ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.02.2016
DEC-2015

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Hotel CIT Britannia, la trei stele genoveze

Genova se vede cel mai bine de pe mare…

Am ajuns de la Milano în gara din Genova – Piazza Principe, însuflețită de frenezia gândului la croaziera ce avea să înceapă a doua zi, cu nava Fantasia, în Insulele Canare și Maroc (vezi impresii).

Am găsit un oraș liniștit, înaintea sărbătorilor de iarnă, un oraș unde viața parcă se desfășoară după goarna navelor care sosesc și pleacă din port.

Alegerea hotelului s-a bazat pe imediata apropiere a acestuia față de gară, la doar 2-3 minute de mers pe jos, dar și de terminalul de îmbarcare pe navele de croazieră – la o plimbare de 10 –15 minute.

Oraș semeț, agățat de coline și cu marea la picioare, în Genova ajungeam pentru a treia oară, așa încât nu-mi era pe deplin necunoscut. Privindu-le din tren, mi-au plăcut mult micile sate răzleț răspândite pe dealurile liguriene din preajma Genovei – musai de descoperit într-o vacanță viitoare, cu mașina…

Hotelul CIT Britannia este amplasat excelent în inima orașului, cu nenumărate restaurante și cafenele în apropiere, într-o zonă de deplină siguranță, având și o secție de poliție în preajmă. Precum multe hoteluri din Genova și acesta se află într-o clădire veche, dar a fost renovat cu puțin timp în urmă.

Cazarea noastră pentru o noapte la CIT Britannia fusese planificată cam cu două luni înainte, prin booking, la un preț rezonabil în comparație cu alte hoteluri din centrul Genovei – 73 euro.

Numele hotelului ar induce ideea de stil britanic, totuși, nu mi s-a părut ”destul” de britanic… Intrarea nu este impozantă, precum ar fi în alte hoteluri, dar, ce este mai important, la recepție am fost întâmpinați cu foarte multă amabilitate. Una dintre recepționere înțelegea românește, a fost prietenoasă și de ajutor cu sfaturi eficiente.

Lobby-ul este mic, doar câteva fotolii și canapele pentru relaxare, un televizor cu ecran foarte mare. Acest spațiu se prelungește cu alte două încăperi – snack barul și restaurantul unde se servește și micul dejun.

Coridoarele care conduceau la camere, mi s-au părut asemănătoare unui labirint, trebuia să iau puncte de reper pentru ca să nu fac cumva cale-ntoarsă…

Camera, de tip standard, fără a impresiona prin lux, era spațioasă, curată, primitoare și călduroasă (la propriu și la figurat – era început de decembrie). Noi am primit o cameră la etaj, cu vedere la curtea interioară, în mod sigur mult mai silențioasă decât cele amplasate cu vedere la via Balbi. Obloanele de lemn de la ferestre, probabil că în timpul verii asigură o atmosferă răcoroasă.

Aer condiționat, conexiune gratuită la internet disponibilă în întreg hotelul, TV cu ecran plat, minibar, seif, telefon, aparat pentru călcat pantalonii (l-am întâlnit pentru prima oară într-un hotel, în Anglia) – de aceste facilități vă puteți bucura dacă vă cazați la acest hotel.

Fiecare cameră are baie privată cu cabină de duș, uscător de păr, toaletă și bideu – toate în stare bună, prosoape și articole de toaletă gratuite.

Hotelul oferă cameră de depozitare a bagajelor.

Printre facilitățile oferite de hotel se numără o sală de conferințe, un centru de fitness cu echipamente de gimnastică, saună și jacuzzi contra cost, o cameră de joacă pentru copii, prevăzută și cu un carusel pentru bebeluși.

Hotelul nu are parcare proprie, dar există un garaj în apropiere, cu un cost suplimentar.

Micul dejun, inclus în prețul camerei, a fost semi-copios, oferind bufet cu selecție de brânzeturi, salam, produse de patiserie, proaspete și gustoase, iaurturi, cereale, fructe, ceaiuri, sucuri și cafea.

În cele 97 de camere, hotelul oferă o gamă largă de cazare, de la cameră single până la camere cu ocupare maximă pentru cinci persoane. În apropierea hotelului se află o linie de metrou precum și legătură directă prin shuttle bus cu aeroportul Cristoforo Colombo.

După ce ne-am instalat în camera de hotel, am plecat la plimbare, aproape la întâmplare, fără un țel anume, doar să ne reamintim unele locuri… Plimbarea spre centrul orașului te conduce de-a lungul străzii Balbi, cu palatele sale incredibil de frumoase și grandioase și, trebuie să recunosc, Genova are un farmec anume…

Trimis de Alina53 in 17.02.16 23:19:39
    Validat / Publicat: 18.02.16 09:57:07
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 1859 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alina53); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Cine privește Genova, știe că ea se vede cel mai bine de pe mare! Fantasia se pregătește să ridice ancora...
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 58.50 EUR pe cameră

[17.02.16 23:22:17]

Webmaster, te rog, clipul : https://www.youtube.com/watch?v=FiOXVLK1KVY Mulțumesc

[17.02.16 23:44:43]

@Alina53 -

[18.02.16 11:47:19]

Foarte placut articolul si locatia arata minunat. Cu aceasta ocazie am recitit insa si articolul depre croaziera pe care atunci l-am citit cu sufletul la gura. Am fost atat de coplesita de el (imi doresc de niste ani buni o croaziera pe care insa nu ajung sa o fac si atunci citesc tot ce imi pica in mana cu acest subiect) incat stiu doar ca l-am votat si atat, nu am fost in stare sa mai fac vreun comentariu. Felicitari

[18.02.16 12:32:25]

@mishu - Mulțumesc! În ceea ce privește o croazieră, nici nu-ți poți închipui câte lucruri minunate ți se oferă... Puțin curaj pentru început, apoi, nu vei regreta.

GabrielaG
    [03.04.16 19:36:01]

Micul dejun arata cam la fel ca atunci cand am fost eu cazata la acest hotel. In schimb camera este superba. Desi mai micuta decat 529 (in care am stat eu), ceva mai eleganta.

Intr-adevar gara este aproape. Cum v-ati descurcat pana la port? Ati tras valizele dupa dvs sau ati mers cu taxiul?

[05.04.16 12:01:34]

@GabrielaG - Alegerea acestui hotel a fost influențată în primul rând de recomandarea favorabilă din partea agenției de turism de la care am rezervat biletele pentru croazieră, iar în al doilea rând - review-ul tău.

Nu, n-am apelat la taxi. În ziua îmbarcării ne-am mai plimbat puțin prin portul vechi al Genovei și ne-am stabilit traseul optim de la hotel spre nava ancorată.

Știam de acele scări și le-am evitat, într-adevăr dificile, când ai bagaje grele.

Alina53, GabrielaG, mishu
    Alte impresii din această RUBRICĂCit Hotels Britannia: