ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.02.2010
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 28.08.09
AUG-2008
2 adulti ADULȚI

Barsana, un complex manastiresc de o frumusete rara!

Ca introducere, rog cititorul sa afle singur locatia si istoricul pesterii manastirii. Mi-e frica sa mai deschid vreo pagina net si sa aflu date istorice si/sau geografice, ca sa nu fiu depunctata de webmaster si acuzata ca ma inspir...

Trec direct la subiect!

Suntem de 2 zile in Maramures, incantati peste masura de cele vazute pana atunci - de la natura, muzee, la traditii si porturi populare traditionale romanesti - si ne indreptam spre Complexul Manastiresc Barsana, la sugestia gazdei noastre de la Pensiunea Susani (vezi impresia postata).

De cum ajungem suntem impresionati de frumusetea locului, toate constructiile par noi (posibil sa ne fi ajutat si ziua insorita a lunii august), curatenia desavarsita si multitudinea de flori... ; de fapt, complexul este construit in jurul Manastirii Barsana , cuprinde mai multe case batranesti, mici bisericute, un muzeu si o gradina imensa cu flori si podete; se vorbeste prin zona de puternice investitii ale unor oameni de afaceri romani care au dorit sa contribuie la cultivarea si pastrarea vechilor traditii maramuresene... ; putin malitiosi, eu si sotul ne gandeam ca domnii milionari au facut acest gest ca sa le mai ierte Bunul Dumnezeu din pacate...

Turisti foarte multi - veniti din toata tara, inclusiv strainatate!

Este un obiectiv turistic plin de spiritualitate pe care nu trebuie sa il ratati daca ajungeti in Maramures!

Pozele sunt deosebite si va invit sa le admirati!

Trimis de mirelutza in 07.02.10 14:51:32

VIZUALIZĂRI: 4700 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mirelutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cladirea din stanga gazduieste muzeul complexului

[07.02.10 17:22:35]

am atasat aceasta melodie care sper eu sa aduca un plus de originalitate! Mirelutza daca nu esti de acord, suntem aici si remediem!

[07.02.10 17:53:00]

Foarte de acord. De ce nu. In ultimul timp ma simt rasfatata de voi - postati melodii sau filmulet la impresiile mele. Va multumesc. Asta asa, ca sa-mi treaca supararea depunctarii si a cartonasului de acum cateva zile cand am stat pe tusa fara sa ma pot loga, nu? Va veni oare ziua cand si colegul/seful tau webmaster care m-a tras de codite si mi-a deranjat funditele - imi va posta o melodie la impresie?

[08.02.10 08:32:59]

Foarte probabil sa se intample si asta, in ceea ce priveste funditele deranjate, colegului/sefului meu webmaster crede-ma nu-i face nici o placere sa faca astfel de lucruri, insa nu va ezita de fiecare data atunci cand este cazul!

zangela69
[08.02.10 11:42:37]

Un colt de rai

----------------------

Manastirea Barsana este unica. Nu am vazut un lacas mai minunat. Te lasa fara rasuflare inca de la intrare. Este in patrimoniul UNESCO. Am vazut manastirile din Moldova, toate, am vazut multe lacase de cult din tara noastra, insa Barsana este unica.

[08.02.10 11:44:19]

ecoul de mai sus a fost mutat aici deoarece nu s-a calificat pentru "statutul" de review, cum a fost postat initial.

[08.02.10 11:50:24]

Mirelutza, Manastirea Barsana nu este o pestera, asa cum spui tu in introducere. Si-apoi, in locul introducerii chiar poti pune informatii de pe net fara a fi depunctata, atata timp cat respecti regulile (una din ele spune ca trebuie sa precizezi sursa de unde te-ai inspirat).

In alta ordine de idei, Manastirea Barsana chiar este un loc deosebit, foarte frumos, unde poti sa simti linistea chiar daca "aduna" asa de multi turisti

[08.02.10 11:57:34]

ha, ha, ai dreptate lizik; acum am vazut; am fost depunctata acum cateva zile si furioasa am postat ce ai citit la toate impresiile; ha, ha, chiar rad de mine cu pofta; citeste si impresia cu pesterile scarisoara si ursilor ... ; stii, m-am inspirat din istoria locului la catedrala de la alba iulia, divio m-a "vanat" ca si pe altii dealtfel, s-a exagerat intentia mea si intreaga munca nu mi-a fost validata; acum mi-a trecut... te pup.

[08.02.10 12:00:20]

corectat, multumim Lizuk!

[08.02.10 12:06:37]

Stiu, mirelutza, de la ce a pornit totul, si eu ti-am scris atunci ca fiecare e vinovat pentru greselile lui. Probabil nu ai citit ecoul, altfel nu stiu daca ai fi fost acum la fel de prietenoasa: -)

Oricum eu zic ca divio nu are nimic cu nimeni, pana la urma si aceasta "vanatoare" a facut ca siteul sa nu arate altfel acum, ca incepuse sa fie o mica wikipedia, unii se inspirau masiv (din pacate) din textele de acolo sau din diverse referate.

molko*
[08.02.10 12:12:09]

in mod CERT Divio nu are nimic cu nimeni si in mod CERT prezenta lui aici este mai mult decat utila. Daca el nu te-ar fi descoperit ai fi procedat la fel si la urmatoarele postari. Asa, ai stat 2 zile pe bara, ai avut timp de reflectie cum spune Cornel, si ai avut grija pe viitor sa povestesti impresiile TALE cu cuvintele TALE... nu vad unde este problema.. sau te streseaza Divio (il pomenesti cam des)?

[08.02.10 12:19:57]

Am citit toate ecourile lizuk si mi-am insusit critica; nu am fost nicio secunda suparata pe tine; apartin celor care respecta opiniile celorlalti... ;

Acum, pentru cele petrecute, dau dreptate administratorului si colectivului de webmasteri pe care ii laud pe unde apuc si mai nou din acest motiv mi-am pus in cap pe forum cativa colegi. Fraiera eu ca intru in polemica... M-a durut doar faptul ca eu am fost cea bubuita, iar altii inaintea mea au primit puncte frumusele dand copy/paste bine mersi si, cum zici "incepuse sa fie o mica wikipedia" acest site. Stii, dupa ce a fost "balamucul" cu mine plus niste discutii si despre numele unei agentii... s-a introdus chestia aia cu rosu (avertizarea) de la postat impresii; acum ma simt mandra, am contribuit si eu cu ceva la perfectarea site-ului, cu riscul depunctarii... ;

te pup din nou - dar acum pe ambii obrajori.

molkoooooo ; bine te-am regasit ! nu am nimic cu divio , stai linistit , dar sa fie "cu ochii in patru " mai departe si pe altii ; te pup si pe tine

gushpi
[08.02.10 13:35:38]

mai, dar chiar nu zice nimeni cum se ajunge acolo? mama ce sperietura a intrat in voi...daca drumul este bun sau rau, daca are radare sau nu, nu cred ca s-ar supara cineva ca am afla!

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[08.02.10 13:46:49]

e pe drumul spre Sighetul Ma(lfo)rmatiei...

in general cu ceva sechele in urma oricarei ierni mai cu zapada multa. dar cu peisaje care te vor ajuta sa 'iei' toate gropile din cauza ca mereu privirea iti va fi atrasa de cate ceva frumos...

odata ajunsi la Sighet, recomand si vizitarea Memorialului inchisorii de acolo. din pacate, eu nu am fost (inca) acolo, dar mi-a povestit fiul meu ca a ramas impresionat; si eu dupa el, cand am vazut pozele. si mai ales si dupa vizionarea cu ani in urma a documentarului Luciei Hossu-Longin, "Memorialul durerii"...

PS: se poate chiar adauga la "INFO ON WEB" al obiectivului, saitul de mai sus. [ http://www.manastireabarsana.ro/ ]

Alex_Macedo
[08.02.10 14:03:39]

Sincer... nici nu stiu ce ne-am face fara DIVIO, CRIMA si MOLKO!!! Ei fac una din sisifelile care le apreciez si le respect pentru ca eu stiu ca nu sunt in stare!! Sunt Sweep-erii care taxeaza miscarile neonorante ale unor... comunitari! Cei care au inteles mesajul... s-au indreptat!! Cei care s-au suparat, atata minte... au avut!!

NIMENI nu are nimic cu NIMENI!! Tine de salon sa scrii ceea ce iti vine, corect sau nu gramatical, nu conteaza!! Important este sa fie cu STRUCTURA PERSONALA!!... nimeni nu castiga nimic daca pasam de pe un site pe altul texte scrise de altii!!

gushpi
[08.02.10 14:34:30]

multumesc Dragos pt info (normal, puteam si eu sa caut pe google) - dar tanti care a scris impresiile a luat ceva puncte si, in mod normal, trebuia sa munceasca pt ele...

[08.02.10 14:39:55]

Gushpi, daca ajungi prin Maramures duminica nici nu mai e nevoie de radare... poate doar de un claxon puternic, sau rabdare. Acolo oamenii sunt obisnuiti ca dupa ce ies de la biserica sa se plimbe pe mijlocul drumului, iar fetele chiar se tin de brat cate 4-5 asa ca te trezesti in fata masinii cu o multime de "lanturi umane" care nu prea se sinchisesc sa se dea la o parte :-) De asta in weekend nu recomand sa te grabesti prin Maramures. In timpul saptamanii, cel putin pe drumul spre Barsana, vei da si peste carute - alto motiv sa nu te grabesti prea tare, drumul are cate o banda pe sens si nu poti depasi daca o vezi in ultimul moment. Despre cat de rau sau bun e drumul nu pot sa-ti zic nimic, asta se schimba in fiecare an, dupa ce trece iarna. Oricum manastirea e la drum, si-atunci tot ai o sansa sa ajungi la ea

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[08.02.10 14:50:31]

@ Gushpi > am cautat pe gogule doar "pozele"; restul sunt scrise din amintirile de cand am fost acolo. doar ca nu prea am cine stie ce poze (aveam atunci un webcam 'portabil' de la CREATIVE care facea niste poze cam... 'ciudate'; bune de amintire, dar total neadecvate de adus aici) si nici info prea noi ca sa fi scris si eu un review.

divio*
[08.02.10 14:56:47]

@all:

Am postat ceva mai devreme un comentariu adresat in special mirelutzei (vedeta incontestabila a site-ului- careia i-am si acordat acum PMA- legat de activitatea ca "detectiv sub acoperire"sau "vanator de copy/paste", cum m-a denumit.

Am ochi "buni"pentru toata lumea, ramane de vazut cine va urma...

O saptamana fara viscol si nameti va doresc!

P.S. Rog WM-ul de serviciu sa retraga punctele acordate din oficiu ptr acest ecou.

Multumesc anticipat!

[08.02.10 16:06:46]

divio dragule, citeste si pe forum cum te "curtez"...

nu ma simt vedeta, dar daca zici tu...

mie mi-esti simpatic si vreau sa fiu prietena cu toata lumea (pe cat posibil) ; ca doar site-ul de fata pe langa impresii cu siguranta leaga si noi prietenii... deja incepem sa ne formam ca o mare familie, nu?

Rog pe wm de serviciu, ca si tine divio, sa retraga punctele acordate din oficiu pt. acest ecou si mersi pt. vot. (dar pana la 1000 puncte cate mi-ai "papat" tu atunci in mod indirect mai ai... am glumit! )

o zi buna.

[08.02.10 16:20:45]

Mutat review-ul la sectiunea Descopera Maramuresul si am retusat putin titlul review-ului

adria
[25.05.10 13:14:31]

Am ajuns la Barsana dupa sezonul ploilor si inundatiilor din mai a.c. Se modernizeaza calea de acces in complex, de la sosea; florile sunt in toata splendoarea lor, nu se poate gasi epitetul perfect-superb ar fi mai aproape de adevar.

geosler
[24.06.10 18:16:34]

Frumos Maramuresul este o zona unde oamenii tin la traditii si la portul popular.

Am fost anul trecut de Paste si am ramas surprins de cata linste era la Barsana in timpul slujbei, curtea manastirii fiind plina si mare parte din cei din zona erau imbracati in tinute traditionale.

Oricand o sa revin cu placere in Maramures.

Paty
[30.10.10 23:27:37]

@ zangela69

Sunt intru-totul de acord! Daca Dumnezeu a ratacit un colt de Rai pe pamant, cu siguranta acesta este! Barsana este genul de loc in fata caruia simti intr-adevar ca toate vorbele sunt prea sarace si de prisos.

adria, Alex_Macedo, divio*, geosler, gushpi, lizuk, mirelutza, molko*, Paty
Alte impresii din această RUBRICĂMănăstirea Bârsana: