ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.02.2016
ÎNSCRIS: 10.07.09
STATUS: APOLLO
AUG-2014

Mako - un loc aproape de casa

Dupa ce am plecat din Szeghed inainte sa intram in Mako am luat masa asa cum am povestit in articolul anterior la Autos Csarba es Panzio dupa care am cautat cazarea. Aici am ajuns datorita verilor nostri care s-au ocupat de cazare (undeva cam la 30 euro camera). Casa am gasit-o usor, este la strada (o strada principala), astfel incat stand cu geamul deschis auzeai zgomot, avand in vedere insa ca in Bucuresti pe strada pe care stau eu trec troleibuze la intrare si iesire de pe traseu (deci la orele cele mai placute) nu a fost deranjant. Iar trotuarul este lat si prevazut si cu bista de biciclete. Ce am remarcat foarte mult in Ungaria a fost prezenta bicicletelor si a posesorilor lor, in foarte multe cazuri oameni in varsta, de admirat.

Sa revenim la cazarea noastra, casa se recunoaste usor, este galbena si o placa care indica numele pensiunii. Stiind ora la care vom sosi am fost asteptati de Dl R. Viorel, o persoana foarte prietenoasa si care a fost foarte amabila cu noi. Ne-au fost repartizate camerele iar aici singurul comentariu pe care am sa-l fac este sa evitati daca se poate camerele de la etaj care datorita mansardarii sunt usor incomode. Pentru 2 nopti cat am stat acolo am rezistat dar sa stai mai multe zile nu mi-ar fi placut. Camerele sunt simple, paturile au lenjerie creponata care astfel se intretine mai usor.

Bucataria este un spatiu comun, cam 4 mese, insa nu am stat acolo decat pentru micul dejun (inclus in cazare). Dar despre asta mai tarziu.

Aspectul interior al locatiei pare destul de intim, are o anumita caldura (din pacate acolo nu am facut poze), mi-a placut receptia (un loc destul de micut dar care avea aceasta destinatie), era prezent si un telefon cu aspect retro. Foarte frumoasa era si curtea care era verde (flori, pomi, iarba) iti facea placere sa stai in curte mai ales seara in foisor. Noi acolo ieseam si mancam pepene rosu care in august deja nu mai aveai nici o grija, era bun de tot.

De-a lungul casei este si o terasa cu cateva masute si unde poti sa stai seara si sa te bucuri de aerul curat. O surpriza placuta a fost reprezentata de internet wireless disponibil in locatie si gratuit.

Totodata se poate spune ca este si aproape de Hagymaticum aproximativ 1 km, insa noi am mers tot cu masina pana acolo.

Ce nu mi-a placut insa a fost faptul ca doamna care ne-a servit micul dejun intr-una dintre zile (de fapt au fost 2 doamne usor neprietenoase, noroc ca erau contrabalansate de amabilitatea Dlui R.) am sesizat diferentierea facuta intre noi care eram din Romania si nemtii care erau si ei in trecere pe acolo. Intamplarea face ca din pacate anumite lucruri sa le sesizez si am observant de exemplu ca in timp ce noua ne-a pus pe masa salam gen mortadella sau ceva asemanator, lor le-a pus sunca de o calitate mai buna. Poate parea nesemnificativ, dar de ce nu ai facut invers. M-a deranjat diferentierea si chiar am comentat atunci acest aspect Dlui R. Ce nu vezi nu te deranjeaza, dar asa? Locatia mai era iarasi convenabila ca distanta (dar tot cu masina) si de un magazin de unde ne-am facut cumparaturi chiar si pentru Romania si anume TESCO. Imi placea ca era foarte mare si te simteai relaxat in el, nu ca in magazinele noastre unde te calci in picioare.

Una peste alta este o locatie care poate fi luata in calcul ca si cazare. Noi cand am cautat pe net nu am reusit sa gasim ceva rezonabil, locatiile sunt destul de putine si de obicei raman cele scumpe.

Am facut si ceva cumparaturi la Tesco care era un magazin destul de mare insa cu marfa ok si preturi la fel. A doua zi am fost la Hagymaticum despre care urmeaza sa va povestesc cum a fost dar intr-un alt articol.

Cu parere de rau dupa 2 nopti de stat la Mako am ajuns la finalul sejurului, am plecat a doua zi la Timisoara unde am mai ramas la veri o noapte, apoi duminica am plecat spre Bucuresti, binenteles cu oprire de pranz langa Craiova, despre care am scris intr-un alt articol (vezi impresii). Este un loc care poate fi luat in calcul ca si cazare deoarece este mult verde in aceasta locatie.

PS imi pare rau dar aici chiar nu am facut poze, am stat atat de putin incat doar ne-am bucurat de verdeata curtii.

Trimis de mishu in 25.02.16 18:33:35
Validat / Publicat: 25.02.16 19:31:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2717 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

• AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 21.00 EUR pe cameră

[25.02.16 19:31:08]

= = =

Mutat în rubrica "Familia Panzio [Mako], SZEGED-MAKO" (nou-creată pe sait)

• SOCIALs