ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.02.2016
DIN: Oneşti [BC]
ÎNSCRIS: 25.11.10
FEB-2016

Restaurant Cascada - Super!

Săptămâna trecută a venit şi studenta noastră (fiică-mea) de la Bucureşti într-o mică vacanţă şi de comun acord am ales să mergem la un restaurant să mâncăm ceva, să stăm la un pahar de vorbă despre exemene, proiect, viaţa din Bucureşti, aşa ca între părinţi şi fiică.

Am ales restaurantul Cascada din Slănic Moldova, fiind aproape de Oneşti, doar 34 de km. Mi l-a recomandat un prieten ca fiind un restaurant bun cu mâncare şi muzică de calitate.

Zis şi făcut! Am rezervat vineri iar sâmbătă seara ne-am prezentat la restaurant. Când am sosit în restaurant erau doar patru mese ocupate, dar până la ora 21 restaurantul era plin.

La intrare am fost întâmpinaţi imediat de un ospătar foarte drăguţ care cu multă amabilitate ne-a urat bun venit şi ne-a condus spre masa rezervată. Tot timpul a fost cu zâmbetul pe buze şi ne-a ajutat să ne hotărâm în alegerea meniului. Încă de la intrare se simte o atmosferă liniştită, rustică, la care contribuie mobilierul din lemn maro şi decorul din care nu lipsesc capetele de cerb şi blănurile naturale atârnate pe pereţi ale altor animale, covoarele vechi ţesute la război, şemineul frumos şi lumânările de pe mese.

Seara au o mică formaţie care creează o atmosferă foarte plăcută şi cred că am menţionat ce era mai important, ambianţa şi buna dispoziţie. Este un loc care te face să te simţi bine, stare la care concurează ospătarii, formaţia, calitatea mâncării, care însoţite de un vin sau de o bere bună sunt garanţia unei seri reuşite.

Pe lângă sare şi piper, ulei şi oţet, pe masă există şerveţele şi scobitori la discreţie, lucru care nu se întâmplă în orice restaurant, iar eu am apreciat acest lucru. Ospătarii sunt prompţi, se aşteaptă foarte puţin comanda, aproximativ 10 minute, cu toate că restaurantul era plin. Baia din restaurant este foarte curată şi modernă, dotată cu tot ce este necesar unei băi într-un restaurant. În local se fumează, dar nu se simte mirosul, însă cum ştiţi după 15 martie acest lucru nu mai este permis.

Meniul este foarte variat, iar mâncarea este foarte bună. Eu am ales o tochitură "Ca la bunicu", specialitatea casei, la 40 de lei, soţia o tochitură moldovenească la 30 de lei, iar fiică-mea un piept de curcan cu ciuperci sote la 33 de lei, toate aduse pe fund de lemn, plus două beri Skol, 10 lei şi o limonadă la un litru la un preţ de 22 de lei. Preţurile nu sunt de speriat dar nici tocmai mici, cu tot cu bere, răcoritoare, am plătit 135 de lei, o sumă destul de acceptabilă, spun eu.

Dacă sunteţi în vizită prin staţiunea Slănic Moldova şi nu ştiţi unde să mâncaţi, vă recomand restaurantul Cascada! Iar dacă faceţi această alegere, vă doresc poftă bună!

Trimis de c-kosty in 16.02.16 16:30:25
Validat / Publicat: 16.02.16 20:19:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SLĂNIC MOLDOVA.

VIZUALIZĂRI: 8282 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (c-kosty); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Tochitura "Ca la Bunicu"

Safta Radu
[16.02.16 21:28:57]

Aoleeeeu! Kosty, ce-ai frate cu noi, cu ce ţi-am greşit? Pentru tochitura ,,Ca la bunicu'' aş veni şi pe jos la Slănic Moldova! P13 este fabuloasă! Şi nici P14 nu este mai prejos. Îmi place cum arată restaurantul, rustic, frumos. Un vot din partea mea acordat cu toată plăcerea... şi cred că-i fac o vizită frigiderului, să-l întreb de sănătate!

Floryn81 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[16.02.16 21:54:21]

Foarte bună această recomandare, mai ales că pentru noi Slănic Moldova este una dintre destinațiile favorite. Deși am vizitat stațiunea de câteva ori în ultimii ani, nu am trecut niciodată pragul acestui restaurant. Însă data viitoare (poate chiar în această primăvară) mergem și noi acolo cu siguranță, întrucât îmi place decorul, mâncarea arată grozav, iar prețurile parcă nu sunt chiar de speriat!

[17.02.16 15:16:26]

Norocul meu ca tocmai am mancat, insa tochitura arata bestial. De asemenea descrierea platoului cu branzeturi face imaginatia sa o ia razna. Am sa tin minte acest loc.

[17.02.16 16:51:16]

@Safta Radu -

Radule, n-am nimic cu nimeni, așa au ieșit pozele și numai bucătarul este de vină. Nu trebuia să-i faci o vizită frigiderului la o oră așa târzie apar probleme cu silueta, dar mai facem și o excepție câteodată. Mulțumesc pentru vot.

[17.02.16 16:55:35]

@Crazy_Mouse -

Îți recomand acest restaurant când o să mai vizitezi stațiunea slănic este un local foarte bun, merită să-i călcați pragul.

[17.02.16 17:01:12]

@mishu -

Da mâncarea este foarte bună, platoul cu brânzeturi ne-a făcut și nouă cu ochiul. De 8 martie de ziua doamnelor noastre vom fi din nou la acest restaurant în gașcă mare atunci și vom comanda și noi acel platou.

c-kosty, mishu, Safta Radu
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Slănic Moldova și împrejurimi: