ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.02.2010
ÎNSCRIS: 17.07.09
JAN-2010
team-building

Restaurantul Hotelului Eden - Predeal

Am stat în intervalul 24-29. 01. 2010 la Hotelul Belvedere din Predeal, chiar lângă Hotelul Eden şi cum nu am avut mesele incluse, am avut prilejul să mănânc de 2 ori la acest restaurant.

În prima zi, 26. 01, am luat o ciorbă de pui ”a' la grec” (aveam nevoie de ceva acru, după pălinca de Bihor, Sălaj şi Bistriţa cu care ne-am delectat în perioada în care am stat la Predeal) şi un minunat platou cald, compus (după cum se vede şi din poză) din bulete de caşcaval, piept de pui julien (nu ştiu daca-i correct), cârnaţi de casă la grătar, ficăţi de pui la grătar şi ciupercuţe la gratar, plus o salată de murături asortate.

Foarte bună alegere. Ciorba a fost minunată, fierbinte (afară am prins şi – 20 grade), acră (acrită cu zeamă de lămâie proaspătă), iar platoul mi-a intercut aşteptările. Excelent.

Este adevărat că, bucătarul este foarte important. Deoarece am lăudat platoul tuturor colegilor, un coleg şi-a luat a doua zi şi… surpriză, cipercuţele erau ciuperci sote, din conservă şi nu proaspete, la grătar.

În total 40 lei RON cu tip cu tot (ciorba 9 lei RON, platoul 16 lei RON, o cafea 5 lei RON şi un pepsi-cola 5 lei RON) şi mi s-a părut chiar acceptabil.

În cea de-a doua zi, 28. 01 am comandat aceeaşi ciorbă de pui ”a' la grec” (mi-a plăcut îndeajuns încât să nu o schimb), iar la felul de bază am luat caş pane + cartofi pai (eram destul de plin cu de toate şi fiind vorba de cină, am ales ceva mai uşor).

Nu am avut motive de nemulţumire, totul find ok.

În total ~ 40 lei RON cu tip cu tot (ciorba 9 lei RON, cartofii şi caşul pane ~ 15 lei RON, o cafea 5 lei RON şi un pepsi-cola 5 lei RON) şi mi s-a părut chiar acceptabil.

În partea de hotel nu am fost, dar cred că este ok. , având în vedere faptul că, în restaurant sunt permanent grupuri de turişti la masă, ceea ce mi-a creat mie impresia, că este un hotel căutat/apreciat.

Atmosfera din restaurant nu pot spune că a dat pe afară de minunată, dar a fost cald, servire ireproşabilă/rapidă, mâncarea gustoasă, preţuri accesibile.

Nu în ultimul rând, amfostacolo şi o să mă întorc la Restaurantul Hotelului Eden din Predeal.

Pagina web este:

Trimis de creivean in 06.02.10 21:46:55

VIZUALIZĂRI: 3614 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Restauranul văzut ziua din Hotelul Belvedere.
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[06.02.10 22:14:19]

putina muzica lautareasca nu poate sa lipseasca dintr-un restaurant cu specific romanesc!

creivean daca nu-ti place, schimbam imediat!

[06.02.10 22:27:44]

foarte frumoasă melodia şi chiar dacă nu l-aş descrie "cu specific românesc", nu mă deranjează piesa, face siesta mai uşoară!!!

[06.02.10 22:37:29]

cer scuze aceasta melodie, era destinata pentru casa taraneasca, voi schimba cu ceva mai potrivit o melodie care are ca antet doua cuvinte: "Pofta buna"

webmasterXY*
[06.02.10 23:11:59]

Si acest review va fi mutat (de catre unul din colegii mei, diviziunea muncii la noua sectiune dedicata restaurantelor din Predeal.

Totodata, imi revine ingrata misiune de a retrage PMA-urile acestui review: dupa cum stii se pot scrie oricate recomandari despre restaurantele unde servim masa intr-o localitate/deplasare, dar isi vor pastra PMA-urile din oficiu doar unul.

[06.02.10 23:16:49]

No problem.

Cred ca ai aflat pana acum ca eu nu scriu pentru PMA.

La repartizarea din 23.01, nu am ales nimic dintre gratuităţile din turism, cu toate ca as fi putut.

webmasterXY*
[06.02.10 23:18:26]

Eu/noi stim asta, din acest motiv: JOS PALARIA!

[09.04.10 21:28:19]

Coordonate GPS Restaurantul Hotelului Eden - Predeal:

N 45.51056º x E 25.59094º

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
cornel_eco*
[20.03.11 17:11:48]

Ma bucur sa vad ca celor de la Eden le-a venit mintea la cap. Am stat aici 6 zile, in feb. 2008 si am jurat ca nu mai calc in viata mea pe Valea Prahovei - pana acum m-am tinut de cuvant. Vazand aceste preturi, inseamna ca si-au dat seama ca suntem in Romania si nu in alta tara.

cornel_eco*, creivean
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Predeal?: