ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.03.2016
DIN: Braila
ÎNSCRIS: 01.03.16
JUN-2015

Mitsis Rinela Beach

Asemanatoare impresiile cu ale Larisei vezi impresii legate de facilitati, staff, mancare, etc

Hotel de 4+ stele si nu mai mult,dar nu mi-a lipsit nimic, oricum nu sunt un mare bautor de alcool asa ca au fost okay cocktailurile incropite cu marcile locale de bautura. Mancarea este variata si gustoasa iar dulciurile mi-au pus probleme serioase legate de luarea in greutate (nu rezistam unei combinatii "fatale" de sarailii cu inghetata...). Meniul este international iar felurile locale strecurate sunt genul musaka, mannouri, legume calite / fripte / innabusite, ceva calamar si sardine, salate si iaurturi. Deci nu va inchipuiti platouri de fructe de mare si munti de homar, nu exista asa ceva nici la ultra all inclusive. Concluzionand, poti manca bine, sanatos, poti bea bere, vin, aici este chiar okay.

Uimitor! Cafeaua buna la orice ora din zi! Si sunt un bautor de cafea inrait, recunosc mizeriile.

Hotelul si personalul ofera destul de mult dar nuantele negative sunt date de fapt de... ceilalti turisti.

Unii turisti, in special cei in varsta si vestici, au comportament meschin in sensul ca ocupa mai multe locuri la masa decat le trebuie, la plaja ocupa mai multe sezlonguri decat le trebuie si in general au un comportament pasiv-agresiv fata de ceilalti turisti.

Nu pot uita nici acum o nemtoaica in varsta, alcoolica sigur, cum statea cu picioarele pe un alt scaun in timpul spectacolului "greek night" de la barul hotelului (destul de aglomerat) in timp ce era lume in picioare... Dar in fine... Nu-s de vina grecii pentru asta.

Ca nationalitati prin resort: cei mai multi rusii pusi pe distractie, apoi imediat germani si francezi (cei tineri erau okay, cei in varsta - nu prea - din motivele aratate mai sus), polonezi galagiosi, alte nationalitati slave, doar inca o familie de romani

Daca nu esti coleric, afisezi tot timpul un zambet (ca doar esti in vacanta in Creta, omule!!!) si nu faci sesiuni de stressing, se rezolva orice si cu bine, dar in ritm mediteraneeeeeean, adica mai incetisor ca nu dau turcii.

In general hotelul are o atmosfera placuta, negalagioasa, este bine distribuit in trepte asa ca probabil asta mai preia din agitatie, desi sunt multe-multe familii cu copii mici. Am avut suficient spatiu personal prin resort. Sunt fumator si a fost okay sa mananc la terasa (nu in restaurantul inchis) si sa fumez, ori pe plaja, etc, fara sa stanjenesc nefumatorii.

L-as recomanda persoanelor in varsta ori celor cu copii mici, familii mai statice, cu apetit pentru mancare, bautura si plaja.

Cuplurile tinere nu prea au ce face seara, echipele de animatie sunt mai mult pentru copii ori pentru cei cu retard serios. Iar Kokini Hani nu ofera alternative, un sat intins pe langa sosea si plaja, trei-patru terase, un minimarket, magazinase de nimicuri si cam atat.

Plaja, marea... superbe! Le mai visez si acum. La o luna dupa Creta am fost pe litoralul nostru si am refuzat sa intru in mare, mi s-a parut murdara! :)) .

Pentru anul 2016 cand am inceput sa caut oferte in insulele grecesti, datorita Mitsisului am deja un standard stabilit destul de inalt, si deocamdata nu am gasit multe locuri la fel de okay la banii dati.

Una peste alta, un raport bun pret/calitate

Trimis de Mitin in 01.03.16 14:48:15
Validat / Publicat: 01.03.16 15:50:38
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 2669 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mitin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

webmaster26 [01.03.16 14:59:06] »

@Mitin: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 88&ridAnt=67314

calatorul [01.03.16 15:53:35] »

Ma bucur sa acord eu primul vot, cu multumiri pentru informatiile oferite. Si da, Creta este un loc minunat, care merita vizitat de mai multe ori. VAcante frumoase!

webmasterX [02.03.16 09:23:55] »

Daniela33 [02.03.16 09:42:41] »

cat a costat sejurul?

Mitin [02.03.16 09:49:45] »

@Daniela33 -

1410 Euro la AI, sea front view, cea mai buna locatie, inclus transferul de la si la aeroport.

Nu am cheltuit alti bani decat pe excursii si suveniruri.

Sezlongurile si bauturile pe plaja erau gratuite (fata de alte resorturi luate in calcul cand am ales)

calatorul, Daniela33, Mitin
    Alte impresii din această RUBRICĂMitsis Rinela Beach Hotel [Kokini Hani]: