ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.02.2016
DE Lale
ÎNSCRIS: 24.08.15
FEB-2016

încărcat de pe telefon!

Casa Cositorarului o cofetărie de nota 10!!!

Am fost de multe ori aici. Am fost și vara și primăvara și toamna. Iarna nu fusesem. Acum am făcut-o și nu ne pare rău de loc. De fiecare dată ne propunem să revenim. Când a fost cald am stat afară la terasă unde e plăcut să bei o limonadă rece și să privești casa plină de flori ????. Când intri primul lucru vezi vitrina cu "torturi" a nu se citi ???? ????????????. E un chin de-a dreptul pt că nu știi ce să alegi. Am mâncat multe bunătăți acolo și de data asta ???? cu ???? a fost delicios. Vă recomand să beți cafeaua în straturi. Eu am mai băut-o și cu altă ocazie.

La parter în afară de camera de primire mai este încă o cameră unde poți servi ceva bun de mâncare fie că este un desert fie că vreți să luați micul dejun, prânzul ori cina. Aici sunt câteva mese cu scaune și o canapea de pe care cu greu te mai ridici ????. Camera cu mobilier în stil vechi mă duce cu gândul la un restaurant turcesc, o narghilea lipsește doar. E locul perfect să stai la taclale și să savurezi ceva bun. Dacă vrei să vezi o cameră mai interesantă trebuie să urci la etaj. Scara îngustă de metal în formă de spirală te duce către o mansardă de unde cu greu mai pleci. Nouă ne-a luat cam 2 ore ????. Aici e musai să stai tolănit pe divan dacă găsești vre-unul liber ????. Aici e de poveste. De fapt toată casa cred că are o istorie specială pe care mi-ar plăcea să o descopăr. Camera este amenajată într-un amalgam de culori și decorațiuni de tot felul. În semiintuneric e chiar romantic (mâine e 14 februarie așa că grăbiți-vă) dacă îți plac dulcegăriile ????. Toaleta unisex are și ea un aranjament aparte. Totul aici te îmbie să poposești.

Când am plecat era deja noapte și începuse ploaia. Exteriorul căsuței luminat de câteva lămpi făceau casa să arate ca într-un basm de Andersen. Cu puțină zăpadă cred că arată senzațional.

Sper să vă fi convins să pășiți pragul cofetăriei și dacă nu am făcut-o prin cuvinte priviți pozele care sper să o facă. Noi de abia așteptăm să revenim! ????????????

Trimis de Lale in 13.02.16 21:00:42
Validat / Publicat: 14.02.16 00:16:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIGHIȘOARA [MS].

VIZUALIZĂRI: 2548 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lale); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Intrarea de poveste

mishu [14.02.16 13:32:09] »

Tu ai pus accentul pe "r" iar pentru noi nu s-a putut pune decat pe "t" asa ca cea castigata esti tu. Felicitari si inghit in sec. pozele sunt superbe si cred ca a meritat din plin sa mergeti acolo

Lale [14.02.16 13:51:54] »

@mishu: mulțumesc frumos pentru aprecieri. Urmează să scriu un articol despre Cetatea Rupea de la care tocmai am plecat.

susu [29.01.17 11:58:19] »

Exact cum spui, am fost cazata aici cateva zile, mirosul deosebit al asternutului n-am sa-l uit niciodata, un amestec placut de plante si flori. Nu exagerez cand spun ca am incercat toate feliile de tort care erau in acele zile, cate 2-3 pe zi pentru ca stiam ca nu ma voi intoarce prea curand. De obicei nu ma intorc a doua oara in acelasi loc insa aici am facut-o. Prajituri facute cu unt, coniac si ciocolata, nu ca cele din comert doar cu margarina si cacao. Sunt multe de spus.

Lale [29.01.17 12:05:34] »

@susu: noi am fost de multe ori și o să mai mergem ori de câte ori avem ocazia.

Lale, mishu, susu
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Sighișoara și împrejurimi? :