ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.02.2016
OCT-2015

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 2 MIN

Cazare la Hotel Villa Torlonia

In sejurul nostru de la Roma din octombrie 2015 (vezi impresii) am ales sa stam cazati 2 nopti la hotelul Villa Torlonia de 4 ****. Din cauza ca majoritatea hotelurilor acceptabile din zona Garii Termini aveau preturi mult mai ridicate, l-am preferat pe acesta, fiind la 2 statii de metrou distanta de Termini, platind pe noapte 51 euro de camera cu mic dejun inclus, plus 6 euro taxa de oras pe noapte.

Statia se numeste Policlinico, iar incinta este la 5 minute de mers pe jos de ea, fiind foarte usor de gasit, intr-o locatie foarte linistita si primitoare.

Hotelul este compus din 2 parti, o parte mai moderna, putin mai scumpa si cealalta cam de 3 stele, nerenovata de ceva vreme, mai economica.

Am fost in total 2 cupluri, adica 2 camere duble. Camera mea, de buget standard, aflata undeva la etajul 1, a fost cat de cat ok, putin cam mica, cu vedere la gradina frumos amenajata, baia cam neingrijita cu o cabina de dus cam aiurea din care curgea apa cand faceai dus pe alaturi si cu putine prize. Celalalt cuplu, a fost ceva mai ghinionist initial, din cauza ca erau repartizati la demisol, se pare ca era o camera pentru persoane cu handicap dupa modelul vasului toaletei, in care caldura nu functiona, se simtea un oarecare curent de la fereastra. Mai tupeisti din fire s-au adresat receptionerului sa le dea o alta camera, invocand faptul ca toti am platit acelasi pret iar camera mea era mult mai buna decat a lor. Dupa lungi discutii in care au amenintat ca pleaca, au fost transferati in cealalta parte a hotelului, intr-o camera superioara, care isi merita cele 4 stele, fara sa plateasca diferenta de pret, doar sa taca din gura :D. Se pare ca tot eu am ramas ghinionista cu camera mea pana la urma, dar bine ca nu am petrecut prea mult timp in ea.

Micul dejun a fost cu mult peste asteptarile noastre, aratand foarte bine, alimente diverse, proaspete, din care sa mananci copios pentru a putea fi satul o bucata buna din zi, regasindu-se mult personal roman in restaurant, care si el la randul sau arata foarte ok.

Hotelul era prevazut cu un mini bar, un lobby cu niste canapele foarte confortabile, terasa pentru cafea, o gradina micuta dar foarte ingrijita cu sezlong-uri si mese, wi-fi care functiona relativ bine.

As recomanda acest hotel daca se opteaza pentru camerele clasice sau cele superioare, chiar daca au un pret cu 15-20 euro mai ridicat, deoarece in fond este un hotel bun, cu personal tanar de nota 9-10, mic dejun bogat si variat, locatie linistita si aproape de centru.

Trimis de alina1104 in 25.02.16 15:37:44
    Validat / Publicat: 25.02.16 16:49:32
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 1309 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alina1104); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P04 Roma - Hotel Villa Torlonia - Intrarea principala.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 29.40 EUR pe cameră

[25.02.16 16:58:23]

alina1104AUTOR REVIEW