ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.02.2010
ÎNSCRIS: 03.04.09
JUL-2007
2 AD. + 1 COPII

Ultima noapte pe teritoriul Romaniei

Urma sa plecam in Grecia, dar aveam emotii din cauza drumului prin Bulgaria. S-au auzit foarte multe despre bulgari, asa ca am hotarat sa dormim pe teritoriul Romaniei, cat mai aproape de granita. Am gasit pe internet Motelul C&G Giurgiu, asa ca am dat telefon. Am rezervat o camera, doamna, foarte amabila, ne-a rugat s-a o sunam inainte sa ajungem fiindca ea nu sta acolo. Pe drum ne-a indrumat cum sa ajungem. In sfarsit, am ajuns. Pentru a nu pierde timpul dimineata, (doream sa plecam cat mai devreme, pe la 5), am oprit la benzinaria din apropiere. In jur nu era nici tipenie de om. Sotul a intrat singur sa plateasca benzina. La intoarcere, mi-a dat restul. Cand ma uit, 90 lei. Greseala. A avut 100 lei, a facut plinul si a ramas cu 90 lei. Sotul s-a intors la benzinarie sa dea omului banii inapoi. Omul de la caserie s-a scuzat de neatentia lui, spunand ca fusese atacat inainte cu cutitul si inca nu-si revenise. Am plecat de-acolo mai speriati, cu gandul la ce bande ar putea fi si o luam pe drumul care duce la hotel.

Cand am ajuns, pe un drum pustiu, laturalnic, am vazut o cladire care numai a motel nu arata. Am aflat apoi ca aici fusese ceva depozit sau cooperativa si doamna a transformat-o intr-un motel. Nu-mi amintesc prea multe despre exteriorul cladirii fiindca era intuneric. Doream sa ne cazam cat mai repede. Am intrat in curte, era frumos: o piscina, alei pietruite, flori, felinare, era dragut.

Doamna ne-a intampinat si ne-a dus spre intrarea hotelului. Abia atunci a aprins luminile, am intrat inauntru, totul parea pustiu. Ne-am speriat si mai tare. Oare om fi singuri in tot hotelul? Si doamna, care spunea ca nu doarme aici, urma sa plece, deci ramaneam chiar singuri?

Am spus fie ce-o fi, nu avem unde sa stam, iar prin Bulgaria noaptea nu vrem sa trecem. Asa ca am ramas.

Camera a fost destul de draguta, curata, era doar un miros de vechi, de aer inchis. Camera foarte spatioasa, patul matrimonial mare, o masa de toaleta, doua noptiere, aer conditionat, TV, baia foarte curata, faianta noua, mobilierul complet alb.

Ne-am inchis inauntru si am asteptat sa treaca noaptea. Plecasem de-acasa cu frica, la gandul Bulgariei. Mai apoi am auzit zgomot de masini, ne-am uitat pe geam si venisera intre timp multe masini, din toate zonele tarii. Am aflat atunci ca unii dintre ei aveau recomandare pentru acest motel din partea agentiei de unde-si luasera biletul, iar cand am vazut ca se tot aduna masini, ne-am calmat.

Doamna ne-a spus ca la plecare sa lasam cheile la receptie, fiindca ea nu va fi. Ne-a scazut din pret micul dejun care nu-l consumasem, noi plecand devreme. Plata am facut-o inainte. Cred ca pretul a fost de 120 lei pe camera, din care ne-a scazut 10 sau 20 lei pentru micul dejun.

Ne-a dat chiar si niste sfaturi cu privire la bulgari: sa luam neaparat rovigneta, fiindca ne opresc. dar sa avem si chitanta langa. Au fost persoane care aveau rovigneta si nu aveau chitanta, sau invers - au fost taxati. De asemenea, ne-a spus ca rovignetele se iau imediat ce trecem granita, dar daca nu vedem pe nimeni sa nu trecm, fiindca se ascund intentionat pentru ca noi sa nu cumparam si sa fim apoi opriti.

Noaptea a trecut cu bine, dar tot auzeam ceva zgomote. Pe urma ne-am seama ce era... Peretii nu erau zugraviti ci aveau tapet. Ceea ce auzeam noi erau tot felul de ganganii care misunau pe dupa tapet, fiindca intre peretele exterior si tapet era un spatiu. tapetul nu era direct pe zidarie... ma rog, nu stiu cum era, n-am vrut sa studiez, mai bine nu stiam. Am lasat asa.

Eh... aventuri. Nu am avut probleme, am gasit rovigneta, vamesul bulgar nu s-a legat de noi, s-a uitat doar lung la noi si la bagajele din masina, "Unde? " "Grecia! " A facut un semn cu mana si ne-a lasat sa trecem.

Am vazut ca in zona Giurgiu nu se prea gaseste cazare, prin urmare cred acest motel e cea mai buna oferta.

In anul urmator am vrut din nou sa innoptam aici, dar la telefon a raspuns un barbat (sotul doamnei) si ne-a spus pe un ton rece: Nu primim copii! Asta a fost tot! Nu stiu, s-o fi intamplat ceva? N-am aflat!

Ne-am bucurat ca am trecut cu bine peste tot. Poate ca am fost exagerati, dar cand ne-am vazut singuri, in mijlocul pustietatii, cu gandul la ce ne-o fi asteptand prin Bulgaria, am luat-o razna.

Trimis de biancuta in 07.02.10 17:43:35

VIZUALIZĂRI: 6751 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 1900 PMA (din 4 voturi)

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[08.02.10 10:03:30]

'rovinieta' (mai bine zis, BUvinieta) se poate cumpara si dupa PCTF, nu-i musai sa stati la cozile ce se formeaza adesea la ghiseul ala, unde mai sunt si "hoti", oferind (alternativ, se pare) unui turist doar sticker-ul, urmatorului - chitanta. (odata a vrut o fatuca sa-mi faca si mie figura asta si i-am explicat frumos ca ori imi da, ori dau telefon la politie. a bombanit, dar m-a servit. ) la benzinariile mari gasiti aceste 'accesorii' indispensabile traversarii tarii vecine fara neplaceri. in plus, la benzinarie se poate plati si cu cardul, asa ca nu veti mai fi 'ciupiti' nici la rest! se mai pot cumpara si de la oficiile postale (dar astea nu prea sunt 'in drum')...

ATENTIE! vinieta la bulgari este OBLIGATORIE doar pe sosele; in orase si pe soselele de centura nu este nevoie! asadar, pentru cei care merg la Ruse doar pentru cumparaturi pot circula fara teama, atat timp cat nu ies din oras! (dar sigur majoritatea acestora stiu deja acest amanunt...)

[08.02.10 10:10:21]

Merci de corectie.... vigneta... In aceasta privinta noi nu am avut probleme, am primit si vigneta si chitanta, dar s-au plans alti turisti de acest lucru. Singura problema ce am avut-o aici a fost faptul ca puteam plati cu bani marunti, dar vamesul nu a vrut sa primeasca decat bancnota.... Pur si simplu a refuzat sa ne ia maruntul, si nu era decat din 2-3 monede... (nu mai tin minte pretul vignetei, 3 Euro?)..

marian 1973
[26.02.10 21:54:11]

Vremurile (sau povestile) in care erai oprit noaptea in drumul mare de mascati inarmati si erai jefuit au trecut de mult (daca or fi fost vreodata). Eu am traversat Bulgaria in ultimii ani de cateva zeci de ori si in marea majoritate a timpului am facut-o noaptea. In afara de politia care da cu radarul peste tot si mai ales pe straini nu m-a oprit nimeni. Si de vreo cateva ori am fost deviati datorita unor accidente si ne-am trezit in mijlocul unor satuce necunoscute si unde nu ne intelegeam cu nimeni. Si cu toate astea nu am avut probleme. E adevarat ca daca esti ghinionist (a) o sa ti se intample tocmai tie, dar nu trebuie sa pleci cu ideea asta la drum. Asa ca, nu mai pierdeti vremea prin hoteluri cu carcalaci si treceti granita oricand. Sa aveti la voi bancnote de 10 euro ca sa puteti sa negociati cu "radarul" daca va mananca piciorul. In rest, drum bun si distractie placuta.

[26.02.10 22:35:32]

Din pacate, chiar in anul cand am trecut noi in Grecia, s-au intamplat o multime de lucruri in Bulgaria. Iar in 2008, dupa ce ne-am intors (la cateva zile), am vazut la televizor ca un autocar cu romani a fost deviat de niste politisti pe un drum laturalnic, dupa care s-a dovedit ca acei politisti erau falsi. Am inteles ca le-au furat tot ce aveau: bani, telefoane, bijuterii, si erau cu ochii pe ei, inarmati, avand grija sa nu dea telefoane. Iar in primavara aceluiasi an au fost o multime de furturi de automobile ale turistilor romani in Bulgaria de Paste. Parca aveau preferinte pentru Wolsvagen.

E adevarat ca de anul trecut, din 2009, nu am mai auzit nimic, dar eu nu am incredere. (Prea brusc s-a terminat). Parca am auzit ceva si printre politicienii de nivel inalt (nu vreau sa ma bag in amanunte), ca sunt in discutii cu bulgarii pentru imbunatatirea conditiilor de tranzit a romanilor prin aceasta tara. Era, daca-mi amintesc bine, si o linie telefonica unde sa sune cei care au probleme. (bineinteles, daca mai au telefoane. ). Eu cred ca faptul ca nu mai auzim cam de un an de zile de ele, este din cauza interventiilor politicului, pentru a nu periclita relatiile externe si altele, si se incearca a nu se mediatiza aceste evenimente. Sper sa ma insel, vreau sa stiu ca pot sa trec pe aici fara nici o grija.

dannek
[13.08.11 00:58:10]

Cit a costa camera pt o noapte (cumva si mic dejun)

[13.08.11 01:17:41]

@dannek, cand am fost noi camera era 120 ron, din care ne-a scazut micul dejun deoarece am plecat dimineata devreme. Nu stiu in ce consta masa, proprietarii nu stau acolo si ne-au spus ca la plecare sa lasam cheile la receptie. Au fost foarte lejeri.

Niste prieteni au fost acolo anul acesta in iulie si le-au luat 120 ron, cred ca tot fara micul dejun, deoarece si ei au plecat dimineata devreme. Inca nu am discutat cu ei despre cazare.

AdrianEnache
[06.04.14 23:37:06]

G&C MOTEL nu m-i sa intamplat in viata mea asa ceva, nu am crezut niciodata ca pot sa stau intrun motel unde a fost CAP, de vaci si porci... am fost cu familia cu copii o mancare de tot ***, sobolani prin bucatarie, am gasit fire de par in mancare, in ciorba de burta am gasit ciolofan... si plus ca mirosea teribil mancarea... am sa ii dau in judecata.

Este cel mai jegos Motel, am plecat in bulgaria luna trecuta si am oprit acolo, nu se poate ce am putut vedea, in camera unde am stat erau lenjeriile neschimbate, murdare de ***, m. am certat cu patronul, imposibil asa ceva.

[07.04.14 12:53:25]

Buna, Adrian Enache! Ma mira foarte mult tot ce spui! Noi cand am fost mi s-a parut curatel. Au mai fost si alti cunoscuti inaintea noastra si nu au fost nemultumiti. Mie personal nu mi s-a parut atat de rau, dar nici bun. Despre bucatarie nu pot spune nimic, nu am stat la masa. Am mai incercat si in anii urmatori sa ne cazam, dar au raspuns greu la telefon, alta data, cand au raspuns, au spus ca nu primesc copii... pana la urma am preferat sa mergem mai mult si sa dormim in Bulgaria, am ales localitatea Sandanski. Anul trecut am fost in Thassos si distanta fiind mai mica, ne-am cazat din nou in Giurgiu. Am stat la Hotelul Andaluzia. Nu era lume prea multa, hotelul e destul de bun. Am vazut ca sunt impresii si pe acest sait. In Giurgiu am incercat la inca un hotel, este chiar in vama, cred ca e Hotel Sud (sau ceva ce incepe cu S), e mai nou deschis. Insa nu aveau decat oferta de o noapte cu demipensiune si ajungeam undeva la 500 de lei. Noi nu doream masa, ajungeam noaptea tarziu si plecam dimineata devreme, de aceea am stat la Andaluzia. La Andaluzia am ajuns tarziu, noaptea, cu rezervare telefonica. Camera a fost buna, am primit pat suplimentar, ne-au scazut micul dejun pentru ca am plecat dimineata devreme... masa se ia la restaurantul hotelului. Un singur lucru m-a deranjat in mod special: lipsa balconului la camera (aviz fumatorilor sau celor care doresc sa stea pe terasa). A functionat bine internetul Wi-Fi, televizorul pe cablu. Oricum, a fost mai bine decat la Motel C&G, care se pare ca a decazut mult.

[07.04.14 13:18:57]

@biancuta:

Am stat la Hotelul Andaluzia.

[07.04.14 13:27:50]

@biancuta:

Hotel Sud nu este chiar în vamă, este la Piața Tineretului, e adevărat, relativ aproape de vamă. Cel care este la intrarea în vama veche (nu în actuala vamă) este Motel Prietenia.

[07.04.14 14:36:36]

@webmaster, cand imi fac un pic de timp, voi scrie.

@johnnyredlabel, cu siguranta nu e vorba de Motel prietenia si sunt aproape sigura ca e Hotel Sud. pe saitul lor scrie ca e din 2008, eu stiam ca e mai recent. In legatura cu pozitionarea exacta: nu m-am referit la punctul de control din vama. Am vazut hotelul cand ne-am apropiat de vama, pe stanga, cu putin inainte de a incepe drumurile asfaltate care duc spre punctele de control, de aceea am spus ca e in vama. Aceste drumuri sunt mai lungi si cam intortocheate, noi mereu ne invartim mult pana gasim drumul corect. Aceste benzi am considerat ca apartin de vama, acolo e si un spatiu care cred ca are rol de parcare pentru TIR-uri sau pentru cei ce stationeaza. In fine... dar, oricum, e acolo, aproape.

[07.04.14 14:47:58]

@biancuta: Atunci nu e vorba de Hotel Sud... cred că te referi la Hotelul Petromului... care, e adevărat, este exact când faci stânga către punctele de control ale vămii... da, e aproape, dar să stai noaptea acolo... cam lugubru și... periculos... e multă faună... înțelegeți ce vreau să spun...

Hotel Sud de care vorbesc eu este undeva în oraș, cam la 5 minute de mers până la vamă... lângă Billa. Acesta e site-ul

hotelsud.ro

[07.04.14 15:05:59]

E clar ca ma incurc, noi credeam ca acela e hotelul... Oricum telefon am dat la Hotel Sud, pe care gresit l-am identificat pe teren. De ce? Nu stiu... Noi aveam informatia de la ceva vecini care la intoarcere din Grecia au oprit la Hotel Sud, au si vazut camerele, le-a placut si ne-au recomandat hotelul,dar nu au stat acolo, isi pregateau cazarea pentru sezonul urmator. Ei venisera si noi plecam. Ne-au spus despre acest hotel ca e ”in vama” (cred doreau sa accentueze ca e foarte aproape de vama) si vazand acel hotel, am crezut ca despre el e vorba. Dar, repet: am dat initial telefon - la Hotel Sud - si nu au vrut sa ne dea decat cazare cu demipensiune. Era sezon, faceau un ban... Asta e, nu toti dorim masa inclusa. Ajungeam in Thassos dupa inca o zi.

Nu ne-am mai interesat de pozitia exacta deoarece nu am facut rezervarea telefonica. Ramasesem cu impresia ca acela e hotelul. Imi cer scuze...

[07.04.14 15:12:11]

@biancuta: Nu e vorba să-ți ceri scuze, chiar n-ai de ce. Eu am intervenit ca să lămurim problema, sunt convins că discuția noastră e de ajutor și pentru alți prieteni de pe site... Știu că la Hotel Sud sunt prețuri ceva mai piperate... De cel din vamă (care, repet, era al Petromului) nu știu, însă nu prea recomand să stai noaptea în zona respectivă...

[07.04.14 15:25:04]

Pai a fost utila si pentru mine, deoarece, daca mai mergem acolo, stiu ca nu mergem unde trebuie. Oricum vedeam la fata locului, dar pierdeam timp. Sa vedem unde mergem anul acesta, daca e nevoie de cazare in Giurgiu sau nu. Multumesc de lamuriri.

Poate in acest an cei de la Hotel Sud se gandesc sa dea si cazare simpla, cu siguranta au pierdut multi clienti din acest motiv.

AdrianEnache, biancuta, marian 1973
Alte impresii din această RUBRICĂMotel C&G: