ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.02.2016
DIN: Sovata [MS]
ÎNSCRIS: 25.08.09
JUN-2015

TransRarau, sau drumul comorilor din Bucovina

Aleg sa va descriu acest traseu deoarece a fost dat in folosinta relativ recent (luna septembrie 2014), si merita din plin vizitat.

Asadar, din localitatea Pojorata, judetul Suceava, din sensul de mers Bistrita-Suceava, in centrul localitatii intalnim un indicator a unei sosele pe partea dreapta, cu inscriptia Rarau. Pe acest drum, asfaltat dealtfel proaspat, ne continuam drumul pret de aproximativ 25 km, timp in care vom strabate TransRaraul.

Dupa iesirea din localitatea Pojorata, incepe urcusul cu serpentine abrupte pe alocuri, si peisaje montane pe cinste, peisaje (trebuie sa recunosc) alterate pe alocuri de defrisari ale padurilor, specifice romaniei ultimilor ani. Asa cum spuneam, soseaua este relativ noua, din Pojorata pana in zona Pietrele Doamnei aceasta avand cate o banda pe sens, iar portiunea de coborare pana in apropierea localitatii Chiril este tot asfaltata, dar cu o singura banda, circulatia facandu-se cu cedari de prioritate pentru cei ce urca, fiind amenajate din loc in loc refugii pentru acest lucru.

Revenind la peisaj, dupa un urcus destul de hotarat, la un moment dat in fata se arata Pietrele Doamnei, de o frumusete rara.

Ajunsi la Cabana Rarau, situata in imediata apropiere a Pietrelor Doamnei, putem parca masina, si pe o poteca marcata, la o distanta de cca. 10 minute, la pas, ajungem la Pietrele Doamnei, unde exista amenajat un pod pe varful unei stanci, nerecomandat pentru cei cu rau de inaltime. Din acest loc ai o panorama superba a zonei.

Din zona Cabanei Rarau, drumul se ingusteaza spre coborare spre localitatea Chiril. Recomand sa alegeti o zi insorita pentru acest traseu, altfel de pe varf nu veti putea admira mare lucru.

Trimis de sebi_2569 in 17.02.16 17:20:37
Validat / Publicat: 17.02.16 20:22:22

VIZUALIZĂRI: 6231 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sebi_2569); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[17.02.16 20:18:40]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Pojorîta și împrejurimile, POJORÂTA" (deja existentă pe sait)

Floryn81 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[17.02.16 20:49:32]

Foarte frumoase fotografiile pe care le-ați realizat acolo, sunt o invitație aproape irezistibilă pentru a vizita această zonă superbă a țării noastre!

În urmă cu doi ani am fost și noi în Bucovina, însă acest traseu încă nu era deschis, așa că ne-am concentrat pe alte obiective. Însă la un următor concediu în zonă, vom explora și noi TransRarăul. Mulțumim pentru recomandare!

[17.02.16 20:58:17]

@Crazy_Mouse: Mulțumesc pentru aprecieri

Radu Tudoran
[17.02.16 21:46:26]

Frumoase poze. Mi-au amintit de vremurile cand eram tanar si veneam la un concurs prin locurile acestea. N-au trecut decat treizeci de ani

[18.02.16 08:35:40]

@Radu Tudoran: frumoase vremuri

[18.02.16 10:37:53]

Cred ca daca articolul ar fi scris doar "Am Fost Acolo" ar fi fost suficient. Pozele sunt deosebite si spun totul. Felicitari

CosminZichil

[18.02.16 21:37:53]

@CosminZichil - Multumesc

liviu49
[19.04.16 14:25:02]

@sebi_2569 - Inca o data omul sfinteste locul. Si se refera si la autorul acestui articol, care dovedeste o mare pasiune pentru natura, in general si pentru munte, in special. Acest drum a fost, mai ales in partea nordica, pana la cabana Rarau, folosit, mai ales pentru drumetii, de multe ori de adevaratii turisti montani. As dori sa cred ca modernizarea drumului pe toata lungimea lui nu va atrage si aici "pantofarii", gratarele si manelele, surse sigure de poluare si distrugere a naturii. Poate ca in dulcea Bucovina bunul simt va prevala si urmasii nostri vor avea ce transmite la randul lor urmasilor lor. Din pacate mai toate drumurile modernizate prin munti au adus prea multe rele, decat atragerea de turisti adevarati.

Pozele sunt prea frumoase pentru a nu fi pastrata aceasta frumusete!

Numai bine si calatorii placute!

[19.04.16 15:10:08]

@liviu49 - Mare dreptate ai, in parcari si pe langa drum se observa deja urmele marlanilor concretizate in pet-uri, pungi, etc.

liviu49
[19.04.16 15:20:05]

@sebi_2569 - Domnule, faceti o mare greseala! Cred ca ar trebui sa va cereti scuze gibonilor. Sunt o specie de maimute, despre care nu am auzit sa faca atata mizerie in jurul si in urma lor cata poate face un singur om. Zau e prea de tot! Tot asa cum o mama care isi abandoneaza copilul nou nascut cu o catea. Nu am vazut niciodata o catea care sa abandoneze un pui de-al sau, femei insa, destule. Asa ca daca vom compara atitudinea lipsita de bun simt a unor oameni cu niste animale cred ca este jignitor pentru animale.

[19.04.16 15:24:08]

@liviu49 - Bine zis, am rectificat

[14.08.17 12:07:11]

Mutat în rubrica "Transrarău - Drumul Comorilor, POJORÂTA" (nou-creată pe sait)

liviu49, mishu, Radu Tudoran, sebi_2569
Alte impresii din această RUBRICĂTransrarău - Drumul Comorilor: