ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.03.2016
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 15.02.16
FEB-2016

Recomandat pentru un somn bun...

Sigur că review-urile astea de cazare sunt utile, deşi eu le prefer pe cele de călătorie. Dar undeva trebuie să dormim şi e de preferat să dormim bine.

V-am povestit despre cele câteva zile petrecute la schi in Slovacia. Ei să va spun si cum am dormit… Mai bine ca acasă!

Am închiriat un apartament în apropiere de staţiunea Tatranska Lomnica, în satul Stará Lesná - Apartmány v Chalupe, strada Hlavna 31. Satul e cam la 4 km de saţiunea de schi.

Ne-am plimbat ceva prin faţa casei înainte de a intra pentru că pe net, în poza de prezentare părea o casă mare, iar acolo am avut surpriza că era destul de înghesuită de alte două cladiri. Am intrat în curte un pic dezamăgiţi de mărimea acesteia. Trebuia să fii şofer bun să reuşeşti să bagi maşina pe poartă. Noroc că am unul bun disponibil, că eu n-aş fi avut curaj s-o înghesui. Cu gazda am schimbat câteva mailuri de curtoazie, am întrebat de zăpadă şi ce altceva ne recomandă să facem în zonă şi s-a dovedit un individ foarte amabil şi de ajutor. Ne-a lăsat un număr de telefon să sunăm cu o oră înainte de a ajunge. Din păcate semnal pe telefon ioc, aşa că l-am luat prin surprindere.

Am intrat doar cât să anunţăm că am ajuns, şi că revenim într-o oră. Prima impresie e că e înghesuit, intri într-un antreu îngust ca o scară de bloc. Deja ceilalti membri ai familiei strâmbau din nas că nu văzuseră decât holul înghesuit. Am încercat eu să salvez buna dispoziţie, dar nu eram prea convinsă. Nici eu nu văzusem prea mult…

Am revenit după o oră, iar domnul Rado era pregătit să ne primească. Nu glumesc când spun că m-am simtit ca acasă. De fapt unele chestii mi-au plăcut chiar mai mult. Bucătaria mare cu toate dotările, inclusiv cuptor electric. Din primul moment am simţit o căldura plăcută. Bucătăria avea un şemineu pe lemne care se continua până în cameră. Îmi place mirosul de lemne arse şi mi-a lăsat o senzaţie de primire călduroasă.

Am povestit un pic cu Rado, un individ tare simpatic, ne-a dat şi câteva indicaţii ce putem face prin zona, ne-a arătat unde e foişorul şi lemnele dacă vrem să ne jucăm cu focul şi a plecat. A doua zi când am încercat să aprindem focul n-a fost la fel de simplu. Ne-am chinuit vreo 40 de minute şi i-am aplicat 3 resuscitări pâna să pornească. Noroc că numai atmosfera depindea de şemineu, căldura era asigurată de o centrala electrică.

În curte există o terasă şi gratar, bănuiesc că vara sunt foarte folositoare. Apartamentul era modernizat prin ceva fonduri europene şi totul avea marca Ikea. De la veselă, mobilier şi stil. Totul foarte curat aranjat cu gust, aveam şi o bibliotecă cu cărti (majoritatea în slovacă, dar ne-am distrat un pic încercând să citim). Camera încăpătoare, avea un pat mare, două mai mici de cîte o persoana şi un colţar care se putea deschide la nevoie. Preţ aproximativ 35 euro pe noapte. Nu ştiu dacă oboseala de la schi a contat, dar trebuia să tragem unul de altul să ieşim din casă, aşa de bine ne-am simţit.

Ce mi-a plăcut mai mult ca acasă:

- Şemineul, normal! :)

- Geamurile mari şi lumina plăcută dimineata.

- Aerul rustic şi de vacanţă combinat cu funcţionatitatea apartamentului.

- Saltelele foarte bune. Nu cred ca am mai întâlnit undeva în vreo vacanţă, un pat mai comod.

Ce mi-a placut mai puţin:

Curtea îngusta şi lipsa unui aparat bun de cafea.

Noi am fost la schi, dar sper ca la vară să ajungem din nou în zonă. Munţii Tatra sunt împânziţi de trasee turistice, pe care poti merge pe jos, cu telecabina sau cu bicicleta. Peisajele sunt de poveste. În apropiere la 13 km, e Aquapark Poprad, unde înca n-am reusit sa ajungem.

E o zonă spectaculoasă şi nu foarte departe de România. Din Cluj nu faci mai mult de 7 ore aşa că dacă aţi învăţat deja munţii nostri, vă puteti întinde până acolo pentru o plimbare.

Şi pentru un somn bun, normal...

Trimis de Maya_C in 13.03.16 15:52:26
Validat / Publicat: 13.03.16 17:14:29
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SLOVACIA

VIZUALIZĂRI: 2086 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Maya_C); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Munţii Tatra cred că merită si o vizită vara
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 32.00 EUR pe cameră

[13.03.16 17:03:20]

Mutat la rubrica"Apartmany v Chalupe[Stara Lesna]" nou creată pe site.

...

Maya_CAUTOR REVIEW
    [13.03.16 17:21:17]

@webmasterX - da. e corect!

Maya_C