ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.03.2016
DIN: Otopeni [IF]
ÎNSCRIS: 07.03.16
MAY-2015

Fascinantul Istanbul

Am fost la Istanbul de patru ori pana acum (in mai si septembrie), insa as pleca din nou chiar maine, este un oras fascinant, plin de viata... e o nebunie frumoasa.

Nu ne-au speriat niciodata diversele evenimente neplacute (anul trecut a fost unul cu cateva zile inainte de minivacanta noastra la o sectie de politie in apropierea hotelului in care eram cazati, iar pentru 1 Mai era anuntat un miting in piata Taksim la care au participat peste un milion de persoane, conform surselor de la hotel).

De obicei, ne cazam in zona Beyazit/ Marele Bazar (am fost cazati de doua ori la hotelul Antik, foarte dragut, curat si linistit, insa camerele sunt mici) sau in zona Sultanahmet (hotel Antea, foarte bun raport pret-calitate, zona linistita, camere agreabile, micul dejun bun), deci foarte aproape de toate obiectivele turistice importante (Moscheea Albastra, Hagia Sofia si Yerebatan Sarayi sau Palatul Scufundat sunt la 10 minute).

De fiecare data cand mergem la Istanbul, mergem si in zona Eminonu, in port, unde mancam peste la gratar, cu paine, ceapa si muraturi... e o nebunie acolo, sunt multi localnici, dar merita.

Mergeti in piata Taksim si pe strada Istiklal (strada ce coboara din piata Taksim spre funicular), puteti gasi tot felul de magazine (pt cei ce doresc sa faca shopping) sau terase/ mici restaurante, e o zona plina de viata.

In Istanbul circulam, de regula, cu tramvaiul si metroul (cumparam carduri de la automatele din statii) si, uneori, luam si autobuzele turistice (Hop on-Hop off).

Vizitati, pe langa Moscheea Albastra, Hagia Sofia si palatul Topkapi, Turnul Galata, palatul Dolmabahce (unde puteti savurati si o cafea pe malul Bosforului), Marele Bazar, Bazarul Egiptean, Moscheea Suleymaniye, parcul Miniaturk.

Mancarea este foarte buna si nu foarte scumpa (cu exceptia restaurantelor de pe malul Bosforului sau a restaurantelor din centrul turistic) si puteti manca la cantinele sau la micile restaurante.

Cat despre dulciuri si cafea... nu cred ca e ceva de spus, noi bem (cred) 7-8 cafele turcesti pe zi, este o placere deosebita.

Sper sa fie de folos tuturor celor care inca mai stau pe ganduri cu privire la o minivacanta la Istanbul, sunt sigura ca va veti indragosti de acest oras uimitor, mai ales ca este aproape (avionul e destul de ieftin).

Trimis de Giani2505 in 12.03.16 20:24:35
Validat / Publicat: 12.03.16 21:12:15

VIZUALIZĂRI: 1463 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Giani2505); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Vedere din Topkapi

webmaster26 [12.03.16 20:53:37] »

@Giani2505 -

Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articole (review-uri) noi.

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin notele şi evaluările proprii să contribui la o medie mai reprezentativă a acelor destinaţii.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Excursie la porțile Orientului, ISTANBUL" (deja existentă pe sait)

• Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Istanbul:

• pagină generată în 0.053165197372437 sec