ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.03.2016
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 10.06.15
    FEB-2014

Real Sitio de San Ildefonso: La Granja

Reales Sitios de España” este o denumire cu care sunt cunoscute localitatile in care se afla resedinte ale familiei regale, situate in mare parte in apropiere de Madrd si care au fost folosite ca locuri de odihna, de vanatoare sau chiar de resedinta pe durata verii sau a iernii pentru regii Spaniei si familia acestora.

Am mai scris despre Aranjuez si despre El Pardo. Fiindca pe acestea le-am vizitat. Am mai vizitat: Palatul Regal din Madrid, Casita del Principe din Escorial, Casita del Principe din El Pardo, Real Sitio o Monasterio de San Lorenzo de El Escorial, Palacio Real de Riofrio, Monasterio de Descalzas Reales din Madrid, Valle de los Caidos.

Acum voi povesti despre Palacio Real de la Granja de San Idelfonso (Segovia), un loc care pe mine m-a incantat mai mult decat Versailles.

Prima data am fost in martie, 2009 (veti vedea din fotografii ca sunt perioade diferite). Am avut o surpriza extrem de placuta vizitand acest mic palat, ca o bijuterie, si gradinile sale cu niste fantani uimitoare! In spate se vedeau muntii cu varfurile ninse, desi eram la sfarsitul lui martie.

A doua oara, cand am fost, deja trecusem si pe la Versailles. Si am putut sa fac o comparatie. Eu nu zic ca Versailles nu este frumos, este un paradis acolo. Insa eu am fost la Versailles vara, erau niste calduri teribile, niste cozi enorme (am stat de 3 ori la coada). Ne-am dus in ziua cand erau “fantanile muzicale”, ca citisem pe net ca e grozav. Grozav nu era, insa, mai scump sigur era. … Se auzea o muzica din boscheti, unde erau amplasate niste boxe, batea un soare cumplit, nu aveam umbra din cauza “geometriei” perfecte a aranjamentelor gradinilor, apa nu curgea din fantanile arteziene, asa ca Versailles m-a deziluzionat. Cu un spaniol, am fost la Paris si la Versailles. Si nu m-am putut abtine sa nu fac comparatie cu La Granja. Amicul spaniol mi-a zis ca La Granja este o imitatie a palatului si a gradinilor Versailles, insa el nu fusese niciodata acolo. A spus-o si el din auzite…. Eu prefer imitatia…. Asa ca m-am mai dus o data in La Granja. Si ma voi duce si a treia oara! As vrea sa vad La Granja vara, cu fantanile acelea minunate care sigur functioneaza, si macar in acele gradini, sigur gasesc si umbra. La Versailles, ma indoiesc ca mai duc a doua oara.

Palatul Regal din la Granja de San Idelfonso se afla situat la 13 kilometri de Segovia si la 80 de kilometri de Madrid. Eu am ajuns acolo prima data cu autobuzul. Am luat un autobuz de la Madrid (Estación de Autobuses Principe Pio) pana la Segovia, si din Estación de Autobuses de Segovia m-am dus direct spre La Granja, fiindca orarul autobuzelor pana in la Granja este doar pana la orele 14.00. A doua oara am fost cu masina, cu cineva din Madrid. Am ajuns si la Riofrio….

Numele de “la granja” inseamna “ferma”. Se zice ca denumirea vine de la niste calugari din ordinul jeronimilor care care erau la Manastirea El Parral.

Intr-adevar, La Granja are legatura cu Versailles. Ducele de Anjou, nascut in Versailles, a fost crescut la curtea bunicului sau Louis XIV, “Regele Soare”. La 17 ani a devenit Regele Felipe V (el Animoso), rege al Spaniei si al Indiilor. Regele frecventa Muntii Valsaín, la vanatoare. S-a indragostit de peisaj si a decis sa ridice un palat pe locul unde se afla o bisericuta: San Idelfonso.

