ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.02.2016
ÎNSCRIS: 08.01.14
MAR-2014

MV Leo 4* hotelul plutitor

Un altfel de hotel de patru stele!!!

Ca intotdeauna, iarna pornim in cautarea verii cu soare torid. De aceasta data am ales Maldive. (29. mart. - 5. apr 2014)

Luand in considerare faptul ca aceasta destinatie minunata ar putea disparea pana in 2050, dar si pofta nebuna de apa, diving si caldura, nu am stat mult pe ganduri si am inceput "cautarile" pentru o vacanta in Paradis.

Informatiile gasite ne spuneau ca Maldivele sunt o destinatie deosebit de scumpa, asa incat nici sete nu-ti mai este cand vezi cat costa un pahar de apa rece. Multi se plangeau de plictiseala, deoarece insulele sunt toate foarte mici si nu ofera prea multe activitati de entertainment. Chiar si cei plecati in luna de miere in acest loc de vis, spuneau ca ar fi avut nevoie de mai multa "actiune" pentru momentele in care se desprindeau din bratele iubitilor, pentru ca... " uneori trebuie sa ai unde sa pleci ca sa ai de ce te intoarce"...

Deci, ca o concluzie simpla, pentru cei ce vor adrenalina parca ar fi fost nevoie de ceva mai mult. Pana la urma am gasit solutia salvatoare, care pentru noi a insemnat una dintre cele mai frumoase vacante petrecute pana acum.

Astfel, dupa mai multe deliberari am ales un sejur liveaboard in minunatele Maldive.

Am zburat cu FlyDubai cu escala in... Dubai.

Biletul de avion l-am gasit cu 600 Euro/ persoana, 22 kg/ bagaj/ pers.

Liveabord-ul pe MV Leo 4* pentru 7 nopti de cazare, all inclusiv (mai putin bauturile alcoolice) a costat 3535$, pentru doua persoane.

Ce am gasit la destinatie:

Dupa noua ore de zbor, cu escala in Dubai, am aterizat pe Ibrahim Nasir International Airport, cunoscut ca Aeroportul International din Maldive. Soarele stralucea netulburat de nori, iat temperatura era de 32 grade C. Aceasta se afla pe insula Hulhule, situata in apropierea capitale Male. Legatura dintre aeroport si insule se face cu Boat- taxi-uri.

Odata "debarcati", ne-au intampinat caldura dogoritoare si multimea de turisti si localnici bronzati, imbracati in tinute lejere, colorate si arborand expresii relaxate si vesele. Am ajuns unde doream!!! Dupa doua ore de asteptare intr-o "bodega" din aeroport, am fost preluati pe un dhoni (vas de 12m) de unul din ghizii excursiei si am purces spre "hotelul" nostru plutitor.

In locul unui resort de 4,5 stele sau a unor bungalouri intr-un loc minunat dar monoton, gazda noastra a fost vasul MV Leo 4*. O ambarcatiune de 20 de locuri, cu o lungime de 36 m, care ne-a bucurat sufletele de aventurieri pentru 7 zile de poveste. Vasul face parte din"Constellation Fleet" si mai are 2 surori MV Orion si MV Virgo, toate de 4*

Pe vas, am fost intampinati de echipaj, cu prosoape umede si platouri de fructe exotice si repartizati fiecare in iatacurile situate sub puntea navei. Camerele erau nu foarte mari, dar intime, cu tot ce iti trebuie pentru a-ti asigura confortul. Fiecare camera avea baie proprie, cu apa calda in permanenta, sampon, sapun si prosoape curate, aer conditionat si mobilier personalizat Pe punte jacuzzi, terasa cu umbrare, paturi si sezlonguri, un salon intim, loc pentru odihna si masa, cu canapele comfortabile, televizor, Wi-Fi, bar si un personal deosebit de prietenos, adunat din toate partile lumii. Nava construita din lemn de mahon, punți din lemn de tec arata impecabil

Cei 20 de pasageri, au alcatuit un grup compact pus pe voie buna si distractie. Am intalnit polonezi, japonezi, turci si americani. Fiind oameni cu multe puncte comune, am interactionat rapid, astfel incat, dupa doua zile, parea ca ne cunoastem de-o viata. De altfel am pastrat legatura cu marea majoritate dintre ei.

Mesele au fost deosebit de gustoase si variate. Bucatarul a combinat cu succes stilul european, indian si insular. Pestele proaspat si fructele de mare, superrrr... dar am nostalgii si gandindu-ma la paste de casa cu masline, o reteta inedita pe care nu am mai intalnit-o in alta parte...

Barul iti oferea contra cost bere, vin, coniac si wisky, preturile fiind rezonabile pentru locul unde ne aflam. (bere halba- 5$)

Fructe la discretie pe tot parcursul zilei, gustari, biscuiti, ceai, cafea, apa si sucuri free.

Barca a plutit cele sapte zile intre diverse insule la sud de Male. Peisajul de vis, cum v-am mai spus. In fiecare zi ancoram pe cate o insula (dintre cele cu acces liber al turistilor). Am avut parte de insule pustii, cu plaje albe si nisip fin ca faina, tocmai bune de plimbari si balaceala dar si cu vegetatia caracteristica - palmieri si arbusti infloriti, in culori ireale. Unele dintre aceste popasuri, ca de pilda Dhangethi, erau populate de localnici prietenosi, dornici sa-ti vanda bijuuri din scoici si suveniruri. Placut si relaxant...

In timpul orelor de relaxare, doritorii il puteau insoti pe capitan in sesiunile de pescuit ce ne asigurau cine proaspete si deosebit de gustoase. Intoarcerea pescarilor iscusiti era mereu intampinata cu aplauze si ovatii, deoarece "prada" umplea mica barca iar pofta de mancare incepea sa fie stimulata...

O seara deosebita a fost organizata de echipaj pe o insulita superba, unde am prins apusul... nu am cuvinte. Culorile erau parca pictate, iar pe plaja erau „mulate”din nisip vietati marine luminate de faclii si lumanari... Totul s-a incheiat cu o cina BBQ, dans si bere... insotindu-ne muzica in surdina si valuri mici de planton fosforescent ce loveau plaja... De vis, romantic, de neuitat...

Cu siguranta voi tine minte ca „Am fost si eu Acolo! ”...

Trimis de mihai- in 23.02.16 21:34:14
Validat / Publicat: 23.02.16 22:43:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MALDIVES.

VIZUALIZĂRI: 4147 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mihai-); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Apus
  • sait oficial al acestei destinații:

[23.02.16 22:41:50]

Excelentă recomandarea!

Mutat în rubrica "MV Leo [hotel plutitor], #VACANȚA în MALDIVES" (nou-creată pe sait)

Floryn81
[23.02.16 22:57:32]

O destinație superbă, iar locația de cazare este într-adevăr ceva deosebit! Aș putea admira zi de zi multe dintre fotografiile atașate, atât de spectaculos mi se pare acel colț de lume! Mulțumim pentru că împărtășiți cu noi aceste frumuseți!

[24.02.16 00:17:41]

Foarte frumos articol, relaxant si care te face sa visezi frumos, ca tot m-a prins miezul noptii citind, iar pozele sunt chiar ele un vis frumos. Felicitari pentru o asa excursie

CosminZichil
[24.02.16 13:59:10]

Super vacanta, te invidiez.

Felicitari pentru articole si poze

cristina65
[24.02.16 15:24:12]

Minunat! Felicitari pt vacanta si pt review: ????

De-abia astept sa ajung acasa, sa ma uit la fotografii ca lumea, pe laptop, sunt convinsa ca pozele merita mai mult decat un telefon pt a fi vizionate in toata splendoarea lor...

Mai vreau Maldive!!...

P. Ma bucur ca am dat cu superbonus, iti urez sa ajungi repede la ...zuper ????

mihai-AUTOR REVIEW
[29.02.16 10:06:20]

@Crazy_Mouse - Multumesc de aprecieri tie si celorlalti iubitori de mare.

Incerc sa prezint o fata diferita de clasicele sejururi pe atolii rataciti in aceasta zona superba.

Imi plac vacantele active, pline de lumina si caldura, care ma incarca cu energie pozitiva.

Sper sa placa la mai multa lume pozele din lumea subacvatica.

cristina65, mihai-, mishu