ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.03.2016
DIN: Constanta
ÎNSCRIS: 04.10.09

Diplomele de excelență pentru unitățile de cazare din Hunedoara

Unul dintre momentele cele mai interesante ale întâlnirii AmFostAcolo.ro 2016 Cinciș, s-a consumat la Castelul Corvinilor, bastion important pe harta turistică a județului Hunedoara. Altfel spus, aici au fost premiate 34 unități de cazare din județul Hunedoara si 5 promotori ai turismului regionali, care prin activitatea lor reușesc să promoveze patrimoniul turistic hunedorean.

AmFostAcolo.ro a reușit să fie o prezență constantă în mijlocul hotelierilor de pe litoralul românesc și Delta Dunării din 2011, premiile oferite unităților de cazare cu grad de recomandare pozitiv, constituind o încurajare și o răsplată pentru efortul lor de a schimba în bine percepția turiștilor pe care o au vis-a-vis de hotelieri sau administratori de vile/pensiuni. Sau cum îmi place mie să spun, pentru o nouă atitudine!

Se simțea nevoia aprecierii unităților de munte, care și ele au dobândit o reputație foarte bună pe site. Din acest motiv AmFostAcolo, ro a decis ca în fiecare an să premieze o regiune montană etalon pentru turismul românesc, iar dacă în anii precedenți premiile utilizatorilor site-ului s-au îndreptat către partea centrală a țării, acum a venit rândul unei regiuni din vestul țării, cu unități de cazare foarte bune și cu potențial turistic remarcabil. Vorbim despre Hunedoara, o zonă cu istorie bogată, cu tradiții culturale autentice, un spațiu spiritual pe care nu-l poți ocoli. Sigur, pentru cei care se întreabă de ce AmFostAcolo.ro nu este la fel de consecvent în ceea ce privește premiile oferite anual tuturor zonelor montane cu potențial turistic, trebuie să repetăm că aceste premii sunt oferite de un singur om, fără nici o sponsorizare, de multe ori din banii destinați familiei, iar capacitatea de a acoperi o planșă mai largă de premiere, este practic imposibilă în acest moment. De aceea, încercăm an de an să contopim întâlnirea utilizatorilor AmFostAcolo cu festivitatea de premiere a celor mai bune unități de cazare din diferite regiuni ale țării.

Premierea unităților de cazare din acest an, s-a desfășurat în parteneriat cu Camera de Comerț și Industrie Hunedoara, domnul președinte Viorel Arion și doamna director general Crinela Gafton găsind toate resursele necesare pentru a putea realiza această festivitate în bune condiții, iar eu care am participat la toate edițiile, pot afirma fără să greșesc că a fost cel mai reușit eveniment de acest gen organizat ever. Vă mulțumim din tot sufletul, doamnă director!

Primirea oficialităților prezente, a hotelierilor și a utilizatorilor AmFostAcolo care au dorit să participe s-a făcut de către Cavalerii Cetății Huniazilor care au dorit să se asigure de bunele noastre intenții. Asigurându-i că am sosit cu gânduri curate, am fost invitați șă pășim pe podul care asigură intrarea în castel, unde am fost întâmpinați de câțiva locuitori ai cetății și de un străjer care de bucurie a tras trei focuri dintr-o flintă din recuzita cavalerilor.

După un scurt moment de prezentare a cetății și a activităților zilnice, am fost invitați să ne încercăm abilitatea de a trage cu arcul, lucru realizat cu succes de către Admin și de mine, apoi invitați în sufrageria Bethlen a castelului, unde s-a desfășurat festivitatea de premiere.

Așa cum aminteam mai sus, ne-am bucurat de o prezență numeroasă la festivitatea de premiere, de la autoritățile locale reprezentate prin doamna director al Camerei de Comerț, domnul primar al Hunedoarei, subprefectul județului, viceprimarul din Deva, administratorul Castelului Corvinilor, proprietari de hoteluri și pensiuni și până la utilizatorii site-ului, bucuroși să participe la un astfel de eveniment.

Din alocuțiunile celor prezenți a reieșit clar dorința de unitate a entităților turistice hunedorene, asocierea acestora pentru o mai bună coerență care să le reprezinte interesele și pentru o promovare într-un parteneriat public privat, singurul care poate aduce o dezvoltare acestui sector turistic cu potențial, dar prea puțin scos în evidență. AmFostAcolo.ro probabil a fost liantul care a strâns aceste entități la un loc, sunt convins că vor urma întâlniri zonale, iar multe dintre ideile promovate la festivitate vor fi puse în practică. Depinde doar de ei, însă dorință există și personal m-am bucurat să simt acest lucru.

Admin-ul site-ului, Cornel Bociort a evidențiat criteriile de departajare a hotelurilor și pensiunilor hunedorene, ținându-se cont ca mediile să fie peste 7,5, recomandări preponderent pozitive, unitățile să se bucure de minim 3 impresii în ultimii 3 ani și poate ce este cel mai important, unitățile premiate să dețină certificat de clasificare. AmFostAcolo.ro nu încurajează turismul la negru și nu este adeptul fentării obligațiilor fiscale, de aici izvorând multe dintre nemulțumirile turiștilor. S-a dorit recompensarea unor unități de cazare meritorii care n-au avut șansa să dețină 3 impresii, dar care prin investițiile făcute pentru turiști, prin atenția acordată acestora și prin gradul de recomandare foarte mare s-au calificat pentru obținerea unor premii tip challanger, de încurajare. Pentru acestea au fost suficiente 2 impresii pozitive din ultimii 3 ani și deținerea certificatului de clasificare.

Sunt convins că mai multe unități de cazare ar fi meritat obținerea acestui premiu de excelență, însă n-au avut șansa de a se scrie despre ele, sau pur și simplu n-au decât o impresie din anii trecuți. Unele dintre ele au fost excluse datorită lipsei certificatului de clasificare. Sunt convins că odată cu promovarea ținutului hunedorean vor apare mai mulți turiști care vor scrie, însă este destul de greu să mulțumești un turist român care nu are încă o cultură turistică solidă, care apreciază hotelierul doar prin calitatea și cantitatea de mâncare sau care poate urca sau coborî o pensiune doar pentru că nu a fost lăsat cu cățelul în cameră. Este un exemplu, evident... Însă hotelierii trebuie să fie conștienți că din zece oameni mulțumiți, poate doar unul sau doi vor scrie, însă din zece nemulțumiți, mai mult de jumătate dintre ei vor lăsa impresii, care vor coborî media. Din acest motiv ei (hotelierii), niciodată nu trebuie să uite acea vorbă care poate aduce satisfacția în inimile turiștilor Clientul nostru, stăpânul nostru!

Redau mai jos lista unităților premiate pe stațiuni:

HUNEDOARA

32 Arsenal Park Transilvania 4*

COSTEȘTI

33 Pensiunea Cotiso 3*

34 Pensiunea Popasul Dacilor [Costești] 3

Pe lângă unitățile de cazare premiate, AmFostAcolo a acordat câteva premii de excelență unor lucrători / asociații profesioniste din turism, care prin activitatea lor a condus la promovarea turistică a valorilor hunedorene. Aceștia sunt:

- Vladimir Brilinsky, pentru promovarea Țării Hațegului și a zonei Munților Orăștiei;

- Echipa Geoparcului Dinozaurilor Hațeg, geoparc UNESCO;

- Asociația voluntară SENS din Țara Hațegului, pentru promovare obiectivelor turistice;

- Florin Delinescu, pentru implicare și realizări deosebite în promovarea Țării Hațegului;

- Dan Bera, administrator al Castelului Corvinilor, pentru implicare și realizări deosebite în promovarea turismului.

Ultimul cuvânt l-a avut reprezentantul Guvernului în teritoriu, domnul subprefect Kiszely care a mulțumit AmFostAcolo.ro pentru reușita de a strânge la un loc atât de mulți hotelieri din întreg județul. Și noi vă mulțumim, domnule subprefect pentru participare!

Personal am avut parte de o surpriză uriașă venită din partea directorului general al Camerei de Comert, doamna Crinela, care a dezvăluit faptul că în acea zi împlineam o vârstă, fapt pentru care am primit felicitările celor prezenți alături de un minunat tort. Vă mulțumesc, doamnă! Aș dori să mulțumesc domnului primar din Hunedoara pentru participare, implicare și cuvintele frumoase adresate, domnului viceprimar din Deva și gazdei noastre, domnul Bera. Ne-am simțit foarte bine la dumneavoastră, de aceea promitem să revenim!

La final, participanții au socializat la o cafea și prăjituri puse la dispoziție de partenerii noștri, Camera de Comerț, apoi oaspeții au beneficiat de un tur gratuit cu ghid oferit de administrația castelului.

Vă mulțumim foarte mult.

Trimis de pepsi70ro in 24.03.16 13:06:51
Validat / Publicat: 24.03.16 14:11:29

VIZUALIZĂRI: 1686 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Câțiva dintre utilizatorii AFA participanti la festivitatea de premiere
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2046 PMA (din 46 voturi)

[24.03.16 14:25:18]

Un articol pe care l-am citit cu foarte mare placere pentru importanta celor prezentate aici atat pentru unitatile premiate, cinste lor cat si pentru a sublinia responsabilitatea pe care o are AFA pentru a face aceste lucruri posibile. Un articol pentru care nu prea imi gasesc cuvintele si pentru care te felicit (si votez simbolic)

[24.03.16 15:25:57]

@mishu - Este meritul utilizatorilor AFA. Dacă aprecierile lor n-ar fi existat, această festivitate de premiere n-ar fi avut loc. Deci mulțumiri, vouă!

doinafil
[24.03.16 15:46:16]

@pepsi70ro - Foarte bun articolul, felicitări! Ai reușit să redai cu lux de amănunte premierea pe care AFA a inițiat-o, prin care a reușit performanța de-a aduna laolaltă, cu această ocazie, pe cei care au meritat să fie votați de către AFA-iști și care au reușit să se numere printre câștigătorii furnizori de cazări turistice din zonă!

Am votat (simbolic) și articolul și pozele.

Felicitări si... la mai multe articole! (îmi place cum ai compus articolul!)

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
[24.03.16 19:09:27]

@doinafil - Fără să exagerez cu ceva, a fost o performanță să strângem în același loc atât de mulți hotelieri... Mulțumesc!

Dan&Ema
[24.03.16 19:27:26]

Aceasta premiere este o initiativa demna de toata lauda! Am intalnit anul trecut o pensiune care avea o asemenea diploma si o expunea la loc de cinste. Nu conteaza ca eu nu am avut o parere grozava despre ea. Diploma era o recunoastere pe baza unor ecouri si scoruri cumulate pana la un moment dat.

Acum vad in randurile premiantilor Pensiunea Ulpia Traiana din Sarmizegetusa si pe Florin D., care mi-au transformat 2 vacante frumoase in excelente. Felicitari!

adri-nico
[24.03.16 23:13:06]

Felicitari tuturor premiatilor! (si tie pentru articol si pentru munca depusa).

doinafil
[24.03.16 23:44:19]

@pepsi70ro - Tocmai de aceea am și votat, pentru efortul vostru comun de-a face posibil acest lucru. (presupun că nu a fost ușor, a implicat timp, răbdare, multe telefoane, etc.)

Dar nu numai pentru asta am votat. Am făcut-o și pentru implicarea voastră (a ta) sufletească, care s-a întrezărit printre rândurile scrise în articol, pentru care te felicit încă odată!

La bună vedere!!!

[25.03.16 15:49:37]

Vă mulțumesc! Este meritul vostru în primul rând. AmFostAcolo doar a concretizat aprecierile pe care le-ați oferit.

adri-nico, Dan&Ema, doinafil, mishu
Alte articole din această RUBRICĂDiplomele de excelență AFA: