ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.03.2016
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 08.02.13
DEC-2015

Veliko Tarnovo - La pas prin orasul vechi

Salutare draga cititorule. Astazi voi incerca sa iti indrum pasii spre o destinatie turistica nu prea cunoscuta si care nu se afla prea departe de cei ce locuiesc in zona sudica a Romaniei.

Obisnuiesc in fiecare an ca a doua zi de Craciun sa imi scot familia la o plimbare de o zi, pentru a iesi un pic din amorteala dupa ziua precedenta in care am petrecut si ne-am simtit bine alaturi de familie si cei dragi. Asa am ajuns sa vizitam o sumedenie de orase invecinate cu al nostru{Sibiu, Brasov, Craiova, Sighisoara, Tg Jiu} si multe alte locatii aflate in imprejurimile a 2-3 sute de km de orasul meu de bastina, Pitesti.

Pentru acest an chiar nu imi planificasem nici o destinatie, asa ca fiica mea a propus sa revedem Sighisoara. Initial am fost de acord si pe urma uitindu-ma un pic pe harta am zis ce ar fi daca am merge in Bulgaria. Cind ma intorc din Turcia folosesc un traseu care trece pe linga Veliko Tarnovo, soseaua trecind pe linga acest oras prin 2 tuneluri pe care sint cocotate deasupra niste case construite pe stinci. Chiar imi propusasem sa ajung sa vizitez aceasta destinatie dar nu se ivise momentul propice. Verific pe calculatorul de distante Pitesti - Veliko Tarnovo 308 km, si uite asa am descoperit o locatie noua de vizitat.

Asa ca in ziua de dupa Craciun, setam GPS-ul cu noua destinatie si la ora 7 ne imbarcam si pornim sa cunoastem locuri noi. Dupa un drum de aproximativ 3 ore si jumatate ajungem la destinatie, GPS-ul avind ca punct final al calatoriei centrul orasului. Problema imediat urmatoare care trebuia rezolvata - locul de parcare, asa ca mergind pe principalul bulevard din orasul vechi ajungem la o parcare privata in apropierea pietei de legume si souveniruri, peste drum fiind si un supermarket CBA. Am vrut sa platim anticipat parcarea dar ni s-a spus ca acest lucru il vom face la plecare, parcarea se face la ora. Incepem vizitam acest oras incepind cu piata din apropiere. La ora cind am ajuns, aproximativ 11, in piata nu se afla prea multa lume asa ca negustori de acolo te invitau care mai pasnic care mai agresiv sa le cumperi produsele, asa cum fac si comercianti romani din piete, deci ne asemanam ca doar sintem balcanici ce naiba.

Nu o sa incerc draga cititorule sa te incarc cu toate detaliile despre acest oras, genul; construit de in sec, aflat la, datat istoric, condus de, toate aceste detalii le gasesti pe internet, si desi o sa imi atrag antipatia multor colegi care viziteaza diferite destinatii si pe urma incep sa scoata detalii istorice si tehnice de pe internet pentru a realiza un review pompos care sa atraga cit mai multe voturi. Eu cred ca adevaratul obiectiv al acestui site este ca fiecare sa isi scrie impresiile asa cum a vazut si a perceput destinatia respectiva.

Sa revenim la oile noastre, asa ca parasim piata si ne avinturam pe frumosul bulevard ce strabate orasul vechi. Arhitectura este una mai deosebita in care se imbina traditionalul bulgaresc si ceva parca din arhitectura otomana. Casele construite pe stinca una peste alta, stadutele vechi cu multe magazine de souveniruri imi aduce aminte de orasul vechi Nessebar, o alta destinatie turistica din Bulgaria pe care toti cei care merg in Sunny Beach nu trebuie sa o rateze.

Tot mergind si pe o parte si pe cealalta prin orasul vechi, hotarim sa intram in primul restaurant intilnit pentru a servi masa. Alegem un restaurant cu terasa inchisa dar care oferea o excelenta panorama asupra orasului care parea un imens tablou. chiar si raul Yantra parea sa stea fara a curge si a da credibilitate acestui tablou. Cum timpul este nemilosul dusman al turistului servim repede mincarea comandata, cite o friptura cu nelipsita Sopha - salata lor traditionala, ne bem cafeaua, platim nu foarte mult preturile fiind comparabile cu cele de la noi.

Pornim iar la drum fascinati de tot ceea ce vedem si chiar ma bucur de alegerea acestei destinatii. Pe, bulevard, pe stazile adiacente la parterul tuturor cladirilor se afla magazine de unde iti poti achizitiona de la haine si pantofi, souvenire sau tigai. Toate aceste lucruri pareau bine integrate in peisaj si nimic nu parea sa strice linistea si armonia acestor locuri. Fiind zi de sarbatoare orasul nu era foarte aglomerat si ca o nota bene multi turisti romani.

Am vazut si statuia Asenilor, acel virf de lance indreptat spre cer, ne-am plimbat putin si pe malul riului Yantra, privind de jos acum acel conglomerat de case care par mult mai interesenta privindule din aceasta pozitie.

Am vizitat si 2 biserici care spre rusinea mea nu le-am retinut numele, am poposit un pic in parc si apoi am mers spre un tirg ce parea un fel de Orasel al Copiilor. Cum deja incepe sa se faca seara, achizitionam citeva souvenire si ne indreptam spre parcare pentru a ne intoarce acasa, nu inainte dea a promite familiei ca vom reveni in aceasta destinatie macar pentru 2 zile.

A fost o excursie placuta si o recomand tuturor celor care vor sa se rupa pentru o zi de stresul cotidian. Vizitind Veliko Tarnovo, parca am facut o intoarcere in timp acelasi sentiment avind si cand am fost in Sighisoara. Toate cele bune si vacante cit mai frumoase.

Trimis de micutzu in 01.03.16 11:47:50
Validat / Publicat: 01.03.16 14:02:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipuri, Varna, Sunny Beach

VIZUALIZĂRI: 3603 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (micutzu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 orasul vazut de sus

[01.03.16 12:03:12]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 87&ridAnt=67306

[01.03.16 13:25:49]

[01.03.16 15:06:47]

Draga Micutzule, daca tu esti in prima poza atunci numele e bine nimerit , ma bucur sa citesc inca un material despre VT, eu am fost acolo in 2011 vezi articol aici, vezi impresii, si era cel de-al 2-lea articol scris de mine, dupa care pana in decembrie anul trecut nu am mai scris nimic, pana la urma am primit un indemn si am trecut la treaba. Ai foarte mare dreptate ca in primul rand scopul acestui site este de a povesti ce am vazut si sa facem eventual recomandari sau atentionari in caz de. Insa citind tot mai multe articole am ajuns la concluzia ca este la un moment dat foarte util ca despre o destinatie sa spui cat mai mult chiar cu plus de informatii, eu una ma gandesc ca pentru multe locuri vizitate am cautat cele scrise pe acest forum si am fost mult mai atenta in locurile vizitate. In momentul in care am inceput documentarea (uneori dupa pentru a completa articolul) imi parea rau ca atunci cand am fost acolo nu am fost mai atenta. Si aici vreau sa-ti dau un alt exemplu, acest material vezi impresii, te asigur ca daca stiam aceste lucruri inainte sa merg acolo as fi fost mai atenta la ce vizitez. In legatura cu VT as vrea sa te intreb de exemplu daca ai vazut "Casa cu maimuta"; noua ne-a spus gazda noastra despre aceasta casa, care era o casa construita in 1848 pentru un comerciant de catre un proiectant celebru care pentru acele vremuri a venit cu inovatii astfel incat acoperisul este inconjurat de o cupola de sticla cladirea de 3 etaje beneficiind astfel de mai multa lumina. Deasupra intrarii unde se afla o placuta cu numele proprietarului este o statueta micuta a unui om care sta incruntat cu mainile pe genunchi. Un ghidus local l-a asemanat cu o maimuta si de atunci casa a primit acest nume. Nu este in sine un obiectiv istoric, dar m-am amuzat sa o vad si gasesti povesti si pe net despre ea.

Oricum felicitari pentru faptul ca va plimbati si votat cu placere.

Aurici
[01.03.16 15:38:16]

@micutzu -

Eu te asigur că este foarte cunoscută, dovadă mulțimea de rw-uri scrise despre această destinație. Și câți au fost dar n-au scris...

Asta nu înseamnă însă că nu ne bucurăm de fiecare dată când citim despre o destinație atât de îndrăgită.

micutzuAUTOR REVIEW
[01.03.16 20:32:25]

@webmaster - Salut. Este pentru prima oara cand incarc si fotografii alaturi de review, nu le-am acordat niciodata prea multa importanta, dar se pare ca sint apreciate. Bine mai este vorba aici si despre o mai veche problema de a mea in legatura cu fotografiile, problema pe care incerc sa o fac uitata. Urmatoarele reviewuri vor avea foto. Stima

micutzuAUTOR REVIEW
[01.03.16 20:59:26]

@Aurici - Ma bucur pentru mica observatie pe care mi-ai facut-o, dar cand am scris asta am vrut sa ma adresez persoanelor care nu cunosc aceasta destinatie. Sa fiu sincer cred ca sunt mai multe persoanele care nu cunosc aceasta destinatie, decit cele care... Multumesc mult pentru observatie si astept din parte oricui si eventualele critici, cu conditia de a nu fi rautacioase ci pur si simplu constructive. Stima

@mishu - Salut. Iti multumesc foarte mult pentru acest ecou la reviewul incarcat de mine. Trebuie sa recunosc ca ai foarte mare dreptate in privinta unei mai bune informari despre orice destinatie turistica am alege. In articol m-am referit la acei colegi care se documenteaza atat de bine incat nici nu mai gasesc propriile lor cuvinte, totul creand senzatia copieri unui ghid turistic. Romanul este poet din nastere in sufletul sau, dar oare cati dintre noi sant capabili de cateva rime? Nu am vazut casa cu maimuta, dar cu siguranta la revenirea in aceasta locatie voi aloca mai mult timp pentru a putea vedea ceea ce nu am vazut in aceasta mica excursie. Multe salutari si sa auzim de bine.

Yersinia Pestis
[20.12.16 17:31:37]

Veliko Trnovo este chiar deosebit, merită vizitat, exact cum ai spus, măcar două zile!

Ha, nu m-am gândit niciodată să plec de-acasă a doua zi de Crăciun, deși abordarea este chiar interesantă!

Crăciunul, pentru noi, familia de mă aflu, înseamnă o mare întâlnire la soacră-mea acasă (fiind singurul dintre părinții care mai trăiește), cu familiile celor doi copii ai ei, a mea și a cumnatului meu, cu tot ceea ce-nseamnă asta: mâncare, băutură (chiar moderat), colinde spuse de copii, lăudat cine-a făcut toba, cârnații sau șunca mai bună (invariabil câștigă soacră-mea, că, deh, e mama nevestei și a cumnatului! ????

Nimeni dintre noi nu s-a gândit să se-nhame la condus auto! Dar, chiar îmi place ideea! ????

Aurici, micutzu, mishu, Yersinia Pestis
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Veliko Tarnovo și împrejurimile: