ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.02.2016
FEB-2016

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 1 MIN

Roma... recapitulare!

Buna, m-am gandit sa scriu sau nu impresia mea din ultima mea vizita in Roma, am mai facut-o inainte asupra anumitor obiective in trecut, n-am sa scriu foarte mult, au facut-o alti si o sa or mai faca, vreau doar sa punctez cateva detalii noi...

Pe langa clasicile obiective pe care toata lumea musai sa le 'bifeze', Vaticanul cu toate obiectivele lui, Castelul Sant Angelo, Coloseumul, Forumul Roman, Piazza de Spagna (santier, treptele erau inchise), Piazza Venetia, Piazza del Popolo, Fontana di Trevi, monumentul national Vittorio Emanuele etc... ca noutati am vizitat catacombele San Sebastian, sincer ma asteptam la mai mult dar e un obiectiv interesant.

Pont luati autobuzul 118 din apropierea statiei de metro Circus Maximus, va duce mai aproape, noi am mers pe cealalta varianta cu autobuzul 218 de la San Giovani si am cam mers ceva.

Cele de la San Calisto inchise, se redeschid turistilor din martie, cimitirul Capucinilor, gradinile si Villa Borghese din apropiere si multe altele mai putin cunoscute, asta in ideea ca am batut Roma la pas, ntre obiective, astfel am reusit sa o vedem altfel, Roma istorica e in sine un obiectiv turistic, un muzeu...

Va recomand sa o vedeti in acest mod daca va tin picioarele!

Ar fi multe de spus despre Roma, fiecare o vedem altfel, va las sa o descoperiti singuri, pentru detalii si ponturi va stau la dispozitie...

Mi-am adus aminte de un pont, descoperit in penultima zi, excursie la Pompei din gara Termini la doar 40 de euro de persoana, data viitoare nu vreau sa o ratez iar intre timp daca merge cineva sau a fost, rugam sa ne detalieze!

Trimis de viorelpop in 19.02.16 09:05:05
    Validat / Publicat: 19.02.16 12:11:09
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 3645 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (viorelpop); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Radu Tudoran [19.02.16 22:52:24] »

Ai fost putin cam scump la "tastatura". De la San Sebastian ai plecat si pe Via Appia. Ce parere ai avut? Totusi din Roma mi se pare mult mai oportuna o excursie la Tivoli (Villa Adriana si, mai ales Villa d'Este) decat la Pompei. Nu ca am scris eu un review despre asta

Deasemenea este exceptionala si Galeria Borghese, dar pentru vizita trebuie o programare prealabila. Si sunt perfect de acord cu tine, Roma trebuie vazuta la pas, cu incaltaminte buna si pauze de cafea

viorelpop [21.02.16 07:37:58] »

Am atașat două poze, deocamdată, cu gelateria La Romană probabil cea mai bună înghețată din Roma facuta pe principiu 'home made', aflata nu departe de Termini pe bulevardul xx Septembre... nu o ratați!

viorelpop [22.02.16 10:24:21] »

@Radu Tudoran - Salut, da recuosc sunt mai scump la tastatura... la Tivoli am fost intr-o vizita anterioara, vezi impresia mea de acolo, la San Sebastian, am mers ceva pe jos, vreo 3 km de unde ne-a lasat autobusul 218 pe Via Ardeantina apoi am intrat pe Via Appia, referitor la Via Appia, mare lucru nu am vazut, de-a lungul ei in mare parte sunt un fel de ziduri, drum pavat cu piatra cubica si in plus fara trotuare, atentie mare la trafic!

alina1104 [23.02.16 17:15:27] »

Imi pare rau ca nu am fost la Roma dupa citirea acestui articol sa mai adaug la lista de obiective Cimitirul Capucinilor si catacombele San Sebbastian, de care eu sincer, nu am auzit. Se pare ca, degeaba am mers de 2 ori in Roma daca nu le-am inclus si pe ele. Anyway, e timp pentru ele si data viitoare, sper macar ca atunci, Treptele Spaniole sa fie deschise, pentru ca ultima data cand am fost erau inchise, iar prima data nu am reusit sa le includ in traseu.

Si despre excursia la Pompei trebuie sa mai mai interesez, deci sunt fericita ca am gasit motivele perfecte pentru a ma intoarce in Roma pentru a 3 a oara.

Calatorii placute in continuare!

viorelpop [23.02.16 20:56:32] »

Multumesc, ma bucur ca ti-am fost de folos, sunt inca lucruri noi pe care le descopar si eu in locurile unde am mai fost... in ultima vizita la Roma ne-am dorit sa mergem pe urmele primilor crestini, am aflat lucruri noi, dar mai avem inca multe de descoperit si vazut pe aceasta tema...

alina1104, Radu Tudoran, viorelpop
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța la Roma: