ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.03.2016

Nici nemulțumit, nici mulțumit

la PMM* = 2430 THB

încărcat de pe telefon!

Se putea mai bine...

Am fost anul acesta pt prima data in Thailanda, ins. Phuket si ne-am cazat la acest hotel Princess Seaview Resort & Spa. Am gasit o oferta buna, la un pret super ok, cam 282 lei / noapte, in banii nostri, cu mic dejun inclus, camera dubla standard. Ulterior, cand am ajuns acolo, mi-a parut rau ca nu am luat camera dubla cu vedere la mare, asta ar fi insemnat un etaj superior si, automat, o vedere mult mai frumoasa.

Sincer va spun, pozele sunt mult mai bine facute. Realitatea este putin altfel, mobilierul putin cam vechi si fara nici o pata de culoare... Fiind un "resort", ma asteptam la mai mult, avand in vedere ca m-am cazat in resorturi in Egipt si Turcia si aratau impresionant! Aici nu era nimic impresionant, o curte plina de autocare de chinezi, a caror motoare huruiau continuu aproape, unele plecau, altele veneau, la un moment dat, le numarasem chiar, erau 9 autocare mari, numai pt chinezi...

Sa revenim la camere. Am avut o camera la et. 4, mai sus nu ne puteau da, pt ca asta ar fi insemnat camera DBL seaview, care avea alt pret. De la noi din balcon asadar, marea se vedea foarte putin si asta doar daca stateai in picioare... A fost ok si asa, pt ca oricum nu stateam in camera aproape deloc... Mi-a placut patul ca era f confortabil si imens... Spatiu mai mult decat suficient, camera avea 42 m2, baia era despartita de camera printr-un perete de sticla, mi s-a parut foarte interesant si amuzant totodata... Aveam si cada si dus, toate functionau foarte bine, nici o problema cu apa calda, etc. Halate de baie, papuci, umbrele de soare, prosoape de plaja care se puteau schimba zilnic, la cerere, deci se puteau lua la plaja fara probleme, sau la piscina hotelului, care era amplasata pe acoperisul unui corp de cladire, produse de baie, uscator de par, seif, etc.

Foarte important si un plus maaare: curetenia se facea ZILNIC si tot zilnic se schimbau si prosoapele, se facea patul, se ducea gunoiul, etc si tot zilnic primeam cate 2 sticle mici de apa plata gratuit.

Micul dejun a fost destul de bogat, aveai de unde alege, unele mancaruri erau mereu aceleasi, altele insa se schimbau zilnic, bineimteles ca dupa 10 zile nu mai stiai ce sa alegi, ca te saturai de toate, oricat de multe ar fi fost... ;)

Fata de plaja e o distanta destul de mare, zilnic insa se face transfer hotel - plaja si inapoi, dar numai in intervalul 08:00 - 17:00, altfel te intorceai pe jos... Noi chiar am mers de multe ori pe jos seara spre hotel pt ca vroiam sa stam mai mult pe plaja, in plus, ne faceam si ceva cumparaturi in drum spre hotel, per total cam 20 - 30 min, mers lejer, deci nu e chiar asa mult... :)

Ceea ce ne-a enervat cel mai mult, dar e valabil la modul general, nu e doar o problema la acest hotel, e faptul ca nu prea reusesti sa te intelegi cu personalul hotelier, indiferent ca e vorba de chelneri, de cei de la receptie sau de cameriste... orice problema am avut, am incercat sa le explicam in engleza in termeni cat mai simpli si mai clari, dar ei mereu zambeau, incercand sa fie cat mai amabili, de fapt neintelegand adevarata ta problema! La inceput, treci cu vederea anumite lucruri, dar apoi devine de-a dreptul enervant cand tu le ceri / ii intrebi ceva si ei iti zambesc larg la orice si de fapt nu inteleg nimic sau iti raspund cu totul altceva, dar asta se intampla si oriunde pe strada repet, nu e o problema doar la acest hotel...

In concluzie, cateva sfaturi: daca vreti sa mergeti la acest hotel, incercati sa cereti o camera cat mai sus si cu vedere la mare eventual, astfel, ati fi feriti cat de cat de zgomotul obositor al autocarelor din parcarea hotelului si ati avea si o vedere mai frumoasa la mare, chiar daca hotelul e mai departe de mare (vederea la mare se datoreaza faptului ca hotelul e pe un deal) si aveti grija ca sunt in hotel si camere a caror balcon da intr-un alt perete al cladirii hotelului, deci nu aveti nici o vedere absolut daca vi se ofera o astfel de camera... Noi am stat in cladirea principala si nu s-a pus aceasta problema, din fata.

Per total, recomand, dar numai daca prindeti o oferta buna si daca nu va deranjeaza prea mult chinezii :))

Trimis de Alesia2891 in 22.03.16 17:21:55
Validat / Publicat: 22.03.16 17:52:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în THAILANDA.

VIZUALIZĂRI: 4381 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alesia2891); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 2430.00 THB pe cameră

[22.03.16 17:51:48]

Mutat în rubrica "Princess Seaview Resort and Spa [Karon Beach], PHUKET" (nou-creată pe sait)

Alesia2891AUTOR REVIEW
    [22.03.16 20:48:42]

@webmasterX: da, corect, este la cateva sute de m de hotel Hilton. Va multumesc si eu!

[23.03.16 15:29:46]

M-am amuzat citind articolul tau si mi-am adus aminte de experientele mele din China (am scris o multime de articole pe tema China) fiind acolo in interes de serviciu in 2013 si 2014 pentru 3-4 saptamani.

Am stat in orase micute dar si in metropole si peste tot problema este aceeasi invata tarziu limba engleza (acum au inceput copiii sa invete egleza in clasa a 2-a sau a 5-a in functie de marimea orasului, in rest persoanele care au undeva de la 25 de ani in sus spuneau ca de abia in liceu au invatat engleza asa ca este de inteles ca le era greu sa comunice, si da asa le este felul asiaticilor care zambesc tot timpul cat ii intrebi ceva si dau din cap parand ca inteleg ca la final sa spuna ca nu au inteles.

Felicitari pentru articol

Alesia2891AUTOR REVIEW
    [23.03.16 19:07:55]

@mishu: buna seara si multumesc mult pt apreciere! Din cauza atator chinezi pe metru patrat in Thailanda, nu cred ca imi doresc vre-odata sa ajung in China... Mi-a fost suficient...

Am stat si in Bangkok 3 zile la intoarcere si e cam aceeasi situatie cu limba engleza...

Multumesc inca o data!

Voi reveni cu un articol despre ce se poate face in Phuket, sau cel putin, ce am putut noi face, caci nu am stat doar la plaja...

[23.03.16 22:48:25]

@Alesia2891: sa stii ca de abia astept sa citesc impresiile, in rest eu nu mancasem nimic chinezesc pana sa plec acolo insa mi-a placut foarte mult desi am vazut foarte putin insa ca sa-ti dai seama cat de mult am vrut sa profit, am plecat din tara vineri sambata dimineata, am ajuns a doua zi dimineata (am zburat cu escala de cateva ore la Munchen) am mers la un hotel doar pentru un refresh (am dormit cel mult 2 ore pe bucatele in avion si 5 minute in masina) sa ne schimbam si sa luam micul dejun apoi am mers sa vedem piata Tien an Men, Orasul Interzis, masa de pranz - traditionala rata de Pekin apoi la gara unde am luat trenul spre un alt oras, unde am ajuns pe seara si am avut timp doar sa mancam si la culcare (dupa ora 11 ca atunci era ora mea de intalnire pe Skype cu familia) iar a doua zi ne-am sculat la 5.30 ca trebuia sa mergem la gara spre un orasel in apropiere unde trebuia sa fim la 8.30 si tot asa. Eram dispusa la orice sacrificiu deoarece nunstiam cand o sa mai ajung pe acolo. Daca ar fi dupa mine as fi tot pe drumuri tot timpul.

adri-nico
    [24.03.16 10:05:00]

Spre deosebire de voi, eu n-am avut aceasta problema in Singapore sau Malaezia, desi mutrele altora tot a chinezi semanau. . Astept impresiile cu excursiile.

Cit despre programul de shoc pe care il am atunci cind sint in calatorii, e cam la fel ca al Mishulicai... Nu prea apuc sa pun capul pe perna. La ultima calatorie, cea din Liban, nu stiu daca am dormit 3-4 ore/noapte. Sau in Dominicana, adormeam bustean dupa miezul noptii si dupa vreo 2 ore bintuiam singura pe la receptie cu laptopul, fiind singura zona cu internet si dornica sa prind rasaritul macar o data.

adri-nico, Alesia2891, mishu