ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.03.2016
  • --- M ---
    DIN: Ramnicu Valcea
    ÎNSCRIS: 18.01.15
    JUN-2015

Prima impresie in Turcia, de senzatie

Salutare!

Incep această impresie prin a vă spune ca a fost prima experientă de tipul all inculsiv pentru mine si am ramas placut surprins, de aceea anul acesta merg tot in Turcia, in zona Alanya.

Traseul

Am plecat din Rm. Valcea la ora 07:00 si am ajuns la Giurgiu-Ruse in jurul orei 09:30. La ora 10:00 am trecut granita, relativ repede. În Bulgaria am urmat traseul Ruse-Razgrad-Targovishte-Omurtag-Kotel-Yambol-Lesovo-Hamzabeli (aici fiind froniteră cu Turcia). Am trecut vama la Turci la ora 14:30, am facut fix 4 ore prin Bulgaria, cu o singura oprire pe traseu. In Turcia am mers pe ruta Hamzabeli-Edirne-Canakkale, unde am trecut cu bacul. Am ajuns la Canakkale in jurul orei 18:20 si am trecut la ora 19:00. Ne am cazat la o pensiune, 30 de euro camera pe booking, cu mic dejun. A doua zi am plecat la ora 08:30 din Canakkale si am ajuns in Turgutreis la ora 14:00.

Cazarea

Odata ajunsi la hotel, am prezentat vocuherele si am luat primul contact cu ceea ce unii numesc “experienta turceasca”. Receptionerul ne a spus ca nu mai au camera disponibile in hotel si ca ne pot caza la un hotel de langa, putand sa beneficiem de facilitatile hotelului lor. Am refuzat acest lucru si certareti din fire (firea romaneasca a iesit la suprafata ) am solicitat prezenta unui manager pentru discutii. Acesta, dupa 5 minute de discutii, I a zis ceva in turca unuia dintre receptioneri care ne a propus sa mai achitam cate 100 de euro de cuplu si sa ne dea camere de lux. Desi am refuzat, acesta a insistat sa vedem camerele intai si apoi sa ne decidem. Am mers la camera si recunosc ca ne a placut foarte mult, ne a cam fermecat. Din principiu, am refuzat sa achit bani in plus, dar avand in vedere lungile discutii si faptul ca sotia mea era deja fermecata de privelistea care se vedea de pe balcon, i-am dat receptionerului 50 de euro si I am spus sa ii accepte pentru ca nu ii voi mai da nimic in plus. A achitat si celalalt cuplu 50 de euro si ne am cazat.

Camera

Fac precizarea de la inceput ca aceasta era o camera de lux, deci nu stiu cum arata cele standard. Camera era situata la etajul 2, chiar in centrul hotelului, cu vedere spre piscine, pe mijlocul “potcoavei”, deoarece hotelul are o forma de potcoava, cu piscina pe mijlocul ei si marea in fata hotelului. Camera era formata dintr un hol, un spatiu mare, camera principala in prelungirea holului, iar din aceasta camera se cobora o treapta spre o alta camera delimitata de prima doar printr-un zid pe jumatatea camerei de 1 m inaltime. In cea de a doua camera, era un coltar. Din aceasta se iesea pe balcon, unde se afla o masa si doua scaune. Privelistea de pe acest balcon, magnifica mai ales seara. Aerul conditionat prin sistem central, daca usa la balcon era deschisa, se oprea. Am avut doua cartele, una o lasam in dispozitiv pentru a gasi racoare in camera. Curatenie in camera in fiecare zi, prosoapele si asternuturile se schimbau zilnic. In camera pe jos era mocheta. Minibar si seif, de asemenea.

Hotelul

Hotelul are o piscina mare peste care trec doua poduri, foarte curata si frumoasa. Palmierii de pe langa piscine sunt foarte spectaculosi.

Sunt 4 baruri, lobby bar langa receptive, pool bar langa piscina cu terasa si spatiu interior, snack par pe partea cealalta a piscinei si beach bar, care seara se transforma in disco bar.

Dupa spectacolul echipei de animatie, in jurul orei 11, la beach bar se dadea discoteca, petrecerea tinand pana in jur de ora 2:00.

Hotelul are si 4 restaurante a la carte cred, eu am fost la 3 dintre ele, la cel Italian platindu-se o taxa de 10 euro/persoana. Asadar, am mers la restaurantul chinezesc, cel pescaresc sic el turcesc. La toate am mancat foarte bine, produsele fiind de tip master chef.

Mancarea la restaurantul principal foarte buna, diversificata, aveai de unde alege. Prajiturile cam aceleasi, dar fiind multe feluri, gaseai mereu altceva de mancat. Pentru restaurantele a la carte, se facea rezervare dimineata incepand cu ora 10:00 la un birou in zona lobby. In functie de locurile care erau limitate, exista posibilitatea sa nu prinzi loc, dar noi am prins de fiecare data.

Bautura locala si de import de toate felurile, vinul la sticla. Eu fiind bautor de vin, l-am apreciat ca fiind foarte bun.

Ospatarii prietenosi si amabili, foarte serviabili si atenti. Problema lor e ca nu prea vorbesc engleza, dar reusesti sa te intelegi cu ei.

Marea foarte frumoasa, intrarea lina. Nisipul fin, fara pietre. Erau destule sezlonguri la mare si gaseai libere. La piscine, desi erau multe sezlonguri, gaseai cu dificultate, de aceea dimineata mergeam in jurul orei 09:00 si puneam prosoape pe locurile pe care le doream. Prosoape de plaja se puteau lua de langa piscina in baza unor cartele pe care le gaseam in camera si puteau fi schimbate zilnic.

Echipa de animatie foarte buna, foarte amuzanti, foarte implicati. Am participat la diverse activitati, tenis de masa, darts, tir, volei pe plaja, jocuri de piscine, dans in aer liber. Chiar nu aveai timp sa te plictisesti. Am stat in fiecare seara la disco bar pana pleca mai toata lumea. De regula, ne mutam in lobby bar care era deschis non stop. Aici este o terasa de unde se vede marea, toata zona lobby fiind la parter (daca e sa ne ghidam dupa nivelul strazii), dar piscine si celelate baruri fiind la – 1, deci se cobora un nivel.

Zona spa foarte moderna si frumoasa. Gratuit acces la baia turceasca, sauna cu aburi si sauna normala. Am facut contracost si o sesiune de baie cu spuma, masaj cu spuma si masaj tailandez. 75 de euro de cuplu. Cam scump, dar am ajuns la acest tarif dupa tratative grele :)

Per ansamblu, m-am simtit execelent. Totul mi s-a parut de lux. Am mancat si baut foarte bine. Piscina mi-a placut foarte mult, precum si restaurantele a la carte. Marea nu ma atrage in general, dar fetele s au bucurat de plaja si apa foarte curate.

Ne am intors pe acelasi traseu, cu cazare la Canakkale.

Trimis de Adrian1989* in 15.03.16 22:09:09
    Validat / Publicat: 15.03.16 22:39:22
    • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2774 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Adrian1989*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P04 vedere a plajei hotelului de pe ponton

kelyboy
    [16.03.16 08:16:21]

Mă bucur să văd că nu prea s-au schimbat lucrurile pe aici de când am fost eu...

se construia ceva la ultimul nivel în corpul cu restaurantul principal, s-a terminat acea construcţie, ce e acum acolo?

narcisa
    [16.03.16 13:50:33]

Asteptam niste poze cu camera, chiar eram curioasa cum arata.

Noi am stat in 2012 intr-o dubla standard cu 2 camere, dormitor plus camera cu doua paturi. vezi impresii

Un hotel foarte bun, cu un pret corect, turisti decenti, plaja cu nisip si intrare lina in apa (cam rar in zona). Doar vantul ne-a deranjat putin.

kelyboy, narcisa
    Alte impresii din această RUBRICĂLa Blanche Resort & SPA [Turgutreis]: