ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.02.2016
DIN: Buzău
ÎNSCRIS: 03.09.11
FEB-2016

Divortul in Liban

Stiu ca nimeni nu se casatoreste ca sa isi propuna sa divorteze dupa un timp mai mare sau mai mic, insa viata ne-a oferit destule exemple ca Niciodata sa nu spui Niciodata.

Daca stiti cum sta treaba pe meleagurile noastre, sa vedeti cum sta treaba in Liban.

Dupa cum v-am spus azinoapte, in aceasta tara nu se fac cununii civile. Casatoriile se oficiaza doar in Biserica si dupa aia, citez pe cea care mi-a povestit : Belesti coclenderul de la mot pina la cotor! . Aici este vorba despre femeie. (daca webul considera ca expresia nu-si are locul, poate sa o stearga. mie mi s-a parut originala)

Daca totusi se gindesc ca ar putea interveni nefericirea in casatorie, merg si se cununa civil in alta tara, cea mai apropiata fiind Ciprul, la doar 40 min zbor cu avionul. Daca o casatorie se incheie in alta tara, se merge cu actele la biserica in Liban pentru a fi recunoscuta. Aici sint 14 religii si daca vrei sa divortezi, nu divortezi la judecatorie ci la religia la care te-ai cununat, de aceea divortul unei casatorii incheiate in biserica poate dura si mai mult de 10 ani ar trebuie sa ai gramada de bani, femeie fiind, ca un avocat sa te ajute sa divortezi. Barbatii pot incheia casatoria in orice moment si la orice ora doresc ei, chiar si fara un motiv bineintemeiat. Am inteles ca unul dintre parteneri (chiar si femeia) are voie sa il impuste pe celalalt fara a face inchisoare, numai daca il prinde in momentul adulterului. Nu stiu daca a fost o gluma facuta pe seama interesului meu pentru acest subiect sau e chiar adevarat. Nu am verificat din 2 surse.

Daca ai facut cununia civila, poti divorta in tara in care aceasta a fost oficiata insa in Liban nu te consiera divortata.

La musulmani, dupa virsta de 8 ani, copiii sint consierati ai tatalui. Sub nici un motiv acestia nu se dau mamei spre crestere si educare. In schimb, mama are dreptul sa ii viziteze dupa un program facut de biserica (si nu de judecator, dupa cum v-am zis). In schimb mama nu plateste pensie alimentara. Daca dintr-un motiv tatal e de acord ca mama sa pastreze copiii, aceasta primeste o suma modica drept pensie alimentara.

Femeile nu au voie sa intre in Liban daca acestea nu sint casatrotite cu un libanez. (mai au voie doar ca turiste dar nu mai mult de 30 de zile). Ce am aflat si mi s-a parut shocant, e ca acestea nu primesc cetatenia decit dupa ce fac copii cu libanezul, altfel nu.

Daca nu ai cetatenie, nu ai dreptul sa muncesti nicaieri.

Acestea fiind spuse, poate am deschis mintile vreunei persoane care doreste sa se casatoreasca in Liban, sa se gindeasca mult inainte si sa incerce sa faca un contract prenuptial cum a facut mireasa mea, care a cerut ca la fiecare 2 luni sa vina in Romania, inclusiv cu copiii "si contractul INCA functioneaza", ridea ea.

Trimis de adri-nico in 13.02.16 14:31:01
Validat / Publicat: 13.02.16 15:02:33
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ORIENTUL MIJLOCIU

VIZUALIZĂRI: 6355 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P10 parful pentru ea si pentru el
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 2029 PMA (din 29 voturi)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[13.02.16 14:47:16]

web, doresc sa atasezi acest clip muzical, daca tot era sa divortez din cauza tobistului.

[13.02.16 15:01:51]

Publicat fără PMA standard datorită relevanţei turistice reduse (totuşi, personal consider lectura interesantă, "sorb" tot ce s-a scris despre acestă destinaţie )

[13.02.16 15:14:03]

@webmaster - vad... ca deaia nu mi-ai dat nici un punct. gluma!)

am un set de poze pe care nu stiam unde sa le atasez, le bag aici.

Radu Tudoran
[13.02.16 16:29:22]

Cu sau fara relevanta turistica, da' interesant. Are dreptate webu'

[13.02.16 18:11:40]

@Radu Tudoran - Multumesc frumos!

danamandache
[14.02.16 09:26:22]

Esti incredibila! ????

Scrii cele mai interesante si nonconformiste articole! ????

krisstinna
[14.02.16 10:03:51]

@adri-nico - Trebuie să recunosc: îmi place tot ceea ce scrii, ești teribil de amuzantă.

Despre acest articol pot spune că l-am savurat la ceas de seară, mi-ai confirmat ceea ce bănuiam despre femeile din Liban.

Despre ”coclender” -cred că e valabil pentru toate femeile din lume spre fericirea lor, a masculilor.

Despre divorț... of, e un episod nefericit, dar puteai să le spui că în Romania ești divorțat în 30 de zile, cu câte 1000 lei de persoană (ca la piață), fără regrete și bătăi de cap, fără implicarea religiei. Dar, se spune din bătrâni, că indiferent dacă te mai căsătorești sau nu cu altcineva, ”pe lumea cealaltă” vei fi pe veci cu primul/prima cu care te-ai unit religios. Deci, tot nu scapi definitiv

Aștept ceva despre înmormânări, pomeni, parastase...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
[14.02.16 11:14:38]

@krisstinna - Ma gindeam ca n-a sesizat nimeni acea fraza. Nici macar webul sa imi dea cu jordia la palma.

Cit despre religia noastra si "primul" pe care il duci in lumea de dincolo, va spun ca am avut reticente de a mai merge la biserica, implicit la sfinta spovedanie din cauza ca de fiecare data mi se reamintea ca fostul sot de care am divortat ahaaaa, demult, el e sotul meu pe pe acest tarim si ca trebuie sa ma impac cu el. O data, de doua ori... de trei ori... pina am plecat din biserica plina de draci si am jurat ca nu mai calc.

@danamandache - Daca asta a fost dorinta publicului, poci io sa fac altceva? Mi-e ca am sa uiti cu totul despre obiectiviele cu adevarat turistice.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
danamandache
[14.02.16 15:02:06]

@adri-nico: Au sesizat altii un singur cuvant, devenit celebru pe site... dar ditamai fraza? ????

adri-nico, danamandache, Radu Tudoran
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Beirut și împrejurimile: