ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.03.2016
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 02.08.12
JUL-2015

STAVROS, sau cum sa petreci o vacanta reusita aproape de casa si pe bani de criza (mioritica)

Mi-am permis sa deschid o paranteza in titlu sa nu cumva sa induc lumea in eroare sa creada ca e o vorba de criza din Grecia, care e sublima si lipseste cu desavarsire :-P . Deci daca e careva de se uita acum pe la posturile de tv si e in dubii daca sa isi petreaca anul asta sejurul in vesnica elada, il rog sa inchida tv si sa isi faca bagajul numaidecat.

Cu paranteza incheiata, revenim la scopul review-ului, Stavros, sau gazda mea pt 2 saptamani insorite si relaxante vara asta, e cea mai mare statiune din regiunea Asprovalta. E in partea de N a regiunii Halkidiki , la vreo 160 de km de granita cu Bulgaria. Pe langa Stavros, mai e Nea Vrasna, Paralia Vrasna si Asprovalta. Toate sunt aproape una de alta, 4-6 km, dar recomand Stavrosul din toate punctele de vedere. In primul rand are cele mai bune plaje, nisipoase, largi si lungi cat cuprinde, fata de restul care sunt mai pietroase si cu o intrare abrupta in mare. Asprovalta are intr-adevar un aer mai cosmopolit, dar daca explorezi indeajuns Stavrosul, descoperi si acolo destule locuri unde sa iti petreci timpul.

Cu toate ca am petrecut 2 saptamani in acelasi loc, recunosc ca nu m-am avantat pe toate stradutele si in toate excursiile propuse. Dar pot sa spun ca se organizeaza aproape in fiecare zi cate ceva, e o agentie care are un ghid local, o domnisoara din Romania, si se ocupa de timpul tau liber, poti vedea Meteora, Salonicul, plajele Olympiadei, Kavala, Thassos, situl archeologic de la Phillipi etc. Salonicul e la vreo 80 de km de Asprovalta, daca vrei sa mergi pe cont propriu, sunt autobuze care te iau direct din Stavros si te lasa undeva aproape de oras, de acolo mai ai de luat un autobuz pt a ajunge aproape de centrul Salonicului, am vrut sa fac si asta, dar m-am lasat furata de plaja si de mythos, dar daca te decizi, sigur gasesti la fata locului detalii, e si info center chiar in centrul statiunii.

In Stavros nu o sa gasesti hoteluri de lux cu regim de all inclusive, sau eu cel putin nu le-am vazut, e pe sistem de vile cu self catering, mai bine spus, oamenii si-au adaugat 3 camere la casa si au decis sa le inchirieze pe perioada verii. Nu e o statiune foarte mare, sau cel putin partea luminata si animata, o poti parcurge in 10 – 15 minute in intregime, are 2 plaje la cele 2 extremitati, una a fost premiata cu blue flag pt curatenie si calitatea nisipului, mai exact cea din port, dupa nume Jasmin beach, deci nu trebuie sa iti faci griji ca vei sta prea departe de plaja sau de centru. Eu fiind o persoana mai comoda, am ales plaja mai aproape de locul unde eram cazata si am ramas fidela pt toata perioada cat am stat acolo (Jazz Beach). In Stavros plajele sunt la fel ca in toata grecia, preluate de cate un bar. Aici sezlongurile sunt pe baza de consumatie, 1 frappe vine cu o apa plata la jumatate si te costa 2.5 euro iar o bere Mythos 3 euro. Peste tot nisipul este fin, apa translucida si intrarea in apa lina. Daca vrei sa faci un selfie sa arati prietenilor de acasa ce grea e viata in Grecia in prag de faliment, wirelessul e la mare cautare in Stavros, gasesti pe plaja, pe strada si la toate tavernele, daca ai putin noroc sa nu te sincronizezi cu restul lumii. :-)

La Jazz Beach ai chiar si o taverna fix pe plaja, in caz ca mythos-ul si-a facut efectul »:) . Meniul nu e prea variat, ce-I drept, dar gasesti o salata, un peste, niste dovlecei prajiti, suficient cat sa prinzi energie pt inca o lupta cu marea sarata. Preturile la fel ca in restul statiunii, adica de criza. Daca tot suntem la partea cu deliciile culinare, la vreo 100 de metri de plaja, gasesti Taverna Jannis, unde deja meniul devine mai bogat, aici gasesti gyros la farfurie cu 6 euro, sandwich 2.5, calamari cu 6 euro, ghiveci, pasticcio, etc. O bere te costa 1.5 la pahar mic si 2.8 una la 0.5. Pentru mancare de peste si fructe de mare, iti recomand Akrovatis, e chiar pe strada principala, inainte de parc, pe partea cu Jet Oil, chiar langa, pe colt. Au toate felurile de peste, daca nu te poti decide, il poti vedea crud la intrarea in taverna. In general te servesc cu o sticla de apa la 1.5, care e din partea casei, daca nu doresti alte bauturi. Nu am mai mentionat preturile pt ca sunt cam la fel in toata statiunea, 5-7 euro / portia de mancare. Peste drum de Akrovatis, gasesti un fast food cu cel mai bun gyros din Stavros. La finalul listei cu bunatati, primul local de pe lista mea, si caruia i-am ramas fidela zilnic, din prima zi in care i-am calcat pragul, e BelAir . Il gasesti pe strada cu toate magazinele de haine si suveniruri, chiar in capatul strazii, unde e si sensul giratoriu. E de departe cel mai aratos, si va garantez si eu si kilogramele in plus adaugate in sejulr, cel mai gustos dintre toate. Servirea ireprosabila, portiile generoase si nu in ultimul rand, absolut delicioase. Ma gandeam zilnic, cum sa fac sa reusesc sa gust din fiecare :-P ). Au de la paste la bucataria greceasca si deserturi. Bineinteles ca si aici esti servit cu apa rece la inceput si desert la final, niste gogosele cu miere, incredibile, e singurul desert servit in grecia pe care pot sa spun ca nu l-am refuzat si am lasat farfuria curata. Poate o sa ti se para putin mai scump decat restul localurilor, dar daca stai la final sa analizezi. merita din plin sa dai 1 euro in plus.

Mai gasesti in Stavros o multime de magazine cu haine mai mult sau mai putin de calitate, suveniruri, fructe si vreo 3 supermarketuri . Pentru fructe il recomand pe cel din centrul statiunii, aproape de parc, Hellas parca se numea, au cele mai ieftine si proaspete fructe si legume, unele mi s-au parut chiar mai ieftine decat acasa la inceput de iulie, pepenele galben era 0.5 euro kg. Pentru restul cumparaturilor Smile e mai ieftin, e langa Jet oil (statie peco), aici iar gasesti produse mai ieftine decat in Romania, in special geluri de dus si produse de igiena corporala. Eu personal nu –mi dau seama de unde provine diferenta, mai ales ca sunt branduri internationale, nicidecum locale, si comparatia am facut-o cu marile lanturi de supermarketuri de la noi, gen Auchan.

In Stavros, in fiecare joi dimineata, incepand cu ora 8, se organizeaza un targ al localnicilor, fiecare vine cu produse locale, sau ce mai are pe acasa. Targul tine pana aproape de pranz, si se organizeaza in orasul vechi, adica la vreo 2 km de centrul propriuzis al statiunii, o sa vezi un indicator pe care scrie “ANO STAVROS “, il urmezi si urci si urci si iar urci pana ajungi in orasul vechi. Sus de tot e si o taverna care iti ofera o priveliste asupra intregii regiuni, in zilele senine, adica zilnic, vezi chiar si insula Thassos.

Cine nu are somn dupa soare, mare si o lasagna copioasa, nu o sa se plictiseasca in Stavros. Intr-adevar statiunea nu e plina de cluburi de fitze, dar gasesti 3 localuri deschise pana dimineata . Unul dintre ele e chiar pe strada de promenada cu magazine, se numeste City Bar , muzica e de exceptie , dar nu am prea vazut lumea sa danseze . Daca vrei sa arzi si cateva calorii , la cam la vreun kilometru mai in fata gasesti 2 cluburi pe malul marii. Mai ai putin de mers pana la ele , nu sunt chiar in centru , dar merita . Se numesc Aktio si Extassy , poti cere mai multe detalii la fata locului si sigur ajungi unde trebuie.

In concluzie , recomand oricand Stavrosul, mai ales daca vrei sa mergi cu masina si sa iti mai ramana bani poate chiar de inca un concediu . E mult peste olympic beach si paralia .Lumea nu vorbeste romaneste, desi gasesti meniuri in limba romana cam peste tot , chiar si cu engleza stau mai prost dar nu trebuie sa iti faci griji , ca o sa va intelegeti sigur . Stiu germana in schimb si cei mai multi turisti sunt sarbi.

Concediu placut si yamas ! :-)

Trimis de angell in 19.03.16 21:37:34
Validat / Publicat: 19.03.16 22:29:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Olympic Beach, Thassos, Lefkada, Zakynthos

VIZUALIZĂRI: 23621 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (angell); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Yasmin Beach, plaja cu Blue Flag

[19.03.16 22:21:15]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 04&ridAnt=67607

[19.03.16 22:57:19]

@webmaster98 - stiu, urmeaza si pozele curand, foarte curand.

[20.03.16 17:48:26]

[20.03.16 19:18:44]

michaela_1961
[20.03.16 21:20:38]

Foarte util si frumos descrisa aceasta statiune, felicitari!

Urmeaza un review si despre cazare, drum, etc? Daca nu, as vrea sa stiu si eu care a fost locatia, la ce pret si traseul vostru.

Multumesc anticipat!

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[21.03.16 12:14:11]

@angell - Foarte bun, foarte detaliat reviewul, felicitări! Până acum am stat în cumpănă în alegerea acestui loc ca bază pentru un concediu; anul trecut ne-am abătut un pic din drumul de întoarcere acasă special ca să îl văd şi recunosc că nu m-a impresionat foarte tare. Dar după ce ţi-am citit articolul s-ar putea să-mi reviziesc atitudinea.

[21.03.16 22:18:51]

@michaela_1961 - Multumesc! Urmeaza cu siguranta si un review referitor la cazare, saptamana asta cel mai probabil.

Drumul a fost cu autocarul, am ales oferta de la o agentie de turism, deci la partea asta nu prea am foarte multe detalii dar daca te pot ajuta cu ceva, ma poti intreba.

[21.03.16 22:31:02]

@Carmen Ion - Multumesc frumos. Incerc pe cat posibil sa scriu reviewurile imediat cand ma intorc din concediu doar ca de multe ori uit sa le si urc pe site :-).

Mie Grecia mi-e draga tare de tot, poate nu-s in totalitate subiectiva, dar oricum e o destinatie demna de pus pe lista, mai ales ca se poate face ca si un concediu suplimentar, posibil cu banii ramasi din alta escapada. Poti sa o iei cu incredere in considerare!

calatorul
[23.03.16 16:45:29]

Felicitari pentru vacanta reusita si multumim pentru informatii si impresiile impartasite, ca si pentru pozele lamuritoare. Nu am fost inca acolo dar o sa caut locurile astea, relatrea m/a convins si de ce. Alegeri inspirate si vacante frumoase!

[20.06.16 10:32:00]

Mutat în rubrica "Descoperă Stavros, STAVROS" (nou-creată pe sait)

[03.05.17 23:09:58]

Scurt si cuprinzator! Salvat la favorite

Detalii, locatii, preturi; acum abia astept sa le degust pe toate

Mai multe detalii despre zona inspre Olimpiada am putea obtine?

[30.01.19 21:51:19]

@angell: Sunt si eu din Timișoara și vreau să merg în Grecia la sfârșitul lunii August, in Olympiada la hotelul Liotopi. Pe booking are aprecieri foarte bune. Știți ceva despre acest hotel? Va mulțumesc!

[31.01.19 12:28:57]

@zetanet: Buna!

O sa caut din poze si sa va trimit. Am fost in Olimpiada acum 2 veri, noi ne-am cazat la hotelul fratelui doamnei de la Liotopi. Am fost si la Liotopi intr-o dupa amiaza, la un curs de gatit tinut de doamna, pentru ca erau diverse activitati comune. Gradina pensiunii e foarte draguta; e mai degraba pensiune decat hotel. Nu aveti acces direct la mare, este peste strada fata de plaja; sa verificati deasemenea daca are acces la sezlongurile sau la plaja privata a hotelului fratelui patroanei (Germany). Cred ca si cina se servea tot la acest hotel si de cei de la Liotopi.

Iarasi, noi am avut demipensiune, insa acest sistem includea un mic dejun minimal saracacios si insuficient, mai degraba o jignire (o felie de paine, un ou, o felie de sunca, o jumatate de rosie, o cafea), iar pentru cina nu ni se oferea de fapt masa, ci ni se scadea o suma din ceea ce comandam, insa nu se putea manca o masa din suma aceea. La 4 persoane plateam suplimentar pentru minim 20 euro, pentru o masa frugala mai degraba, fara sa comandam extravagante. De exemplu o portie de creveti costa peste 20 euro, iar subventia era 7 euro. Fara a include paine, bautura sau altceva.

Pranzul am fost nevoiti sa il servim tot acolo, intrucat nu am avut alte variante de masa in jur, in afara de Pizza. Dupa o saptamana, eram satui pana in gat de aceeasi mancare si la pranz si seara.

Noi am fost dezamagiti si de localitate si zona. Un satuc mic si sarac, cu un singur supermarket. Nu am avut unde sa ne dezmortim macar oasele , zona de promenada avea o lungime de 500 - maxim 700 m, insa seara erau cam multi caini si ne-am temut sa mai iesim la plimbare.

Personal, nu as mai alege aceasta locatie. Totul a fost o dezamagire: localitatea, mesele, curatenia din afara hotelului, variante de masa inexistente, variante de pierdut timpul la fel.

Dar daca va e OK sa stati sa leneviti si sa nu faceti nimic in afara de somn si plaja, atunci veti avea parte de liniste, fara asteptari de vacante exotice......

[31.01.19 12:42:55]

@addcont: Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[31.01.19 12:47:17]

@webmasterX: Voi incerca, e complicat cu timpul insuficient

[31.01.19 12:56:21]

@addcont: Mulțumesc pentru informații, foarte utile.

Mă bucur că am avut ideea de a cere o părere de la cineva care a fost acolo, sau măcar în apropiere.

Pe mine m-au fermecat gradina și camerele amenajate cu bun gust. Eu am o vârstă care savureaza liniștea, odihna, leneveala, așa că nu m-ar deranja că nu prea ai unde merge, dar mesele sărăcăcioase da. Aveam dubii în rezervare pt. că ești nevoit să mănânci în fiecare zi în acelasi loc. Eu vreau să experimentez mancaruri grecesti, mult pește și fructe de mare.

Pretul de 100 euro pe noapte nu imi parea mult în conditiile in care mâncarea ar fi bună.

Mă puteți ajuta cu alte sugestii?

[31.01.19 13:24:38]

@zetanet:

Sa stiti ca gradina e frumoasa, dar este mai mica decat in poze. In plus, e posibil sa nu aveti acces decat intr-o mica parte din frumusetea de gradina pe care o vedeti in poze. Din ce imi amintesc ca accesul era nelimitat in gradina din fata pensiunii, insa in cea din spate nu aveau acces turistii, era amenajata frumos, insa ca sa iti speli ochii.

O sa imi fac timp in weekend sa scriu review si sa adaug si poze de la Liotopi; vazand pozele imi voi improspata si eu memoria.

Mancarea sa stiti ca e buna, noi ne-am saturat de acelasi meniu toate zilele. Insa nu e ieftina si nici inclusa in sistemul demipensiune.

Veti putea gasi peste proaspat; si fructe de mare; la restaurantul de la Germany se gatea zilnic peste prins de localnici in ziua respectiva. Si era bun.

Pe noi ne-a deranjat si ni s-a parut un fel de jegmaneala sistemul lor de demipensiune. In conditiile in care plecasem stiind ca avem doua mese incluse in pretul platit...

[31.01.19 13:54:19]

@addcont: Dacă totusi găsești mancare bună, deja sună mai bine. Eu de pește și fructe de mare nu mă satur niciodată.

Pretul este destul de mare, dar ambientul merită zic eu, pretul. Am tot căutat locatii cu camere mai cochete și toate se învârteau pe la 100 de eur, fără mâncare.

Noi mai avem și problema că avem 2 câini de companie și nu toți acceptă.

Pentru noi ar fi ideala o căsuță lângă plaja, suntem 2 familii. Si apoi grecii sunt greci, trebuie să fii atent, vezi povestea cu Elena din Troia ????

Adina - addcont, angell, calatorul, michaela_1961, zetanet
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Stavros și împrejurimile: