ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.03.2016
ÎNSCRIS: 16.03.16
MAR-2016

Alegerea perfecta pentru weekendul in care ne-am logodit :)

Am mers la cabana Izvorul Bucuriei cu gândul că vom urca pe munte până la Poarta Vânturilor și Lacul Vulturilor. De fapt, nu am făcut acest traseu pentru că mi se pregătea o surpriza: în acel weekend ne-am logodit și dl. Sergiu a jucat foarte bine rolul în pregătirile care se făceau, nu am bănuit nimic pana la final (a fost organizat un traseu în pădure).

Cabana este situată ideal, cu vedere la lac, înconjurată de păduri și la o distanță mare de șosea, astfel că nu se aud decât păsările cântând. Ca orice construcție din lemn, are o atmosferă aparte și camere sunt cu adevărat deosebite, decorate rustic, foarte spațioase și cu ferestre luminoase. Am fost surprinși de cât de călduroasă este cabana, nu doar în camere, dar și în sala de mese.

Mâncarea a fost foarte bună, micul dejun foarte variat, sub formă de bufet suedez, cu multe preparate de casă, foarte gustoase. Într-adevăr, se simte gustul de casă și în ceea ce privește ciorbele, iar smântâna este exact cum o făceau bunicii mei la țară. Am încercat și păstrăvul și preparatele la grătar și au fost delicioase. Trebuie menționat că și prăjiturile sunt făcute în casă și tortul nostru nu a făcut excepție, fiind deosebit atât ca preparare, cât și ca decorare.

Faptul că pensiunea e alimentată cu energie electrică doar din surse curate (panouri solare) a fost o mare surpriză. Noi am folosit televizorul din cameră, am încărcat telefoanele fără probleme.

A fost un weekend perfect, cu multe surprize, dar și cu un foc de tabără pe lângă care a mers foarte bine un vin fiert cu scorțișoară.

Cu siguranță vom reveni să facem traseul plănuit, mai ales că ne leagă un moment atât de important din viața noastră de acest loc!

Trimis de lavinia8 in 16.03.16 21:10:36
Validat / Publicat: 16.03.16 23:13:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIRIU-NEHOIU [BZ].

VIZUALIZĂRI: 1412 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lavinia8); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vederea spre lac din fața cabanei

[16.03.16 21:41:58]

@lavinia8: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Și nu în ultimul rând, felicitări! Să fie-ntr-un ceas bun!

Aurici
[17.03.16 11:19:15]

@lavinia8 - Am și eu Izvorul Bucuriei de ceva vreme pe listă. Din aceleași motive. Adică să ajung la Lacul Vulturilor... nu să mă logodesc. Cu toate că la ce surprinsă ai fost acolo aș putea și eu să-mi reînoiesc jurămintele...

Noroc că știu cabana, dar ne-ar fi prins bine mai multe poze.

Bine ai venit printre noi, Casă de Piatră și toate vacanțele așa să-ți fie.

zlatna
[22.03.16 17:46:33]

Un bine ai venit pe acest site si din partea mea si Casa de Piatra. Vrea fata sa merga la munte sa faca un traseu spre lac si cand colo o cere baiatul de nevasta, asta da surpriza, daca si administratorul cabani a fost complice la surpiza, inseamna ca la acesta cabana omenia e la ia acasa. O sa-mi notez numele cabanei si cand o sa ajungem in zona va fi o obtiune pentru noi.

Aurici, zlatna
Alte impresii din această RUBRICĂCabana Izvorul Bucuriei [Siriu]: