ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.03.2016
DE rdlc
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 28.06.14
MAR-2016

Eforie nord la mijloc de Martie

Un pic peste jumătatea lunii martie 2016, din plictiseală și curiozitate, am hotărât să „dau o tură”, prin Eforie nord.

Ca de obicei dimineață, când plec la mare, m-am îmbarcat cu familia în mașină și am pornit spre Eforie nord. Drumul din Ploiești până în Eforie are 304 km pe ruta Ploiești-A3-Centura București (cam 17Km) -A2-Agigea-Eforie durează cam 2ore 45min-3 ore.

Până la Centura Bucureștiului, pe A3 am observat că a fost dată în folosință un nou punct de intrare ieșire în dreptul localității Potigraful, deci se lucrează chiar dacă în ritmul melcului se lucrează, încă, la A3.

Distanța de la A3 la A2 pe Centura Bucureștilui a fost reasfaltată în proporție de 75-80% asfel încât viteza de parcurgere a celor circa 17 km a crescut.

A2 ca A2 prima bandă de mers pe ambele sensuri cu ceva gropi și sute de petice, a doua bandă pe ambele sensuri se prezintă chiar spre foarte bine. Pe tronsonul Cernavodă-Constanța sunt trei parcări cu toalete în pereche (pe ambele sensuri), la a doua pereche de parcări au apărut un fel de benzinării ale Petrom, mai bine spus niste containere cu pompe și un mic magazin, un plus pentru secțiunea menționată.

În Eforie nord liniște, prea liniște pentru o localitate care vara freamătă de atâția turiști, câteva magazine deschise, 2 restaurante care funcționau, la loc de cinste trona meniul zilei, am găsit o patiserie deschisă cu celebrele păcinte Dobrogene la vânzare, una peste alta ai pe ce să cheltui ceva bani.

Am mers să văd noua faleză din stațiune, ajusă la finisaje, arată excelent pe lângă renovarea propriu zisă au fost montate bănci, pe toată lungimea falezei, din 20 in 20 de metrii. De pe faleză am admirat marea și plaja cea nouă care a fost lățită cu zeci de metrii, iar în zona Acapulco a fost creată plajă, acolo marea ajungea până la baza hotelului. Spre mirarea noastră barul hotelui Acapulco era deschis și culmea avea și clienți.

Când am spus că era liniște mă refeream la lipsa oamenilor, altfel se lucrează de zor peste tot, la Aqua parc, pe str. Tudor Vladimirescu (cea paralelă cu faleza) se săpa de zor pentru introducerea conductei de gaz lucrările ajunseseră la Debarcader venind din spre hotel Delfinul, sigur la vară va fi un coșmar să-ți parchezi mașina în stațiune.

După câteva ore de plimbare am plecat spre Ploiești, chiar dacă drumul a durat 6 ore dus-întors cred că a meritat.

Trimis de rdlc in 20.03.16 07:19:33
Validat / Publicat: 20.03.16 10:32:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE NORD.

VIZUALIZĂRI: 2716 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rdlc); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Plaja la Debarcader

zlatna
[20.03.16 22:14:42]

Interesant articol, intr-adevar cam pustiu litoralul romanesc in mijlocul lunii martie. Eforie Nord este statiunea mea preferata de pe litoralul nostru. Am vazut in poze ca sa largit plaja, parca si faleza parea schimbata, daca este asa e un lucru bun. Nu am mai fost de doi ani in Eforie, dar anul acesta precis o sa ajungem.

Va doresc concedii placute.

rdlcAUTOR REVIEW
[21.03.16 05:03:12]

@zlatna - Faleza a fost refacuta in totalitate de la Belona la Acapulco, banci, iluminat, au disparut scarile de la El Stefanino, ce sa mai una peste alta este superba faleza, sa speram ca si turistii vor pastra cea ce s-a facut. Vacante placute si mergeti negresit la Eforie nord anul acesta.

GYL*
[21.03.16 06:55:48]

Era si cazul, biata faleza nu mai avea mult sa se naruie in totalitate! Am in plan un minisejur la jumatatea lunii iunie, imi poti spune mai precis in ce zone este plaja latita? Ne vedem in Eforie!

rdlcAUTOR REVIEW
[21.03.16 08:55:54]

Au latit plaja de la H Belona pana la H Delfinul cu mentiunea ca in zona Acapulco au amenajat plaja, de la Acapulco pana aproape de H DelfinuL plaja lipsea cu desavarsire.

ebirsan
[11.06.16 22:49:02]

Asa cum anticipam asta toamna, plaja marita de olandezi la Eforie Nord a devenit exagerat si nejustificat de mare.

Astazi am baut (din nou) o cafea pe terasa la Acapulco si am fotografiat plaja organizată, pregătită să înceapă sezonul estival. Fără a mai pune la socoteală faptul că sezlongurile și umbrelele care se închiriază evident contra cost sunt amplasate exact pe porțiunea de plajă lărgită cu fonduri europene, porțiunea de plajă rămasă liberă este dezolant de mare și de goală. La +35C nu cred ca va fi nici o plăcere să străbați acea porțiune prin nisipul încins ca să ajungi lângă mare, mai ales că cei cu sezlongurile nu dau semne că ar vrea să construiască podețe de scândură.

Vezi imaginile noi.

ebirsan, rdlc, zlatna