ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.02.2010

Nici nemulțumit, nici mulțumit
    Către satisfăcător
    Către satisfăcător

Tunisia..pe scurt

Am stat la Soussana 3* din Sousse, un hotel modest cu o mobila cam veche dar era curat. Camera era spatioasa cu baie proprie cu un balcon imens, cu un pat mare, o canapea un tv suspendat mic (fara telecomanda). Era genul de camera- garsoniera cu o chicineta.

Mai sus am vazut o descriere a piscinei. Unde ai vazut piscina? Soussana nu are piscina! Doar un spatiu de plaja rezervat cam la 5 minute de hotel! ATAT! Noi am avut camera cu vedere la strada si din lateral se vedea marea! Nu am platit nimic in plus pentru camera ci i-am lasat un mic bacsis pentru a ne da o camera mai frumoasa.

Tunisia este o tara foarte frumoasa, cu o civilizatie diferita de a noastra, cu o cultura bogata dar cu multe vestigii istorice dar este saraca.

Am facut toate excursiile pentru a vedea tot ceea ce este important din acest loc si pentru asta sunt foarte multumita. E important sa vezi locuri diferite din Tunisia pentru a aprecia la adevarata valoare acesta tara. Am avut colegi care au stat la hotel doar si mi-au zis ulterior ca s-au plictisit de moarte si ca nu le-a placut. Concluzie: faceti toate excursiile!

Nu mi-a placut mancarea, e diferita de noastra si trebuie sa te obisnuiesti. Am suferit putin din cauza asta dar tot ce am vazut a acoperit acest minus.

Cel mai mult mi-a placut SIDI BOU SAID! Un oras in stil andaluz abolut demential! Am stat o singura ora aici si mi-a parut rau pentru ca este cu adevarat ceva remarcant. Are o priveliste incredibila!

Excursiile au fost:

1. El Djem (El Jem) : amfiteatrul roman, mult mai bine conservat decat cel din Roma

2. Matmata-casele berbere

3. Sahara desert: plimbare cu dromaderii (Douz) si cu jeepurile

4. Oaza Degache

5. Platoul de filmare de la Star Wars

6. Kairouan

7. DOUGGA – THUBURBO MAJUS (situri arheologice-orase romane)

8. Cartagina

9. Sidi Bou Said

10. Capitala: Tunis

Excursiile le-am facut in 5 zile.

Sper ca nu e este ceva interzis pe site dar pentru o descriere foarte detaliata a sejurului puteti citi pe blogul meu: http://ralucalescai. blogspot. com/2008/07/7-zile-in-africa-de-nord-tunisia.

Trimis de ralucal* in 09.02.10 13:58:43
    • A fost prima sa vizită/vacanță în TUNISIA

VIZUALIZĂRI: 1626 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ralucal*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 El Djem!

mariana
    [09.02.10 17:37:31]

199 euro,7 zile ,2 persoane?????????????????? cu avionul????????exista asemenea oferte?

[09.02.10 17:42:02]

nu am citit tot, dar cel ami probabil este vorba despre pretul per persoana si nu mi-e clar daca sunt incluse taxele de aeroport sau nu (anul trecut erau in jur de 105 euro/pers). Posibil ca taxele SA FIE incluse, totusi.

ORICUM, chiar eventual cu aceste taxe, este o oferta de luat in seama - pentru acei dintre noi care NU se cantoneaza in hotel si care se duc acolo sa viziteze -- si in Tunisia chiar au ce vedea/vizita, slava domnului

ralucal*AUTOR REVIEW
    [09.02.10 17:52:29]

Sejurul a fost 199 euro fara taxe de aeroport (aprox 100 euro) de persoana. Exista astfel de oferte mai ales in extrasezon, cand am fost eu. Daca ai nevoie de detalii despre agentie putem vorbi pe blogul meu, pentru a nu face reclama aici (vad ca sunt interzise).

[09.02.10 18:47:02]

Da, cam asa sunt preturile in extrasezon (cele mai ieftine in apr. si oct. din ce-am mai "forat" si eu anul trecut). Anul acesta inca nu...

Raluca te rog, o intrebare: drumul prin desert cu jeep-urile este nasol rau de tot?! in sensul ca face rau la cei cu un potential rau de "zdruncinaturi". (rau de masina), pentru ca fii-mea le are uneori si doresc sa mergem in toate excursiile posibile care se organizeaza. Este o ag. de turism romaneasca la hotel si te inscrii acolo sau te duci la oricare? Asa nu este cam periculos, in sensul ca nu-i stii pe aceia care le organizeaza? Te rog cand ai timp sa-mi raspunzi. Multumesc si si o seara buna.

ralucal*AUTOR REVIEW
    [09.02.10 19:11:48]

"Treaba"cu jeepul a fost dementiala! Noi am nimerit cu un grup de tineri care aveau chef de zburat la propriu pe dune (fiind acompaniati de muzica orientala). Dar poti vorbi cu ghidul sa va grupati cu oameni care nu vor sa se arunce pe dune ci sa merga mai domol. In orice caz soferul jeepului te intreba: Duna asta vrei sa o sarim sau mergem domol pe drum? Organizarea excursiei se face de catre agentia romanesca cu care ai venit! Nu sunt tzepe, ai ghid roman, ai chitanta, e ok! Personal nu am luat nimic organizat de tunisieni si nu ma pot pronunta daca au fost sau nu tzepe Citeste blogul meu si acolo sunt o groaza de povesti

[09.02.10 19:16:29]

Multumesc, Raluca, nu ma gandeam la tepe date, totusi de ai nostri...macar cu asta sa fim impacati, nu? Ma gandeam la tunisieni, cu toate ca si astia pot fi "parolisti". Voi citi si blogul tau, fii sigura. Numai bine.

[09.02.10 19:30:19]

@ralucal, esti noua pe aici, ai 1 review si 2 impresii, si cu toate aceste 3 ocazii ai facut referiri/trimiteri la blogul tau. am inteles o data, de doua ori..

te rog sa o lasi mai moale altfel vom fi nevoiti sa luam masuri. puteti continua pe mesageria privata.

Diaura*
    [09.02.10 20:10:56]

Pentru ileanaexperta; am fost in septembrie 2007 in Tunisia si desigur am fost si in toate excursiile optionale. Nu iti face griji in privinta cascadoriilor ce se fac in desert cu jeep-urile. Iti recomand sa asezi fiica pe locul din mijloc in spate. Astfel va fi protejata de o eventuala lovitura de geamurile laterale ale masinii. Ca sa intelegi cat sunt de placute aceste raliuri pe dunele din desert, iti spun ca in grupul nostru a fost o doamna de 72 de ani care s-a simtit la fel de bine ca noi toti. Noi , cei din jeep-ul in care eram eu ii dadem cate 1-2 Euro soferului sa mearga si mai repede si sa " ia dunele in lateral". adica sa nu ajunga in varf, ci sa mearga in lateral, incat masina sa fie inclinata la un unghi de 45 grade . Cu greu ma abtin sa nu fac reclama acelor masini...sunt echipate special pentru conditii de desert, dar sunt exceptionale. Daca mai vrei si alte sfaturi si pareri citese ce am scris despre acea vacanta.( " Oamenii care sfintesc desertul" si " Apa in Sahara" )

[09.02.10 20:32:56]

Mersi, Diaura, le voi citi negresit. Dar stii ca la raul de masina mai ales printre dune, nu prea conteaza varsta ci...stomacul (eu nu gasesc aici emoticoanele ca puneam un suras in plina...iarna...).

O seara calda.

Kyandra
    [28.02.10 19:23:10]

Cea mai tare faza pe care mi-o amintesc din jeep safari (2007) a fost o oprire a masinii chiar pe varful unei dune de vreo 15 metri, insa nu pe roti, ci pe SASIU!!! Pur si simplu masina pendula inainte si inapoi cateva secunde, depinde cum ne miscam noi in masina (cascadoria a fost facuta expres la cererea noastra, insa a fost absolut dementiala!!!).

Sincer, va recomand jeep safari din toata inima (pe langa acrobatiile pe dune, alergatul cu 140km/h pe o pista de desert acoperita cu praf de mica, stralucind in soare, este incantatoare (ca sa fac putina poezie, parca ai merge pe praf de stele).

Soferii tunisieni, chiar daca par mai "neaosi" isi stiu foarte bine meseria, iar masinile sunt speciale (Toyota 4X4 cu ampatament larg, pentru stabilitate si motoare diesel care urca chiar si cele mai abrupte serpentine din muntii Atlas - mai ceva decat Transfagarasanul nostru).

Si rasaritul de soare la Chott el Djerid... off... ma apuca melancolia si nu mai am rabdare pana la vara).

webmasterXY*
    [28.02.10 19:35:11]

@ralucal, am atasat acest fond muzical, daca nu-ti place schimbam...enjoy

Diaura*, ileanaxperta*, Kyandra, mariana
    Alte impresii din această RUBRICĂSoussana: