ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.03.2016
    ÎNSCRIS: 26.02.16
    AUG-2015
    single

Descoperind Norvegia - prima parte

Am ajuns în Norvegia, la Hamar la opt și-un pic, acum e nouă și jumătate și soarele încearcă să apună pe sub niște dâre de nori.

Sunt, în continuare, răvășit de cum se vede și se simte lumina, poate aerul, poate cerul. Fiind încă în Suedia, azi am ieșit devreme, poate nu era nici nouă, din catedrala din Upsala, în apropierea Universităţii din Upsala (nu mă gândeam vreodată că voi respira aerul din prejma ei) și afară m-a năucit, nu știu ce, lumina, aerul, vântul, încă nu știu. Încerc s-o iau domol, ardelenește, pentru a-mi explica în primul rând mie.

Ca și ieri lumina dimineața avea o culoare cu nimic galben și văratic în ea, azi am simțit-o albă, tăios de luminoasă, transparent de pătrunzătoare – nimic nu-i rezista: piatră din drum, copac, floare din gard, tei, totul era dezgolit de lumina directă, dură, rece și pătrunzătoare. La ieșirea din catedrală am simțit și aerul, i-am simțit mirosul și răcoarea și cine m-a pus să șoptesc, poate prea tare, dar eram atât de încântat, ”aerul ăsta nu s-a copt, miroase încă a primăvară” și cineva din spate am auzit-o spunând ”frumoasă metaforă”. Mi-a fost o rușine de m-am și împiedicat în bolovanii care, cică, erau drumul acolo și mi-am spus să nu voi mai entuziasma vreodată cu voce tare, nici chiar în şoaptă...

Apoi am traversat Suedia de la est spre vest până în Norvegia.

Recunosc, acum în august, drumul nu a fost fermecător ca-n Elveția în aprilie. Autostrada, extrem de utilă, te face să nu vezi, de multe ori, mai nimic pe unde treci.

După ce am intrat în Norvegia și am avut un incident la singura casă de schimb valutar deschisă sâmbăta (mi-au schimbat cu cincizeci de euro mai puțin decât dădusem dar și-au recunoscut greșala), lumina a început să fie aceeași. Erau culturi de grâu, de alte păioase, pajiști imense, păduri uneori, și lumina începea să aibă culoarea și consistența celei de dimineață.

Casele erau aproape toate din lemn, vopsite aproape toate în alb, majoritate fără garduri (ieșeai din casă direct pe peluză).

Culoarea luminii, și-n acest apus de zi, am simțit-o pe sufletul meu.

Mâine va fi prima zi integral norvegiană.

Trimis de bucşa ioan* in 02.03.16 10:08:45
    Validat / Publicat: 02.03.16 12:45:53
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ȚĂRILE SCANDINAVE

VIZUALIZĂRI: 2921 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bucşa ioan*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P04 în preajma Universităţii din Upsala

[02.03.16 12:45:41]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Norvegia, #CALATORII" (deja existentă pe sait)

[02.03.16 14:59:09]

Cand sa ma bucur si eu mai mult de articol s-a si terminat si incepuse atat de frumos, a fost in genul " A fost odata ca niciodata... si Am incalecat pe o sa si v-am spus povestea asa" cand ma asezasem mai comod sa citesc a fost gata. Rugaminte mare, se poate mai mult sunt convinsa ca ai ce ne povesti asa ca urmatorul eu cel putin il astept mai stufos. Valabil si pentru frumoasele poze la care zgarcenia a fost iar in floare.

Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Norvegia: