ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.02.2016
ÎNSCRIS: 08.01.14
JAN-2016

la PMM* = 267 USD

Cazare mediocra de 4* in stil olandez intr-un loc in care e tot timpul vara

Cautand o evadare din Bucurestiul friguros, gri si fara zapada pentru Revelionul 2015 am hotarat 2 perechi sa mergem in calduroasele Antile Olandeze.

Motivele?

- Cautam un loc calduros si insorit

- Cautam un loc pentru hobby-ul nostru diving-ul

- Bugetul (zbor, cazare all inclusiv, cu tot cu revelion) 2500 Eur/ pers - 10 nopti

Ce am gasit :

- O insula vulcanica minunata BONAIRE,

- Diving foarte facil

- Cazare :

Un hotel care face parte dintr-un lant olandez VAN DER VALK, ramas prins in timp in anii '90, plasat foarte aproape de aeroport si cu acces la o marina de unde pleaca barcile de diving si cele de pescuit. Intrarea si receptia, ca de altfel intreg resortul, foarte prafuit si decripat.

Spatiile largi sunt colorate si inveselite de vegetatia multicolora si de "dialogurile" galagioase si neobosite ale papagalilor. "Stapanele" locului iguanele si soparlele dadeau dinamica locului.

Piscina si plaja cu sezlonguri umbrite de palmieri si umbrele de stuf, se invecinau cu singura „oaza” a locului, barul, deschis de la primele ore ale diminetii pana la miezul noptii, loc in care cokteilurile erau vedete.

Vantul, neobosit dealtfel, insufletea mai tot timpul palmierii inalti si tufele de leandrii, starnind valuri domoale in nuante incredibile, turquoise, verde, bleumarin.

De altfel la bar am intampinat Noul An, printr-o petrecere organizata de resort, in stilul anilor '90 ce a tinut pana spre dimineata. Gustari, artificii (muuulte), confetii, sampanie si voie buna, in tinute lejere ce acopereau "partial" bronzul dobandit din mers inca din primele zile de vacanta. Muzica... daca preferi genul Eurovision german... dar acest lucru nu mai are mare importanta... doar esti in Caraibe in ianuarie, cand acasa frigul taie cheful de viata tuturor.

Restaurantul, si el asezat pe plaja, este organizat pe stilul de bufet suedez, cu varietate limitata, dar acoperind in principiu toate gusturile. De retinut sunt serile de bbq cand am avut placerea de a gusta vita gatita deosebit de bine.

Camerele sunt acceptabile. Confortul il da faptul ca sunt mari si aerisite in stilul caraibian. Mobilierul invechit si prafuit. Dar cine a stat in camera... Noi am avut vedere catre micul port de ambarcatiuni "domestice " pozitionat in mijlocul resortului. Curatenia se face zilnic si daca ceri primesti tot zilnic asternuturi si prosoape fresh.

Cam atat... desi... as mai avea multe de spus...

Trimis de mihai- in 19.02.16 20:15:44
Validat / Publicat: 19.02.16 21:04:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CARAIBE.

VIZUALIZĂRI: 3733 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mihai-); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Viata prinde culoare locala...
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 22 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 267.20 USD pe cameră

webmaster45 [19.02.16 21:02:40] »

@mihai-: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat în rubrica "Plaza Beach Resort Bonaire [Kralendijk], Bonaire" (nou-creată pe sait)

adi_adi [20.02.16 15:00:36] »

Buna Mihai,

Spune-mi te rog, isi merita faima de ''Sanctuar subacvatic? ''

Ce preturi erau pentru scuba? Erau Padi sau Naui?

In afara de corali ce mai poti vedea? Pesteri, epave?

Hai mai povesteste

mihai- [20.02.16 20:35:16] »

@webmaster45 - Pozitionarea este ok.

mihai- [21.02.16 23:37:44] »

@adi_adi - Salut adi_adi,

Am dezvoltat putin prezentarea Bonaire in "BONAIRE, insula unde tot timpul este vara".

Sloganul local este BONAIRE - Dive Paradis!

Si sincer, aici am vazut cel mai bogat si relativ sanatos recif din Caraibe, cu soft si hard coral.

Au o epava mica si ceva cave-uri, dar nu ceva special.

Pesti mari si mici, testoase, pisici de mare, baracude, tarpooni etc.

feraru [28.02.16 11:46:59] »

@mihai-: salut

in aceasta insula se poate ajunge si cu feribot sau cursa locala daca faci un tur de insule prinCaraibe?

mihai- [28.02.16 16:38:45] »

@feraru - In Antilele Olandeze poti ajunge doar cu avionul sau prin intermediul vaselor de croaziera, care am vazut ca vin in fiecare weekend si stau o zi sau chiar 2.

Nu exista legaturi de feribot nici macar intre Aruba, Curacao si Bonaire.

adi_adi, feraru, mihai-

• pagină generată în 0.061944007873535 sec