ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.02.2016
ÎNSCRIS: 23.09.15
AUG-2015

O zi de plaja binemeritata pe Insula Printului - Buyukada

Buyukada …

Cea de-a patra zi din vacanta noastra din Istanbul, am decis sa o petrecem in Buyukada, sa stam putin la plaja, sa ne odihnim dupa zecile de km parcursi pe jos in celelalte zile, sa ne bronzam nitel dar si sa scapam macar pentru o zi de agitatia din oras.

Dis-de-dimineata, ne-am indreptat spre portul Kabatas, de unde se poate lua vaporul spre Insulele Printului, acestea fiind in numar de 9, dar cele mai mari si mai vizitate sunt Heybeliada si Buyukada.

Sunt mai multe companii de ferry care opereaza aceste curse cu regularitate, la preturi diferite. Am avut noroc ca fix cand am ajuns, am luat repede biletele si ne-am imbarcat intr-un vapor de stat, foarte ieftin, pentru 3 TL.

In fotografie aveti si programul la care opereaza dus-intors compania. Durata calatoriei pe apa a durat cam 1 ora si 15 minute, care au trecut foarte repede, deoarece o buna bucata de drum am putut admira Palarul Dolmabahce si Palatul Topkapi, Moscheea Albastra, Aya Sofia si o buna bucata din metropola, atentia fiind indreptata spre partea de oras aflata pe continentul asian, facand zeci de fotografii cu privelistea minunata scaldata in apele Marii Marmara. Un vanzator ambulant aduce covrigi si ceai, la preturi modice.

Prima oprire a ferry boat-ului a fost pe insula Heybeliada, pe care am vazut-o doar de la distanta, deoarece am decis sa coboram pe cea mai mare dintre insule si anume Buyukada. Oricum majoritatea celor erau de pe vas, au coborat tot aici.

Atmosfera de pe insula e una linistita, calma, umbroasa, o adevarata minune, in antiteza cu salbaticul Istanbul.

De cum am pasit in port, multi tineri promoteri ne-au abordat oferindu-ne cateva oferte pentru plaja, insotite de fotografii, majoritatea private, la care puteai ajunge doar luand un alt vaporas, de data aceasta mai mic, pretul lui fiind inclus in pretul total.

Am ales plaja cea mai ochioasa, am negociat pretul pt ea, cam 12 TL de persoana, si ne-am imbarcat in mica barca, facand cam 15 minute pana pe plaja cu pricina. Aceasta era amenajata, cu sezlonguri si umbrele, un bar-restaurant in care puteai servi ceva, toalete curate si dusuri, plina de turisti, cu o fasie destul de ingusta de nisip dar foarte fin. Am stat cam 5 ore la plaja, apoi am luat acelasi vaporas pentru a reveni in portul insulei, acesta putandu-se lua din jumatate in jumatate de ora.

Facandu-se destul de tarziu, nu am apucat sa ne plimbam pe intreaga insula, pana la Biserica Sf. Gheorghe, cum am planuit initial (vorba aia : Planul din targ nu coincide niciodata cu cel de acasa), rezumandu-ne doar la prima parte de insula, pornind pe jos de la Turnul cu Ceas. Nu ai cum sa nu ramai surprins de vegetatia mediteraniana, aproape exotica care e la tot pasul, copaci infloriti in toata paleta de roz-violet, o mica gura de rai, trasuri trase de cai, deoarece transportul se face doar cu trasura sau bicicleta contra-cost, case cu o arhitectura deosebita, intr-un stil britanic construite, nu turcesc, conace in stil victorian, in care majoritatea proprietarilor sunt turci instariti care vin in vacanta aici pentru o doza de liniste. Singurele zgomote pe care le veti auzi sunt claxoanele bicicletelor si copitele cailor.

Se gasesc multe terase si restaurante in care poti servi masa, poti savura o narghilea, un ceai sau o bere Efes, multe magazine cu suveniruri, tarabe cu fructe si legume, lazi frigorifice cu peste proaspat si taverne imbietoare, preturile fiind putin mai mari decat in oras cu 2-3 TL.

Citisem in multe articole ca toata insula miroase a balega de cal, si sincera sa fiu, m-am cam speriat un pic, dar nu e chiar asa. In "statia" de trasuri, in autogara lor si in zona imediat apropiata, mirosul este destul de intepator, dar, pe masura ce te indepartezi, colindand stradutele, mirosul aproape ca nu se mai simte.

Se gasesc un numar foarte mare de pisici, in tot felul de culori si de rase, plictisite de a fi bagate in seama de multimea de turisti, tolanite la umbra, asteptand sa fie fotografiate.

La intoarcere, am luat ultimul ferry care pleca din port la ora 21:00, putand admira cel mai frumos apus de soare, apoi o imagine de poveste cu orasul luminat seara care ne-a intampinat la coborare.

Insula este frumoasa si vizitand-o am inteles de ce locuitorii Istanbulului, in special, o prefera pentru iesirile din weekend, este un loc in care iti incarci bateriile pentru cateva zile, un loc in care chiar simti atmosfera de vacanta, dar recomandarea pentru viitorii turisti este de a o vizita in cursul saptamanii deoarece nu este chiar asa aglomerata.

Trimis de alina1104 in 24.02.16 12:51:31
Validat / Publicat: 24.02.16 15:57:49
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 6703 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alina1104); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P18 Gata cu relaxarea, inapoi in Istanbul

[24.02.16 17:56:46]

O zi petrecuta sa spunem in sanul naturii si profitand de tot: apa, soare, vaporas, BERE, poza cu pricina as bloca-o, este atat de sugestiva ca zice ca este reclama.

Cat despre mirosul de cal si mizeria facuta de el asta este in preajma lui n-ai ce-i face. Idem si la fel este in centrul Vienei de exemplu unde langa Catedrala Sf Stefan unde sunt trasurile miroase la fel, cum treci insa de cai nu mai simti nimic.

P02 arata o plaja amenajata care parea destul de inghesuita si in acest fel sufocanta. Era singura sau era singura amenajata?

alina1104AUTOR REVIEW
[24.02.16 18:43:50]

@mishu: Mishu nu era singura plaja amenajata. cred ca de toate erau 5 6. Din fotografiile promoterilor asta arata cel mai bine, de asta am si ales-o. Nu era o plaja sufocanta, dar era destul de mica pentru numarul turistilor mare, veniti sa se bronzeze, sezlongurile fiind asezate destul de aproape unul de altul. Nu as putea sublinia ca m-a deranjat acest lucru deoarece fiecare isi vedea de bucatica sa, de treaba sa

Oricum pe viitor ar putea sa fie mai profi in amenajarea plajelor, mai sunt destul de multe locuri libere, dar asta ramane problema lor daca vor sa castige.

anemarie29
[27.02.19 11:48:07]

buna, noi vrem sa mergem in Istanbul in Circuit si in una din zile sa vizitam insula aceasta, te intreb, este timp de mers pe plaja oare? cum este marea si plaja? cum sunt preturile in Istanbul in general? Multumesc!!!

alina1104, anemarie29, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Insulele prinților - Buyukada, Heybeliada etc: