ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.03.2016

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Foarte nemulțumit

**4** (Patru stele)

Altceva

Vreau sa scriu despre cazarea de la Hotel Diamond Cincis. Dar nu stiu cum sa o fac. Am avut cateva idei pe ce schelet sa alcatuiesc acest articol. Inca nu sunt hotarit, dar totusi sa-i dau drumul si ce-o iesi, o iesi!

Avertisment cititorilor mei fideli din ultimul an, an si jumatate! Acest articol va avea alt stil. Inca nu stiu daca sa consider aceasta incercare un test sau o imprudenta. Nici nu stiu daca nu cumva va fi ultimul articol postat pe AFA! Dar never say never.

Hai ca pana acum v-am plicitisit si nu am spus nimic!

Ceea ce era de spus

Pentru buna intelegere a acestui articol, acesta se refera in mod expres doar la Hotel Diamond, **patru** stele. Acest articol nu are legatura cu excelenta impresia despre atmosfera si petrecerea AFA in sine, despre care am scris sincer, ca si acum de altfel, numai ca in alt stil, concluzii petrecere: nota 10, satisfactie 100%, recomand sa mai fie asa chef.

Hotelul, **patru** stele, constructie P+3 si 2 demisoluri daca se poate spune, cu restaurantul la -1 si pubul la -2, inchis pe perioada sederii noastre, hotelul fiind deschis special pentru evenimentul oraganizat de grupul AFA.

Receptia. Seviciul de receptie pe alocuri inexistent. Ma asteptam la o intampinare frumoasa si din partea hotelului de **patru** stele sau un bun venit traditional sau simplu. Cunosc stane in muntii nostri care stiu sa te intampine cu un foarte calduros bun venit verbal si non verbal, care nu au nevoie de 120 puncte (alias **patru** stele) ca sa stie sa intampine turistul.

Camera. Noi am locuit la etajul 3 cu vedere la lac si la... cer, inclusiv la razele soarelui, indiferent daca ne doream sau nu acest lucru, neexistand jaluzele la ferestrele din tavan. Nu era oglinda in camera. **patru** stele.

Baia. Nu era sampon la baie. In baie sub cabina de dus avea sa se produca ceea ce eu chiar urasc: inundatie la baie, care cantitati de apa ar fi ajuns pe mocheta din hol daca nu stergeam noi pe jos cu o suma de prosoape, Am aflat ca aceasta situatie s-a consemnat si in alte camere. **patru** stele.

Restaurantul. Penibil. Desi se stia asezarea la mese si ce a comandat fiecare, tot s-a produs o varza de c1 cu c3 si cu c2, mai bine ne servea vitamina c. Indiferent daca au fost instiintati sau nu de aceste detalii, era firesc ca niste oameni care raspund de restaurant, sa se oragnizeze de asa natura incat sa fie servite cele prestabilite. Pe masa noastra din partea restaurantului in prima seara a fost doar o fanta medie si o apa medie la 10 meseni. La ora 11 seara am fost rugati sa platim consumatia, iar solicitarea mea de a trece nota pe camera a fost respinsa, **patru**stele.

Micul dejun s-a anuntat a se servi de la 7:30, si am facut cu placere efortul de a ne trezi pentru a fi la acea ora la restaurant. Imi cer scuze tuturor ca nu am avut inspiratia sa dau o mana de ajutor ca sa se miste mai repede cu servirea. Cei veniti au asteptat de nevoie pana la 8 fara cateva minute pentru a putea servi o cana cu ceai si apoi si alte cateva cele. Cateva, nu prea multe. La micul dejun de duminica, in farfuria pe care am luat-o de pe masa pentru a o umple cu ceva papa, am gasit ca nu era goala. Avea o guma de mestecat lipita. Nu era marca hotelului, dar **patru** stele.

Imprejurimi. Inaintea micului dejun am facut o plimbare la zero grade prin jurul hotelului. Ce gunoaie! Ce deseuri! Am hotarit sa ma departez mai multi pasi si sa urc prin padure, mai departe de sosea ca sa vad o floricica – doua scotand capsorul firav din patura de frunze. **patru**stele.

Preturi. 45 – 50 lei portia nu s-a justificat in conditiile in care gazdele stiau cantitatile din timp. Macar o salata ceva din partea casei daca era langa ar fi lasat alta impresie. Iar macarea era cel mai probabil reincalzita. Nu pot spune ca am simtit gustul ei. Pret de 4 stele, e drept. Pretul camerei conform cu 4 stele si el.

Unii nu stiu...

... a face turism. Ce sansa sa iti populeze AFA hotelul si acareturile din jur si restaurantul cu 120 oameni pasionati de tursim si care scriu pe site-uri si iti pot face reclama gratuita! Si asta in luna martie cand nici ursul nu coboara pe la ei, pentru ca moare de foame... noroc sa ai! E si reversul, bineinteles. Pai oamenii astia, AFA-isti, care scriu benevol, daca incep a isi spune parerile sincere si dau in vileag cele **4** stele, se pare ca au cam pus-o!

Eu propun acordarea a 7 stele pentru Hotel Diamnod, ca sa nu mai fie comparat cu alte unitati de 4 stele, care s-ar simti dezonorate de un asemenea coechiper.

Restul totul de bine!

In incheiere cele 3 stele aditionale de la mine.

***

Trimis de Dan&Ema in 25.03.16 19:45:47
Validat / Publicat: 25.03.16 20:27:38

VIZUALIZĂRI: 2868 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 frumos la cincis
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 42048 PMA (din 50 voturi)

[25.03.16 19:56:40]

@Dan&Ema -

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 05&ridAnt=67726

Safta Radu
    [25.03.16 20:34:03]

Start vot! Bineinteles, eu primul!

[25.03.16 20:38:11]

@webmaster45:

Eu stiu ca am bifat " nu recomanda" sau asta amintentionat si am apasat gresit. Rog corectie!

Calificativul meu vreau sa fie NU RECO MANDA

[25.03.16 20:40:14]

@Safta Radu - super tare! Bine ca mi-ai amintit!

[25.03.16 20:40:17]

@Safta Radu:

Multumesc Radu!

[25.03.16 20:43:52]

@Dan&Ema

Eu stiu ca am bifat " nu recomanda" sau asta am intentionat si am apasat gresit. Rog corectie!

Calificativul meu vreau sa fie NU RECO MANDA

dacă ai observat, review-ul a fost publicat CU NOTE (deşi face parte din impresiile "aceluiaşi grup apropiat", caz prevăzut express de Regulament) TOCMAI PENTRU CĂ "are semn contrar" celorlalte recomandări - dintre cele referitoare la hotel. Deocamdată, cel puţin.

NU a schimbat nimeni nimic - a fost "NU RECOMANDĂ" de la început, nu ştiu ce - sau când - ai văzut altceva...

[25.03.16 20:44:35]

@Dan&Ema -

Am înţeles de prima dată că NU recomanzi hotelul.

Acesta a fost şi motivul pentru care articolul a fost publicat CU NOTE, deoarece în cazurile în care recomandările din "interiorul" unei familii sau unui grup sunt "cu semne opuse" (unul recomandă şi unul contrarecomandă), se publică CU NOTE câte unul din "fiecare semn".

[25.03.16 20:47:18]

@webmasterX: in versiunea pe telefon in caseta tehnica vad ca scrie RECOM desi eu vreau NU RECOM

[25.03.16 20:56:41]

@Nasshu -

Argumentul tau ca ""toate mi se intampla numai mie"" nu sta in picioare! Daca te uiti la celelalte articole, mai exista un ""NU recomanda"", si cateva ärticole fara note. Si tacerea sau ""fara note"" spune ceva.

Dar nu trebuie sa avem aceleasi pareri!

Iar in grup, la Cincis, am auzit multe comentarii negative, asa ca nu mi se intampla numai mie.

In plus, este valoros cand cineva cum este Cornel are puterea sa asculte si sa accepte macar unele din parerile negative, ca dovada ecourile lui de pe firul de prolog in care a constientizat ca au fost mai multi nemultumiti de hotel, nu de petrecere! .

[25.03.16 21:04:58]

@Dan&Ema: Am verificat personal şi te asigur că valoarea memorată (şi folosită de program în calculul mediei/grad recomandare) este "-1" ("nu recomandă")

Am o eroare DE AFIŞARE în versiunea "mobile", de care mă ocup - se încăpăţânează să afişeze "recomandă"... NU reuşesc pe moment să-i dau de cap; o voi face însă (cel târziu mâine). Gata, s-a rezolvat.

Mulţumiri pentru sesizare.

[25.03.16 21:14:17]

@Admin - Multumesc!

[25.03.16 21:16:21]

@Dan&Ema - Ohooo, se calca webii pe picioare, macar unul a si -votat, parerea mea

Daneee, acum pregateste-te pentru ce va urma si te rog sa fii tare! Pentru ca eu din cateva comenturi am blugii plini de suturi si de apropouri pe vreo 3-4 review'uri diferite. Dar io macar sunt harsit si nu-mi mai pasa

Nu-s de acord ca acest articol are alt stil. Pentru ca articolele tale de pana acum au fost sincere si le-am citit cu placere. Si asta e sincer si il apreciez, chiar daca unora nu le convine ce ai scris. A fi sincer si direct ar trebui sa ne defineasca pe toti, la fel si cum a accepta o alta parere (fara a fi de acord cu ea) ar trebui sa fie normal.

Eu te apreciez si nu pentru ceea ce ai scris acum - asta a fost doar o confirmare pentru mine. Sa nu te prind ca nu mai scrii, ca ma apuc sa "jefuiesc" Muzeul Bancii Nationale doar sa te fac sa scrii despre asta.

PS: Welcome to the club )))))

[25.03.16 21:22:08]

@Dan&Ema - eu nu mi-am propus sa fiu ''valoros''!

si cateva ärticole fara note. Si tacerea sau ""fara note"" spune ceva.

Pentru asta ar trebui să citești regulamentul! CAP B. 1.7

Au NOTE POZITIVE, au fost retrase pentru că autorii sunt/fac parte din același grup! dar RECOMANDA!

Excepția cu note este articolul tău, fiind pe invers!

Care grup?! ăla cu start vot?

Și dacă tot le-ai auzit de ce le spui abia acum?! De ce nu ai spus organizatorului - Cornel - ce nu îți convine?

aaa

Poate data viitoare, Cornel să angajeze și o secretară să țină minte ce/cine ce a comandat!

maria55 †
    [25.03.16 21:22:28]

@papone - nu zic "nu"! Dar ma abtin de la vot si stii de ce?!

Pentru ca eu stiu ce inseamna sa deschizi un hotel care peste iarna este conservat! Mai bine zis, sa-l deschizi, ca mai apoi sa-l inchizi din nou! Cu alte cuvinte, sa fi fost in locul patronului, refuzam oferta chiar daca e vorba de bani...

Pe litoral, asa ca un mic exemplu, pt deschiderea sezonului, treaba incepe undeva in aprilie si primii turisti vin, cu putin noroc, la finele lunii iunie!

[25.03.16 21:23:38]

@papone - Papi, I like this club! Eu am fost si raman sincer. La mine notele sunt de la 1 la 10 si recomandarile de 2 feluuri da sau nu.

Astazi m-am gandit sa imi deschid blog, de altfel imi recomanda cineva de mult timp, dar nu am pornire. Trebuie o palinca.

[25.03.16 21:28:07]

@papone -

Daneee, acum pregateste-te pentru ce va urma si te rog sa fii tare!

Câte dintre cele prezise de tine s-au adeverit până acuma, "man"?

- "nu se poate organiza nimic" (referire la muzică)

- aluziile la lipsa organizării (evenimentului) şi dispreţul străveziu cu care vorbeai de "delegarea (de către mine) a sarcinilor".

- "hotelul nu avea cum să ia 4 stele, pe documente"

- că "vă voi trage ţeapă", neprezentându-mă la "căpâlne/lebede"

Să continui?

Nu. Îţi spun doar că timpul va dovedi dacă gura ţi-a vorbit, din nou, înainte de... orice :-)

Şi hai că "mă risc" şi eu c-o "prezicere": dovada, proba pe care timpul ţi-o va arăta, îţi va fi, bineînţeles, din nou inutilă. Un fel de orz pe care timpul îl risipeşte şi el pe... lebădoi ca noi :-)

[25.03.16 21:40:34]

@Nasshu -

STimabile, dai pe langa! Eu nu fac parte dintr-un grup care se sustine unul pe altul in intelesul insinuat de tine.

Eu nu am venit la Cincis sa ii spun lui Cornel chestii d-astea, eu am venit pentru AFA. Pot trai si cu neajunsurile relatate, dar nu pot sa le ascund, asta este rolul site-ului sa te exprimi liber. Daca nu este asta, mai da-mi dintr-un articol...

SI asa de final, ca eu nu mai continui aceasta polemica, un "valoros"" stie sa accepte feedback.

Sa fii sanatos si sa ai weekend fain!

[25.03.16 21:45:32]

@Admin - Asa ma bucur cand "prezicerile" mele nu se adeveresc, de n-ai crede vreodata! Oricum stii ca voi fi prin zona la orice petrecere, macar acum te-ai obisnuit cu mine

Si nu mai risipi orzul... mai bine adauga-i niste hamei si niste apa buna, c-o rezolvam

mogly
    [25.03.16 21:57:55]

Nu pot sa-mi dau cu parerea despre hotel pentru ca nu am stat acolo. La Motel Cincis unde am fost noi cazati, cele 3 stele au fost meritate pe deplin, camerele spatioase, mobilierul foarte frumos, mancare buna si preturi foarte decente. La petrecerea de sambata seara eu m-am simtit bine pentru ca v-am cunoscut si am fost cu voi. Din mancare am ciugulit ceva, nu foarte mult, pentru ca fiica-mea Oana a fost curioasa sa guste din toate felurile: ciorba, doua feluri doi si doua deserturi.

[25.03.16 21:58:11]

Al 14-lea vot cu coroniţă.

[25.03.16 22:00:43]

@Michi - Sarut mana! E prima coronita din viata mea. Ar fi putut fi a doua daca sambata dimineata la ora 6 culegeam mai multe flori. A propos urc 2 poze cu flori

[25.03.16 22:00:45]

@Dan&Ema -

Una e să apreciezi un eveniment privat (recomand sau nu) și alta e recomandarea pe care o dai unui hotel deschis special pentru noi! În condiții speciale!

O fi o (ne) recomandare mai specială!

==

p. s

ca să nu existe dubii, nu mestec gumă!

[25.03.16 22:15:16]

@Dan&Ema - Bună seara! Îți scriu de pe telefon. Cred că nu ai citit articolul meu "definiția vacanței" și nici articolul despre întâlnirea AFA de anul trecut, altfel nu scriai acest rw. Apreciez sinceritatea, dar nu pot vota nici, nici. Cu eleganța ce nu mă caracterizează îți scriu că nu era musai să scrii despre hotel. Erau deja articole postate cu și fără note. Vrei să știi cum a fost la mine în cameră? Mi-a înghețat capul de frig! Și mai am câteva minusuri dar cred că le scriu în rw-ul meu pentru că au fost de fapt plusuri pentru că m-au motivat să cobor, să socializez, să dansez și să mă bucur de VOI. Știi tu ce greu mi-a fost mie când M-am îmbrăcat cu frumoasa mea rochiță? pentru că tremuram de frig iar soțul meu tremura sub pilotă în timp ce râdea de mine că mă vedea cum tremur? Dar eu, ca Ana lui Manole, căpoasă cum sunt, nu și nu, eu vreau rochița ! Deci! Nu-i musai să-ți placă ceea ce-mi place mie și sunt recunoscătoare Domnului pentru asta! Dar chiar nu a fost un hotel jalnic! Dacă spuneai ce te durea, se rezolva. Eu mi-am rezolvat o parte din probleme, apoi am renunțat pentru că eram prea ocupată cu VOI. Și mi-a plăcut mult!

[25.03.16 22:18:43]

@Michi - Subscriu, Cornel isi asuma aiurea niste lipsuri ale hotelului.

[25.03.16 22:31:05]

Circumstanţa atenuantă este faptul că hotelul a fost închis câteva luni dar asta nu interesează pe turist el vrea să primească la standardul afişat. Cornel nu are nici o implicaţie. El s-a angajat să fie cald şi într-adevăr a fost cald. El a fost germenul acestei petreceri super reuşite, asta contează, în rest Cornel nu are nici o responsabilitate. Cornele, de ce îţi asumi şi te frămânţi pentru probleme pe care nimeni nu ţi le reproşează? Eşti iubit şi apreciat de toţi userii şi aparţinătorii, ai reuşit să închegi în jurul unei pasiuni comune un grup de elită. Măsura acestei reuşite este cât de bine ne-am simţit fiecare dintre noi şi toţi la un loc, asta e reuşita ta. Dane, scuză-mă că am fost off dar mi-am permis în numele vechii noastre prietenii. Dacă scriam la Prolog se întindeau ecourile pe trei pagini.

adrianbogdan
    [25.03.16 22:33:30]

@krisstinna: multi pupici Cristina, daca este vorba de rochita roz, ma bucur ca nu ai renuntat la ea chiar riscand o raceala, si mai sti ceva ma bucur ca esti un om pozitiv, m-am bucurat sa va vad pe toti uniti si veseli.

Dan, Ema este o doamna distinsa, ma bucur sa o cunosc macar asa prin intermediul netului.

Cat despre cazare nu ma pot pronunta dar din poze cred ca este o locatie frumoasa.

Va imbratisez pe toti!

[25.03.16 22:56:12]

@Michi

Că nu mi le reproşează nimeni nu e relevant. Singura relevanţă aici o are CORECTITUDINEA.

Ţi se pare corectă eticheta/rezumatul PENIBIL asupra resturantului, cu argumentul că "doar se ştia dinainte cine şi ce a comandat"? Hotelul/restaurantul trebuia să ştie "cine ce a comandat", sau eu?

Dacă-mi punea mie eticheta "penibil" mă deranja infinit mai puţin.

E desigur dreptul şi libertatea fiecăruia de a eticheta. Mă îngrijorează însă *posibila* înveşunare pe care mie mi se pare c-o întrevăd în acest review şi sper, spre binele cititorilor lui, ca acest review să fie într-adevăr "altfel" decât celelalte impresii scrise de Dan

Acest articol va avea alt stil.

[25.03.16 23:25:59]

@Admin

Hotelul/restaurantul trebuia să ştie "cine ce a comandat", sau eu?

De ce să fi ştiut tu? Fiecare trebuia să ţină minte şi dacă nu, au existat nişte liste cu fiecare ce a comandat.

Cornele, cred că după atât efort şi stres acum e decompensarea ca după examene. Ţi-o spun ca o mamă, având copii mai mari decât tine. Ia partea nu bună, ci excelentă a acestei întâlniri. Asta rămâne. Crezi că eu ajungeam la aproape 82 de ani şi aş mai fi fost în stare să râd dacă puneam la suflet câte mi s-au întâmplat?

A fost cea mai reuşită întâlnire din cele trei la care am fost. A contribuit şi amplasamentul, şi excursia şi spectacolul pe lângă sufletul pe care l-ai pus..

[25.03.16 23:43:13]

@Admin -

1) Am servit o cafea la Best Western Ambassador in Timisoara cu ceva timp in urma. Acolo erau 4 stele. Curate! Dar erau servicii de 4 stele din toate punctele de vedere. E o diferenta ca de la cer la pamant intre ce trebuie sa fie 4 stele si ce era la Cincis. La Cincis erau **4**. Si iti dau f multe exemple daca vrei de 4 stele care isi respecta blazonul.

2) Era treaba ta sa le spui cum e cu organizarea la mese si ce a comandat fiecare si de aceea vrei sa iti asumi vina - de apreciat, dar tu esti unul care trebuie sa se ocupe de multe aspecte organizatorice, de aceea eu cred ca impardonabila este lispa de organizare a restaurantului care stia ca este un eveniment organizat si era de datoria lui sa se interesze la tine cum sa faca sa iasa bine. Atat de simplu era. Mai ales ca erau niste portii de mancare pre-comandate, plimbate cu masina si incalzite! In plus acest articol este despre hotel si restaurant si nu despre tine. Este cum am perceput eu serviciile hotelului si dotarile acestuia. Nu conteaza ce iti asumi tu. Este vorba ca eu ca si client nu am beneficiat de serviciile si confortul platite.

3) M-am abtinut mult, dar pana la urma am sa spun: parerea unui user nu trebuie supusa incercarii de a o deforma cu contra argumente. Atat in divergenta majora de opinii despre voucher-ul cu Dinseyland cat si in samanta de contardictie de aici ai incercat sa tii partea - cu vehementa - a celelilate parti., stii la ce ma refer. Eu vreau sa ma exprim liber si nu vreau sa mi se sugereze inainte sau dupa publicarea articolului ca am spus prea pe nume lucrurilor pentru ca asta duce la inversunare sau la retragere. Repet articolul ar fi sunat altfel, as fi spus ce aveam de spus, dar ar fi fost imbracat in alte cuvinte.

4) Eu nu uit ca in baie a curs apa pe jos, ca nu erau jaluzele, sampon, ca in farfurie am gasit guma de mestecat ca sa le punem pe acelea care cantaresc in calificativul de penibil pentru preturi de 4 stele.

5) Am sa mai povestesc un moment: Acasa am constatat ca nu gasesc 2 incarcatoare. Am sunat la hotel si mi s-a raspuns cu o voce revoltata (nici un pic de atitudine prietenoasa!) ca nu stie nimic si acum nici nu are cum afla ca nu s-a facut curat in camere dupa plecarea noastra. Ok, am rugat daca totusi se va verifica vreodata, as aprecia un raspuns, indiferent care este, si am precizat ca nu acuz ca as fi uitat / pierdut la hotel incarcatoarele, doar ca era o posibilitate. Peste un timp m-a sunat altcineva, de data asta prietenos, care mi-a spus ca in alta camera s-a uiat ceva si am sunat pe respectiav colega AFA sa ii spun ca isi poate recupera obiectul uitat la hotel.

6) Lipsa de reactie a hotelului mie imi da de gandit.

Si pe romaneste hotelul asta ar fi trebuit sa iti pupe talpile ca i-ai adus atatia clienti si sa ofere juma de pret sau sa adauge plusvaloare la serviciile oferite.

Eu aici inchei aceasta disputa (in care nu e prima data cand locotentii ies la inaintare) si sper sa ramanem amici, eu te apreciez pentru multe si ti-am spus-o si direct si pe site.

Numai de bine!

[25.03.16 23:44:09]

@adrianbogdan: Mulțumesc mult! Și eu te pup! A fost o întâlnire reușită, într-un loc de poveste, un hotel bun, cu oameni frumoși. Mie îmi place oricum, oriunde, oricât. E AFA. Nu are stele. E Luceafăr!

[25.03.16 23:56:29]

[... ]pentru ca asta duce la inversunare sau la retragere

Ah, so.

Deci E înverşunare, mulţumim că ne-ai împărtăşit

[Pentru orice eventualitate = e doar tachinare. ]

[26.03.16 00:01:19]

@Admin - Din tot ecoul ala, atat a fost de spus??? Intreb si io, ca am citit mai mult de un minut la ecou, nimic mai mult...

[26.03.16 00:05:27]

@papone - Corect = exact atât era de spus. Pfff... io-te că-ţi funcţionă intuiţia, de data asta!!! Au sunat ceva clopote, cumva, ceva?

Dacă e înverşunare (recunoscută!), "man", restul... e cam-can-can...

[26.03.16 00:19:41]

@Admin - Deloc, man! Doar ca omul a scris o tona si ai extras 0.3% pentru citat. Era o intrebare, atata tot. Cat despre clopote... clopotele au sunat de dimineata, dar nu la mine si nu eu am fost ala care il suna pe Dan - daca ai facut-o tu (asa cum banuiesc), e altceva.

Te rog mult, nu o lua personal! Nu are nimeni nimic cu tine, petrecerea a fost belea, organizarea a fost chiar foarte buna, nu-ti mai asuma vine care nu iti apartin. De ce sa iei partea hotelului? Aia au primit niste bani si nu s-au ridicat nici la standardele necesare si nici macar nu au intrat pe AFA ca sa vada daca s-a scris ceva in ultimii ani despre ei. Despre ce vorbim??? Cum sa te sune pe tine si sa te intrebe daca s-a scris ceva despre ei??? Ei nu au net? Unde e implicarea?

Pe bune, nu-s omul care sa iti explice astea, nu ai nevoie! Ce-a tinut de tine, le-ai rezolvat si bravos!!! Dar nu incerca sa-i "scoti", te rog. AFA nu e spalatorie si credem toti ca ne putem exprima liber! Scuze, dar de data asta inversunarea nu e la mine.

MS!

[26.03.16 00:36:40]

@papone - @papone -

Despre ce vorbim???

Corect din nou, da' de data asta e cam un fel de auto-stângu-n-dreptul — al tău

Unde ai citit tu că "m-a sunat hotelul"? Sau a fost cumva aşa ca o voce pe care-o auzi, din când în când? :-P

Tu presupui, în fapt, încontinuu. Şi încontinuu presupunerile tale se dovedesc cam... maronii. Da' nu te afectează deloc. Felicitări - nu oricine/ar reuși.

Să aveţi o noapte cât mai... înverşunat-încărcată de gânduri senine şi odihnă

DaRKruCS
    [26.03.16 01:22:00]

@Dan&Ema: Stilul e același! Poate percepția e alta! ????????

[26.03.16 02:10:52]

@Admin - Dragule, chiar nu e o disputa a ta contra mea (sau invers). Avand in vedere ca s-au sters ecourile in care afirmai chestia asta, cum as putea sa mai demonstrez? A disparut chiar si mustruluiala contra lui Dragos, la fel cum a disparut si raspunsul lui.

Oi presupune eu, dar nu sunt prost. Eu stiu ce am citit! Chiar daca nu am prints-creen'uri, dar chiar nu ma asteptam sa se stearga ecourile contra. In spiritul AFA, sper ca asta sa nu fie sters, MS

[26.03.16 08:22:40]

@papone -

Asta e tot de la mama Omida, aşa-i?

În realitate, NU s-au şters "ecourile în care afirmam chestia asta", nici "mustruluiala contra lui Dragos" şi nici "răspunsul lui". Afirmaţii pe care eu le pot dovedi oricând.

Dar ", man", tu chiar nu te-ai plictisit de atâtea chestii pe care vântul ţi le-aduce CONSTANT înapoi pe faţă, după ce-ţi ies pe gură?

Presupun că obraz de schimb n-ai, ce faci, le ştergi cu dosu' palmei şi mergi zâmbitor - şi evident neînverşunat - 'nainte?

PS: Şi totuşi, unul dintre ecouri a trebuit să ţi-l şterg.... Te bâlbâiai prea tare

[26.03.16 09:16:16]

@Dan&Ema - De ce sunt observaţiile tale referitoare la HOTEL interpretate ca o critică adusă organizatorilor întâlnirii, şi în mod special adminului Cornel? Chiar nu înţeleg! Doar în privinţa întâlnirii te-ai exprimat mai mult decât apreciativ într-un alt articol, iar cel de faţă este unul de CAZARE, care priveşte exclusiv complexul hotelier.

Că lucrurile scârţâie la hotel şi că se operează pe principiul bine încetăţenit la noi că "las' că merge şi aşa" cred că s-a remarcat de către toţi. Şi atunci, dacă unii useri au dorit să facă recenzia hotelului şi a vilelor, semnalând sincer şi cu obiectivitate - aşa cum e şi firesc - problemele apărute, de ce sărim pe el? De ce amestecăm mere cu pere şi întâlnirea AFA cu condiţiile de cazare şi masă? Dan şi-a spus părerea despre hotel şi a concluzionat că nu-şi merită cele patru stele. Atât şi nimic mai mult. Care e problema?

PS Rog "interpretaţi" majusculele drept o modalitate de subliniere. Nu mă răstesc la nimeni

[26.03.16 09:27:02]

@Carmen Ion - Cine interpretează drept "crimă", în afară de tine şi papone?

Şi de când mi-ar interzice (ori m-ar condamna) cineva să-mi asum responsabilitatea pentru o vină de care NU SUNT acuzat, dar de care AR TREBUI să fiu, în mod normal & corect? // lipsa centralizatoarelor cu meniuri la mese e normal să-mi fie MIE imputată, nu hotelului. E singurul aspect unde am avut de comentat (din câte sunt, peste 10?)

E... fain că ai simţit nevoia să "te afirmi" şi aici, Carmen - pusesem pariu c-o vei face . Şi să te-scrii printre cei care duc înspre paroxism un simplu review negativ.

[26.03.16 09:29:10]

@Carmen Ion:

Sarut mana, Carmen. Multumesc ca ai punctat esenta. Pe ultimele ecouri se cam pierdea mesajul dandu-mi-se peste nas ca am scris inversunat adica nu e real ce am scris. Fals! E prea real! De aceea am boldit o parte din cele reale care nu au corespuns asteptarilor si preturilor de 4 stele. Cazare nota 6, nu recomanda; petrecere nota 10, sa mai fie.

Iar eu am avut multe locatii de 4 stele pe care le-am laudat pe AFA si as fi facut-o cu drag si cu asta daca merita.

Numai ganduri de bine tuturor. Sa ne revedem sanatosi!

[26.03.16 09:35:36]

@Dan&Ema - Dar, Dane, ai recunoscut singur c-ai scris înverşunat. Mai departe, cât de real e ceea ce ai scris - sau nu - poate oricine din cei care-au fost acolo să confirme / infirme. Uite, de exemplu, chiar eu pot să *confirm* că duşul şi jaluzele SUNT o problemă reală & majoră.

Hai să lăsăm, însă, măcar acum, înverşunarea, şi să încercăm să ne destindem un pic: Oricât ai... nega :-P - chestia cu guma de mestecat prinsă pe farfurie - asta CHIAR e din deja consacratul, deja, ciclu "doar mie mi se poate întâmpla" // Hei, a mai a avut cineva gumă de mestecat în... meniu? ))

[26.03.16 09:42:51]

@Admin - Am scris "critică", nu "crimă"!!! E o diferenţă majoră. Iar tonul meu a fost unul moderat, nu "paroxistic", te rog mai citeşte o dată ce am scris: nu am făcut decât să subliniez că este vorba de un review de cazare, atât şi nimic mai mult, adică tocmai "un simplu review negativ", ca să te citez.

Dacă vrei să-ţi asumi responsabilitatea pentru vini de care AR TREBUI (deşi nu eşti) acuzat, e alegerea ta; eu una sunt de acord cu Michi că n-ar trebui să te frămânţi pentru lucruri pe care nimeni nu ţi le reproşează.

Cât despre nevoia mea de a mă afirma şi cu acest prilej, iau afirmaţia drept o glumiţă! Fii foarte sigur că ori de câte ori voi avea ceva de spus, o voi face în continuare.

[26.03.16 09:47:30]

Măi oameni buni! Colegii mei ADULȚI! În capitală e soare! Hai să fim înțelegători cu vremea și vremurile. Aceste dialoguri au fost de bun augur, zic eu. Ne-am exprimat liber, necenzurat. Am comunicat civilizat, cum spunea și colega mea de mai sus în articolul ei. Dar nu credeți că-i suficient? Nu e mai bine să mergem la o plimbare, la soare pentru a ne relaxa și a ne încărca cu energii pozitive? Zic și eu, nu dați cu parul!

[26.03.16 09:51:50]

@krisstinna - Ai dreptate. Eu una am spus ce am avut de spus - finish!

[26.03.16 09:53:00]

@Admin:

Cornel,

Ramane ca in ultimele nostre PM- uri.

Ref acest fir, cazare apreciere negativa reala (din inversunare este doar modul in care am compus articolul), petrecere excelenta, iar tu nu iti aloca o vina pe care nu o ai.

Amandoi ne-am dezamagit cu diferite replici din public sau PM, desi sunt sigur, ne apreciem overall! Vorbim.

Te iubesc AFA, te admir Cornel pentru ce ai creat.

Un weekend fain!

[26.03.16 09:55:28]

@krisstinna:

Pozitiva asa cum te stim cu totii. Bravo! E soare! E primavara!

mogly
    [26.03.16 12:36:52]

all: E primavara peste tot, acum ajunge si la Petrosani, vad ca s-a dus zapada, a mai ramas pe varful muntilor, iar copacii mai au un pic si infloresc.

Am vrut sa va spun si eu ca imi sunteti dragi cu toti si m-am culcat cu voi in gand si m-am trezit tot asa, iar pe viitor hai sa fim mai buni, mai toleranti si mai intelegatori unii cu altii ca vorba aceea: nimeni nu detine adevarul absolut!

O primavara frumoasa si calatorii de vis va doresc!

[26.03.16 16:57:37]

@pepsi70ro

Eu accept feedbackul tau negativ asa cum l-ai dat.

Ref la argumentatia ta ca afirmatiile mele sunt exagerate sau rauvaitoare: probabil ca ti stii mai bine ce afost la mie in camera, pe farfurie sau la masa, si eu nu stiu. Dar e mai colorat peisajul cu -1 pentriu ca e scris cu rosu si iese in evidenta.

Numai de bine locotentilor!

banal
    [26.03.16 18:25:36]

@Dan&Ema - Nu mi se pare foarte ok expresia ,,Numai de bine locotentilor! ,,. V-am citit de cand v-ati inscris pe site si ecouri si postari. La inceput cand erati un biet soldat, ati fi dat orice ma refer la ce ati postat pe aici sa fiti macar caporal, numai vorbesc de locotenent... in sensul bun al cuvantului. In rest respectul meu fata de postarea de mai sus, exact cum ati vazut-o dvs.

[26.03.16 18:46:25]

@banal:

Multumesc pentru lecturare si apreciere

kikiritzi
    [27.03.16 20:38:29]

Eu am toata increderea in opiniile exprimate aici, mi se pare normal sa-ti exprimi punctul de vedere asa cum s-a conturat prin prisma experientelor personale si nu uit nicio clipa ca autorul este persoana care a organizat impecabil acea vizita la Muzeul Bancii Nationale din luna februarie.

[27.03.16 21:46:58]

@kikiritzi:

Sarut mana. Esteo apreciere deosebita pe care o primesc. Libertatea de opinie trebuie sa primeze si perceptia fiecaruia si redarea adevarului. Nu sunt adeptul osanalelor gratuite. Aprecierile la fac cu maxima placere cand sunt meritate.

Astazi am mancat la o locatie de numai 2 stele cu ciorba pusa in castron pe masa adica 1,5 portii per cap, snitel de pui de curte cu piure, portii nu gluma, muraturi, apa, cola, 4 adulti si 3 copii pentru care am cerut portie intreaga explicit = 210 lei = 30 lei / cap! Si ne-am anuntat cu numai 2 ore inainte dar doamna M s-a dat peste cap sa ne uimeasca si omeneasca ca de obicei, desi azi era, intamplator singura!!

De aceea voi spune + sau - pe bune pentru ca am multe multe multe termene de comparatie! Pensiunea Dor de Alunis langa Slanic Prahova despre care am mai scris.

[27.03.16 21:52:47]

@kikiritzi:

+ o prajitura de casa cu gabenus, albus, crema in trei culori, evident de lingeai pe bot!

balasa violeta
    [28.03.16 16:14:45]

@Admin - n-am putut participa la intalnire pentru ca am fost plecata-n lume cu bilet de la amfostacolo, asa e in viata, nu le poti avea pe toate!

In colajul facut pe facebook de Ovidiu, in toate pozele esti cu spatele, imi era dor de tine si as fi vrut sa-ti vad si fata

Colajul are ca titlu " Înăinte de Festivitatea de premiere AmFostAcolo.ro de la Castelul Corvinilor, cu doamna director general al Camerei de Comerţ şi Industrie Hunedoara Crinela Gafton, domnul subprefect Fabius Kiszely, domnul primar Viorel Arion și părintele AFA, Cornel Bociort. Discutam despre opțiunile autorităților locale pentru promovarea zonei hunedorene, despre potențialul acestor zone care acoperă toate formele de turism, despre parteneriatul public privat și despre impunerea alcăturirii unei asociații de promovare turistică care să pună în valoare patrimoniul acestui județ important pentru turismul din România. "

Pastreaza-ne, ai realizat ceva minunat! Suntem o comunitate aparte, suntem prieteni buni si fii mandru de noi!

Lasa-ne sa spunem ce simtim, aici si tie trebuie sa-ti spunem.

Am inteles, daca nu gratulai si-si plateau si constatatarii hotelul si poate si altii... acum erai un parinte bun...

Iubesc amfostacolo, te respect si te rog nu-i alunga, sunt de buna credinta, priveste un pic la oamenii care te inconjoara...

Sa nu va suparati pe mine, imi cer scuze... dar nu vreau sa ma mai impart in grupulete si vreau sa fim numai noi "amfostacolo"!

[29.03.16 10:00:33]

@balasa violeta:

Si eu vreau AFA. Ce frumoasa esti, AfA! Cum am si scris.

Sa acceptam sa ne placa toate culorile: alb, negru, roz, curcubeu...

artemisa24
    [02.04.16 13:13:43]

Eu am ales expres o camera in hotel deoarece nu vroiam sa ies afara ca sa intru in restaurant si invers.

daca stiam, ma instalam intr-o vila, mai ales ca aveam si frigider/minibar in camera (nu ca ar fi fost necesar dar in timpul verii...) si poate ca in baie, la oglinda ar fi existat si o polita sau ceva mai mult spatiu pe care sa-ti fi pus "oarece" obiecte de toaleta...

[03.04.16 09:59:49]

@artemisa24:

Inca un punct pe care bine l-ai mentionat. Accesul din hotelul de **4** in restaurantul sau se face... Trecand pe afara.

Multumesc de completare!

adrianbogdan, artemisa24, balasa violeta, banal, Dan&Ema, hlli, kikiritzi, maria55, Michi, mogly, Safta Radu
    Alte impresii din această RUBRICĂComplex Diamond Hotel & Vile: