ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.02.2016
ÎNSCRIS: 23.09.15
AUG-2015

Istanbul - incursiune in Orient

Istanbul...

Am vizitat Istanbulul la inceputul lunii august in 2015, fiind prima data pentru mine cand am fost acolo, cu inca 3 persoane. Sejurul nostru a durat 4 nopti la Hotelul Buyuk Keban un hotel de 4 stele, foarte bine pozitionat, in zona Aksaray, la o distanta de 200m de statia de tramvai T1.

Ajunsi in prima zi, dis-de-dimineata, dupa un obositor drum cu autocarul din Constanta, am poposit in autogara din Istanbul, Euro Pazar/ Kucuk si am mers pe jos pana la hotel, facand circa 20 minute. Pana la ora cand puteam face check-in-ul, am lasat bagajele in incinta hotelului, personalul fiind foarte amabil, si am mers la un curs valutar din apropiere sa schimbam banii, din euro in lire, cursul fiind mult mai avantajos decat daca am fi schimbat banii in Romania, cursurile valutare deschizandu-se la ora 8. Este foarte important sa mergeti la un curs valutar autorizat deoarece sunt foarte multi tepari care vor sa va schimbe la un curs mult mai mic.

Prima impresie a fost ca Istanbulul este un oras foarte aglomerat, cu un trafic greu de descris: turcii nu respecta regulile de circulatie, nu semnalizeaza, cel mai tupeist are prioritate, se creaza ambuteiaje la orice intersectie, trebuie sa fii foarte atent cand traversezi strada.

Prima zi am inceput-o cu o bine meritata narghilea si un pahar de ceai la Sarnik Cafe, vis-a vis de Grand Bazaar, langa Burger King. Pretul unei narghilele se situeaza intre 12 si 20 de lire turcesti, in functie de locatia aleasa. Cat timp baietii au savurat narghileaua, am mers curioasa impreuna cu o prietena in Bazar sa vedem despre ce este vorba. Din pacate, am ramas deceptionata de Bazar, din cauza fake-urilor prezente dar si a turcilor care la vederea fetelor singure se bagau in seama intr-un mod nu prea civilizat, parand chiar foarte obsedati. La intrare, se gasesc magazinele mai scumpe, printre care cele pline de aur, in care nu se prea poate negocia. Preturile mai accesibile se gasesc pe aleile mai indepartate de intrarea principala.

Din Grand Bazaar se ajunge cu usurinta in Spice Bazar, un loc in care aromele te imbata, culorile iti iau ochii, iar vanzatorii banii :), un paradis culinar care te invita sa gusti din toate.

Ajunsi inapoi la hotel, formalitatile de check-in au decurs fara probleme, primind o camera spatioasa, curata, la etajul 2, cu acces la wi-fi pe baza unei parole date de ei.

Pranzul l-am servit la un restaurant din apropiere, Hatay, de origine araba, cu preturi ok, o servire ireprosabila, personalul miscandu-se foarte repede, fiind foarte atenti cu clientii si cu un meniu de calitate.

Cu forte proaspete am pornit la pas spre zona Sultanahmet, oprindu-ne la fiecare colt de strada pentru fotografii, o inghetata sau o apa plata (Su), care avea pretul de 1 lira turceasca.

Dupa o coada lunga dar care s-a miscat relativ repede, am primit " pelerine" sa ne luam pe deasupra hainelor scurte pe care le purtam, atat fetele cat si baietii, pentru a putea intra in celebra Moschee Albastra. La intrare, a trebuit sa ne descaltam, primind o punguta pentru incaltamintea noastra. Moscheea e plina de turisti atat musulmani cat si de celelalte religii. Recomandat este sa mergeti dimineata la ea, cam pe la orele 8-9, deoarere este mai liber iar in timpul amiezii intre 12:30 - 14:00 si apoi intre 16:45 - 17:45 sunt pauzele de rugaciune care trebuie respectate.

In Hagia Sofia nu am intrat deoarece coada era mult prea mare in fiecare zi cand treceam pe acolo si preferam ca in timpul pierdut sa facem altceva.

Am facut o scurta plimbare prin parcul Gulhane, prin care se poate ajunge la palatul Topkapi, dar parcul in sine nu mi s-a parut chiar extraordinar precum citisem in multe review-uri, probabil fiind mult mai colorat primavara cand sunt lalelele inflorite.

Din Sultanahmet se ajunge foarte usor in Kabatas, cu tramvaiul, linia T1 si recomandat este sa achizitionati cartela t10 pe care o puteti incarca in fiecare statie si poate fi folosita de mai multe persoane in acelasi timp. Din Kabatas am luat-o la pas spre piata Taksim, folosindu-ne de indicatoare.

Piata Taksim este zona cea mai aglomerata din Istanbul, recomandarea este sa mergeti seara, pentru a simti pulsul unei metropole cu 18 milioane de locuitori, cu zeci de magazine, restaurante, baruri, cafenele, toate avand program prelungit.

In cea de-a doua zi, ne-am luat bilete la Big Bus Istanbul, pentru a vizita intreaga metropola. Cu aproximativ 40 de euro, te poti plimba 2 zile cu autobuzul hop-on hop off, putand sa te opresti la oricare din obiectivele de pe harta, avand 2 rute pe care poti merge. In fiecare calatorie, preferam aceste autobuze, fiind foarte utile, preferand ca la inceput sa mergem pe ambele rute pentru a intra in legatura cu orasul si cu tot ceea ce acesta poate oferi. Principale sale opriri au fost la : Sultanahmet, Portul Eminonu, Galata Tower, Palatul Dolmabahce, Bosfor Bridge, Taksim, Spice Bazar, Miniaturk, Muzeul Transporturilor.

Cea de-a treia zi am alocat-o in principal vizitarii palatului Dolmabahce, cea mai mare si cea mai luxoasa resedinta din Turcia, de aici privelistea Stramtorii Bosfor fiind fantastica dar si intregul palat si gradinile sale sunt superbe, eleganta spunandu-si cuvantul.

In cea de-a patra zi, am vrut sa scapam de aglomeratia orasului si am decis sa mergem la plaja pe una din Insulele Printului, Buyukada, cea mai mare dintre ele. Am luat vaporul din portul Kabatas, atasez o fotografie cu programul vapoarelor dus- intors, pretul transportului fiind foarte scazut, parca 2 lire turcesti dus-intors. Pana pe insula faci cam 45 de minute. La intrare, te asteapta diversi promoteri care incearca sa te convinga unde sa mergi la plaja, pe acele cateva plaje amenajate, oferind diverse oferte pentru fiecare in parte, dar nu uitati un lucru foarte important : negociati, negociati tot la orice pas pt ca puteti face foarte mari economii la bugetul de vacanta. :)

Insula are un farmec aparte, este o oaza de liniste dupa cateva zile petrecute in aglomerata metropola, nu circula masini ci doar trasuri trase de cai si biciclete. Copaci infloriti sunt la tot pasul, emanand o doza de romantism si se regaseste un numar de pisici mult mai mare decat in oras.

Ultima zi, a fost cea a cumparaturilor, am mai dat o fuga la ambele bazare, am negociat tot ce am prins, la unele produse obtinand discount-uri destul de bune. Spice Bazar ne-a umplut pungile de baklava, condimente, rahat, fistic, uleiuri, toate de calitate inalta dar la preturi destul de piperate.

In concluzie, Istanbulul este un oras complex, cu bune si cu rele, dar in calitate de turisti pentru cele cateva zile petrecute, totul a fost in regula, a fost o experienta care probabil nu o retraiesti in alte tari, preturile sunt foarte bune in comparatie cu alte orase mari, atat la mancare, transport, cazare, taxe de intrare, spiritul mercantil e destul de bine inradacinat la turci iar religia se respecta cu strictete de catre ei.

Din pacate nu pot sa zic ca am avut timp sa vedem totul pe indelete, dar poate o sa mai avem ocazia sa revenim sa completam lista de obiective nevizitate dar in nici un caz nu m-as mai intoarce in august din cauza temperaturilor ridicate si greu de suportat.

- Salam aleikum!

Trimis de alina1104 in 22.02.16 21:12:17
Validat / Publicat: 22.02.16 22:07:58
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 3210 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alina1104); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Hagia Sofia si parcul din fata ei unde se relaxeaza turistii

[22.02.16 21:20:06]

@alina1104 -

Sejurul nostru a durat 4 nopti la Hotelul Buyuk Keban

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[22.02.16 23:04:39]

@webmaster26 - Ce anume e in neregula cu review-ul meu? nu inteleg...

[22.02.16 23:14:19]

@alina1104 - Nimic! doar te-am invitat să ne spui ceva și despre cazare (în alt review) !

[22.02.16 23:15:38]

Un articol placut si relaxant, iar rugamintea webmaster -ului a fost de a scrie un review separat despre hotel. De cele mai multe ori toti cautam impresii privind hotelurile chit ca ele reprezinta experienta fiecaruia, insa cu cat sunt mai multe pareri exprimate cu atat mai mult impresia generala asupra unui hotel poate sa fie cat mai aproape de realitate. O seara buna.

[22.02.16 23:28:00]

@mishu: Maine urmeaza sa adaug un review separat si despre cazare.

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[23.02.16 00:44:10]

@alina1104 - ce pot sa spun: este un review asa cum putini useri "gold"posteaza! Adica, complet si pt. asta te felicit din suflet! Da, trebuie revazut acest oras, care are multe de aratat, dar primavara sau toamna ar fi ideal...

Parcul Gulhane, cu ani in urma era un obiectiv... intretinut, cu spectacole in amfiteatrul care acum, daca nu gresesc, nici nu mai exista, cu tonete cu "detoate", cu alei pline de flori si bancute, care iarasi lipsesc... da, a fost neglijat in ultimul timp si asta ma mira... Ai vazut Bosforul din gradina Palatului Dolmabahce... dar crede-ma ca invers, adica sa vezi Palatul de pe Bosfor, este si mai incantator si este simplu de tot... cu un taxi-boat din Uskudar... te lasa la 200m de intrarea in Palat...

La Uskudar, ajungi cu Marmaray-ul, metroul pe sub Bosfor... faci 2 in 1 cum s-ar zice si cu bani putini... cost sens 4lire si unul si celalalt... si 2,25 daca ai Istanbulkart, acceptat peste tot chiar si la ferry... autobuze... tranvaie...

M-am intins la vorba... dar e bine de tinut minte!

[23.02.16 07:26:21]

@maria55: la fel si ecoul care cu articolul fac 2 in 1 mai adaugam informatie. Felicitari

[23.02.16 08:41:55]

@maria55: Iti multumesc Maria pentru aprecieri. incerc sa fac articolele cat mai complete la fel cum mi-ar place si mie sa citesc la altcineva. din pacate multe informatii se mai uita de asta de acu incolo o sa postez imediat dupa ce ma intorc de undeva pt a furniza informatii proaspete. Pana o sa revin in Istanbul mai am ft multe orase de vizitat si o sa va tin la curent.

O zi minunata iti doresc si te pup!

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[23.02.16 09:11:38]

@alina1104 - da, te rog sa ne mai incanti cu impresii!

Cu poze... mai ales pt ca sunt tare reusite! Am sa te urmaresc!

@Mishu, multumesc pt ecou si nu numai...

CosminZichil
[23.02.16 12:44:23]

@alina1104:

- stiu eu de ce nu te-a impresionat parcul: pentru ca nu ai ajuns pana in capatul opus intrarii, unde ai fi dat de o cafenea foarte interesanta, Setutsu, de unde aveai o priveliste superba.

E tare frumos Istanbului, trebuie sa revii, eu dupa 20 de zile petrecute in total in 2 ani pot spune ca sunt multumit de cate din lucrurile frumoase le-am vazut, dar asta nu ma face sa nu imi fie dor de acest oras unde sper sa revin curand

Bravo pentru articol si pentru poze.

[23.02.16 13:30:37]

@CosminZichil - Stiam de cafenea dar nu am mai intrat deoarece tocmai iesisem din alta din zona parcului. Pacat Next time...

Multumesc de aprecieri Cosmine!

alinaro
[23.02.16 18:51:31]

@alina1104 - Poza P01 e superbă. Tu ești în ea? Frumoși ochi...

[23.02.16 20:35:27]

@alinaro - Da, eu sunt... Iti multumesc de comentariu. M-a inzestrat mama natura cu niste ochi verzi si mari.

Mihai18
[23.02.16 21:30:46]

@alina1104 -

Bună seara Alina 1104.

În ecoul său din 23.02.2016 ora 16, @ Maria 55 are dreptate și subscriu și eu pentru că review-ul tău este peste nivelul unui user Gold. Ai un început promițător și continuă. Nu facem din excursii un scop în viață, dar când vei mai pleca, fă cât mai multe fotografii ca să ai cu ce susține review-ul, ca și în cazul de față. Felicitări pentru calitatea review-ului.

Am înțeles că a fost prima ta vizită la Istanbul. Dacă vei mai merge acolo, își recomand să citești în prealabil pe @ Maria 55, @Irinad și @ Aurici. Eu multe am aflat de la aceste doamne.

Excursii reușite în continuare și să ne citim cu bine.

[23.02.16 22:10:54]

@Mihai18 - Iti multumesc Mihai de review, care parca ma motiveaza si mai mult sa scriu in continuare, sa devin macar membru Premium. O sa tin cont de sfaturile de a le urmari pe doamne, dar si pe ceilalti useri mult mai experimentati decat mine. Calatoriile nu vor deveni un scop in viata, dar un hobby important vor deveni cu siguranta, mult mai avansat decat cel prezent si trecut.

O seara placuta si sa auzim numai de bine!

alina1104, alinaro, maria55, Mihai18, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Istanbul: