ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.03.2016
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 16.01.12
NOV-2015

Cannes - ma astepta covorul rosu

Cand spuneam Cannes parca spuneam un cuvant care imi era inaccesibil. Un cuvant pe care de abia puteam sa il pronunt. Niciodata nu m-am gandit ca o sa ajung in Cannes deci nu aveam nici o asteptare.

Ma gandeam la multa opulenta, dar nu mi s-a parut chiar atat de luxos. Da, este intr-adevar un oras curat, un oras unde oamenii se imbraca numai cu haine de firma, un oras unde hotelurile parca sunt palate dar... cam atat.

Cum am ajuns din Nisa in Cannes?

Sunt mai multe moduri de a ajunge in Cannes. Fie cu trenul (restul grupului a mers din San Remo in Ventimillia cu trenul apoi si-au luat bilete dus intors Ventimillia-Cannes si au platit undeva la 50 de euro de persoana dus intors). Eu am facut altfel, am mers din San Remo in Ventimillia cu autobuzul si de aici pana in Nisa cu trenul. Din Nisa, de pe Avenue de Verdun am luat autobuzul nr 200 pana in Cannes.

Nu va spun ca a fost un drum extrem de lung, am crezut ca nu voi mai ajunge in Cannes din Nisa. Calatoria a durat undeva la 1 ora si jumatate. La intoarcere am facut 2 ore si 15 minute, mai aveam putin si pierdeam ultimul tren din Nisa catre Ventimillia. Dar... biletul de autobuz Nisa-Cannes costa doar 1.5 euro de persoana un drum. Deci cu 3 euro dus intors am facut Cannes.

Autobuzul nr 200 m-a lasat in Allees de la Liberte, am coborat practic la ultima statie si tot de acolo am luat autobuzul pentru intoarere in Nisa.

In Marché des Allées de la Liberté se organizaeaza in fiecare weekend un targ de vechituri (deschis de la 08 la 18) si o piata de mestesuguri (deschisa de la 10-18). Mergand in weekend am “prins” si eu aceasta piata dar nu am avut nimic ce cumpara de acolo.

In acest parculet am avut o experienta interesanta. O toaleta publica ce “trona” in mijlocul parcului. Oamenii stateau la coada. Imi vine si mie randul si dau sa intru dupa ce iesise persoana care fusese inauntru. Doamna respectiva m-a oprit si mi-a zis sa astept. Usile toaletei s-au inchis si au inceput sa se auda tot felul de zgomote inauntru. Bun, poc, fas, troc si asa mai departe. Toaleta se curata singura. A durat cam 1 minut dupa care imi arata un buton verde si scrie “libre”. Am apasat butonul si am intrat. Usile s-au inchis si totul era ud inauntru. Nu mi-a venit sa cred. O toaleta care se curata singura. No, ca am trait sa o vad si pe asta. Dupa ce am iesit eu, automat persoana care statea la rand a dat sa intre si eu la randul meu am oprit-o. Asa ca aveti mare grija! Daca intrati imediat dupa ce iese persoana care se afla inauntru veti face o “baie” in Cannes. Pentru ca toaleta nu e atat de inteligenta sa stie ca este cineva inauntru si ea se autocurata. Interesant. Ghida ne povestea in drum spre aeroport ca a avut turisti care au iesit cu clor si cu spuma in cap deoarece nu au stiut a trebuie sa astepte pana toaleta se curata.

Dar sa revin la Cannes.

Mi s-a parut micut. Nu prea am avut ce face sau ce vizita.

Primul punct a fost cazinoul. Am vrut sa intram sa il vizitam dar din pacate nu aveam pasaportul la mine deci intrarea mi-a fost respinsa.

Langa cazino se afla Palais des Festivals et des Congres. Intrarea este grauita din cate stiam eu dar pe mine ma astepta covorul rosu…. am “nimerit” tare prost, exact in ziua cand am fost eu in Cannes se organiza Muzic Awards. Venea Rhiana, Justin Bibber, Adelle si asa mai departe. Multi fani pe partea opusa erau de cateva zile acolo in asteptarea idolilor, cu paturi pe ei, o mizerie intre ei de nedescris.

Inainte de Palais des Festivals et des Congres este un centru de informare turistica. De acolo mi-am luat o harta (nu ca as fi avut nevoie la cat de de micut orasul) si mi-am luat un card de discount pentru Muzeul Oceanografic din Monaco.

In apropiere de Palais des Festivals et des Congres se afla si amprentele mainilor, un loc care pe mine m-a fascinat. O alee a stelelor extrem de ingenioasa.

Mi-as fi dorit sa vad picturile de pe blocuri, un fel de “labirint” am desenelor dar nu am reusit sa le vad deoarece am stat numai in centru.

M-am plimbat pe bulevardul La Croisette, o promenada lunga si frumoasa. Fiind weekend era plin de oameni care se plimbau, unii chiar faceau plaja.

Dupa ce am admirat hotelurile care se afla vis a vis de pe bulevardul La Croisette (pe mine m-a fascinat hotelul Carlton) am decis ca 3 ore in Cannes sunt de ajuns si am pornit-o incetisor spre autobuz.

Imi doream sa ajung si pe dealul Le Suquet dar cand l-am vazut la o asa mare departare mi-am dat seama ca am mult de urcat si dupa experienta cu Nisa, Menton, San Remo si restul oraselor unde am avut de urcat o gramada am spus ca picioarele nu ma mai tin.

Totusi raman la concluzia ca acest oras, Cannes, este unul frumos dar nu atat de “magnific” si fitos cum crede toata lumea.

Trimis de GabrielaG in 26.03.16 11:04:56
Validat / Publicat: 26.03.16 12:51:36
  • A fost prima sa vizită/vacanță în FRANȚA

VIZUALIZĂRI: 6356 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (GabrielaG); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 bulevardul La Croisette, o promenada lunga si frumoasa.

[26.03.16 13:08:48]

@GabrielaG - Chestia cu toaleta "inteligentă" eu am experimentat-o prima oară la Paris în 2005, dar am avut inspiraţia să citesc înainte cu atenţie afişul lipit pe uşă, aşa că n-am avut parte de surprize neplăcute.

La Cannes, într-adevăr, în afară de Palais des Festivals, nu merită decât să te plimbi pe Croisette ca să admiri hotelurile (mie cel mai mult mi-a plăcut Martinez), să faci plajă dacă ajungi în sezon - plaja e cu nisip, lucru nu foarte des întâlnit pe Coasta de Azur! - şi să te aşezi la o terasă ca să bei ceva şi să te uiţi la trecători. Deşi e un oraş foarte scump, cu magazine numai de firmă, pe faleză sunt multe chioşcuri unde poţi lua o gustare la preţuri cât de cât decente. noi asta am făcut. Cred că mai frumos este seara, când clădirile mari sunt iluminate, dar din păcate, cum făceam naveta de la Nisa, n-am apucat să vedem Cannes-ul decât la lumina zilei.

mireille
[26.03.16 16:35:15]

DA... de acord cu tine, mult adulatul Cannes, e un oraș de renume... am fost și eu acolo, într-o primăvară seniorială, nu era high -season, erau doar niște scaune albastre goale, întinse pe plajă... mi-am pus și eu amprentele mâinilor mele pe nisip, să am o amintire de vip anonim... pe celebrul la Croisette am patrulat în așteptarea trenului turistic, care m-a dus sus pe colină, în Suquet, să miros ceva aer medieval... din Cannes despre care am postat și eu impresii, mi-a rămas clipul cu un om sărac, el a fost vip-ul meu, ce se prăjea la soare pe o bancă în fața minunatei primării, în timp ce un avion mic survola orașul... să ai vacanțe minunate. Felicitări pt articol.

[26.03.16 18:10:59]

@Carmen Ion - La mine a fost ptr prima data cu toaleta "inteligenta" si noroc cu oamenii care m-au avertizat, altfel ieseam putin "sifonata" din toaleta, haha.

Nu am stat foarte mult in Cannes tocmai din motivele precizate si de dvs. Nu sunt multe de vizitat... este frumos doar ptr plimbat.

La preturi nu prea m-am utat... nici magnet nu am cumparat din Cannes deoarece sub 7 euro nu am gasit. Am luat din Nisa magnet cu Cannes cu 4 euro )

De mancat nu am mancat in Cannes, am stat doar 3-4 ore...

Din pacate nici noi nu am "prins" Cannes-ul noaptea... tare mi-as dori sa il vad luminat dar... poate data viitoare...

[26.03.16 18:13:21]

@mireille - Va multumesc ptr aprecieri.

Cred ca doar pentru renume merge lumea in Cannes. Si eu tot in extra sezon am mers, dar fiind weekend lumea iesise ca la demonstratie pe celebrul bulevard La Croisete. Am prins si vreme buna, extrem de caldm in noiembrie eram in tricou...

Din pacate eu nu am mai avut energia necesara sa urc pana pe dealul Suquet... si nici trenuletul nu l-am luat...

Poate data viitoare, daca o mai fi o data viitoare.

Frumos si articolul dvs!

[26.03.16 18:24:55]

@mireille - Busul turistic l-am ratat, a demarat chiar de sub nasul nostru şi m-am enervat, deşi ar fi trebuit să am răbdare şi să-l aştept pe următorul, ca să urc şi eu pe colină. În schimb am bătut toată faleza şi am făcut puţină plajă (apa era din păcate rece), după care am mâncat un sandviş şi am băut o cafea la o tonetă de pe faleză. În total cred că am stat vreo 4-5 ore.

[26.03.16 18:27:39]

@GabrielaG - A, şi încă ceva: am văzut că te-ai fotografiat cu mânuţa Angelinei Jolie. Ştiai că are o reşedinţă (împreună cu Brad Pitt, desigur) relativ aproape de Cannes, dar mai sus, pe dealurile din Provence?

[26.03.16 18:54:53]

@Carmen Ion - Daaaa, trebuia sa am o poza mana pe mana cum se zice haha, sa ma simt si eu importanta ca doar ma asteptau cu covorul rosu, nu?

Nu stiam ca au o casa prin zona.

Este clar ca acea zona este doar pentru oamenii... instariti ca sa spun asa.

Oricum, ma gandesc ca este proprietate privata, deci clar vedeam resedinta lor doar de pe dinafara ))

Michi
[27.03.16 01:47:20]

Noi am făcut excursia asta cu seniorii şi neavand autonomie de progam şi nici suportul fizic al vârstei şi a unor picioare de 20-30 am vizitat mult mai puţin dar am fost şi în Italia la Genova in afară de san Remo... Poţi compara în reviewul meu pentru Coasta de Azur. Sunt încântată de cum ai scris. Noi prima toaletă super- dotată am înîtlnit-o în Japonia chiar în hotel aşa că prin repetiţie am reuşit s-o învăt. Comenzile butoanelor de pe braţe erau în japoneză şi prima dată era să mă opăresc. Erau cam aşa: buton de apă cu detergent şi desinfectant pt. curăţare bazinului, buton cu apa cu care te spălai tu şi gel după, buton de aer cald să te usuci, buton de reglarea încălzirii colacului, deasupra buton să te speli pe mâini după, altul să te usuci, Aproape tot aşa dar mai puţin complicate erau cele din tren. În schimb în gări chiar mari (nu Tokio sau Kioto, Osaka) erau wc-uri turceşti cu gaură.

viorelpop
[27.03.16 13:09:00]

Apreciez mult modul in care descoperi locurile vizitate si mai ales modul cum sti sa iti exprimi in cuvinte in recenziile tale impresiile si experientele tale...

[27.03.16 13:42:55]

@viorelpop - Va multumesc mult de tot pentru ca v-ati facut timp si ati citit articolele mele.

Ce este drept, mi-am schimbat mult stilul de a scrie, am inceput sa aduc o nota personala articolelor mele, am inceput sa expun intamplarii hazlii sau mai putin placute, situatii de care m-am lovit si asa mai departe.

Sper ca lumea sa citeasca cu entuziasm articolele mele si sa "intre" in lumea mea, sa fie ca o mica poveste.

Va multumesc din nou pentru aprecieri.

giuliani
[04.05.17 12:56:13]

Proaspat venit de la Cannes pot sa spun ca pe mine m-a impresionat mult orasul. Nu mi s-a parut deloc mic, evident ca nu-i mare insa tot are vreo 3,5km de pe dealul la Suquet pana la capatul opus al promenadei. Aici, pe deal exista o catedrala foarte frumoasa si privelisti superbe asupra marii. De asemenea, stradutele inguste sunt foarte pline de restaurante dar scumpe... nicaieri in zona nu am gasit ceva accesibil.

De asemenea, centrul vechi cuprins intre gara si mare mi s-a parut foarte frumos, elegant si din ce am vazut gaseai mai multe locuri pentru oameni normali ca si preturi.

[04.05.17 13:45:55]

@giuliani: Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

[08.05.17 17:04:30]

@giuliani: Din pacate eu nu pot spune acelasi lucru despre Cannes... ok, nu spun ca nu mi-a placut orasul, este frumos si deosebit... dar nu m-a impresionat in atata incat sa imi doresc sa revin. Sincer, nu m-as duce in Cannes sa stau 3-4 zile. Nu m-ar indemna inima sa ma cazez acolo, chiar si numai pentru plaja... nu am simtit acest lucru.

Da, ma bucur mult ca am ajuns acolo pentru ca era pe lista oraselor "must see". Dar atat...

Din pacate pe mine nu m-au mai tinut nici picioarele sa urc pe dealul la Suquet si am preferat mai degraba sa ma intorc in Nisa si sa vizitez mai multe acolo pentru ca am simtit ca in Cannes nu mai am ce face.

GabrielaG, giuliani, Michi, viorelpop
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Cannes: