ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.03.2016
ÎNSCRIS: 25.04.10
JAN-2016

la PMM* = 5767 THB

încărcat de pe telefon!

Un hotel mai bun decat orasul in care se afla situat

Am stat la acest hotel 4 zile in vacanta nostra din Thailanda si pot spune, privind, asa, retrospectiv, ca a fost o alegere foarte buna, perfect recomandabila pentru sederea voastra in Bangkok.

Amplasare: este chiar in centrul orasului, pe 4 Sukhumvit Road, Soi 2, cumva intre statiile de tren suspendat BTS, Phloen Cit si Nana, mai aproape de statia Thonglor. De la aeroport, faceti cu taxiul aproximativ 1 ora daca e liber drumul, altfel puteti ajunge cu trenul special pana la ultima statie, apoi sa luati BTS. Este destul de greu, daca aveti bagaje, deci recomand sa luati taxiul (platiti taxele de autostrada si tariful, aproximativ 80 de lei), apoi sa ii rugati pe cei de la hotel sa va cheme taxi pt deplasare sau folositi UBER (recomandarea mea clara, taximetristii sunt cam pusi pe furat). Zona este ok, sigura, aproape de malluri, de cluburile din zona Nana, restaurante tot ce doriti. Zona din imediata proximitate a hotelului este foarte curata, insa cum iesiti un pic din curtea hotelului, este o mizerie de nedescris, asa cum este tot orasul, de altfel - MURDAR. Bucurestiul este muuult mai curat, daca va vine sa credeti :)

Servicii: personalul hotelului este foarte amabil, orice le cereti vor incerca sa rezolve. In lobby exista un birou tip concierge de unde puteti chema taxi, cumpara excursii etc. Preturi mult mai mari decat media. Din pacate, inclusiv la receptie, personalul are probleme in a vorbi limba engleza. Va veti intelege, dar mai greu, cred ca depinde mai mult peste cine dati... au fost zile si zile... am foat primiti frumos, prosoape parfumate, ceai, suc, check-in-ul a fost rapid, am platit cash, inclusiv un depozit parca de 5000 de baht pe sejur, care ni s-a inapoiat la plecare.

Atmosfera: hotelul arata foarte bine, ca un Marriott veritabil, miroase frumos, este foarte curat, personal zambitor (mie mi s-a parut zambetul foarte fortat, dar... ma rog). Cu oricine am interactionat, inclusiv cu ceilalti clienti, mi-a lasat o impresie foarte buna. Lobbyul este luminos, muzica live in unele seri, foarte frumos.

Camerele. Nu foarte mari, fara balocn, perete din sticla. Frumoase, dar nu atat de luxoase cum am mai intalnit la alte hoteluri Marriott. Sincer, ma asteptam la mai mult, in primul rand la baie si la sistemul de climatizare. referitor la acesta din urma, era setat pe o temperatura foarte joasa, desi am modificat-o cresterea temperaturii s-a facut foarte lent, cred ca o zi intrega a durat, apoi ziua urmatoare s-a facut curat si camerista a modificat-o din nou si asa mai departe. Deranjant. In rest, patul si salteaua excelente, ca la orice marriott (mi se par cele mai confortabile paturi de hotel din lume :)), lumini placute, lampadar, fotolii albe, mocheta pe jos, televizor cu muulte canale, dar putine in limba engleza. Exista si un racitor, dar atentie, preturile sunt foarte mari la produsele din el.

Noi am avut o camera executive, cu acces la business lounge si as vrea sa va povestesc un pic despre acest loc. Este situat la ultimul etaj parca, are o sectiune interioara si una afara. Cum e aici: intri cu cartela de la camera si ai inclus asa: bauturi racoritoare, ceai, cafea, fresuri si chestii de rontait - disponibile in orice moment al zilei, iar bauturile alcoolice (vreo 3 tipuri de vin la sticla, bere thailandeza si heineken, vodca, whiskey, campari etc) plus sucurile de mai sus si plus mancare calda (cateva feluri, nu ca la un bufet suedez, der destul de variat) - disponibile vreo 4 ore, de la 17.30 la 21.30. Apoi, bauturile alcoolice se platesc. Mult rau :(Oricum, noi am utilizat din plin lounge-ul acesta, practic seara mancam aici, era Pad Thai de mai multe feluri, fructe de mare, sandvisuri bune pe care le combinam cu un pahar de vin sau o bere (puteai lua cate vrei, era ~la liber~). Ba mai mult, puteai aduce si un invitat pe zi care se bucura de acelasi tratament ca si tine. Merita banii platiti in plus, mai ales in conditiile in care pretul mancarii si bauturii din hotel erau foarte mari, la nivel european, iar calitatea acesteia era foarte buna.

Masa. Am mancat numai micul dejun. Varietate mare de alimente, aveau 2 sectiuni - una internationala si una asiatica. Aceea asiatica nu m-a incantat, nu e genul meu de mancare, dar daca sunteti fani, veti gasi muulte feluri de mancare asiatica. Cea internationala avea de toate, mai putin branzeturi, am inteles ca nu prea se vand in Thailanda (aveau totusi un fel de branza, dar proasta). Exista o statie de omlete, de facut clatite, un bucatar foarte simpatic acolo, iti gatea de drag, se vedea acest lucru. Multe fructe, de asemenea, de toate felurile - pepene rosu, galben, ananans, mere, pere struguri si multe din acelea de-ale lor, ale caror nume nu le stiu. Bune, bune. Cafeaua tare, espresso, ceai, sucuri fresh. Micul dejun este un adevarat festin, parca mi-l imaginez si acum :) Ce era ciudatel era ca la finalul mesei ti se aducea o nota de plata pe care trebuia sa o semnezi si sa treci numarul camerei (aceasta chiar daca micul dejun era inclus... am avut ceva emotii ca ne vor taxa de doua ori, dar nu s-a intamplat, au fost corecti)

Centrul SPA - au piscina foarte bine ingijita, gen infinity pool, sezlonguri berechet, am stat si noi o data, primeai prosoape, halate. Masajele costau foarte mult, nu am incercat, am mers la un centru SPA foarte misto - Adora Langsuan. Il recomand clar, am petrecut acolo o zi intreaga. Preturile erau mai mari decat media, dar oricum nu se apropiau de cele avansate de hotel. Mari de tot, din pacate.

Ce mai este de amintit - Roof Barul. Foarte dragut, o atractie in sine. Privelistea de aici este superba seara, puteti vedea tot orasul. Din nou, din pacate, preturile sunt destul de a maricele, mai ales la alcool. Oricum, o bere sau un pahar de vin nu o sa va falimenteze, noi am incercat o data si ne-a placut foarte mult, in celelalte seri am ramas la business lounge.

In concluzie, va recomand hotelul, este unul foarte bun si mai ales, va recomand sa cumparati o camera cu acces la business lounge, face toti banii. Depinde insa foarte mult ce promotii prindeti, urmariti cu cateva luni inainte siteurile gen booking, agoda etc. Noi am prins o zi de global sale la marriott si am platit destul de bine, cam 100 de euro camerqa cu acces la business lounge. E un pret foarte bun cred, mult mai mic decat ati plati pentru o camera similara de la un marriott din europa. Ce mi s-a parut ciudat la hotel a fost discrepanta enorma dintre hotel si lumea de langa acesta : lux si opulenta versus sobolani la doi pasi de hotel. As mintii daca as spune ca nu mi-a displacut rau asta, in fond nu poti sa stai numai in hotel, trebuie sa iesi, sa vezi orasul, sa il simti. Din acest punct de vedere, Bangkokul dezamageste. De exemplu, langa hotel este o zona, asa-zis faimoasa, zona Nana, este un soi de cartier rosu din Amsterdam... auzisem despre ea diverse, inclusiv faptul ca are ~farmecul ei~, precum surata din europa. Nimic mai fals - niste batranei sinistrii tinandu-se de mana cu copile de 16 ani, foarte multi travestiti (de multe ori chiar greu de deosebit sexele intre ele :) Multe femei amarate, care isi vindeau trupul intr-un mod ciudat, demn de mila. Nu sunt crescut ~la pension~, dar chiar mi s-a facut mila de fiintele acelea, nu se compara zona cu cele similare din Europa, femeile acelea slabe rau, triste, cu zambele fortate, parca mi s-a intiparit in mine acest lucru...

Ca sa termin intr-o nota mai optimista, va spun ca hotelul merita atentia voastra, este situat intr-o zona buna (cat de buna poate fi o zona in Bangkok), foarte curat si confortabil si cu siguranta va veti simti bine trecandu-i pragul.

Trimis de rentea in 14.03.16 19:45:04
Validat / Publicat: 14.03.16 21:23:36
  • A fost prima sa vizită/vacanță în THAILANDA

VIZUALIZĂRI: 3935 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rentea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 5767.30 THB pe cameră

[14.03.16 21:16:34]

@rentea -

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 59&ridAnt=67527

Mutat în rubrica "JW Marriott Hotel Bangkok, BANGKOK" (nou-creată pe sait)

[15.03.16 16:28:50]

Nici in China nu o sa gasesti lapte/ specialitati din lapte decat in marile hoteluri si atunci destul de putina si parca ascunsa. Am fost in cel putin 15 hoteluri in China si doar in cateva in marile orase am gasit si atunci destul de putina incat cam jumatate o luam eu. Exista mai multe versiuni, nu vreau sa le mentionez aici pentru a nu isca controverse si nici nu am intrebat de ce nu consuma ca sa nu-i jignesc eventual cu o intrebare neplacuta.

renteaAUTOR REVIEW
    [15.03.16 16:58:03]

@mishu: da. Am inteles ca, pur si simplu, nu prea exista cerere. Oricum, nu se fabrica deloc pe plan local, ci doar se importa, fiind foarte scumpa. Nu e nicio problema pana la urma... asa cum ceilalti au o mare problema cu " ghita purcelul ", ii acceptam si pe asiatici cu mult mai mica problemuta a lor cu branza

[15.03.16 17:03:10]

@rentea - corect

renteaAUTOR REVIEW
    [15.03.16 18:07:23]

@mishu: si o alta chestie atipica mi s-a parut faptul ca incearca permanent sa fie zambitori, dar, asa, la un mod foarte fortat. Toata ziua-buna ziua, ranjesc la tine, desi se vede clar ca nu au chef sa faca asta

mishu, rentea