The Bene Hotel [Kuta]

înscris/ă în 11.11.15
DEC-2015

la PMM* = 99999 IDR

Impresii hotel

Am stat la The Bene Hotel, 4*, aproape de plaja. La receptie, foarte draguti. Ne-au adus cate un fresh din partea casei, am lasat un depozit de 30 de dolari, ne-au luat bagajele si ne-au dus in camera.

Aveti grija sa aveti niste bani schimbati (marunt) pentru a lasa baiatului care va ajuta cu bagajele. Noi n-am avut si i-am lasat 100 000 de rupii (ne era rusine sa nu-i dam nimic). In rupii am schimbat pe aeroport 100 de dolari, sa avem de taxi, tinand cont ca nu este un curs tocmai ok.

De asemenea, daca achitati cu cardul atcuiva pe net hotelul, trebuie sa aveti la voi o copie dupa cardul respectiv fata/verso, dupa actul de identitate al persoanei respective si o declaratie scrisa a acelei persoane din care sa reiasa ca ea a efectuat plata pt voi. Noroc ca am primit un mail de la hotel cu aceste detalii, ca pe booking.com, de unde am achizitionat cazarea, nu scria nimic.

Micul dejun la hotel - destul de ok (aveau oua pe care ti le faceau pe loc cum doreai, prajitor de paine, iaurturi, fructe, unt, gem, cafea, ceai, sucuri de 2-3 feluri (ananas, portocale, guava), lapte, crispy bacon, noodels, tot felul de dressinguri si dechestii pentru noodels (noi n-am mancat asa ceva la micul dejun... neobisnuiti cu masa de pranz la 9 dimineata), branza de mai multe feluri, cartofi la cuptor, carnaciori si alte chestii prajite (nu mai stiu exact ce pt ca, pt noi, deja era... too much for breakfast. Si american pancakes - cu sos de vanilie sau ciocolata sau sirop de artar. Foarte bune. Daca pana acum n-am fost fanul acestor clatite, din Bali am inceput sa le iubesc.

(Hotelul-ok, curatel; cam 3 stele de fapt; camerele - ca in pozele de pe booking.com).

Hotelurile in Kuta, majoritatea care au piscine, sunt construite in forma dreptunghiulara, iar piscinele sunt in mijloc, incadrate de cele 4 laturi ale hotelului. pentru cei care vor sa stea la piscina si le este teama ca nu va fi soare, - am constatat cu mareee mirare ca soarele rasarea, ajungea pe la pranz la jumatatea cerului (fix deasupra piscinei) si ramanea acolo pana dupa amiaza, cand incepea sa coboare. Nu prea mi-am explicat treaba asta dar... nici nu m-am mai gandit la ea de atunci.

La piscina, sezlonguri/ paturi din ratan, cu saltele groase. iti dadeau si prosoape daca doreai dar nu aratau chiar ok. Apa din piscina - se putea si mai curata...

Preturi la hotel pt mancare/ bautura - f mari (pentru o tara ca Indonezia). Un fresh de ananas era 24 000 rupii + 21% taxe (nu stiu exact ce taxe, pe nota era trecut gouvernment taxes). o bere Bitang (locala), la 600 ml - 85 000 rupii + 21% taxe (aproape 8 dolari). Mancarea, la fel, foarte scumpa. 13 dolari un burger.

Ceilalti turisti - 90 % australieni. Extrem de galagiosi, chiar enervanti pe alocuri. Noroc ca nu te duci in Bali sa stai toata vacanta la piscina hotelului, asa cum faceau ei...

Impresii încărcate de halekulani in 26.02.2016 12:27:30

Validat / Publicat: 26.02.16 14:50:44

• A fost prima sa vizită/vacanţă în INDONEZIA

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (halekulani); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  7650 PMA (din 10 voturi) nota2

[26.02.16 14:50:00]

Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs invitației de a scrie şi impresiile DE CAZARE din această vacanță.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 02&ridAnt=67232

Dacă aveți cont pe AmFostAcolo, vă puteți autentifica mai jos