ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.03.2016
DIN: Măgurele [IF]
ÎNSCRIS: 13.08.14
FEB-2016

Ski in Niederau - Wildschönau (Ski Juwel)

Pentru ca ne-am decis tarziu pentru Austria si ca la orice grup mai maricel (6 adulti si 3 copii de 7 ani fiecare) cate "bordeie atatea obiceiuri" aproape toate resorturile pe care le cunosteam noi nu mai aveau locuri de cazare in perioada vacantei scolare sau nu se incadrau in bugetul nostru.

Am fost prinsi practic intr-o capcana pentru ca ne-am hotarat sa mergem si primul lucru pe care l-am facut a fost sa rezervam 9 bilete de avion, aterizare pe Munchen, profitand de un pret foarte mic. Buuunnn... si dai si cauta, pana la urma am luat "Goagal" maps si am inceput sa cercetez dupa tot felul de localitati cu partii de ski si care nu erau promovate de agentiile noastre.

Asa am ajuns in Niederau - vreo 25 km est de Kitzbuhel intr-o vale ce se inchide in munte.

Si tot asa am ajuns la Auhof Hotel - un aparthotel cocotat pe deal cu o priveliste impecabila, fata sudica.

Cateva lucruri despre resort - mediu ca marime (imens pentr Romanica in schimb), 3 munti, 2 dintre ei legati cu telegondole si de Niederau cu skibus si unul vis a vis de hotel.

Partiile cele mai bune sunt in Wildschönau, adica pe cei doi munti mentionati la inceput. Harta partiilor si toate datele despre resort le gasiti aici: wildschoenau.com/en.

Regiunea este de fapt o mica Anglie, peste trei sferturi dintre turisti fiind din Albion. Inclusiv hotelul unde am stat era detinut de o familie din Anglia. 9 apartamente de inchirat, dormitor si bucatarie cu tot ce e necesar, nu se fumeaza nicaieri pe propietate (nu balcon, nu curte, nimic lucru la care gazdele tin in mod deosebit ) si de asemenea gunoiul se selecteaza pe categorii. Pentru noi, obisnuiti cu muntele si cu rigorile lui nu a fost nici o problema.

Oamenii au un microbus pentru turisti, daca nu sunteti cu masina ci veniti cu avionul ca noi, va duc in fiecare zi jos, in statiune si la un telefon dat in prealabil vin sa va ia. Costul este de 1 EUR/drum de persoana. Rezonabil.

Cei de la hotel sunt amabili si saritori la orice problema. In una din camere nu mergea caldura asa cum am fi vrut si ne-au adus imediat o aeroterma pe care am folosit-o tot sejurul.

Partiile sunt relativ usoare - este cunoscuta in Tirol ca o statiune pentru incepatori si mediu avansati. Cu toate astea gasiti partii negre pentru cei ce vor sa schieze la un alt nivel. A fost si cazul nostru - unii schiaza bine altii sunt la inceput. Toata lumea a fost multumita.

In Niederau, in afara de cateva carciumi nu prea ai ce face seara - vreo doua sunt bune, restul obisnuite dar in zona, pe o raza de 15- 20 km ai foarte multe optiuni de distractie. Noi fiind cu gasca ne-am rezumat la seri de baute molcome, tovarasesti, in hotel si mici escapade la cumparaturi in oraselul ce este capitala regiunii, Worgl..

Reteaua de autobuze circula impecabil si preturile sunt OK, la fel si taxiurile au preturi rezonabile. In concluzie, daca vreti o destinatie unde nu intalnesti conationali -fara rautate, suntem chiar OK in raport cu altii dar parca vrei sa te rupi un pic de RO, macar un sejur :) - partii accesibile, fara aglomeratie si servicii excelente, Ski Juwel e o optiune si de asemenea Auhof Hotel.

Trimis de florescustefan in 15.03.16 14:22:33
Validat / Publicat: 15.03.16 17:23:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 2283 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (florescustefan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Sus in paradis :)

[15.03.16 17:18:50]

Excelentă recomandarea

Mutat în rubrica "La schi în Wildschonau, WILDSCHONAU- AUFFACH" (nou-creată pe sait)

Ne-am bucura să încarci impresiile despre cazare ca ARTICOL (review) NOU.

Procedând astfel, dai o şansă (mare) în plus celor care se interesează despre cazarea acolo să le găsească MULT mai uşor (în rubrica hotelului), decât "pierdute" aici, într-un articol cu recomandări "de călătorie".

Dacă doreşti, copiază porţiunile referitoare la cazare şi reincarcă-le - cu eventuale ajustări, completări etc - ca review nou în rubrica hoteluui. Poţi folosi linkul ADAUGĂ IMPRESII NOI

[15.03.16 17:38:54]

Multumesc pentru apreciere. Am o greseala - nu sunt la prima vacanta in Austria - am fost de multe ori dar am crezut ca bifez prima in Niederau - nu m-am dat seama ca era vorba de tara. Corectati voi sau pot sa o fac eu?

Am sa fac un review nou cu hotelul asa cum imi recomanzi.

Stefan.

[15.03.16 18:15:26]

@florescustefan

Cu drag aş corecta, dar... nu înţeleg ce anume - şi unde.

Poţi da ami multe detali, te rog?

[15.03.16 18:18:46]

@webmasterX -

Aici:

Impresii încărcate de florescustefan in 15.03.2016 14:22:33

Review-ul a fost validat (publicat pe site) in 15.03.16 / 17:23:00

VIZUALIZARI: 26

A fost prima sa vizită/vacanţă în AUSTRIA

[15.03.16 18:34:21]

@florescustefan: am înţeles acuma - am şi corectat.

DB-01-VIN
[19.03.16 09:54:26]

Bun review. Cam scurt, dar la obiect. Am dat pc. maxim desi nu obisnuiesc la review-uri cu cateva poze...

[19.03.16 15:23:50]

@DB-01-VIN: multumesc si ma bucur pentru apreciere.

In privinta pozelor sunt de acord, dar o problema strict tehnica nu ma lasa sa pun mai multe.

DB-01-VIN, florescustefan