ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.02.2016
STATUS: APOLLO
FEB-2016

la PMM* = 1584 MDL

Hotel Codru - Chișinău

De ce și cum am ajuns să-mi petrec un weekend la Chișinău, nu are relevanță pentru AmFostAcolo. Important este că, având această șansă și pentru că pe site nu există decât o foarte scurtă relatare despre Hotel Codru, am decis să împărtășesc eventualilor vizitatori ai orașului Chișinău și părerea mea.

De la bun început vreau să spun că Hotel Codru - Chișinău are o excelentă poziționare, în orașul vechi, pe Str. 31 August 1989, foarte aproape de Parcul Poporului, în partea opusă a intrării dominată de Monumentul lui Ștefan cel Mare și Sfânt - simbolul orașului. Chiar și în perioada în care am fost eu - o iarnă cu aspect de primăvară - parcul se vede atât de frumos de la balcon și este atât de liniștitor… Vevetițele sprințare și prietenoase care îți taie calea pe alei dispărând apoi pe după trunchiuri de copaci, sunt apariții frecvente, surprinzătoare și foarte plăcute în același timp.

Hotel Codru este o clădire mai mult lungă decât înaltă (6 etaje) și are o parcare mare, păzită. În partea stângă a intrării principale flutură, aliniate, steagurile mai multor țări, al doilea - după cel al Republicii Moldova - fiind cel al României.

La parter, într-un spațiu foarte larg, elegant, cu ferestre mari, se află recepția. Canapelele, fotoliile și măsuțele aflate aici permit o clipă de relaxare în așteptarea repartizării camerei sau sorbind o băutură de la bar. Tablouri, flori și corpuri de iluminat moderne completează dotările lobby-barului. Tot aici sunt și lifturile care duc la camerele de la etaj.

Camera care ne-a fost rezervată se află la ultimul etaj, cu o splendidă priveliște către parc. Încăperea mare, mai mult lungă decât lată, este acoperită cu mochetă.

Un suport pentru bagaje, un șifonier în care am găsit umerașe aliniate pe bară, dar și halate de baie și papuci de unică folosință, precum și alte obiecte strict necesare (set de cusut, încălțător, o mică lavetă și o cutiuță cu cremă pentru încălțăminte) au fost primele corpuri de mobilier cu care am intrat în contact.

Patul matrimonial, confortabil și foarte înalt, având peste saltea și o "suprasaltea", ne-a primit primenit cu lenjerie albă, impecabilă. Fereastra și ieșirea în balcon - cât tot peretele exterior - sunt acoperite cu perdele și draperii groase.

Aparatul de aer condiționat nu ne-a făcut trebuință în această perioadă a anului, în schimb de sistemul de încălzire reglabil după preferință, din cameră, a fost de un real folos mai ales pe timp de noapte.

Birou, telefon, internet Wi-Fi, televizor fixat în perete (și cu programe românești, bineînțeles), minibar bine aprovizionat cu dulciuri, sucuri și tot felul de băuturi în doze mici, iată alte dotări ale camerelor de la Hotel Codru.

Balconul dă spre stradă și oferă o generoasă priveliște spre parc. Nu este foarte mare și nu are nici un fel de dotare. De altfel, la vreme de iarnă (fie ea și mai primăvăratică așa cum a fost în zilele vizitei noastre acolo), pentru o țigară sau o privire aruncată peste vârfurile copacilor din parc, nici nu ai nevoie de scaun sau de măsuță.

Baia foarte curată, cu gresie și faianță, cu cabină de duș, ne-a așteptat pregătită cu seturi de câte 4 prosoape de persoană, precum și cu uscător de păr și cu toate consumabilele cosmetice aferente (săpun lichid în dozator atât la duș cât și la chiuvetă, cască de duș, piepteni, bețișoare pentru urechi). Prosoapele au fost schimbate zilnic, iar cosmeticele se completau pe masură ce se consumau.

Despre restaurant nu pot spune prea multe deoarece la hotel am servit doar micul dejun, cu toate astea, nu trebuie să uit a menționa prezența unor papagali frumoși și foarte ciripitori în primele ore ale zilei. Zbenguindu-se în patru colivii elegante, aceste păsărele colorate aduceau buna dispoziție printre mesenii încă netreziți de tot.

Micul dejun la Hotel Codru - foarte bogat, în stil bufet - oferă multe feluri de brânzeturi, mezeluri asortate, ouă fierte (la pahar) și - la cerere - ochiuri sau omletă, legume proaspete (roșii și castraveți), pâine feliată (albă și neagră), chifle, croasante și diverse produse de patiserie, prăjituri și mai multe feluri de gem (caise, căpșuni, vișine). Ca băuturi - diverse sortimente de suc și cafea la dozator, lapte și apă pentru ceai. Fructe uscate (alune, migdale, miez de nucă), fructe proaspete tăiate și decojite (după caz), dar și fructe întregi (mere, banane, portocale, kiwi).

Trebuie să remarc faptul că întreg personalul de la Hotel Codru, începând cu recepționerii care ne-au făcut primirea și continuând cu barmanii și personalul de la cameră și de la restaurant, au fost fară cusur, zâmbitori, gata oricând cu un răspuns amabil.

Menționez că cei de la Hotel Codru se mândresc cu faptul că au găzduit multe personalități îndrăgite de public între care Inna, Smiley și echipa de la "Românii au talent" aflată la Chișinău cu ocazia unei preselecții.

Despre plimbarea mea La pas prin Chișinau pe care - în parte - am repetat-o și acum, am relatat cu altă ocazie, așa încât nu are sens să mai insist. Regret însă că vizita mea la Chișinău a fost complet pe nepregătite, interesele care mă chemau în Moldova de peste Prut nepermițându-mi prea multe. Îmi doresc să revin și să fac pe îndelete un pelerinaj la sfintele lăcașuri ctitorite de Ștefan cel Mare, precum și o vizită la Crama Mileștii Mici.

P.S. Nu departe de Hotel Codru, la intersecția străzilor Puşkin şi Bucureşti, într-una dintre cele mai frumoase clădiri ale vechiului oraș Chişinău - "Vila urbană a lui N. I. Semigradov" - se află Ambasada României în Republica Moldova.

Aș vrea să mai spun că în graba plecării, aparatul foto a fost uitat acasă, iar fotografiile pe care le atașez sunt făcute cu o tabletă a soțului meu. Fie că eu nu m-am priceput, fie că tableta nu este tocmai performantă, regret, imaginile nu mi-au reușit prea bine.

Trimis de iulianic in 24.02.16 18:49:41
Validat / Publicat: 24.02.16 20:07:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în REP. MOLDOVA.

VIZUALIZĂRI: 3804 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P20 Chișinău - Hotel Codru. Parcul văzut de la balcon.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 1584.00 MDL pe cameră

[24.02.16 19:39:04]

@iulianic: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

iulianicAUTOR REVIEW
    [24.02.16 20:28:18]

@webmaster26 - Da, chiar acolo este!

[24.02.16 22:46:52]

Avand in vedere ca drumurile noastre mai duc si la Chisinau articolul tau mi se pare de retinut ca o locatie potrivita de cazare. Ai putea sa-mi spui te rog cam care sunt preturile pentru o camera dubla? Multumesc frumos.

iulianicAUTOR REVIEW
    [25.02.16 11:03:35]

@mishu - Am omis cu bună știință amănuntele financiare, dar am lăsat să se înțeleagă faptul că la condițiile și la serviciile oferite, Hotel Codru nu poate fi decât unul scump. Soțul meu a fost la Chișinău cu probleme de afaceri, a fost cazat la Hotel Codru mai multe zile, iar la final am fost și eu invitată. Nu am plătit nimic pentru că soțului meu i se repartizase o cameră standard, cu un pat matrimonial imens.

Pentru detalii privind tarifele de cazare, cei interesați pot accesa site-ul hotelului, eventual pot lua legătura direct cu ei.

calatorul
    [01.03.16 16:14:33]

INteresant, pe aici inca nu am ajuns, dar e de retinut, multumim.

ovidiuyepi
    [10.03.16 09:15:02]

Interesant articol. Nu va amăgiți pentru calitatea fotografiilor. Nimic pe lumea asta nu e perfect. Eu le consider reușite.

Sărut mâna. Un an bogat în drumeții frumoase.

calatorul, iulianic, mishu, ovidiuyepi
    Alte impresii din această RUBRICĂCodru Hotel: