ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.03.2016
DIN: Brăneşti [IF]
ÎNSCRIS: 30.07.14

Iolanda Balaș - o mare personalitate romaneasca

Stimati membri ai comunitatii AFA! Nu stiu daca cele ce voi scrie acum poate fi publicat acum pe acest site, dar parerea mea este ca am datoria de a va propune sa cititi cateva randuri, nu prea vesele, despre cineva care de curand ne-a parasit si despre care, cred eu, merita sa ne amintim mereu, nu numai atunci cand moartea lor poate deveni o stire care sa ridice ratingul televiziunilor.

Am incercat vineri cand am aflat tragica veste sa imi notez cateva ganduri despre cea care ne-a parasit. Am obiceiul sa imi notez impresiile despre evenimente petrecute, la inceput le scriam pe hartie, acum am avansat la calculator. Din pacate emotia m-a impiedicat sa continui atunci sa-mi astern gandurile pe hartie (vorba vine, ca sunt asternute pe un monitor de calculator). Acum nu fac altceva decat sa dau un copy-paste peste randurile scrise atunci si pecare le-am pastrat asa cum le-am scris atunci, fara nici- o corectura, sau completare. Cred ca sunt mai relevante in felul acesta. Mi-am permis sa adaug si cateva impresii scrise cu cativa ani in urma despre aceasi personalitate.

Dac cineva considera ca merita a fi citite impresiile mele despre aceasta personalitate deosebita ii rog sa ma scuze daca emotia m-a facut sa comit si greseli. Cei acre nu sunt interesati de subiect si de personalitatea pe care v-s supun atentiei ii rog sa ma scuze ca le-am rapit din timpu lor.

Numai bine si sa auzim numai vesti bune!

„Vineri 11 martie, ora 16,30. Lucrez la calculator la un bilant pentru anul trecut, cand printre picaturile de ploaie care imi bat in geam, indemnandu-ma mai mult la somn decat la intocmit bilanturi, de la televizor (cand lucrez il folosesc pe post de radio, ascultand stiri, dar fara a ma intoarce sa vad imaginile) vocea NadieiCiurlin anunta o veste care ma face sa tremur tot si sa ma uit la televizor. Am aceasi stare ca atunci cand am aflat ca a murit Adrian Paunescu.

Suntem anuntati ca Imparateasa sportului romanesc, asa cum am considerat-o mereu, Iolanda Balas a trecut in lumea celor drepti. Intra pe post si Ilie Nastase, care in stilul sau inconfundabil ne aminteste ca prea repede uitam marii oameni ai acestei tari si ne amintim de ei doar atunci cand nu mai sunt, Elisabeta Lipa si Violeta Beclea, care evoca personalitatea imensa care ne-a parasit. Fac un tur si pe la alte televiziuni de stiri si ceea ce nu imi venea sa cred se comfirma.

Ochii imi sunt umezi, mainile imi tremura pe tastatura si nu prea reusesc sa ma adun sa pot continua sa scriu ce as dori despre doamna Ioli, cum era cunoscuta in lumea sportiva.

Scuze! Nu mai pot scrie! ”

„La multi ani, Imparateasa sportului romanesc!

In aceasta seara de iarna incerc sa fac un pariu, din pacate mai mult cu mine. Care din televiziunile noastre va sarbatori, daca nu printr-o emisiune speciala, macar printr-un scurt reportaj, ziua de nastere a celei mai mari sportive romane din toate timpurile?

Ziua aceasta de nastere o tin minte de mic, asa cum tin minte si cand s-au nascut Nadia Comaneci (05.11.1961), Ilie Nastase (19.07.1946), Gica Hagi (05.02.1965) ”Gascanul” Gicu Dobrin (26.08.1947), „ Profesorul” Gheorghe Constantin (31.10.1932), mari sportivi ai neamului romanesc. Din pacate nu am auzit nici macar un anunt de doua randuri ca azi Iolanda Balas implineste un sfert de veac.

Stiri despre toate patachinele si parasutele apar pe toate posturile, la toate orele, dar despre doamna Ioli, nimic, ceea ce mi se pare rusinos. Dar nu ma mir, pentru ca pe noi nu ne mai intereseaza normalul si civilizatul, nu ne mai intereseaza oamenii adevarati, savantii si marii actori nu mai reprezinta nimic, mai ales pentru televiziuni. Si supararea mea este cu atat mai mare cu cat despre Iolanda Balas s-ar putea scrie mii de pagini, s-ar putea realiza sute de minute de emisiuni TV. Dar asta e Roamania actuala, din pacate.

Pentru cei mai tineri am sa incerc sa le prezint aceasta uriasa personalitate a sportului romanesc, dar si mondial. Am afirmat mereu si voi continua sa afirm ca Iolanda Balas este, de departe, cel mai mare sportiv roman al tuturor timpurilor.

Pe scurt Iolanda Balas inseamna doua medalii olimpice de aur, trei medalii de aur si o medalie de argint la Europenele de atletism (pe vremea aceea nu existau campionate mondiale la atletism), 14 recorduri mondiale si evident europene. Intr-un clasament din anul 1966 cu cele mai bune 100 de rezultate obtinute la inaltime femei de-a lungul timpului, primele 64 (sasazeci si patru!) apartineau Iolandei Balas.

In perioada 1957 pana la accidentarea din 1967, care a insemnat si sfarsitul carierei, Iolanada Balas a castigat peste 100 de concursuri internationale (daca nu gresec 105), ceea ce reprezinta de asemenea o perfomanta neegalata de nici un alt atlet in lume. Cu 94 de succese mare alrgator de 400 m garduri Edwin Mosen este abia pe locul doi.

Faptul ca mai bine de zece ani a fost neinvinsa este completat ca din anul 1959 si-a invins adversarele in concursuri de multe ori cu mai mult de 10 cm, ceea ce pentru saritura in inaltime este o diferenta foarte mare. Ca dovada la Olimpiada din 1960 de la Roma, dupa terminarea sariturilor tuturor participantelor, la 1.71 m, a intrat in concurs si Iolanda Balas care s-a oprit la 1.85 m. 14 cm diferenta al aceasta proba la o finala olimpica spune mult despre valoarea castigatoarei. De fapt pana in 1964, in timp ce Iolanda Balas sarea in fiecare concurs peste 1.85 m, urmatoarea perfomera a fost sovietica Taisia Cencik, cu 1.78 m. La Olimpiada din 1964 de la Tokyo, Iolanda Balas va repeta victoria de la Roma, de data aceasta la o diferenta de numai 10 cm fata de a doua clasata, (1.90m fata de 1.80) australianca Michele Brown, cea care in 1967 avea sa o invinga pentru prima data in zece ani pe Iolanda Balas. Dovada valorii deosebite a recordului de 1.91 m, stabilit in 16 iulie 1961 (data nu o voi uita niciodata, pentru ca este cu o saptamana inainte de ziua mea de nastere) este si faptul ca acest record a rezistat mai bine de zece ani, pana in 1971 cand a fost doborat, daca nu ma insel de austriaca Ilona Gusenbauer (1.92 m). Si doborarea acestui fabulos record a fost facilitata de stilul de saritura flop inventat de campionul olimpic de la Mexico, 1968, americanul Dick Fosburry (presupun ca am scris corect), stil care a facut ca in cativa ani de zile recordurile tuturor tarilor sa cada cu repeziciune.

Inca o dovada ca Iolanda Balas a fost unica este si faptul ca la stilul de saritura folosit de ea in acea perioada (foarfeca dubla) nimeni nu a putut egala saritura acesteia.

Comform celor scrise de un mare gazetar de specialitate roman (poate cel mai mare) Romeo Vilara, comform unor studii facute in SUA, saritura de 1.91m a Iolandei Balas in stilul foarfeca ar echivala cu o saritura in stilul flop (Fosburry) de peste 2.20 m, ceea ce pare fantastic.

Sigur ca au mai fost de-a lungul timpului foarte mari sportivi romani, cu performante deosebite, care au marcat istoria sportului mondial. Putem vorbi de cea care a revolutionat gimnatica, zana de la Montreal, primul zece din istoria gimnasticii, de Elisabeta Lipa cea mai buna canotoare din istorie, de Ilie Nastase, primul lider al turneului campionilor (1971), castigator a 4 din primele 5 editii, de marele canoist Ivan Pataichin, care a vaslit cu pagaia rupta pentru a se califica in finala de la Mexico, pe care a si castigat-o, dar si de multi altii pe care merita sa ii reamintesc acum, aici.

Dar performantele Iolandei Balas, pentru a carei saritura de record modial de la Tokyo (ratata din pacate) s-a oprit tot concursul de pe stadionul olimpic, pentru care crainicul stadionului Republicii anunta :” Va rugam pastrati linistea, sare Iolanda Balas! „, faptul ca aproape totdeauna in ultimii ani de activitate intra in concurs dupa ce toate concurentele terminau concursul (ceva asemanator mai facea Srghei Bubka, la prajina, dar el a mai si pierdut concursuri, Ioli niciodata) o recomanda fara tagada pentru titlul de Imparateasa a sportului romanesc.

Si as indrazni sa afirm ca oricand are loc pe un podium al tuturor timpurilor la atletism, alaturi de Carl Lewis si Edwin Moses, pentru ca la femei nu cred ca o poate ocupa mai putin de locul intai. In incheiere nu pot decat sa-i urez multa sanatate si, chiar daca de curand a predat stafeta conducerii Federatiei de Atletism, sunt convins ca nu va putea sta departe de activitatea care a facut-o celebra pe acest Pamant si pe care a iubit-o mult.

La multi ani, doamna Ioli!

12.12.2011, Branesti, seara. ”

Trimis de liviu49 in 15.03.16 15:21:03
Validat / Publicat: 15.03.16 18:43:03

VIZUALIZĂRI: 1045 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
[1 PMA]
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2039 PMA (din 39 voturi)

Dan&Ema [15.03.16 23:03:20] »

Respect!

webmaster26 [15.03.16 23:25:19] »

@liviu49 - Am atașat articolului un video clip! Dacă nu e potrivit te rog să ne sugerezi altul!

Dumnezeu s-o odihnească în pace!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
liviu49 [16.03.16 13:14:11] »

@webmaster26 - Orice video clip cu Iolanda Balas, mai ales ca apartine unui realizator strain, nu poate fi decat o incantare pentru cei care am avut bucuria si onoarea de a o vedea in concurs. Ce poate fi mai emotionant sa vezi ca strainii apreciaza, din pacate mai mult decat romanii, pe cea care a despartit istoria sariturii in inaltime femei in perioada pana la Iolanda Balas si dupa Iolanda Balas. In atletism doar Dick Fosburry a mai reusit sa imparta istoria atletismului in doua ere distincte, inainte si dupa (ce ironie, tot la inaltime!). As mai adauga la cele scrise in impresiile mele faptul ca recordul national al Iolandei Balas a fost depasit dupa 12 ani de Virginia Bonci (1.92 m). Si traditia deschisa de Iolanda Balas la saritura in inaltime a fost continuata de prezenta in top 10 performante ale tuturor timpurilor cu doua atlete romane (Alina Astafei, 2.04m si Monica Iagar cu 2.03m), dar si cu o medalie de bronz, Oana Pantelimon (o ilustra necunoscuta atunci) in 2000, la Sidney.

Inca o data multumiri pentru minutele de incantare si emotie pe care ni le-ati oferit.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]

Dan&Ema, hlli, liviu49