ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.02.2010
FEB-2010

Către satisfăcător

Nu mergeti acolo!!!

Buna ziua!

Am fost cazati la aceasta pensiune weekend-ul trecut adica perioada 5-7 februarie 2010.

Sincer ne-am simtit extraordinar pana au venit proprietarii, mai bine spus proprietarul. Intai de toate tin sa fac mentiunea ca am fost 9 persoane, toti familisti, nu niste pusti pusi pe distrus.

Cand a sosit proprietarul s-a dus glont la centrala sa vada pe ce temperatura este data, a intrat in casa fara sa zica buna ziua si ne-a intrebat din start cate persoane suntem. Cand am sunat si am intrebat de pret mi s-a spus ca vila intreaga la cheie ne costa 700 ron, indiferent de numarul de persoane. Am spus ca nu suntem decat 7 persoane si am negociat la 650 ron, ulterior am sunat si am anuntat ca mai sosesc inca doua persoane (noi cica sa fim civilizati), stati sa vedeti acum socoteala 650/7 * 9 pers. = 835 ron adica mai mult decat imi ceruse prima oara pentru toata vila fara sa fac referire la nr. de persoane.

Vila are doar doua camere (adica 4 locuri) toate celelalte locuri fiind la mansarda) adica zici ca este in cabanele de la munte unde stai cu 15 - 20 ron patul.

Distractia a inceput ca noi dimineata eram 10 persoane in loc de 9 - DECI SA NU CUMVA SA VINA CINEVA IN VIZITA LA DUMNEAVOSTRA CA TREBUIE SA PLATITI CAZARE SI PENTRU ACEIA CHIAR DACA AU DORMIT SAU NU ACOLO.

Am folosit tablele, am fost intrebati daca le-am folosit si ni s-a reprosat ca lipseste un zar, dar cel mai tare ca (chipurile vorbea cu sotia) ca lipsesc farfurii, asta a pus capac si am fost evacuati inainte de ora 12. 00

Recunosc ca, cu asemenea oameni ne-am certat, le-am cerut factura (ptr ca daca este s-o luam logic ei nu isi inregistraza venituri nicaieri), le-am explicat ca la orice hotel din lumea asta predarea se face pana la orele 12. 00

In fine nu-mi place ceea ce fac acum dar daca nu ne civilizam si suntem pusi doar pe jecmaneala o sa ramanem in contuinuare niste prosti.

Cand am citit pe forum pareri proaste postate ne niste liceeni recunosc am gandit gresit, am zis ca sunt pusti si...

Asta este daca ajungeti acolo aveti grija sa va inarmati cu multa rabdare si sa fiti siguri ca in proportie de 90% sigur veti fi acuzati de ceva.

Tin sa precizez ca vila nu este de trei tele asa cum este catalogata: o mare problema cu usile care nu se inchid bine... problema mare cu cele de la baie, geamurile nu sunt din termopan... iar peretii erau reci reci, chiar daca centrala mergea, sus la mansarda erau pumni dati in pereti si peretii patati... iar vasele din bucatarie... ne foarte curate... tigaia foarte jegoasa si probleme cu cuptorul care se aprindea foarte greu.

Va multumesc... si va rog sa ma credeti ca tot ce spun este adevarat... daca vreti sa va convingeti singuri mergeti acolo!!!

Asa se face turism pe valea Prahovei!!!

Va multumesc!

Trimis de miki24 in 08.02.10 11:51:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SINAIA.

VIZUALIZĂRI: 1747 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (miki24); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[08.02.10 12:13:58]

nu trebuie sa-ti para rau! mai bine le-ar parea rau astora care cred ca daca au o casa de inchiriat - gata! au intrat in randul hotelierilor!

chiar ma intreb daca n-ar fi necesar ca onor (?) Ministerul Turismului sa nu impuna ca regula pentru autorizarea (provizorie? a) unei unitati de cazare (incepand de la CAMPING!) obligativitatea existentei de personal instruit (calificat) in turism, posesor de diplome recunoscute si eventual o obligatie ca in termen de maximum 5 ani (sa zicem) sa indeplineasca si criteriile de certificare ISO 9000; in caz contrar sa li se retraga autorizatia!

[08.02.10 12:23:20]

PS: "Cand am citit pe forum pareri proaste..." despre ce forum e vorba? poate un link ar fi util celor care vor sa afle mai multe (desigur, asta daca Admin sau WM nu vor avea obiectii).

miki24AUTOR REVIEW
[08.02.10 12:30:44]

o sa scriu azi si numele forumului pe care citisem... oricum ai perfecta dreptate in ceea ce ai scris mai sus... din pacate asa e in unele locuri din Romania... iar pe Valea Prahovei... toti se cred hotelieri...

O zi buna!!!

[08.02.10 12:33:10]

ok. mersi; dar scrie-l doar daca apare scris de catre admin sau un wm ca e OK; altfel, da-mi-l pe mesaj privat.

[08.02.10 13:18:18]

ce bine ca mai apar si astfel de impresii!

deasemenea Dragos are mare dreptate: daca vrei un PFA intr-un domeniu, trebuie sa ai si calificare in acel domeniu... la noi in turismul "agrar-rural" de fapt te afli in "medieval" (bineinteles in anumite locuri...)

[08.02.10 13:38:09]

@gushpi > sa nu amestecam lucrurile: PFA poate fi oricine (aproape) in orice domeniu (desi si pt. asta e nevoie de ceva diplome, dar... hm! la naiba! astea uneori se pot obtine sau ocoli). aici este insa vorba despre o UNITATE de cazare si/sau alimentatie publica, care in mod normal trebuie AUTORIZATA de sine statator. iar eu as cere ca aceasta autorizare sa fie "legata" de existenta personalului cu calificari verificabile si recunoscute in EU (se pot obtine si la noi!). atat...

[08.02.10 14:32:39]

Dragos: daca vreau PFA sa pescuiesc - TREBUIE sa am carnet de pescar profesionist...

[08.02.10 14:42:55]

da; da' io ziceam ca nu-i musai sa ai si barca de pescuit. iar daca o ai, nu e musai sa fie omologata. nush (cum zic azi pustii) daca prinzi ideea. si nici daca iti "declari" barca 'pescador', tu in calitate de proprietar nu e musai sa ai carnet de pescuit...

[08.02.10 14:52:54]

Ce chestie! noi ne contrazicem pe "tarele" legislatiei RO; ca si cand galceava noastra ar rezolva ceva!

Sa fim sanatosi si s-o punem de-un sprit la poiana!

[08.02.10 14:57:56]

confirm!

[08.02.10 15:08:31]

Hotarat lucru, comportamentul omului este reprobabil. Din pacate, trebuie sa vedem si situatia inversa. Sunt convinsa ca si el a avut a face cu multi tineri de la care s-a ales cu ceva (sau cu lipsa de ceva). Este cunoscut obiceul romanului de a veni acasa dintr-un sejur cu mici amintiri din locul de cazare: scrumiere, linguri, la hotelurile care au - sapunurile, sampoanele, hartia igienica, etc. oamenii patiti devin mai vigilenti, uneori exagerati si uite asa, se intra intr-un cerc vicios: oamenii au comportament urat, clientii critica, si fiecare da vina pe celalat. Exemple de acest fel pot fi date o multime, dar aceasta e realitatea: este unul din motivele degradarii turismului romanesc si al evitarii clientilor romani in afara tarii. Nu ma refer aici la voi, ci la alti clienti obisnuiti sa vandalizeze locurile unde sunt cazati. Alti oameni sunt exagerati din cauza renumelui avut de clientii romani.

[08.02.10 15:26:42]

@ biancuta > pentru a 'preveni' astfel de situatii neplacute, intr-o tara civilizata, la intrarea intr-o unitate de cazare (gen aparthotel sau pensiune) ti se inmaneaza o lista-inventar cu tot ceea ce iei "in custodie" pe durata sejurului, se depune o garantie (eu am dat 100 de EUR in ultima vacanta in Bg. - vezi review-ul meu la resortul din Sv. Vlas), iar la sfarsit un reprezentant al proprietarului vine, face inventarul cu lista in mana si in cazul unei lipse/degradari ti se retine (partial) garantia. simplu! si cat se poate de politicos.

asadar, eu nu gasesc clientilor absolut nicio vina care sa scuze un astfel de comportament abuziv din partea unor patroni.

[08.02.10 15:57:25]

Dragos, eu nu scuz comportamentul patronului respectiv, dimpotriva, am spus ca este de neacceptat. Incerc doar sa spun ca si clientii au o vina, lucru care s-a repercutat asupra patronilor (si de asemenea, nu toti clientii sunt vinovati).

Eu sunt de parere ca si daca nu ti se inmnaneaza acea lista de inventar - si eventual sa platesti o garantie -, clientul trebuie sa respecte locul de cazare. Repet, nu e vorba de cazul de mai sus. Patronul sus mentionat, evident cu prejudecati, a depasit limita. Traieste cu impresia ca este in permanenta furat si acest lucru se rasfrange asupra tuturor clientilor, fara ca el sa mai incerce sa faca diferentierea intre ei.

Asa se face turismul la noi: unii clienti vandalizeaza, in alte parti patronii se cred "atotputernici"!

miki24AUTOR REVIEW
[08.02.10 16:45:46]

Sunt perfect de acord cu tot ceea ce a spus atat biancuta cat si dragos... am postat acest coment pentru ca si eu la randul meu am mai fost plecata atat in Romania cat si afara dar niciodata nu am intalnit un asemenea comportament. Nu suntem oameni care sa vandalizeze locatiile in care merg si nici sa lasam in urma noastra mizerie, dar un asemenea comportament m-a lasat fara cuvinte!!!

De asemenea sunt perfect de acord ca unii oameni asa lasa in urma lor si poate si acel proprietar a avut de-a face cu astfel de oameni... dar de ce bagam pe toata lumea in aceiasi oala???

Dar de e vii la 10 dimineata si ma ridici de la masa si incepisa urli ca ia uite cum sta perdeaua aia, sa te apuci sa-mi strangi gunoiul... sa incepi sa numeri farfuriile... si sa urli ca nebunul... mai aveau un pic si ne faceau bagajele.

Am vrut doar sa subliniez nesimtirea unor oameni care fac turism in Romania in speranta ca poate cineva cu autoritate in domeniu citi macar si isi va pune un semn de intrebare... oricum la fiecare plecare pe care o sa o am de acum inainte o sa postez comenturi vis a vis de locatie (inclusiv proprietari) si sper sa citesc si eu parerile altora.

O zi buna va doresc

[08.02.10 17:34:34]

Te rog sa nu mi-o iei in nume de rau, nu la voi ma refeream cand vorbeam despre clienti. Incercam doar si eu sa inteleg gandirea si atitudinea unora, atitudine care isi pune amprenta asupra tuturor, romanii fiind persoane ocolite de straini, atat in calitate de gazde, dar si in calitate de clienti.

biancuta, gushpi, miki24
Alte impresii din această RUBRICĂVila Irinuca: