ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.03.2016
DE AZE
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 02.07.12
JUN-2014

Excursie de o zi la Meteora

Cea mai frumoasa zi din vacanta petrecuta la mare in Grecia a fost excursia de o zi la al doilea cel mai mare complex de manastiri ortodoxe (primul este cel de la muntele Athos).

Complexul se numeste Meteora. Denumirea provine din cuvântul grec ce inseamna suspendat in aer. De fapt nu este suspendat doar construit pe o formatiune de stanci unica in lume din piatra naturala, o minune a naturii care este destul de spectaculoasa si fara manastiri. Inaltimea medie este de cca 300m. Nu degeaba au construit calugarii aici, si-au gasit linistea sufleteasca in varful stancilor, dar si din nevoia de a scapa de turci, am inteles ca constructiile multa vreme nu erau accesibile decat cu ajutorul unor funii, alimentele necesare erau astfel ridicate.

Complexul compus din 6 manastiri functionale dintr-un total de 24, este situat in Grecia continentala, zona centrala destul de aproape de muntii Pindului si langa orasul Kalambaka.

Accesul rutier dinspre riviera olimpica se face prin orasul Katerini- Larisa-Trikala-Kalambaka, dar pentru cei care vor sa faca acest traseu se ajunge mai repede pe autostrada Egnatia Odos dinspre Salonic-Veroia-Kozani-Grevena-Kalambaka. Noi fiind cu vacanta in riviera olimpica am folosit traseul prin valea Tembi (primul traseu descris de mine) Din orasul Kalambaka mai sint 5 km pe un drum cu serpentine superb.

Din punct de vedere istoric primele manastiri au fost construite in secolul 14 sub îndrumarea lui Sf Atanasie in seculu 15 ajungând la 24 ca numar. Asa cum am descris mai sus s-a construit astfel pentru a se putea feri de turci-era perioada in care toata zona a fost sub ocupatie otomana. In acesti ani manastirile au fost abandonate sau distruse partial, distruse de turci.

Primele scari de acces asa cum le vedem astazi au fost construite in secolul 20. In timpul razboiului mondial manastirile au fost ocupate de trupele de hitleristi, dar ei nu au mai distrus nimic doar au deteriorat, pana la urma destul de tarziu din 1988 au devenit parte a patrimoniului mondial Unesco. acest lucru nu a mai ajutat mansatirile abandonate/distruse in schimb a dus la conservarea intr-o strare excelenta a celor 6 functionale.

Cele 6 manastiri functionale si cu program de vizitare pentru turisti sint:

Marele Meteor (Grand Meteor) construita in sec 14, biserica cu numele de Schimbarea la fata din curte la fel in sec 14. Aceasta manastire este cea mai veche care este functionala, dar si cea mai mare. Exista si un muzeu aici.

Varlaam construita in sec 16, biserica Toti Sfintii la fel. A doua ca marime este aceasta manastire.

Rousanou construita tot in sec. 16

Sf Nicolae a fost construita la începutul sec 16, biserica cu hramul Sf Nicolae la fel.

Sf Stefan construita tot la începutul sec 16, biserica Sf Stefan la fel dar in sec 18 s-a mai construit o biserica cu hramul Sf Haralambie

Sf Treime dateaza din secolul 15 si biserica cu hramul Sf Ioan Inaintemergatorul in sec. 17

Experienta personala:Fiind in sejur la riviera olimpica am achizitionat acolo excursia care a costat 65 eur (2 adulti+1 copil) si a constat in trasportul cu autocar la Meteora, Man Sf Parascheva+ghid in lb.romana. Ajuns la fata locului am reusit sa vizitez din exterior toate cele 6 manastiri, interiorul in schimb doar la 3. (Marele Meteor, Varlaam si Rousanou) Doar Rousanou este deschis 7 zile pe saptamana, restul fiecare inchis o zi din 7, mai exact:sf Stefan luni, Marele Meteor marti, Varlaam si Sf Treime joi, si Sf Nicolae vineri. Taxa de intrare 3 eur/pers. Fotografiatul in interiorul bisericilor strict interzis. Am vizitat in cele mai mici amanunte si muzeul din marele Meteor) La intoarcere am vizitat si Kalambaka.

Inainte sa ajung aici am auzit multe despre aceste manastiri, am vazut fotografii, totusi când ajungi acolo este altfel. Senzatia este unica, de nedescris.

In acest moment scriind acest articol si atasand fotografiile am retrait excursia. In cazul in care am posibilitatea (alta vizita in Grecia) si se afla aproape de drum voi reveni la acest complex. Stiu ca exista sute de impresii mai bune si mii de fotografii de la aceasta destinatie totusi recomand vizita macar o data tuturor celor care urmeaza sa viziteze Grecia continentala.

Trimis de AZE in 22.03.16 23:16:31
Validat / Publicat: 23.03.16 08:29:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 7185 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Marele Meteor si scarile spectaculoase

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[23.03.16 08:41:01]

@AZE - Fotografiile sunt superbe!

flaviana77
[23.03.16 09:44:06]

trebuie sa recunosc ca am rasfoit cu nostalgie toate fotografiile tale, cadre foarte reusite, peisaje de vis pe care nu le poti uita niciodata, am fost acolo de vreo 3 ori, sincer nu ma prea dai pe spate manastirile, dar peisajul din zona este unic.

[23.03.16 09:45:28]

Este un articol pe care l-am parcurs putin altfel, adica am vazut intai pozele, de obicei inainte sa citesc doar trag cu ochiul la poze cum spun eu in diagonal, citesc articolul si apoi ma uit la poze, aici insa nu ma-am putut desprinde de poze sunt superbe, asa cum spune si Carmen si ca sa fiu cinstita avand in vedere pozele cred ca daca sub titlu scriai doar Am Fost Acolo, era suficient.

Felicitari, votat cu foarte mare placere.

DUDU
[23.03.16 11:01:08]

Zona e frumoasa (unica), am fost si mi-a placut - e genul de locuri unde ca turist te duci sa bifezi ca ai fost - mi-a placut dar chiar a fost cea mai frumoasa zi din vacanta in Grecia???

[23.03.16 12:37:38]

@mishu - Multumesc pt vizita si vot, a fost o experienta de neuitat

[23.03.16 12:40:00]

@Carmen Ion: Multumesc pt aprecieri si vot, ap. foto este de nelipsit la mine la orice excursie

[23.03.16 12:44:12]

@DUDU:Raspunsul meu este da, dar numai in vacanta respectiva excursia de la Meteora a fost cea mai frumoasa zi. Dar nu si in toate vacantele, Grecia nu se rezuma doar la Meteore sint X locuri frumoase de vizitat.

elviramvio
[23.03.16 13:26:09]

@AZE -

Superb, eu iubesc Meteorele si mi-a placut ce ai postat.

calatorul
[23.03.16 16:36:28]

Superbe locuri, frumoasa relatare, minunate poze.

[23.03.16 19:06:38]

@calatorul: Multumesc de vizita si vot

[24.03.16 10:37:03]

@DUDU -

Zona e frumoasa (unica), am fost si mi-a placut...

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

tata123 🔱
[24.03.16 10:54:58]

@AZE - Un loc unic unde ar trebui să ajungă măcar o dată toți călătorii ce vizitează Grecia. Frumoase fotografiile, natura e strălucitoare la început de vară. Trei mănăstiri am vizitat și eu la interior cu ocazia vacanței petrecute în Grecia. Din cauza programului de funcționare pentru turiști cred că e necesară o noapte de cazare în zonă, pentru a ne „savura” pe îndelete fiecare ansamblu religios cocoțat pe stânci.

AZE, calatorul, DUDU, elviramvio, flaviana77, mishu, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂO zi la Meteore: