ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.02.2016
ÎNSCRIS: 27.05.11
STATUS: CONSUL
FEB-2016
team-building

Un hotel șic în buricul Zaragozei

Hotel Pilar Plaza
Plaza Nuestra Señora del Pilar, 11
50003 Zaragoza, España
Tel. : 0034 976 394 250
E-mail: administracion@hotelpilarplaza.es

Eram ferm convinsă că vom sta la Rey Fernando II de Aragon (vezi impresii), hotel foarte bun, de patru stele, unde ne-am cazat mereu în ultimii ani. Situat într-o zonă industrială, în apropierea târgului, pentru mine era ideal pentru că este o zonă liniștită, unde odihna era garantată. Prea liniștită, spuneau mereu colegii mei, dornici de ieșiri în oraș după o zi de muncă. Prea liniștită, spuneau și mulți dintre clienți, dornici și ei să guste din viața nocturnă spaniolă. Na viață nocturnă, se pare că s-a hotărât anul ăsta. Mai stătusem acum câțiva ani la un hotel central (nu am reținut numele), o singură noapte, tot în apropierea catedralei, și atunci când am auzit de schimbare, m-am gândit că tot acolo tragem și de data. Nu a fost așa, și am dormit la un hotel super cochet, aflat pe un lateral al superbei Catedrale La Pilarica, ce dă numele faimoasei fieste naționale din doișpe octombrie.

Am dat cinșpe mii de ocoluri până să ajungem acolo, pentru că orgoliul colegului nu i-a permis să punem în funcțiune gps-ul. Eu îi tot spuneam că suntem obosiți și că e normal, iar el rata toate ieșirile spre catedrală și ne tot învârteam în cerc. Evident că până la urmă am pus gps-ul și am găsit parcarea privată de lângă (Parking Público del Ayuntamiento, se intră pe Milagro de Calanda), cu care hotelul are contract. Bonul de la automat ne-a fost decontat, ca să zic așa, la recepție. E un avantaj. Sau o bilă albă.

Hotelul Pilar Plaza se numea înainte Las Torres și se află într-o frumoasă clădire construită în sec. XIX, în perfectă concordanță cu ansamblul arhitectonic al Pieței Pilar. Cât despre interior, m-a surprins și mi-a plăcut foarte mult ambianța de Art Deco.

Recepția este micuță și cazarea ni s-a făcut imediat. Am observat în grabă că exact lângă, acolo, la parter, este barul (unde nu am intrat). Ca să ajung la camera trei sute șase, am luat liftul. Albul e culoarea predominantă: pe pereți, pe uși, pe lenjerie... Un pic cam întortocheat holul, am bâjbâit un pic până să ajung la cameră, dar parcă și asta avea un farmec aparte. Dar cel mai mult și mai mult mi-au plăcut scrierile de pe pereți și de pe uși și tablourile/picturile super originale. De exemplu era unul pe peretele de lângă lift, la parter, pe care scria mare: The measure of love is when you love without measure. Pe alt perete era scris cu caligrafie frumoasă: Use the stair, is healthier, cu varianta în spaniolă Baja caminando, es más sano. Am încercat să urmez acest sfat a doua zi dimineață, când am coborât la micul dejun, și am ajuns la un subsol plin de cutii de vopsea și cârpe... Labirintul cu pricina e de vină. Și faptul că eu sunt cam amețită câteodată. Pe peretele dintre parter și etajul unu scria mare: Cuando deseas algo con toda tu alma, el universo entero conspira para que lo consigas, adică Atunci când dorești ceva din tot sufletul, întreg universul conspiră ca tu să obții acel lucru. Am văzut un tablou cu niște maimuțe pe care scria Love, altul cu Mona Lisa îmbrăcată în militar si în astronaut, altul cu un emoticon care râdea și spunea Hello, etc. Mai erau scrieri de-astea originale și pe o parte din uși, dar nu am avut timp să stau să mă uit la toate. Oricum e o chestie super originală, care cel puțin te face să zâmbești.

De cameră am fost foarte mulțumită. Destul de mare, albă, cu un pat enorm în care am dormit ca un bebeluș, o masă cu TV căruia nu i-am dat drumul nici de curiozitate, o oglindă și un suport pentru geamantan. În loc de dulap, lângă oglindă erau atârnate pe un alt suport câteva umerașe. Mie mi-au ajuns. Mobilier de bună calitate, veioze cu lumină albă, iar în ultimul moment mi-au picat ochii și pe lustră, una din alea împodobite (poate chiar prea), care nu sunt prea obișnuite în camerele de hotel (cel puțin eu nu le-am văzut în periplurile mele).

Baia spațioasă și ea și curată. Eu am nimerit cameră cu cabină de duș, da de-aia sofisticată, cu hidromasaj cu țâșpe mii de butoane, pe care eu nu am îndrăznit să apăs, pentru că nu știam pe unde ar fi căzut apa (cred că din toate părțile), și eram și eu coafată... Avea și scăunel să stai jos, cu butoane în dreptul lombarelor, și luminițe albastre, în fine, o minunăție de care e musai să profitați dacă ajungeți acolo. Prosoape erau câteva, albe și pufoase, suficiente (de fapt pentru mine arhisuficiente, pentru că eu eram una iar camera era dublă). Două pahare în plastic, uscător de păr, gel și șampon la chiuvetă și în cabina de duș. Ca o cârcoteală minimă ar fi faptul că seara când m-am spălat pe dinți mi-a venit un pic de miros de canal pe la gaura de sub robinet. Ha.

Camera mea cred că a fost una standard, iar pe site scrie că prețul pleacă de la patruzeci și doi de euro pe noapte. A mea era interioară, adică dădea spre o curte interioară mai bine zis, din ce m-am chiorât eu noaptea pe geam înainte să trag draperia. Oricum, fiind la doi pași la catedrală, se auzeau bătăile la fiecare oră fixă. Vorba unuia din sloveni, între gongurile clopotelor și cafeaua de după cină, cine să doarmă? Păi de, vreți și centru să vă distrați, și beți și cafea ca spaniolii fără să fiți învățați, ce să vă fac...

Alte tipuri de camere și prețuri (luate tot de pe site-ul hotelului de trei stele): standard exterioară, adică dă spre stradă și pleacă de la cincizeci și doi de euro; cu vedere spre catedrală, de la cincizeci și șapte; superioară jacuzzi interioară, cu jacuzzi, așa cum arată numele, cu preț de la nouăzeci și unu de euro; și superioară jacuzzi exterioară, același preț. Cel mai în vârstă dintre colegi a primit (presupun că la nimereală) una cu jacuzzi, și-un pat de 3x3. Glumele din seara respectivă erau că, la așa dotări, trebuiau și două fete cucuiete, una în pat și una în jacuzzi. Sunt obișnuită, ce să fac, e un sector predominant bărbătesc, așa că de multe ori mă fac că nu aud sau zâmbesc din complezență;).

Hotelul oferă jacuzzi și saună (adică în afara camerelor cu jacuzzi). Bineînțeles că nu le-am încercat, nu am avut când. Mi-ar fi plăcut măcar să le văd, pentru că sunt sigură că sunt tare relaxante și originale. Sunt deschise în fiecare zi de la cinci la nouă și jumătate, și este gratis pentru clienții hotelului.

De wifi nici măcar nu am întrebat, în Spania nu prea întrebăm că nu avem nevoie. Oricum, sigur merge bine.

Micul dejun a fost foarte bun. Scrie că se servește la parter, dar de fapt este la subsol. De asta m-am rătăcit eu, pentru că pe scara pe unde am coborât (una secundară) am dat de scule pentru renovări. Așa încât a trebuit să urc din nou și să caut liftul. Am mâncat bine. Bufetul este destul de complet și echilibrat, singurul lucru căruia i-am simțit lipsa (asta ca să fiu un pic cârcotașă) au fost niște legume proaspete. Se putea alege între omletă, cârnăciori, câteva feluri de brânză, șuncă, cereale, fructe proaspete (portocale, kiwi) sau sălățică de fructe din compot, cafea bună (pe care ne-o servea o chelneriță, singura prezentă în sala de mic dejun), suc la dozator de două feluri, dar cu un gust excelent, câteva feluri de pâinici (am avut și integrală cu ceva semințe, ole), iaurturi, unt, dulceață, miere... Produse bune, de calitate, care nu lăsau flămând pe nimeni. Orarul este unul obișnuit, de la șapte la zece jumate în timpul săptămânii, și de la opt la unsprezece duminica. Nu cred că se poate lua cina acolo, nu am văzut bucătărie și nici pe site nu scrie acest lucru. Însă nu veți duce lipsă, pentru că zona clocotește de restaurante unde se poate lua masa cât mai variat.

Hotelul are și oferte, le puteți consulta pe site-ul lor: Pack vineri (cazare, mic dejun, șampanie, sauna și jacuzzi), Pack romantic cu șampanie și bomboane;), Pack intimissimo, Pack demipensiune business (aici nu știu cum e cu demipensiunea, poate chiar nu am văzut eu bucătăria).

Așa cum știam că nu prea aveam cum să vă recomand anteriorul hotel din cauza situării la mama naibii (pentru turism mă refer), pe acesta vi-l recomand cu toată inima, pentru că este în plin centru, deci excelent situat, și e și foarte cochet. Cât despre prețuri, nu mi s-au părut deloc mari. Dimpotrivă, Rey Fernando II de Zaragoza este mult mai scump decât Pilar Plaza. Zaragoza e un oraș mare, cu multe obiective turistice, deci poate fi trecut pe lista celor cărora le place Spania.

Trimis de alinaro in 25.02.16 17:20:53
Validat / Publicat: 25.02.16 18:45:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 1727 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Superba Pilarica din Zaragoza.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 47.00 EUR pe cameră

webmaster69 [25.02.16 18:43:25] »

= = =

Mutat în rubrica "Pilar Plaza Hotel, ZARAGOZA" (nou-creată pe sait)

alinaro CONS. ONORIFIC AFA / SPANIA [25.02.16 18:56:19] »

@webmaster69 - Da, webmaster, ăla e, pe vremea când încă se numea Las Torres. Mulțumesc și eu.

mishu [26.02.16 07:41:54] »

Foarte frumos descries totul, m-ai convins, daca ajung acolo am sa caut oferta de cazare pentru acest hotel. Iar pozele sunt la fel de convingatoare, felicitari pentru multimea de informatii utile

alinaro CONS. ONORIFIC AFA / SPANIA [26.02.16 10:02:11] »

@mishu - Chiar cred că este o opțiune de luat în seamă. Zi frumoasă.

alinaro, mishu