ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.02.2010
team-building

Către satisfăcător
Sub orice critică

3 Stele si atat

Cam târziu, dar mai bine decât niciodată.

Hotel Belvedere Predeal – B-dul Libertăţii 102, pe Cioplea.

Luni 11.01.2010 mă întorc la muncă şi sunt anunţat că în intervalul 25-29.01.2010, mă paşte un seminar la Predeal, Hotel Belvedere.

Îmi iau o zi de reflecţie şi caut febril date despre el.

Pe aici, pagina hotelului este definită, dar nu sunt impresii de acolo.

Mă duc pe saitul hotelului şi mă îngrozesc, ultima renovare 2003, standard de 3*, plus că-i un hotel vechi (fostul Cioplea).

Mai caut pe nişte forumuri şi nu găsesc decât un post cu impresii negative (curăţenie ioc, camere mici, frig înfiorător). Iau legătura cu userul şi-mi confirmă, cu accent pe frigul îndurat.

Pe considerentul că, la data la care userul a fost acolo (Septembrie 2009), poate nu dăduseră încă căldura, dat fiind subiectul dezbătut, participarea internaţională (2 bucăţi lectori spanioli) şi potenţiala întâlnire cu colegii, accept participarea.

Nu mai zic despre faptul că, ulterior s-au anunţat pentru acea perioadă temperaturi de – 20 grade şi că, ne-au anunţat că nu avem nicio masă, nici micul dejun măcar, veţi înţelege sub ce auspicii am plecat spre Predeal.

Ok. , ajung la Hotel Belvedere, în 24.01.2010, în jur de 14.00, mă cazez rapid, aflu că se poate lua micul dejun la hotel totuşi, contra cost (22 lei preţ de recepţie, 16 lei RON/zi preţ negociat pentru noi).

Primesc camera 216, cu vedere spre staţiune şi contrar temerilor, pentru mine, a fost ok.

Adică pentru bărbatul din mine, curăţenia a fost bună (dar în 5 zile nu au schimbat prosoape/aşternuturi, doar au dus gunoiul), camera pentru 3*, bună (îşi aşteaptă totuşi zugravii), sufficient de mare, pat matrimonial, căldură prea multă chiar, apă caldă non-stop, şerveţele pentru pantofi, trusă de cusut, şampon şi săpun în baie.

Televizorul cam mic, cocoţat la 2 metri de te doare gâtul când te uiţi la el.

În primele zile am fost doar noi în hotel şi poate de aceea micul dejun a fost foarte sărăcăcios (salam, şuncă presată, papara, cremvuşti, unt, miere, gem, roşii, ardei, castraveţi, iaurt, suc de portocale şi apă plată şi cel mai important cafea). În fine, de foame puteai să serveşti ceva, dar nimic sofisticat (gen salate, croissant, etc.).

În restaurant în schimb foarte frig şi nu mi-a inspirit suficientă încredere, aşa că nu am servit nicio altă masă acolo (am mâncat foarte bine lângă, la Eden sau puţin mai jos la Casa Ţărănească).

În concluzie, hotelul este cam lăsat în paragină, dar nu-i de mirare, la gradul de ocupare, mă mir că-şi acoperă costurile de funcţionare, de unde renovare, dar pentru trei stele nu-i cel mai rău pe care l-am văzut.

Preţurile de recepţie erau parcă 200 lei RON/dublă cu mic dejun.

Amfostacolo, dar pe banii mei nu o să merg niciodată, în condiţiile în care sunt multe spaţii de cazare ieftine, noi şi bune.

Webmaster99 ai aici pagina web a hotelului, hotelul fiind definit dinainte, eu nu o mai pot adăuga: click aici

Trimis de creivean in 08.02.10 21:51:15

VIZUALIZĂRI: 4710 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Intrarea în hotel.

webmasterXY*
[08.02.10 22:03:16]

Multumesc creivean pentru site-ul hotelului, l-am postat in fisa tehnica!

[09.04.10 21:24:17]

Coordonate GPS Hotel Belvedere - Predeal:

N 45.51037º x E 25.59220º

anadragusin
[19.10.10 02:21:52]

Acum 11 ani am petrecut luna de miere la acest hotel, mai exact 3 nopti. Anul acesta as vrea sa ma reintorc, dar notele tale ma dau inapoi. Despre centrul SPA ce imi poti spune? Dar despre mancare, nu ati servit niciodata masa in restaurant? Eu imi aduc aminte cu placere acele zile, de aceea as vrea sa ma reintorc. Este locul in care am mancat cei mai buni papanasi din viata mea, daca mi-aduc bine aminte era o cofetarie undeva la demisol. Multumesc.

[21.11.10 18:46:49]

@anadragusin

Scuze de întârziere. S-o luăm pe rând:

1. Centru SPA, nu funcţionează decât cu programare prealabilă la recepţie. Adică nu-i deschis tot timpul. Pentru masaj la fel, nu au personal specializat, îl cheamă din staţiune dacă sunt solicitări. Nu am folosit, nu mă pot pronunţa.

2. Restaurantul: Rece, întunecos, chelneri plictisiţi, formaţia nu cântă (chit că au acolo pe un podium toate cele necesare), muşterii foarte, foarte puţini. În concluzie, nu mi-a inspirat suficientă încredere ca să mănânc acolo. Mai ales că, la Eden, sau la Casa Ţărănească, se mănâncă excelent. Eu aveam şi experienţa micului-dejun sărăcăcios. Deci, nu, nu am servit nici o masă în restaurant, dar seara stăteam până la închidere la un vin fiert şi am văzut câţi clienţi aveau. Adică 0.

anadragusin
[21.11.10 20:09:13]

Multumesc creivean. Cam tarziu intradevar, deja m-am hotarat pt. un weekend in Sinaia, la hotel Palace, undeva la jumatatea lui decembrie. As fi vrut sa ma reintorc de dragul amintirilor, dar sa pare ca n-am ce pierde. Multumesc inca o data.

balasa violeta
[22.11.10 13:09:03]

Pacat ca lucrurile s-au schimbat in rau!

Cu ani in urma, era un hotel de referinta, foarte luxos.

Acum numai natura a ramas la fel de minunata.

Nu pot intelege, cum dupa renovare, in loc sa imbunatateasca, mai mult strica.

La fel s-a intamplat si cu hotelul de la cota 1400.

Nu prea ma simt confortabil, cu acest mod de abordare a "stapanilor".

Mihai777
[11.09.12 18:59:55]

Imi puteti spune va rog daca in camerele Hotelului Belvedere exista conexiune la internet? Multumesc.

[11.09.12 19:14:09]

Eu ştiu sigur că am avut cu mine un stick Vodafone, dar văd acum, pe saitul lor (vezi mai sus) cum se laudă că au wireless în camere.

Dacă-i drept, ai să ne zici tu, după ce te întorci

Mihai777
[12.09.12 07:14:26]

@creivean: Multumesc frumos pentru raspuns, o sa "va tin la curent" dupa ce ma intorc.

anadragusin, balasa violeta, creivean, Mihai777
Alte impresii din această RUBRICĂBelvedere Hotel (ex Cioplea):