ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.02.2016
DIN: Râmnicu Vâlcea
ÎNSCRIS: 21.02.16
AUG-2014

De la Lima la altarul Fiului Soarelui

După multe zboruri interne din America de Sud, o aterizare la Lima îţi poate aduce liniştea unei așezări la o altitudine joasă, unde respiraţia se poate apropia de normal. Lima, o fortăreaţă bântuită de vikingi, cutremure devastatoare şi invazii spaniole, dar loc de baştină al Marelui Imperiu Incaş a fost, începând cu 1490, cartierul general al trupelor lui Pizarro, fondatorul oraşului, cel mai rapace dintre conquestatori, şi reşedinţa Viceregatului Spaniol din Peru. De aici, cele mai importante drumuri te duc spre Naszca, vechea capitală a incaşilor şi spre Machu Picchu, altarul vieţii spirituale a supuşilor lui Pacciacuta, Fiul Soarelui.

Cu aparatul de fotografiat în mână, mă îndrept spre Piaţa Mayor, unde Muzeul Mănăstirii Sf. Francisc, Palatul Prezidenţial, Palatul Torre Tagle, şi Casa Familiei Aliaga fac un adevărat tur de forţă ale stilurilor colonial, art nouveau şi neoclasic, continuat de dantelăriile caselor particule dintre zona centrală şi Cartierul Miaflores, locul preferat al artiştilor şi al emigranţilor.

Pe ansamblu, în ciuda prezenţei poliţiştilor cu scuturi de la fiecare colţ de stradă, Lima, cel mai elegant oraş din America Latină, aduce cu o tânără îmbrăcată în straie spaniole şi franţuzeşti, cu podoabe de aur păstrate din familiile străbunilor şi cu ochi în care încă mai sclipeşte o rază din soarele unui imperiu apus.

În sfârșit, ajung printre oameni grăbiţi, care privesc mai mult la proprii paşi decât înainte, la Muzeul Aurului, de unde aflu că regii încă preţuiau aurul nu atât pentru podoabe cât pentru zalele luptătorilor din armata imperiului. Văd câţiva călăreţi cu armura împletită din piele şi fire de aur, măşti mortuare de aur din perioada pre-columbiană şi mumii aşezate în formă de fetus, pentru a se putea ridica mai uşor în momentul reîncarnării. Aici, aflu, cu surprindere că, datorită diferenţei de topire de 10 grade dintre aur şi cupru, majoritatea pieselor, iniţial considerate 100% din aur pur, ar fi doar 60% din preţiosul metal, lucru necunoscut de către vechii incaşi.

La un stand învecinat, o cercetătoare germană, Maria Riche, demonstrează că liniile cosmice de la Nazca pot fi reconstituite la scară mică, folosind unitatea de măsură incaşă, de 26.6 cm., cu nişte ţăruşi între care se pot reconstitui liniile drepte. Se lansează astfel ipoteza că incaşii, ca şi predecesorii lor, credeau într-o viaţă extraterestră, iar prin reprezentaţia geometrică din Nazca, aceştia transmiteau un mesaj de bun venit eventualilor oaspeţi cereşti. La fel, se crede că, obiectele ascuţite, asemănătoare rachetelor sau măştilor purtate de astronauţi, ar fi fost puse fie pe seama utilizării lor pentru suliţe, fie pe seama imaginaţiei localnicilor. Este o ipoteză neîmpărtăşită de mine şi de prietenii mei români...

Peru, ţara în care se trăieşte simultan, între două realităţi paralele - cea a concretului şi cea mistică - te lasă să gândeşti liber şi să trăieşti cu iluzia că poţi şi tu scrie o filă de adevăr. Cel puţin, aşa simţi înainte de a ajunge la Maciu Picchu.

Trimis de glcitizen in 28.02.16 10:46:21
Validat / Publicat: 28.02.16 12:04:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AMERICA de SUD.

VIZUALIZĂRI: 2538 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 23 voturi)

[28.02.16 12:03:59]

Fotografiile par a fi din 2011; nu cumva ai greşit la selectarea "Datei sejur" pentru acest articol?

[28.02.16 12:04:17]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Lima, LIMA" (deja existentă pe sait)

adri-nico
[28.02.16 12:16:30]

@webmaster - Webul de serviciu, nu ti-ai facut datoria cum trebuie. sint 2 poze identice si cel putin una din Singapore care nu are ce cauta aici. Ia sa vad, le ghicesti?

[28.02.16 12:26:07]

@webmasterX -

Da, asa cred ca este. Sunt începând de atunci, pâna în 2014.

[28.02.16 12:28:42]

Poza din Singapore a fost eliminată. Unele poze preluate de ''www'' au fost eliminate din concurs / s-au retras punctele și au fost făcute nevotabile!

@glcitizen:Te rog să ai în vedere pe viitor că nu prea agreem publicarea pozelor ''împrumutate''!

[28.02.16 12:44:38]

@adri-nico -

Am un colaj care include, oarecum, si cele ce urmeaza.

[28.02.16 12:47:15]

@webmaster26 -

Multumesc, dar sunt personale, facute de mine. Am 62 de tari, pe care sper sa le pot prezenta in continuare.

yannis
[28.02.16 21:10:11]

Deci fotografiile tale sunt... nemaipomenite ca sa nu zic

" bestiale "... Prietene, Lima e superba!

[29.02.16 08:53:26]

@yannis -

Multumesc mult.

[29.02.16 08:58:31]

@webmaster -

M-am gândit azi noapte si, cu regret si cu scuzele de rigoare, am inclus intr-un colaj-facut cu alt scop atunci-câteva (2-3) poze de penet, poze pe care nu le aveam (cartele disparuta). Scopul colajului de atunci era de alta natură.

iulianic
[29.02.16 09:37:01]

@All - @glcitizen este un membru AmFostAcolo foarte nou, de aceea - ca orice începător - mai greșește. Mai ales pentru că promite că ne va povesti despre încă multe alte locuri interesante, prin care noi, muritorii de rând, nu vom ajunge prea curând, cred că trebuie primit cu brațele deschise.

@glcitizen - Bine ai venit printre noi! Iată că au apărut și pozele! Ele aduc mai aproape de noi lumea de acolo. Mulțumim!

[29.02.16 10:05:22]

@iulianic -

Multumesc pentru intelegere si caldura. Promit sa nu va dezamagesc.

[29.02.16 10:12:57]

@glcitizen - te rog să eviţi pe viitor folosirea exclusivă a literelor MAJUSCULE (LITERE MARI), această practică este nerecomandată (îngreunează citirea) şi în general considerată lipsită de politeţe pe internet.

În limbaj internaut, a scrie cu LITERE MARI înseamnă că strigi la noi! Vezi, de exemplu, aici

Textul în cauză a fost ajustat de noi, mai sus.

[29.02.16 12:40:36]

@webmaster21 - Ok. Multumesc.

Rodel
[29.02.16 19:53:39]

A venit și votul aducător de Superbonus! 62 de țări? Înseamnă că ești de meserie călător pe mapamond! Așteptăm impresii multe, multe...

[29.02.16 20:53:57]

@Rodel -

Multumesc mult. Sunt un om modest si sper sa conving in zilele urmatoare. Calatoriile aduc bunatate si intelepciune.

grecudoina CONS. ONORIFIC AFA / AMERICA de SUD
[02.03.16 05:04:20]

dupa ce am citit rw despre Lima, am ramas atat de surprinsa, incat nu recunosteam nimic din ce am vazut in Lima. Ca sa fiu sigura, mi-am recitit rw si era atat de departe din ce am vazut in anul 2012-2013. Pana si faptul ca autorul vorbeste de politia cu armuri la colt de strada, este un mare neadevar. Nu am vazut nici un politist atat de inarmat si cei mai multi erau de genul feminin, saracele cum ar fi aratat imbracate cu armura. Singurul loc unde am vazut politisti inarmati, a fost in Cairo. Orasul dupa 1990, a devenit destul de sigur pt turisti, cel putin in zonele calcate de acestia. Oricum nimic din ce este Lima, nu este redat nici in continutul textului, nici in pozele prezentate. Nici o poza nu este din Lima, sunt vreo 3 de pe insulele Uros, 2-3 din Cusco, 1 dintr-o localitate din apropierea orasului Cusco, pe cea din Singapore nu am identificat-o, 2 sub forma de bis, 2 poze din Argentina (pe care nu am vizitat-o, dar am revazut in videoclipul cu cartierul Boca si ultima, cea mai amuzanta e ,,armata soldatilor de teracota", cred ca exponantele de la Bucuresti. As putea spune ca rw e un melanj de 3 tari, din cele 62, care urmau a fi prezentate de autor. Am fost in Lima-Peru si nu pot fi atat de usor dezinformata. Ca sa vedeti ca am dreptate, revedeti rw-ul meu despre Lima si veti constata singuri ca am dreptate. Sa vorbesti de muzeul aurului de la subsolurile bancii co, merciale din Lima si sa vorbesti despre Maria Rich, care are toate cercetarile si informatiile facute in toata viata ei expuse in locatia (azi hotel luxos, fosta propietate a unui vestit bucatar spaniol) din Nazca, este iar un neadevar. Ar trebui revazut acest rw, cu pozele lui cu tot. Argentina nu am vizitat-o, dar daca si acel articol e la fel, atunci ar trebui vizionate de webmasteri mult mai atent. Despre cartierul Miraflores sa nu scrii mai nimic, este ca si cum nu ai fost acolo. Toti turistii sunt cazati numai in acel cartier, fara exceptie, pt a fi siguri ca nu sunt nici un fel de incidente.

grecudoina CONS. ONORIFIC AFA / AMERICA de SUD
[02.03.16 05:08:22]

poz 20, este o reclama din China, mai e una dintr-un spectacol de dansuri argentiniene.

adri-nico
[02.03.16 08:00:17]

@grecudoina - Eu am facut sesizarea ca o poza se repeta iar alta e sigur din Singapore. Era cu Merlion si a fost scoasa, insa dublura nu a fost eliminata. Mai era o poza cu niste politisti asiatici pe straduta unde reclamele erau in chineza. M-am gindit ca or avea si "limanezii" cartierul lor chinezesc.

In alta ordine de idei, faza cu scrisul despre un anumit cartier, loc, obiectiv nu mi se pare corecta, fiecare scrie ce simte, ce vede, poate omul o fi mers cu ochii inchisi si si-a ascutit simturile la maxim. E loc sub soare pentru toti.

[02.03.16 08:24:00]

Pt conformitate: șters P07, dublură P06.

[02.03.16 09:58:43]

@grecudoina -

Multumesc pentru ecou. Chiar daca obs dv, in contrast cu cele anterioare, sunt lipsite de delicatetea zilei de 1 Martie, le gasesc bine venite pentru un incepator care si- a asumat greseala si fata de Webmaster, cu scuzele de rigoare. Ideea era sa prezint un colaj mai vechi, facut in alt scop, unde, ce-i drept, alipisem si citeva poze noi, pentra a-mi anticipa urmatoarele postari. Necunoasterea regulamentului m-a costat, pe buna dreptate.

Cit priveste insemnarile Dv despre Lima, trebuie sa spun ca sunt impresionante si demne de un ghid turistic. Cit despre politistii inarmati, mi s-a spus clar ca s-au dublat cifrele de infractionalitate si ca ar fi o masura de precautie.

Restul consemnarilor despre Lima poarta amprenta subiectivismului. Cu permisiunea Dv., sunt multi calatori (vedeti ecourile) care, apreciaza si ceea ce simte calatorul-trebuie sa recunoasteti ca te inunda metaforele atunci cind vezi locuri atit de frumoase. Probabil ca aici se face diferenta dintre un documentarist si un potential scriitor.

Va multumesc din nou pentru obs utile.

buterfly*
[03.04.16 07:46:57]

domle' esti cel mai tare! Jos palaria!

adri-nico, buterfly*, glcitizen, grecudoina, iulianic, Rodel
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Lima: