ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.02.2016
DIN: Suceava
ÎNSCRIS: 23.09.15
JUN-2014

Echitatie si cazare la Pensiunea 'Mosia Cai de Vis'

Auzind tot mai des de aceasta pensiune, "Mosia Cai de Vis" de 3 ***, m-am decis in cele din urma sa merg sa petrec o noapte de cazare aici, sub poalele padurii, sa pot calari, deoarece pensiunea este si un important centru de echitatie in care daca nu stii sa calaresti, poti sa inveti pentru pretul de 50 lei pe ora cu ajutorul unui instructor rabdator si profesionist. In rest, tarifele pentru echitatie, sunt de 120 lei pentru 2 ore de calarie, atat in incinta complexului cat si in afara lui putand sa faci o plimbare pana la Manastirea Gorovei, Ipotestiul lui Eminescu cu Lacul cu Nuferi si casa memoriala de exemplu, sau se pot intocmi abonamente pentru 600 de lei care cuprind 12 sesiuni de calarie, pentru cei intr-adevar pasionati de acest lucru.

Am uitat sa precizez ca Pensiunea "Cai de Vis", se afla la 25 km de Botosani, in localitatea Varful Campului un loc in care uiti cu siguranta de grijile cotidiene, avand o intindere de peste 40 de hectare. Este o pensiune vintage, mai ales in interior, in exterior predomina piatra si lemnul, dispune de un foisor cu gratar si cu cuptor, in stil moldovenesc, o fantana care apartine locului, o lume de vis intr-un loc restrans.

Pensiunea se poate lauda cu preparate bio, unde tot ce se consuma este produs intern. Pot enumera aici cateva preparate din meniu : lactate de capra si vaca printre care cascavalul cu fistic sau cel cu migdale (o delicatesa), carne de capra, ied la ceaun, pastrama de capra la cuptor, urs ciobanesc din branza de capra, bureti cu smantana, sarmale moldovenesti, curcan, placinte, invartita cu branza, turte pe plita, cozonac de casa si multe altele, stropite cu licori deosebite, bahice, naturale si ele, bineinteles. Eu am ales Bureti cu smantana, adica hribi cu smantana, foarte gustosi, incat acu cand imi amintesc de ei si va scriu voua, imi lasa gura apa... Nu-i deloc exclus ca mai tarziu, sa profit ca este duminica si sa ma urc in masina sa poposesc la aceasta pensiune pentru o portie :) plus cascavalul cu fistic, e unic, cel putin in zona eu nu am mai intalnit aceasta specialitate.

Pensiunea nu este mare, are doar 4 camere mobilate aparte, cu mobila pictata in stil antichizat, dar baia este prevazuta cu jacuzzi, lucru cautat de destul de multa lume, de mine cel putin, iar in preajma Sucevei nu sunt multe pensiuni care sa ofere acest lucru. Foarte interesant ca toate camerele poarta nume de anotimpuri, adica Primavara, Vara, Toamna si Iarna. Personalul este foarte amabil, caracteristic pensiunilor din Bucovina si din Moldova, in care doresc sa te simti ca acasa, cand le treci pragul.

Recomand pensiunea celor care ajung in zona, pentru bucatele gustoase si bio, pentru cazare, dar si pentru echitatie pe acei cai de rasa, atat de frumosi si pentru peisajul din jurul pensiunii, pentru aspectul ei de conac boieresc, savurand un pahar de vin si stand in compania persoanei/ persoanelor dragi care va insotesc.

Trimis de alina1104 in 28.02.16 10:24:27
Validat / Publicat: 28.02.16 11:01:06

VIZUALIZĂRI: 4823 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alina1104); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Varful Campului - Pensiunea " Cai de vis " - Ne pregatim de calarit

[28.02.16 10:55:46]

@alina1104 - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

ovy2k5
[28.02.16 11:30:47]

Au cumva si ponei pentru copii?

tata123 🔱
[28.02.16 12:57:32]

@alina1104 - Un loc foarte frumos din județul Botoșani și amenajat în jurul unei tematici: echitația. Deși județul Botoșani se laudă cu personalități de prim rang ale culturii românești, cu monumente istorice importante și locuri pitorești, în ceea ce privește structura de cazare oferă destul de puține opțiuni, mai ales în clasa pensiunilor (să nu uităm că este se situează printer cele mai sărace județe din țară).

Centrul de echitație, deschis în combinație cu o pensiune, participă chiar la concursuri ecvestre, de diverse tipuri, reușind să obțină în ultimii ani câteva premii.

Investitorul, care a cheltuit peste 1 million de euro pentru amenajări și construcții, s-a implicat și în viața culturală a comunității din comuna Vârfu Câmpului, găzduind festivalul de obiceiuri de iarnă ori organizând tabere școlare.

[28.02.16 20:00:33]

@webmaster26 - da e ft ok

[28.02.16 20:03:16]

@ovy2k5 - Ovy nu cred ca au ponei deoarecer eu nu am vazut, dar o sa ma interesez in zilele urmatoare si iti raspund, ca sa fim siguri. Poate de cand nu am mai fost eu, au mai adus una alta, pentru dezvoltare.

In schimb detin 16 cai pur sange, care abia asteapta sa fie calariti. Oricum daca nu au ponei, o sa le propun sa aduca, deoarece consider ca sunt destul de multe familii cu copii in imprejurimi care si-ar dori sa isi petreaca timpul acolo.

Revin zilele viitoare cu raspunsul la intrebare.

[28.02.16 20:06:51]

@tata123 - Tata ai dreptate ca judetul Botosani nu dispune de multe oferte pentru cazare, desi chiar daca e foarte sarac, sunt destul de multi oameni si cu bani care ar putea investi in mai multe unitati de cazare.

Probabil ca in viitor, o sa se dezvolte mai multe pensiuni, iar in legatura cu " Mosia Cai de vis ", este o investitie care isi merita banii, utila pentru turisti dar si pentru cei care iubesc echitatia, dar in acelasi timp este un vis implinit al proprietarilor, lucru demn de respect la adresa lor pentru munca depusa.

ovy2k5
[01.03.16 18:52:22]