ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.03.2016
DIN: Râmnicu Vâlcea
ÎNSCRIS: 28.06.12

Prima dată la întâlnirea AFA

Din luna septembrie a anului 2015 ne-am hotărât să participam la întalnirea AFA 2016. Am aşteptat cu nerăbdare anunţarea locaţiei unde se va desfăşura întâlnirea, iar pe la mijlocul luni ianuarie apare şi anunţul, Cincis – Hunedoara, ne -am făcut rezervare, am achitat bani pentru cazare şi am aşteptat ziua plecării (care a venit cam greu). În ultima saptamâna s-a făcut împarţeala la mese, nu cunoşteam personal pe nimeni, aşa că nu am avut nici o preferinţă, şi adminul ne-a pus la masă cu, ANILU, Bujie, geosler şi kelyboy. Imediat le-am cerut prietenia tuturor, toţi au acceptat-o.

A sosit şi ziua plecării, am plecat pe la zece jumate din Râmnicu Vâlcea şi am ajuns pe la ora trei la Cinciş, după o oprire în Hunedoara.

La hotel ne-a întampinat, doamna maria55, o doamnă extraordinară, ne-a înmânat ecusonul, am lăsat cadoul pentru tombolă, apoi ne-a condus până la camera noastră din vila de lânga hotel (am fost vecini de vilă). În holul hotelului am cunoscut-o pe mama Michi şi pe sotul acesteia, o familie deosebită. În timp ce duceam bagajele în cameră, ne-am întalnit şi cu sufletul acestui site, domnul Cornel. Pe urmă am coborât să admirăm lacul Cinciş, aici pe ponton am întalnit alti useri, xpac, irinad, artemisa24 (un argint viu pe ringul de dans). Am facut şi o plimbare pe malul lacului unde ne-am întâlnit cu BOGDAN DSN.

A venit şi ora 19, când trebuia să înceapa focul de tabară. Între timp am mai cunoscut alţi useri, pe domnul Dragos, domnul Costi, doamna krisstinna, apoi a venit doamna crismis, austriacul claudiu71 cu care am stat cu toţi la un pahar de vorbă (dar fără pahare). A început şi aşezarea lemnelor pentru focul de tabără, aici domnul Dragos a fost un pion important, la fel şi soţul doamnei ioana74, şi alţii pe care nu îi mai reţin. În timp ce focul ardea s-a servit un pahar de vin fiert, s-a cântat, la umbra focului am mai cunoscut şi alţi colegi de pe site, pe urjanclaudiu cu care am avut o discutie interesantă despre locurile vizitate din Apuseni, apoi l-am cunoscut şi pe colegul de masa geosler.

Pe la ora 21 am intrat în restaurantul hotelului, la masă ne aştepta colegul bujie care ne-a mărturisit că ne-a căutat toată seara (prietenii ştiu de ce). La masă ne-am întâlnit şi cu ceilalţi colegi, respectiv ANILU cu soţul şi kelyboy cu soţia. Am trecut la degustarea licorilor bahice aduse de fiecare (şi nu au fost puţine) şi la discuţii despre vacanţe etc. În restaurant am mai cunoscut şi alti colegi, printre care celebrul papone cu care am stabilit în glumă o vizită la o anume pensiune din Paltinis (ştie şi iulian68 despre care pensiune e vorba), apoi am făcut cunostinţă cu domna Mogly, am căutat-o apoi pe domna iulianic, o domnă deosebită de la care am primit multe încurajări la începuturile mele pe site şi nu numai atunci. În seara acesta am avut şi un sărbatorit pe pepsi70ro, s-a băut, s-a dansat şi pe la ora 1 ne-am retras în cameră.

A doua zi am făcut o plimbare la Deva şi la biserica din Densuş (despre care o să scriu altădată). L-am cunoscut şi pe domnul traian. leuca care este un om deosebit şi cu care am vorbit despre Praga, locul în care la îl vom vizita, dar în perioade diferite.

A venit şi ora programului (care s-a tot amânat cu câte o jumătate de oră), a început cu premierea userilor pe anul 2015, primele trei locuri cred că le ştie toată lumea: locul I-traian. leuca, locul al II-lea- tata123 şi locul III - Dan&Ema. Spre surpiza mea am luat şi eu un premiu pentru locul 27, ocupat in 2015 – oldiest and still goldies.

După decernarea premilor a urmat un nou moment deosebit – tombola, de unde s-a nimerit să primesc un cadou de la colega de masă ANILU, iar cadoul meu l-a primit Dan din celebru duo Dan&Ema. Cu Dan m-am cunoscut înainte de premiere. Am stabilit să facem o excursie împreuna dacă programul ne permite (eu sper să se realizeze). Tot înainte de tombolă l-am cunoscut şi pe tata123, cu care am schimbat câteva vorbe despre locurile vizitate din ţara noastra.

După premiere şi tombolă au urmat doua reprezentaţii, cei care nu au venit la Cinciş vor regreta. Prima reprezentaţie a fost a celebrei trupe de fete (mari) ¬- Fetele de la Căpâlna – a lipsit domna Veta Biriş dar fetele s-au descurcat foarte bine şi fără ea. Apoi pentru al doilea moment artistic domnul Cornel a adus (a fost adus şi el) balerini tocmai de la Moscova, de la celebrul Balsoi Teatre, care au prezentat într-un mod deosebit celebra piesă Lacul Lebedelor. La finalul reprezentaţiei am avut onoarea să avem la masă una dintre „lebede”, a fost o surpriză. Din păcate colegul Kelyboy a fost plecat la o ţigară şi a pierdut acest spectacol. Poate are cineva înregistrarea spectacolului să i-o dea şi lui.

După aceste momente artistice sarbătorita AFA ne-a servit şi cu o felie de tort. Petrecerea a continuat până după miezul nopţii, timp în care s-a dansat, s-a cântat şi s-a mâncat. A fost o petrecere pe cinste.

În ziua următoare, după micul dejun, am primit “zertificarea” de la domnul Cornel că am fost acolo. Apoi s-au făcut poze de grup şi pe urmă fiecare a plecat pe la casele lor.

Am cunoscut la acestă întâlnire oameni deosebiţi, pe unii nu am apucat să-i cunosc personal, mi s-a părut timpul foarte scurt, dar deja numar zilele pâna la următoarea întâlnire AFA.

Trimis de zlatna in 21.03.16 20:07:33
Validat / Publicat: 21.03.16 20:38:03

VIZUALIZĂRI: 1297 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P11 poza de final
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
[1 PMA]
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 22060 PMA (din 60 voturi)

Dan&Ema [21.03.16 20:48:40] »

Multumesc ca ne-ai amintit si pe noi, multumim sortilor pentru tombola si deosebita bucurie pe care ne-ai facut-o cu vasul de ceramica de Horezu, eu apreciez si mananc zilnic ciorba in starchina de lut de la Horezu, acum completez si felul doi! , ma bucur mult ca ne-am cunoscut face to face si abia astept sa punem de-o drumetie.

ANILU [21.03.16 20:54:23] »

Felicitari, ce repede ai scris articolul, la cald.

Noi astazi pe la 18, am ajuns acasa, am mai facut o oprire la Medias la un gratar, iar astazi chiar suntem obositi.

Ne-a facut placere sa stam cu toti la masa si la povesti (cu sau fara grade).

Sa ne vedem cu bine.

irinad [21.03.16 21:00:09] »

@zlatna - Mă bucur că te-am cunoscut, îmi pare rău că nu am vorbit mai mult, poate la o întâlnire viitoare! Ţi-am admirat întotdeauna sinceritatea de care ai dat dovadă!

mishu [21.03.16 21:50:02] »

Foarte frumos, deja complimentele mele par in plus si parca ma dojenesc spunandu-mi " in loc sa lauzi mai bine erai acolo" dar las ca o sa-mi vina si mie randul, pana atunci ma bucur de fetele (mari) de la Capalna si de Balsoi lebadoi.

Carmen Ion [22.03.16 08:20:07] »

@zlatna - Din păcate nu am apucat să ne cunoaştem la Cinciş, dar sper să o facem la următoarea întâlnire AFA. Până atunci, un gând bun şi la cât mai multe călătorii!

adri-nico [22.03.16 08:29:51] »

Bine ai venit la intilnirile AFA! Sigur, data viitoare o sa avem timp sa schimbam citeva vorbe.

zlatna [22.03.16 09:22:53] »

@Dan&Ema - Cum puteam să nu vă amintesc. Ce pot să fac acum decat să îti urez poftă bună la felul doi. Deci când mănânci felul doi din acest vas, (recunosc soţia a fost cu ideea de a cumpara ceva din zona Horezu- se pare că a fost o idee foarte bună) îţi amintesti de noi. Şi noi ne bucurăm că v-am cunoscut.

Să ne vedem sănătoşi.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
zlatna [22.03.16 09:30:45] »

@ANILU - Mulţumesc pentru felicitările adresate. Şi noua ne-a făcut placere să stam cu voi la masă. Mulţumesc încă odată pentru cadoul câştigat la tombolă. Magnetul şi-a găsit loc pe frigider, iar clopoţelul ocupă un loc în fată pe vitrina noastă. Săpunelul e şi el la locul lui. După vizita la Mediş aşteptam un articol.

Vă doresc concedii plăcute.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
zlatna [22.03.16 09:35:51] »

@irinad - Şi noi ne bucurăm că ne-am cunoscut. Data viitoare sigur o să stăm mai mult la povestit aventurile din vacanţe şi nu numai. Mi s-a părut timpul aşa de scurt la acestă întâlnire că nici nu am băgat de seamă cum a trecut.

"Ţi-am admirat întotdeauna sinceritatea de care ai dat dovadă! " Ce mai pot spune, decat un mare MULŢUMESC pentru aceste cuvinte frumoase.

Va doresc concedii plăcute.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
iulianic [22.03.16 09:36:30] »

@zlatna - Citesc cu deosebit interes impresiile celor care vin pentru prima oară la întâlnirile AFA. Mai ales de la ei vreau să aflu cum li s-a părut, cum s-au simțit. Vreau întotdeauna să le dau întâietate în exprimarea propriilor gânduri. Asta nu înseamnă că eu - cu ceva vechime pe AFA - nu m-am simțit bine și nu m-am bucurat de noile cunoștințe. Știu că sunt persoane cu care nu am reușit să schimb un cuvințel, dar viitorul poate că ne va ajuta și în această privință.

În ceea ce ne privește, îți mulțumesc pentru faptul că m-ai abordat și am dialogat măcar atât cât a fost cu putință în contextul dat. Vacanțe frumoase oriunde și oricând!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
zlatna [22.03.16 09:39:40] »

@mishu - Vă multumesc pentru apecieri, şi poate data viitoare o să ne şi cunoastem.

zlatna [22.03.16 09:41:49] »

@Carmen Ion - Aşa este, nu am apucat să ne cunoaştem, şi eu sper să o facem data viitoare.

Vă doresc concedii plăcute.

zlatna [22.03.16 09:44:46] »

@adri-nico - Sigur o să schimbam cateva vorbe data viitoare.

zlatna [22.03.16 09:47:05] »

@iulianic - Vă multumesc pentru toate aprecierile şi vă dorim şi noi vacanţe plăcute.

kelyboy [22.03.16 10:32:47] »

Draga coleg, salutari de la Bacau tie si sotiei tale, binenteles ca si celorlalti colegi de la masa, ma bucur ca am avut ocazia sa cunosc niste oameni deosebiti, cu simtul umorului si cu si ceva grade in sticlele de apa minerala! Ati fost o companie placuta, atat cat am stat eu la masa (am mai avut si eu cateva obligatii artistice pe care a trebuit sa le onorez...), ma bucur ca ne-am cunoscut, sper sa ne intalnim sanatosi la urmatoarele intruniri AFA, cel putin in aceiasi formatie... Numai bine!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
zlatna [22.03.16 11:06:18] »

@kelyboy - Nu stiu ce obligatii ai avut, dar momentele importante din programul artistic le-ai pierdut. (mai lasa tigarile ca nu fac bine, data viitoare sa stai la masa ca sa nu mai pierzi programul artistic). Despre vinul productie propie ce sa mai zic -bun, bun. Sa mai bem si anul viitor. Salutari si doamnei, iar celui mic spor la invatatura.

Sa ne vedem cu bine.

adri-nico, ANILU, Dan&Ema, irinad, iulianic, kelyboy, mishu, zlatna
Alte articole din această RUBRICĂ2016 Întâlnire AFA - Complex Diamond, Cinciş HD:

• pagină generată în 0.063194990158081 sec