ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.03.2016
DIN: Tulcea
ÎNSCRIS: 23.10.13
FEB-2016

Cand ai asteptari prea mari, pleci usor dezamagit

Am ajuns in Bangkok obositi dupa un zbor lung si obositor unde ne-a izbit o caldura sufocanta. Ajunsi la hotel (am stat la Swana Hotel 3* un hotel saracacios vezi impresii), usor dezamagiti, ne-am cazat si dupa am pornit la pas in recunoastere.

In cele 4 zile cat am stat in capitala Thailandei am umblat in lung si-n lat, am vizitat o parte din obiectivele turistice, am facut excursii cu barca pe raul Chao Phraya, am fost la piata plutitoare, ne-am plimbat cu elefantii, am mers pe jos kilometrii intregi.

Dupa 4 zile am lasat Bangkok-ul pentru Pattaya. Am ales Pattaya dupa lungi cautari si discutii cu prietenii, unul dintre motive fiind ca se ajunge usor cu masina, nu mai era nevoie de avion sau stat ore intregi in autocar.

Hotelul la care am stat in Pattaya (Nova Park Hotel) a fost o alegere buna vezi impresii, situat bine, aproape de plaja - 5 min de mers pe jos.

Despre plaja din Pattaya pot spune ca am fost dezamagiti, desi citisem inainte ca nu este tocmai o plaja curata si atragatoare, apa e murdara, nisipul plin de gunoaie si plin de barci care te innebunesc de zgomot. Atat seara cat si ziua am vazut sobolani pe plaja si chiar nu exagerez cu nimic; cand am citit inainte despre treaba asta am spus ca cine a scris lucrul asta despre sobolani e un om sclifosit si exagereaza, dar serios... asa e. Am ocolit plaja tot sejurul si am stat la piscina hotelului.

Am fost la acvariu, foarte frumos, pesti de toate culorile si formele, ... a meritat.

Am ramas putin surprinsi de prezenta fetelor la tot pasul mai ales seara care se prostituau, dar si ziua in amiaza mare le gaseam pe strazi (ce-i drept ca pe acele strazi numai fete vedeai... sau baieti).

Culmea prostitutia nu este legalizata dar se practica oriunde oricum;

Pattaya o recomand celor care cauta distractie, deci aviz domnilor, mergeti neinsotiti!

Per total a fost ok, dar noi am fost dezamagiti de zonele vizitate. Asa se intampla cand mergi la pomul laudat. Am avut noi asteptari mult mult prea mari, dar nu se stie niciodata. Daca vom mai merge vreodata si probabil vom mai merge, vom alege cu siguranta o insula mai la sud.

Deci, daca doresti plaje de coperta de revista si sa spui wow, nu alegeti Pattaya si nic Bangkok-ul. Mergeti spre Phuket, Koh Samui, zona Krabi.

Un alt fenomen care nu a ramas neobservat, nici nu avea cum, a fost mizeria la tot pasul, atat in capitala cat si in Pattaya. Resturile menajere pe care le lasa oriunde pe strada dau un miros greu de indurat.

Trimis de angela_tudose in 01.03.16 13:49:10
Validat / Publicat: 01.03.16 14:54:43
  • A fost prima sa vizită/vacanță în THAILANDA

VIZUALIZĂRI: 8322 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (angela_tudose); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 11900 PMA (din 15 voturi)

[01.03.16 14:54:19]

@angy12 - Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 52&ridAnt=67311

rentea
[01.03.16 20:28:29]

Pacat ca nu ai mers in insule, daca ne descopereai mai devreme sau citeai mai bine sectiunea cu Thailanda, descopereai sigur ca zona Pattaya este o mizerie, mai trista cu mult decat litoralul romanesc.

Nici Bangkok nu ste un oras prea curat, daca nu stai in centru, te mananca sobolanii!!

Oricum, este o noua experienta, o cultura diferita...nu ai de ce regreta prea mult. Data viitoare stii ce este de facut!

Un sfat daca imi permiti: nu fi zagarcita cu detaliile despre bangkok sau pattaya, mai completeaza review-urile tale , ii poti ajuta pe colegii de site sa nu faca greselile tale.

Pami* CONS. ONORIFIC AFA / THAILANDA
[04.03.16 10:04:28]

@angy12 Trebuia neaparat sa asculti de cei care au mai fost acolo (de aceea exista acest site!) Noi tocmai ce ne-am intors din Thailanda si pot spune ca totul a fost mai mult decat perfect. Am evitat insa Bangkok si Pattaya unde am fost acum 10 ani si am fost la fel de dezamagiti ca tine. De data aceasta am ales nordul Thailandei (Chiang Mai este superb) si zona Krabi si Khaolak unde plajele sunt de vis.

Am sa revin in zilele urmatoare cu descrieri si poze.

Pami*, rentea
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Pattaya: