ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.03.2016
FEB-2016
single

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Cerere mare, pretentii putine

Mergand destul de des la Cluj-Napoca, mai ales in ultimul timp, am descoperit cam de un an acest hotel si am stat in el cam de 6 ori.

Cel mai probabil pozitia lui il recomanda, fiind mai tot timpul plin. Hotelul fiind situat cumva intre aeroport si centru, aproape de fiecare data am avut nevoie de rezervare. Chiar si atunci s-a intamplat sa mai gasesc doar un apartament liber (evident mai scump).

Hotelul nu este rau per total. Singura lui problema este probabil "suficiența". Nu exceleaza prin nimic dar nici nu deranjeaza excesiv prin ceva.

Dar hai sa fiu mai explicit.

Incepem cu parcarea care este destul de mare. Din pacate am vazut ca seara mai parcheaza acolo si locatari ai blocurilor din jur ceea ce face ca pe la 7-8 seara sa nu mai gasiti locuri. Pe la ora 22 insa mai pleaca din angajati si se mai elibereaza ceva locuri. Deci per total este OK.

La receptie personalul este serios si deschis catre nevoile clientilor. Au fost multiple situatii cand am avut diverse solicitari particulare si chiar s-au straduit sa-mi vina in ajutor. Tot incepand cu receptia apare si prima impresie de intunecos. Parca se face economie la curent, mai tot hotelul fiind slab luminat. Lumina din lift parca te si orbeste. Apoi holurile, restaurantul, tot asa pana in camera unde toate sursele de lumina sunt slabe ca si intensitate. Ma rog, nu este o mare problema dar este o impresie generala.

Am avut ocazia sa stau de la cele mai scumpe apartamente din acest hotel si pana la cea mai ieftina camera. Asa ca am sa incerc sa generalizez. Unele camere au balcoane, altele doar usa exterioara cu balustrada iar altele doar ferestre. Tot asa exista camere cu doua paturi sau cu pat matrimonial. Baia, mobilierul si in general dotarea sunt usor uzate, unele poate mai mult, dar per total ai tot ce iti trebuie. Inclusiv un televizor LCD minuscul, cum nici nu credeam ca exista (in ton cu lumina slaba). Tot in camere exista muzica ambientala cu potentiometru de volum. Mi se pare buna ideea pentru ca daca ai de lucru se creaza o atmosfera placuta. Una din problemele mele a fost la un moment dat ca nu mai functiona acest intrerupator si pana la urma, dupa 2 zile (si o noapte) de muzica ambientala continua singura solutie a fost intreruperea acestui serviciu pentru tot hotelul. Tot in camere este un miros destul de neplacut, cumva de vechi (nu de mucegai dar de vechi). Am vazut ca in apartamente se organizeaza si interviuri, intalniri sau minisedinte.

Restaurantul este urias. Cred ca se pot face nunti si petreceri bune acolo. Insa pe cat de plin este mereu hotelul pe atat de gol este restaurantul. Meniul este foarte redus iar gustul nu pot spune ca il recomanda. Probabil asta este si cauza faptului ca am fost de multe ori singurul client. Nimic rau dar nimic bun. S-a intamplat sa cer un peste si sa-l returnez dupa prima incercare, avand gust de vechi. Asadar daca este tarziu si nu mai am chef sa ies din hotel comand doar clasica ceafa cu cartofi prajiti (doar ce are rulaj mare si risc mic de invechire).

Micul dejun este OK. Este bufet si este diversificat. Imi place ca pe langa meniul clasic au salate, zacusca, peste etc. Fructe, cafea, dulciuri, sucuri, ceai si asa mai departe. Deci OK. Tinand cont ca se organizeaza multe evenimente in sala de sedinte a hotelului, aproape zilnic apar la micul dejun platourile ramase din ziua precedenta, de la evenimente. Acest lucru l-am remarcat prima data la un eveniment organizat de noi, cand a doua zi am vazut platourile exact in forma in care au ramas din ziua anterioara. Apoi mi-au sarit in ochi de fiecare data. Cand vad platouri cu oua umplute, tartine diverse si aranjamente imi este deja clar. Desigur micul dejun este tot intr-o lumina obscura.

La parter exista un un bar care are ceva activitate, seara uneori si cu karaoke. Cei mai multi clienti sunt localnici si dupa aspect cred ca este externalizat, nu apartine hotelului.

Mie imi este OK ca si pozitie si am sa mai merg acolo mai ales ca, fiind deja clienti fideli, eu si colegii mei avem un tarif negociat.

Trimis de mristi in 10.03.16 14:42:05
Validat / Publicat: 10.03.16 16:19:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CLUJ.

VIZUALIZĂRI: 1000 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mristi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Soare pe fațadă, luna în fundal.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 37.00 EUR pe cameră

[10.03.16 14:48:10]

@mristi - Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 70&ridAnt=67446

mristiAUTOR REVIEW
    [11.03.16 08:27:28]

@webmaster26 - Da, pozitia stabilita este OK. Exact acolo este intrarea principala in parcarea hotelului.

Desi am cateva fotografii facute acolo nu le pot posta deoarece contin persoane carora ar trebui sa le cer acordul. Voi avea insa in vedere sa fac si ceva poze pe la hotelurile pe unde stau, pentru ca stiu cat de importante sunt. Chiar saptamana viitoare am rezervare intr-o pensiue careia i-am scris un review si am sa adaug si poze.

Multumesc,

mristi