Gradinile au fost “desenate” de catre un francez: René Carlier care s-a folosit de avantajul proximitatii muntilor, pentru a crea complexul de fantani aliméntate cu apa provenita direct din izvoarele de pe colinele din preajma. Contrar Palatului Versailles care are problema si in ziua de azi cu alimentare acu apa, In la Granja, apa curge de la sine, dinspre versantii muntilor din apropiere.

Fantanile monumentale, pe care le vedeti in pozele atasate, sunt inspirate din mitologie, si reprezinta zeite, alegorii, scene mitologice. Sunt o poveste extinsa a scenelor reprezentate pe tavanurile pictate ale palatului.

In La Granja, nu doar Palatul si gradinile sunt singurele atractii. Am gasit baruri micute, prietenoase, unde am servit o cafea si tapas.

Nu am avut timp sa vizitez Real Fábrica de Vidrio de la Granja. Este pacat sa nu va duceti s-o vizitati.

Si nu pot incheia acest review, fara a aminti de “los judiones de la Granja". Am mancat in apropiere de Segovia (am scris un review). Fasole cat un deget mare. Tai cu cutitul bobul acela de fasole. Judiones de la Granja con orejas de cochinillo.

Voi continua cu Real Sitios… povestindu-va despre Riofrío

Trimis de cristina47* in 19.03.16 00:49:12
    Validat / Publicat: 19.03.16 08:24:29

VIZUALIZĂRI: 1747 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristina47*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P18 Gradinile

webmaster98 [19.03.16 08:17:20] »

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 72&ridAnt=67601

cristina47* [19.03.16 16:26:33] »

@webmaster98 - Pot reveni un pic asupra review-ului. Este scris cam sec, asa... Aseara mi-era somn.

webmaster98 [19.03.16 17:22:41] »

@cristina47: Chiar am vrut să-ți spun că nu prea seamănă cu celelalte. Trimite-mi, te rog pe PM @webmaster98 textul pe care doresti să il adaugi sau textul complet rescris (cum e mai bine pentru tine) și îl voi modifica corespunzător.

cristina47* [19.03.16 20:59:04] »

@webmaster98 - Multumesc. Am trimis.

webmaster98 [19.03.16 21:12:01] »

@cristina47 - Mulțumesc, am postat versiunea completată. E altcevaaaa!

webmaster98 [19.03.16 21:20:19] »

mishu [19.03.16 22:10:13] »

Un articol care pe mine m-a cam ametit, l-am citit, mi-a placut, dupa care vad comentariul in care vrei sa revii la articol cu completari, nu stiam de ce pentru ca imi placuse, dupa care am inteles din raspunsul wm ca de fapt ce citisem era varianta finala, si m-am linistit, dupa care vine urmatoarea bomba in care wm iti multumeste pentru poze, uimita ma intreb care poze ca nu am vazut ca ar fi atasate poze si ma gandam ca s-a pus zapada de afara pe ochii mei si nu mai vad, apoi m-am linistit, pozele sunt in asteptare. Ce sa fac? Sa votez acum articolul sau dupa ce vad pozele? Decizie finala, mai bine votez acum si ulterior o sa vad si pozele, important este ca mi-a placut. O sa revin la poze pana atunci votat cu placere

cristina47* [19.03.16 22:30:41] »

@mishu - Am scris review-ul aseara. Destul de sec.

Stii doar ca am inceput sa scriu acum un an. Insa, imi place din ce in ce mai mult AFA, pentru ca chiar ne ajutam intre noi, si am rugat moderatorii sa schimb.

mishu [21.03.16 11:38:29] »

@cristina47 - gata, am vazut si pozele si unele dintre ele mi s-au parut deosebite chiar, asa ca bine ai facut ca le-ai postat

Carmen Ion [21.03.16 12:08:35] »

@cristina47 - Excelentă recomandare: un loc despre care nu am avut habar până acum dar pe care sper să-l vizitez cu proxima ocazie. Felicitări pentru articol şi fotografiile sugestive!

Carmen Ion, cristina47*, mishu
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Segovia şi împrejurimile: