Trocadero care era plin de oameni se fac cele mai frumoase poze cu turnul caci intra in obiectiv cu picioare cu tot.

Cu M9 chiar de la Trocadero coborim la Republique si dupa 12 ore de la plecare ajungem la hotel.

Z3 Facem o schimbare in grafic introducind azi Muzeul Grevin (muzeul figurilor de ceara). Cu M9 coborim la Grandes Boulevards si dupa citeva zeci de metri suntem in fata muzeului. Intram cu numai 21.50E dar nu regretam nici macar un cent. Este amenajat intr-o sala de teatru cu decoratiuni de sec XIX peretii fiind acoperiti cu oglinzi imense ceea ce iti da o senzatie de spatialitate de nedescris. Incepe cu un spectacol de sunet si lumina intr-o sala circulara apoi trecem prin multe sali cu copii de ceara a multor personalitati din lumea artelor, sport, politica, istorie, moda si altele. Sper sa stirnesc curiozitate de a vizita acest obiectiv.

Iesim incintati, luam M9 de la Grands Boulevards, schimbam cu M1 la Franklin Roosvelt si coborim la Charles de Gaulle Etoille, adica la Arcul de Triumf. Admiram pe exterior monumentul foarte asemanator cu al nostru apoi prin gura de metrou iesim drept intre picioarele arcului si ne asezam la coada. Dupa 40 de minute si 11E incepem sa urcam in spirala cele 225 de trepte si cadem lati pe o banca din sala de sub terasa. Dupa ce ne dezmeticim, urcam pe terasa de unde avem o imagine panoramica a Parisului cu cele 12 bulevarde ce se intilnesc toate in piata arcului in forma de stea.

Dupa ce ne saturam de privit, coborim si o luam la pas pe Champs Elysees cascind gura la magazinele de lux si firme de renume. Luam masa in oras pe o banca dintr-un parculet pe Champs Elisee amuzindu-ne grozav de lacomia porumbeilor si virtuozitatea vrabiutelor de a le lua firimiturile de sub cioc.

Continuam trecind pe linga Palais d”Elysee sediul presului (prescurtare de la presedinte) Frantei, Grand si Petit Palais apoi ajungem in Place de la Concorde o imeeensa nuca in perete continind un obelisc egiptean original de acum 5000 de ani dar toti americanii cred ca este din carton, un scrinciob cu pretentii de roata mare si un imens ecran unde se fac reclame la nu stiu ce. Intram in prafosul Jardin de Tuilleries. Mergem ce mergem si iata se infatisaza in fata noastra celebrul muzeu Louvre care ne invaluie din toate directiile. Iti ia un minut doar sa rotesti capul de la un colt la altul si aproape o ora sa il parcurgi la pas pe dinafara.

Cind vintul se inteteste ne impinge inauntru la magazinul de suveniruri unde e cald si bine. Aici poti face diferenta intre articolele de calitate si bun gust contra celor de duzina dar ieftine. Evident ca este greu sa si cumperi ceva dar privitul nu costa bani.

Iesim cu sufletul incintat si o luam pe chei in amonte. Pont des Arts este locul sortit amorezilor sa-si lege sentimentele cu un lacat chinezesc pe panourile podului. Adevarat ca nu era ca cel vazut pe net acoperit de mii de lacate. Acum panourile din plasa au fost inlocuite cu panouri din plastic permitind doar citorva lacate sa fie incuiate. Am executat ritualul aruncind cheile in Sena si am continuat drumul spre piata Halelor.

Stiam ca vechile hale au fost demolate si urma sa fie inlocuite de o noua constructie. Asa a si fost dar noua constructie cu o forma futurista inca nu este terminata.

Consultind ceasul si compasul am hotarit ca putem merge acasa si pe jos si apucind pe Rue du Temple suntem la hotel nu inainte sa cumparam o sticla de vin pentru a cinsti evenimentul.

Z4 In ultimul moment aflam dintr-un pliant despre Marche des Puces oarecum sinonim cu talciocul nostru dar din pacate fiind luni are un program redus si nu ne incadram in program. Atunci am facut o mica plimbare pe Avenue Voltaire pina la cafeneaua Bataclan unde au fost singeroasele evenimente.

Luam M11, schimbam la Chatelet cu M1 si coborim la Defence. Este Manhattan-ul Parisului aici gasindu-se numai constructii moderne cu foarte multe etaje si multe forme adapostind birouri si sedii de firme multinationale. Este cu totul diferit de Parisul clasic dar este de apreciat faptul ca a fost construit la marginea orasului si nu a stricat armonia citadina data de celebrul primar Haussman (un fel de Packe al nostrum la cub) in secolul trecut.

Pina la Porte Maillot sunt patru statii de metrou pe care le-am parcurs pe jos avind timp destul pina la decolarea avionului. Asteptam putin si urcam in autobus care intr-o ora si un un sfert ne duce la aeroportul Beauvois.

Cursa Blue Air pleaca cu o jumatate de ora intirziere dar aeroportul este plin de calatori ale caror curse au fost anulate din cauza grevelor la diferite destinatii.

Zbor fara probleme spre Bucuresti Otopeni unde ajungem marti 22 martie 2016 la ora 1. Traversam un Bucuresti absolut pustiu cu autobuzul 783, mai luam un taxi (7lei) si la ora 2 suntem in pat.

A fost o excursie minunata in ciuda vremii ciinoase, bine ca nu a plouat, am atins obiectivele propuse, am mai lasat citeva si pentru data viitoare, au mai fost si citeva in plus. Foarte folositor a fost desfasuratorul de transport cu metroul dar e bine sa ai si o harta cu toate liniile. Nici cu costurile nu am stat prost/pers : aprox 216E transport si cazare, aprox50E transport local, aprox50E intrari la patru obiective caci mai multe nu prea te incadrezi.

Dimineata pe la 9 am deschis televizorul si am vazut nenorocirea de la Bruxelles.

Trimis de tasse in 26.03.16 20:13:14
Validat / Publicat: 26.03.16 21:37:53

VIZUALIZĂRI: 3741 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tasse); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 23 voturi)

[26.03.16 21:34:19]

@tasse - Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 84&ridAnt=67745

Hotelul nostru (HYBISCUS) se afla la doua minute linga piata.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

rsimona
[26.03.16 22:50:27]

Mă interesează care e atmosfera în oras, având un vedere ca ar trebui să ajung și eu în 10 zile, iar după cele întâmplate la Bruxelles, am o oarecare teamă. Probabil, la momentul vizitei dvs, nu ați perceput vreo neliniste. Eu am găsit cazare la fel de convenabilă, cam 70 euro camera, dar în zona Montmartre/Moulin Rouge, unde am înțeles ca sunt mulți magrebieni.

dorgo
[27.03.16 10:20:14]

@rsimona - In zona Montmartre/Moulin Rouge, daca esti prea aproape de zona fierbinte, unde seara incep sa iasa "Ëve"-le de toate culorile pe strazi, poti sa ai parte de un somn linistit sau nu. Acolo, vara eu am gasit o camera dubla si la 42 de euro, seara, fara chitanta "Oh, ce noroc aveti, mai avem o singur camera, monssieur! " dar poti avea si ghinionul sa intre perechi-perechi, care stau o ora-doua, sau se cearta (nu se-nteleg la pret), sau se trantesc usile sau iese chiar uneori si cu scandal. Si sa vedeti cum stiu magrebiencele sa-njure. Si in general cartierul e unul al show-urilor nocturne, deci, galagie cat incape si pe strada. La 5 dimineata, alta galagie, vin masinile cu pompieri si spala cu furtunul toate placerile noptii, pentru ca a doua zi sa nici nu sti ce s-antamplat pe-acolo, pe banci, pe langa platani, pe iarba, sau pe stradutele intunecoase.

rsimona
[27.03.16 12:18:35]

Nu mi-e teamă de zgomot, am citit recenzii la acest hotel și nu sunt probleme de siguranta. Mi-e teamă de atmosfera din oraș, metrou, gări, deja am o doză de paranoia. De fapt urmeaza să vizitez zone din împrejurimile Parisului, cum ar fi Chartres, Reims, Chantilly, Fontainebleau, etc. Capitala am vazut-o anul trecut, în februarie, dar nu era nebunia de acum, amenințări teroriste, frici.

Mihai18
[27.03.16 18:59:06]

Simt nevoia să scriu un ecou la acest review, pentru că nu se poate trece așa repede peste el.

Nota dominantă a reviewului este conținutul său util pentru cei care vor vizita acest minunat oraș.

Dragi iubitori ai Parisului, ce vreți mai clar decât așa cum a scris Carmen Ion, respectiv obiectivele turistice din Paris și cum ajungi la ele folosind metroul. Este suficient să printați reviewul și o hartă a liniilor de metrou.

În opinia mea, acest review se încadrează foarte bine în categoria Minighid am fost acolo. Este o sugestie pentru Webmaster.

Eu regret că mai întâi am fost la Paris și după aceea Caremn Ion a scris acest review. Ce bine era dacă ar fi fost invers.

Cât de bine este pentru tine Carmen Ion că în 3 ore ajungi la Paris. Mie îmi sunt necesare 3 zile pentru că doamna mea evită avionul, așa că Mihai 18 trebuie să mănânce volan cu pâine, ca să ajungă acolo.

Am simțit o nostalgie când am citit că ați trecut și prin stația de metrou Place de Clichy. Să știți că în cele 4 zile la Paris, zilnic de 4 ori am trecut prin această stație, pentru a schimba linia și a mai merge cu alt metrou 3 stații până la Porte de Clichy (aproape de Bulevardul Periferic) unde eram cazați la Hotelul Holydai, despre care am scris un review.

Cum aș putea încheia mai bine ecoul decât cu un salut respectos, cu iz franțuzesc.

Vivat Carmen Ion.

Vivat Paris.

GabrielaG
[27.03.16 19:01:16]

Va multumesc pentru informatiile oferite. De mult ma tot gandesc sa ajung in Paris. De curand am pus pentru prima oara piciorul in Franta si mi-a placut tare mult. De atunci ma tot gandesc la un city break sau o mini-vacanta unde sa vizitez Parisul.

Informatiile dvs imi sunt utile.

Legat de BlueAir, cred ca este regula generala sa nu plece la timp. Eu de cand zbor cu ei niciodata nu am plecat la timp din aeroport dar nu am ajuns cu intarziere deoarece recuperau timpul pierdut pe drum.

Spor la calatorii!

tasseAUTOR REVIEW
[28.03.16 11:04:52]

@rsimona - La vremea cind am fost noi nu era nici o stare speciala in oras dar se faceau controale la rucsac sau poseta la toate obiectivele importante, la unele chiar gen aeroport lucru ce nu era deranjant. La metrou nu se facea absolut nimic, nu am vazut nici politie nici armata.

[29.03.16 10:12:01]

Am ajuns si eu in sfarsit sa citesc acest articol deoarece sunt inca cu recuperarea articolelor necitite si tot treceam de el insa acum i-a venit randul.

De ce asteptam sa citesc articolul, nu pentru Paris neaparat, inca nu intra in planurile mele viitoare, ci pentru a mai vedea ce mai scrie Carmen pe care dupa ce am cunoscut-o virtual, si i-am apreciat articolele am continuat sa le citesc indiferent de destinatie.

Si iata ca avem din nou un articol minunat, Carmen vezi ca l-am marcat la favorite asa ca o sa verific tot ce ai scris cand o sa ajung acolo pentru ca ma voi folosi de acest minighid cum l-a numit si @Mihai18.

Felicitari, votat cu placere.

tasseAUTOR REVIEW
[29.03.16 11:32:40]

@mishu - Am citit si eu articolul d-nei Carmen Ion, n-am stiut ce legatura ar avea cu articolul meu dar intr-adevar este exceptional foarte bine documentat si ar putea fi folosit drept ghid. As fi totusi curios de cit timp a dispus si mai ales de cit buget.

Mihai18
[29.03.16 11:35:50]

@ Tasse.

Mi-ai oferit un review de calitate pe care l-am votat cu plăcere.

Te rog să primești scuzele mele pentru neatenția mea din ecou, atribuind meritele tale, altui user (@Carmen Ion).

Mențin ce am scris în acel ecou, cu rugămintea să fie înlocuit numele de user @Carmen Ion cu @ Tasse.

@Mischu.

Din cauza mea, ai preluat greșeala mea.

Să dăm Cezarului ce-i al său, acesta fiind @Tasse. Te rog să mă scuzi.

[29.03.16 11:51:33]

@tasse - si @Mihai18 si @Carmen Ion, m-am gandit cum am comis greseala si am descoperit, deh, probabil ca sunt mai chioara, cu timpul mai limitat (doar sunt la munca) si in fuga am dat ca si optiune de cautare ultimele 100 articole.

Sunt in urma cu cititul cam cu 40 articole, ca v-am spus ca incerc sa le citesc pe toate si e greu de tot sa citesti, sa vezi poze, sa mai scrii si cate un ecou, si eventual sa mai scrii si pentru tine, asa incat daca alegeti aceasta optiune o sa vedeti ca in dreptul acestui articol este o poza a lui Carmen si cum autorii sunt scrisi mai puchineti am intrat direct si am citit asumandu-i ei articolul deoarece stiam ca fusese la Paris.

Asta nu inseamna ca acest articol nu este valoros (cand e vorba de scutit bani imi fac ochii ca la loteria romana ca nu mereu se poate sa mai faci si cate o economie) si il las in continuare cu aceleasi aprecieri la Favorite.

E insa un semn ca va trebui sa-l urmaresc pe @tasse deoarece mi-a placut cum a scris . Succes in continuare

dorgo, GabrielaG, Mihai18, mishu, rsimona, tasse
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța / city-break la Paris: