ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.03.2016
DIN: Elveţia [alte zone]
ÎNSCRIS: 08.03.16
FEB-2016

Los Angeles (Februarie 2016)

Los Angeles e capitala cinematografica a lumii, am ajuns in februarie inaintea premiilor Oscar si desigur primul lucru pe care am dorit sa il vizitam a fost Teatrul Chinezesc si Walk of Fame.

Dar mai intai de toate incep cu detallile in privinta planificarii calatoriei si a calatoriei propriu-zise. In decembrie am hotarat cu sotul sa plecam in State, zis si facut, am rezervat biletul de avion cu SAS (Geneva - Copenhaga - Chicago - Las Vegas) am ajuns in Las Vegas am inchiriat o masina, am stat 4 zile si dupa aceea direct spre Los Angels.

In prima seara am decis sa luam cina si sa ne pregatim pentru a doua zi,

in urmatoarea zi am prins un rasarit superb, am avut cazarea de pe airbnb, ceea ce a fost un raport bun pret calitate si recunosc ca a fost o alegere foarte buna si am pornit sa descoperim orasul.

Prima impresie, palmierii foarte inalti si frumos aranjati de o parte si de alta a strazilor. Am fost pe Walk of Fame (nu am ramas impresionata datorita faptului ca erau foarte multi "artisti " pe strazi care incercau sa vanda diverse lucruri si erau destul de insistenti), Teatrul Chinezesc a fost dragut, mult mai mic decat mi-l imaginam si desigur Dolby Digital Theatre unde se decerneaza premiile Oscar, toate se aflta unul langa celalalt, deasemenea dragut insa nu a fost atat de scpecial dupa cum arata la televizor.

Sunset Bulevard - este o strada plina de magazine, cu palmieri de o parte si de alta, unde sunt multe restaurante, cluburi de stand-up comedy si magazine. Mie mi-au placut magazinele de design interior, au un stil aparte si m-au impresionat.

Dupa ce am petrecut doua ore in aceasta zona foarte importanta a Hollywood-ului am decis sa mergem in Beverly Hills.

Beverly Hills este foarte frumos, verde, cu o priveliste splendida a orasului, case imense si oameni relaxati si civilizati. Sunt multe autobuse care tururi prin Beverly Hills, insa eu personal nu le recomand, daca aveti o masina inchiriata puteti sa mergeti singuri si este mult mai frumos atunci cand aveti timp la discretie.

Rodeo Drive - un must see! Este o strada de shopping unde sunt majoritatea magazinelor de lux, este intradevar frumos, curat si sigur. Fiti pregatiti sa vedeti pe strada ultimele modele de masini pe strazi. Ne-am plimbat pe jos pe aceasta strada si imprejurimi si am avut pranzul la Nespresso, se afla foarte aproape de Rodeo Drive, au mancarea foarte buna, sanatoasa si desigur cafeaua mult cunoscuta, pe care pur si simplu o ador.

Venice Beach - am vizitat in a doua zi, noi fiind cazati in Long Beach, a durat cam 25 minute sa ajungem. Plaja curata, vremea superba, plin de surferi si familii (fiind ziua, spre seara sunt mai multi tineri si se fac tot felul de concerte in aer liber).

Santa Monica Pier - un loc mai animat decat Venice Beach in timpul zilei, cu performeri care creeaza atmosfera de vacanta si am petrecut mai mult timp aici, am avut pranzul (tipic american - burger, cartofi prajiti si cola) cum sa fii in America si sa nu mananci burgeri! Am prins apusul de pe Pier si recunosc, este superb!

Malibu - pentru ziua urmatoare am ales aceasta destinatie pe care o stiam din filme, si este mult mai linistit, retras si locul perfect pentru surferii. Am ajuns intr-o laguna unde am stat pe plaja, am admirat Pacificul, linistea, am asitat si la o ora de surfing si ce mi-a placut mult a fost faptul ca am fazut multe familii care practica sport frumos. Dupa Malibu am merg spre Runyon Canyon, drumul este absolut superb, de pe malul oceanului am urcat pe un drum ce leaga Malibu de Calabasas si regiunile invecinate. Am realizat ca temperatura a crescut cu cateva grade si eram extrem de cald pentru luna februarie, si vegetatia este diferita de celelalte zone ale Los Angeles-ului. Este un loc relaxant, sigur, frumos si numai bun de trait pentru familii. Aici am petrecut toata ziua.

Recomandari:

- asigurati-va sa luati hotelul din timp. Pentru perioada in care am luat noi, preturile erau destul de piperate pentru ceea ce ofereau.

- Los Angeles-ul este un oras foarte mare, care este compus din mai multe suburbii, transportul in comun nu este eficient si sigur, e de preferat sa aveti o masina inchiriata.

- pregatiti-va sa petreceti multe ore in trafic, cu toate ca autostrazile au 6 benzi pe sens (majoritatea) traficul este dens si evitati perioadele de varf.

In concluzie: Los Angeles este un oras frumos, animat, unde nu te plictisesti, cu o vreme foarte frumoasa pe tot parcursul anului, oameni calmi si cu apusuri de vis. Dar este diferit de ceea ce ma asteptam.

Trimis de Victoria_W in 08.03.16 21:30:43
Validat / Publicat: 08.03.16 22:06:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AMERICA DE NORD. A mai fost în/la: New York, New Orleans, Destin (Florida), Las Vegas, San Francisco, Myrtke Beach (Carolina de Sud), Santa Barbara

VIZUALIZĂRI: 3093 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Victoria_W); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Beverly Hills, Rodeo Drive

[08.03.16 21:40:20]

@Victoria_W: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Excelent debut !

Aurici
[09.03.16 10:43:55]

@Victoria_W - Los Angeles-ul nu este o destinație la îndemâna oricui. Poate ne mai spui, poate ne arăți și poze...

Bine ai venit printre noi! Te mai așteptăm și cu alte impresii.

[09.03.16 16:25:32]

@webmasterX - multumesc!

[09.03.16 17:11:15]

Mai mult curaj pentru ca vorba lui @aurici - L. A. nu este o destinatie la indemana oricui. Asa incat poti reveni cu un alt material in care sa ne spui mai multe. CAt despre poze din cate vad stau cateva in asteptare, dar doar atat? sigur nu mai ai si altele pe care sa ni le poti arata? Felicitari pentru articol.

Michi
[10.03.16 12:54:20]

@Victoria_W - Felicitări pentru ambele articole şi bine ai venit în AFA. Mi-ai adus aminte de excursia pe care am făcut-o de Crăciun 2007 - mi se pare o veşnicie de atunci - când am văzut numai ceva din Coasta de Est: New York (vezi impresii) şi Washington - vezi impresii, unde la cimitirul Arlington am vizitat mormântul lui Kennedy.

Mă bucur de câte ori citesc câte un review scris atât de bine despre locuri pentru care mi-ar mai trebui o viaţă să le văd măcar tangenţial.

[10.03.16 15:59:46]

@mishu: @mishu multumesc pentru aprecieri si indicatii. Am sa revin curand cu mai multe informatii/poze despre aceasta vacanta.

[10.03.16 16:02:51]

@Aurici: cu mare drag. Am sa incerc sa editez articolul sau sa fac altul nou referitor la Los Angeles, este un oras imens format din mai multe suburbii si cu siguranta un articol nu este indeajuns ca sa pot descrie atat experienta noastra cat si alte trasee ce ar putea fi facute.

Multumesc pentru review!

[10.03.16 16:07:06]

@Michi: multumesc pentru timpul acordat acestui articol, este primul facut pe AFA si am inceput mai timid. LA si marile orase de pe coasta de vest sunt foarte diferite din multe puncte de vedere. Dar merita vizitate! Am citit articolele tale cu curand si este o experienta foarte frumos descrisa, felicitari!

mcnegoita
[14.01.17 14:53:17]

Ati folosit card de debit la inchirierea masinii? Va intreb pentru ca eu am card de debit Visa si citesc pe multe site-uri ca americanii vor card de credit. Ce suma v-a blocat pentru masina. Ce companie a fost iar inchirierea ati facut-o din tara? As dori mai multe detalii daca se poate. In ugust 2017 am nevoie ca sa ne deplasam din Los Angeles in Las Vegas. Multumesc, Cristian

Aurici, mcnegoita, Michi, mishu, Victoria_W
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Los Angeles: