ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.02.2016
DIN: Arad
ÎNSCRIS: 28.08.11
APR-2015

la PMM* = 185 USD

Visele pot deveni realitate!

Datorită distanței, a prețului sau a amândurora, Republica Dominicană rămâne un vis pentru mulți. Recunosc că nu am visat la așa destinație (sunt cu picioarele pe pământ, foarte realistă) și nu mi-am dorit niciodată să fac drumuri atât de lungi cu avionul. Primul gând mi-a venit citind din întâmplare impresiile postate pe site. De curiozitate am cerut un pret agenției. 2200 euro, toate taxele incluse, zbor din Madrid. Plecarea în a doua zi de Paști. Ne-am hotărât în două zile. Eram pregătiți de marea aventură, neștiind cât de mare va fi aventura!

Am rezervat o cameră la hotel Belive Diana, lângă aeroport. Ne-au asigurat transport până la hotel. (Majoritatea hotelurilor au microbuze care vin în stația din fața aeroportului.) După-masa ne-am petrecut-o vizitând Madridul. De dimineață am pregătit pașapoartele, bagajele, am verificat ora de decolare – 20.30. Considerând că mai avem timp suficient (trebuia să ajungem cu 4 ore mai devreme pentru îmbarcare), am pornit din nou într-un tur al orașului. În jurul orei 16.00 am obosit, soțul meu sugerând să pornim spre aerogară. La 16.20 am ajuns. Ne-am uitat pe orarul de zbor. Nu era trecut nici un avion spre Punta Cana. Ciudat! Am mers la informații. Am prezentat biletele, iar doamnele de la ghișeu au început să se agite, explicându-ne că avionul nostru a decolat. Ne-am uitat greșit pe bilete!!! Ora 20.30 era ora de aterizare. Am intrat în panică. Nu ne puteam mișca din loc. Ne puneam aceleași întrebări: „Cum e posibil? De ce acum? Cum e posibil după zeci de zboruri?” Exact în spatele nostru o doamnă închidea un ghișeu de check-in. I-am explicat situația. Am văzut cum a smuls pașapoartele din mâna soțului meu și o ia la fugă pe niște scări. S-a întors rapid, ne-a dat pașapoartele și biletele și ne-a spus să alergăm. Poarta de îmbarcare era la 15 min!!! (A1) Am intrat în față la control, cu bagajele care trebuiau puse la cală pline de lichide. Am umplut 2 coșuri de gunoi cu: creme de protecție cu FP 50,30,20,10, șampoane, creme de duș și de corp etc., toate noi, cumpărate din Madrid. :(Se uita lumea ca la spectacol la mine… În fine, am trecut și am început galopul. La un moment dat am simțit ca îmi pleznește inima de la efort. Am luat-o la pas, acceptând faptul că pot pierde avionul. Dar, l-am ajuns. Transpirați, roșii ca racii, cu gâtul uscat am fost urcați unde mai erau locuri, în zona VIP. :) Toată lumea era înghesuită jos, noi ne lăfăiam în cabina de sus. Oricum, 2 ore nu am fost în stare să scoatem un sunet. Aveam gâturile uscate și nu ne venea să credem că eram în avion. Nici acum nu îmi vine să cred ce noroc am avut…

Drumul nu a fost greu. Zbor de zi, citit, filme, jocuri, scaune spațioane, puține persoane… La hotel am ajuns repede.

Singurul minus, cum am citit și într-un alt review, a fost camera. Mobilier fooooarte vechi, lovit, prosoape vechi, rupte, rugină peste tot în baie, ușa era ca un oblon de lemn, care nu îți oferea nici un strop de intimitate, gongi și păianjeni mari. Am făcut poze, dar nu găsesc cardul. Am câteva poze, dar nu cele cu camera. Dar îl voi găsi!!! Când am ales acest hotel nu am luat în considerare numai prețul. Erau hoteluri și mai ieftine. M-am ghidat după mărimea resortului. Îmi doream ceva ca-n Turcia, să nu depind de mașinuțe pentru a ajunge dintr-un loc în altul.

Am văzut un hotel imens în care te urcai în mașinuță să mergi la masa, în mașină pentru plajă etc. Aici nu a fost cazul. Plimbarea până la ocean era o plăcere. Grădinile superbe, flori, arbori de mătase, cocotieri, păsări colibri, o minunăție. Piscinele curate, șezlonguri suficiente, pool-bar, piscine interioare frumoase, zona SPA bine dotată.

Plaja era mai puțin amenajată comparativ cu plajele din fața altor hoteluri, dar nu e relevant. Apa era fantastică, caldă, cu schimbări bruște de culoare. Căldura nu era înăbușitoare ca în Turcia, soarele se mai ascundea prin nori, dar dacă nu erai protejat de creme puternice, te prăjeai. Mi-au plăcut ceremoniile de nuntă care se oficiau zilnic pe plajă, la hotelul nostru și la cele din jur. Mirese, miri, domnișoare de onoare în picioarele goale, interesant!

Pe drumul spre plajă am observat că în incinta hotelului era cluburi mai mult sau mai puțin excusiviste: Royal Club, Premium, First. Aceste cluburi aveau piscinele lor, sala lor de mese etc.

Despre masă nu pot vorbi decât de bine. Singurul loc în care îți începeai ziua cu zeci de feluri de smoothie pregătite în fața ta: pepene roșu, galben, papaya, mango, banane, morcovi, ananas, kiwi etc. Felurite fructe te îmbiau la tot pasul. Clătite cu banane, cioco și alte bunătăți se găseau de dimineața până seara, La fel și înghețata. Mâncare bună și diversă. Băuturile cam slabe, cocktail-urile la fel. Mai bine, pe așa căldură.

Apropos, de căldură. Tot răul spre bine. Pentru că nu mai aveam nici o cream de plajă, am cumpărat din magazinul hotelului. Ocean - SPF 80!!! Am folosit 5-6 tuburi amândoi, nu ne-am ars nici un pic, dar ne-am înnegrit aproape ca băștinașii. Am mai cumpărat de la magazine adaptoare pentru prize – 2 euro buc.

Am făcut o singură excursie: Insula Saona. Cea mai turcoaz apă pe care am văzut-o vreodată, cel mai alb și fin nisip, a fost acolo. M-a impresionat și piscina naturală din mijlocul Mării Caraibelor, și stelele de mare. Insula în sine nu are nimic spectaculos. 3-4 rânduri de palmieri în spatele cărora e doar pustiu. Doar că marea e fantastică! Merită tot efortul financiar și oboseala!

Drumul de întoarcere a fost crunt. Eu nu dorm în nici un mijloc de transport. Am zburat noaptea. Toată lumea dormea, numai eu nu mai știam cum să stau. Nu am putut nici să citesc. Nu era lumină suficientă. Groaznic! Dar toate au fost uitate când am ajuns la Madrid unde am vizitat stadionul Santiago Bernabeu. Voi reveni cu impresii! Până atunci, un sfat: zburați cât mai departe cât sunteți tineri, după o anumită vârstă e mai greu.

Trimis de corina71 in 19.02.16 18:33:17
Validat / Publicat: 19.02.16 19:28:31
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CARAIBE

VIZUALIZĂRI: 5194 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (corina71); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Pe Insula Saona
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 185.60 USD pe cameră

[19.02.16 19:18:25]

@corina71: Te-am ruga să (re) verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

Am rezervat o cameră la hotel Belive Diana, lângă aeroport.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă).

NB: linkul SCRIE IMPRESII poate fi găsit şi în pagina 1 a saitului.

[19.02.16 19:29:55]

@corina71 -

Am făcut o singură excursie: Insula Saona.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[19.02.16 20:01:54]

@webmaster45 - Coordonatele sunt bune.

adri-nico
    [13.04.16 22:35:46]

Nu stiu cum de mi-a scapat acest review... Recunosc, sint abonata la Dominicana si tot ce tine de Caraibe, insa mai am si eu scapari...

Sa scapi avionul... era sa fac shoc! Imi dau seama ce era in sufletelele voastre cind v-a zis aia ca avionul a zburat. M-au trecut fiorii cind am citit, daramite voi...

Ati gasit cardul ala pina la urma! Cit a costat crema de protectie la hotel?

[15.05.16 23:10:06]

@adri-nico - Am uitat spaima! Am ramas doar cu amintirile frumoase. In plus, doua bilete pana in Punta Cana ne mai costau 700 de euro. Si asa platisem cam putin pe bilete!

Cardul nu l-am gasit, din pacate. Imi pare rau pentru pozele cu mobilierul din camera. Nu tin neaparat sa subliniez aspectele negative, dar e bine sa stie fiecare la ce sa se astepte.

Cremele erau intre 19 si 22 dolari, in functie de FPS si firma.

adri-nico
    [16.05.16 11:47:12]

@corina71 - Ai de mine si de mine!!! Cum sa pieri cardul cu poze? Sa ii zici sotului sa va uceti din nou ca nu mai ai poze.

Cam scumpe cremele alea... dar stiu ca fara ele nu se poate. Iar in ceea ce priveste mobilierul, ma intereseaza ca patul sa fie bun ca sa pot sa ma odihnesc, in rest, nu cred ca au importanta celelalte piese atit timp cit nu voi sta in camera pentru nimic in lume! La ce frumuseturi sint pe afara...

[18.05.16 09:37:38]

@adri-nico - Cremele sunt scumpe, dar au 200-250 ml. În plus, dacă nu erau cu factor aşa mare, păţeam ca ceilalţi, care au stat câteva zile doar la umbră şi arşi de la soarele înşelător. Nu realizezi cât de puternice sunt razele. Nu arde soarele ca în Turcia.

Despre pat nu pot spune prea multe. După o zi de bălăceală, câteva pahare de alcool, nu mai simţeai mare lucru.

Nu îmi pare rău de cardul rătăcit. Aveam pe el doar pozele cu aspectele mai puţin plăcute. Cred că aşa trebuia să se întâmple. Să rămân doar cu amintirile frumoase.

PS Cred că experimentăm altă destinaţie. E păcat să existe atâtea locuri frumoase şi să nu le vizitezi.

adri-nico, corina71
    Alte impresii din această RUBRICĂOccidental Punta Cana (ex Grand Punta Cana 4*) :