ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.02.2016
ÎNSCRIS: 20.03.08
STATUS: CONSUL
AUG-2015

SEEFELD - un orasel cosmopolit

Aceasta frumoasa statiune, care face parte din landul Tirol, a fost resedinta noastra pentru a doua parte a concediului din vara anului 2015. Si va pot spune ca a fost o gazda buna si primitoare pentru cele 6 zile petrecute aici la sfarsitul lunii august.

Seefeld este pozitionat la o altitudine de 1200 m si dupa cum am spus si in titlu, este un oras mai cosmopolit (dar nu gresiti absolut deloc daca cititi ,,pentru premianţi’’), pentru ca aici sunt 3 hoteluri de 5 stele (unde puteam sa stam si noi vreo doua zile si 3 ore, cu banii dati pe 6 nopti la 3 stele), zeci de hoteluri de 4 stele, inclusiv 4 superior (toate au in dotare piscina si/sau zone spa) si muuulte alte cazari de 3 stele, pensiuni, apartamente si case de vacanta etc. – in total 309 de unitati de cazare, care isi asteapta turistii. Sunt convins ca puteti ajunge aici si fara a avea rezervata cazarea, si veti alege la fata locului ceea ce va place – gama este extrem de diversificata. Este o statiune potrivita atat pentru sezonul de vara, dar si pentru cel de iarna.

Bineinteles ca exista si o piscina publica excelenta (seefeld-sports.at/de/spor ... rum/erlebnisbad), aflata chiar langa pensiunea aleasa de noi pentru cazare, dar si doua stranduri pe lacul Wildsee, aflat la marginea localitatii, doua terenuri de golf, precum si un casino - daca vreti sa intrati aici, nu uitati sa va luati in bagaj si o tinuta eleganta, asta pe langa bani desigur.

Toate acestea intr-o localitate cu circa 3000 de locuitori, care ,,respira’’ turism prin toti porii. Mai trebuie amintit faptul ca in anul 2019, Seefeld va fi gazda Campionatelor Mondiale de Schi Nordic (si nu stiu de ce, dar am avut impresia ca erau gata cu toate). O alta editie a acestor intreceri a avut loc in Seefeld si in anul 1985. Si tot aici au avut loc probe de Schi Nordic din cadrul Jocurilor Olimpice de iarna din anii 1964 si 1972 (gazduite de Innsbruck - oras aflat la vreo 25-30 km de Seefeld).

Toate casele si cladirile sunt ,,impodobite’’ cu foarte multe flori – parerea mea este ca afacerile cu flori/florariile o duc bine pe aici :). Centrul satului este dedicat pietonilor, cu exceptia orelor de aprovizionare (intre 5-8 dimineata) cand stalpii metalici intra in pamant si lasa loc liber masinilor de aprovizionare si de ridicat gunoiul. In aceasta zona pietonala sunt multe restaurante, magazine, baruri, cafenele, terase, cofetarii etc numai bune de petrecut ore agreabile. Va pot recomanda din experienta proprie, Nannis Café - nannis-cafe.at

De asemenea, in zona pietonala veti gasi si centrul de informare turistica, unde veti beneficia de foarte multe pliante cu tot ce aveti nevoie sa stiti, si unde puteti cere informatii – totul este extrem de bine pus la punct (de parca nu stiati asta :)!).

Toate cladirile au un aspect impecabil, cu flori la balcoane si reprezinta o atractie irezistibila pentru aparatul foto – veti vedea in pozele atasate ca nu va pacalesc. Tot aici in centru, langa biserica, o fantana cu apa captata din muntii Karwendel va poate oferi gratuit o licoare rece si cristalina. Un mic parc este amenajat in centrul satului, iar pe scena de aici se sustin in lunile de vara concerte saptamanale – uneori de doua ori pe saptamana – noi am avut ocazia sa participam la doua dintre ele sustinute de fanfara din Seefeld, formata din locuitori ai satului, care in timpul zilei aveau servici si apoi cantau in timpul liber. Concertele sunt programate seara si sunt un prilej de distractie pentru cei prezenti, mai ales ca se servea schnaps (bautura traditionala) tuturor doritorilor.

Seefeld este inconjurat de munti din toate partile – cel mai inalt este Hohe Munde cu 2662 m. La marginea localitatii se afla lacul Wildsee – daca ajungeti pe aici va recomand sa faceti un tur al lacului si veti avea ocazia de a vedea peisaje minunate cu muntii din apropiere. Pe ambele maluri ale lacului este amenajat cate un strand (plaja este cu iarba) foarte cautat de familiile cu copii si de tineri. O parte din poteca din jurul lacului trece printr-o padure unde veti putea zari veverite si veti fi ,,insotiti de cantecele’’ păsărelelor.

Daca este sa ne referim la activitatile de vara disponibile aici, va pot spune ca nu va puteti plictisi, indiferent de cate zile stati - se pot face plimbari cu trasura, trasee turistice (un fleac…... de vreo 650 km de poteci marcate), trasee amenajate pentru iubitorii ciclismului, inclusiv mountain-bike, puteti urca cu transportul pe cablu pe muntii care strajuiesc localitatea, puteti zbura cu parapanta sau juca bowling, tenis, aveti centre de calarie, golf, inot (si toate acestea fara sa iesiti din Seefeld). Sau puteti vizita obiectivele turistice din regiune - despre doua dintre ele am scris aici vezi impresii

In localitate exista cateva supermarketuri (Spar, Billa, MPreis) de unde va puteti aproviziona cu tot ce considerati necesar. Un centru comercial mai mare gasiti in Telfs, oras aflat la 10 minute de mers cu masina de Seefeld. Fiind amplasat la circa 11 km de granita cu Germania (landul Bavaria), Seefeld reprezinta o alegere foarte buna si pentru a vizita numeroasele atractii din tara vecina. Pot recomanda cu drag aceasta frumoasa statiune – daca treceti prin apropiere, va puteti opri macar pentru o vizita de cateva ore.

Mai multe amanunte gasiti pe site-ul oficial al localitatii.

seefeld.com/en

Rog a se insera acest filmulet de prezentare:

youtube

Trimis de BOGDAN DSN in 16.02.16 20:31:04
Validat / Publicat: 16.02.16 22:55:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 4572 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 Poate cea mai frumoasa casa din Seefeld

webmasterX [16.02.16 22:55:51] »

maria55 † [16.02.16 23:42:48] »

Doamne, pozele astea mi-au incantat privirea... d'apoi sa vezi totul cu ochii tai si nu ai fotografului!!!

mishu [17.02.16 15:09:56] »

Un articol frumos despre niste locuri minunate iar pozele sunt superbe. felicitari, votat cu mare placer.

liviu49 [17.02.16 15:17:35] »

@BOGDAN DSN - Jos cu palaria! Ce mai poti spune cand citesti ce citesti si cand vazi cea ce vezi. Pentru a putea vota am privit de trei ori pozele atasate, dar nu pentru a alege o poza pe care sa o votez, ci pentru a gasi o poza pe care SA NU O VOTEZ. Pana la urma nu am gasit, asa ca am votat toate pozele si nici nu este de mirare. Daca nu as fi fost in Austria, as putea zice ca pozele atasate acestui articol, dar si alte poze din alte articole despre Austria montana sunt aceleasi, sau din aceasi localitate. Au un asa talent oamenii care locuiesc in acele locuri sa pastreze traditia locala, ca devii invidios cum pot ei sa reuseasca sa pastreze traditii de sute de ani, sa construiasca, indiferent de perioada case traditionale. Am acum in fata poza 18, in care suntem atentionati ca acea este cladirea Postei. Chiar daca pare o cladire mai noua (si in mod sigur este) decat cea de langa ea se incadreaza foarte bine in peisaj si nu face nota discordanta cu celelate cladiri. Bravo lor! Poate vad pozele acestea si cei din Ranca si alte locuri din tara de la noi, care construiesc aiurea si fara nici- o noima. Dar asta e alta gasca in alta traista!

Pana atunci numai bine si calatorii placute!

BOGDAN DSN CONS. ONORIFIC AFA / AUSTRIA [17.02.16 18:26:58] »

@maria55 - Intr-adevar sa vezi toate astea zi de zi... ,,ne-a fost tare greu'', dar cred ca m-as putea obisnui sa stau pe acolo. Este o reala incantare sa beneficiezi de acest mediu inconjurator propice pentru un concediu reusit - cu siguranta iti da o alta stare de spirit si te indeamna sa revii... iar si iar etc. Si nu doar aici arata asa...iti doresc sa ajungi prin aceste locuri.

BOGDAN DSN CONS. ONORIFIC AFA / AUSTRIA [17.02.16 18:32:30] »

@mishu - iti multumesc pentru aprecieri

@liviu49 - la Ranca nu cred ca exista doua case la fel... poate doar duplexurile . In Austria ,,te impusca'' daca nu te incadrezi in specificul zonei (nu ai cum, pentru ca nu iti va fi aprobat proiectul), plus ca trebuie sa respecti regimul de inaltime, aspectul exterior etc, etc.

Absolut totul se incadreaza in acelasi tipar, mai putin culorile florilor de la balcoane... aici poti alege ce culori vrei

saxonul [18.02.16 17:07:09] »

@BOGDAN DSN - Frumos review, plin de informatii utile, (ca de obicei . Locurile minunate au prilejuit fotografii superbe. Intr-adevar si eu cred ca afacerile cu flori o duc bine aici, ca in toata Austria, de altfel

BOGDAN DSN CONS. ONORIFIC AFA / AUSTRIA [18.02.16 18:37:32] »

@saxonul - Iti multumesc mult pentru aprecieri. ,,Afacerile'' cu flori o duc bine de tot si pe la primariile de pe la noi, dar nu se vede... ca in Austria.

Corina70 [22.02.16 16:04:24] »

@BOGDAN DSN - Multumesc pentru ca mi-ai oferit ocazia sa-mi clatesc privirea cu aceste imagini superbe.

Stii cum era reclama aceea "... curcubeu pe cerul gurii"? Aceeasi senzatie de incantare am simtit eu admirand acest colt de rai...

BOGDAN DSN CONS. ONORIFIC AFA / AUSTRIA [22.02.16 20:00:02] »

@Corina70 - Cu mare placere.

Iti doresc sa ajungi pe aici ca sa vezi ,,live'' toate aceste frumuseti.

BOGDAN DSN, Corina70, liviu49, maria55, mishu, saxonul
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Seefeld-Leutasch: